Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να ικανοποιήσω τον ψυχαναγκασμό μου στις μετρήσεις, έβαλα στον πίνακα μετρητές για τα κλιματιστικά. Έναν ξεχωριστό μετρητή σε κάθε ασφάλεια κλιματιστικού. Άλλον μετρητή για το 22άρι στο σαλόνι, άλλο για το 10άρι του δωματίου της μικρής, άλλο για το 13άρι το δικό μας. Όλα τα κλιματιστικά είναι καινούρια toshiba edge. Το 22άρι και το 10άρι είναι ρυθμισμένα στους 18 βαθμούς κελσίου (με αυτόν τον καιρό κρατάνε την θερμοκρασία 19,0-19,5) και το 13άρι στους 19 βαθμούς (ώστε και αυτό να κρατάει στους 19,0-19,5).

Και είδα το εξής παράδοξο. Σε 3,5 μέρες μετρήσεων το 22άρι έχει καταναλώσει 6,5kwh, το 10άρι 9,4kwh και το 13άρι 13,5kwh! Το 10άρι καταναλώνει 45% περισσότερο από το 22αρι! Το 22άρι καλύπτει ένα χώρο περίπου 55-60τμ μαζί με την κουζίνα και ο χώρος έχει 5 πόρτες (μαζί με εξώπορτα) και 2 παράθυρα. Το 10άρι καλύπτει 9τμ δωμάτιο και πες μαζί με το μπάνιο που είναι απέναντι και τον διάδρομο άντε να φτάνει 15-20τμ και έχει μόνο 1 πόρτα και 1 παράθυρο μπάνιου. Το 13άρι καλύπτει 14τμ  δωμάτιο και μαζί με μπάνιο άντε να φτάσει 20-25τμ και ο χώρος έχει 2 πόρτες και 1 παράθυρο μπάνιου. Με λίγα λόγια το 10άρι και το 13άρι μαζί καλύπτουν μικρότερο μέρος του σπιτιού. Η αναλογία πάει ότι το 22άρι καλύπτει το 55% του σπιτιού και τα άλλα δύο μαζί το 45% του σπιτιού.

Μια σημαντική λεπτομέρεια που άφησα για το τέλος και επηρεάζει μεν αλλά όχι στο σημείο να φτάνει να καλύψει την παράλογη αυτή διαφορά στην κατανάλωση είναι, ότι το 22άρι έχει την εξωτερική μονάδα ακριβώς απέξω στο πάτωμα, ενώ το 10άρι και το 22άρι έχουν τις εξωτερικές μονάδες συγκεντρωμένες μαζί με άλλες του κτιρίου αρκετά μέτρα μακριά. Το 10άρι πρέπει να είναι 12-15 μέτρα έξτρα σωλήνας (ανάλογα την πορεία που ακολουθεί ο σωλήνας) ενώ το 13άρι περίπου 7 μέτρα έξτρα σωλήνας. Κανένα δεν έχει υψομετρική διαφορά. Κάποια στιγμή είχα δει έναν πίνακα εδώ μέσα ότι σε αυτά τα μέτρα πρέπει να έχω απώλειες περίπου 10-20%, δεν ξέρω αν θυμάμαι καλά. Σίγουρα όχι απώλειες της τάξεως το 150% που υπολογίζω ότι έχω τώρα.

Καταλήγω, ότι την μαλακία την έχει κάνει ο εγκαταστάτης και συγκεκριμένα ότι έβαλε λιγότερο φρέον και τον έχω καλέσει να το κοιτάξει. Μου είπε ότι και καλά στο ένα έβαλε με το μάτι αλλά στο άλλο το έβαλε στο κρύο να δουλέψει και ήταν οκ η πίεση. Δεν τον εμπιστεύομαι όμως για αυτό και σας κουράζω με όλο αυτό το σεντόνι. Πως μπορώ να τσεκάρω, ότι έχει κάνει σωστά την δουλειά του; Η πίεση που θα δείξουν τα κλιματιστικά στο κρύο αρκεί ή χρειάζεται κάτι ακόμα; Είναι σημαντικό να ξέρουμε το ακριβές μήκος των σωλήνων ή αρκεί η πίεση στο κρύο;

Ευχαριστώ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, Droulas13 είπε

Και είδα το εξής παράδοξο. Σε 3,5 μέρες μετρήσεων το 22άρι έχει καταναλώσει 6,5kwh, το 10άρι 9,4kwh και το 13άρι 13,5kwh!

Μήπως έχεις μπερδέψει ποιον μετρητή βλέπεις για ποιο μηχάνημα;

6,5KWh σε 84ώρες για το 22άρι είναι σαν να είναι κλειστό.

Τι μετρητές έβαλες; tuya;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο δύσκολο να μπήκαν λάθος γιατί όταν ανοίξαμε τα κλιματιστικά να δουλέψουν ήταν όλες οι ασφάλειες του σπιτιού κάτω και ανοίξαμε ένα ένα τα δωμάτια για να δούμε ότι μετράει σωστά. Ο μετρητής δουλεύει (δείχνει ενδείξεις) μόνο όταν σηκωθεί η ασφάλεια. Θα το κοιτάξω ξανά πάντως.

Οι μετρητές είναι αυτοί:

IMG_20230103_124327.jpg.c3857779000a2f338d3a914d4bfed6c7.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Droulas13 είπε

Για να ικανοποιήσω τον ψυχαναγκασμό μου στις μετρήσεις, έβαλα στον πίνακα μετρητές για τα κλιματιστικά. Έναν ξεχωριστό μετρητή σε κάθε ασφάλεια κλιματιστικού. Άλλον μετρητή για το 22άρι στο σαλόνι, άλλο για το 10άρι του δωματίου της μικρής, άλλο για το 13άρι το δικό μας. Όλα τα κλιματιστικά είναι καινούρια toshiba edge. Το 22άρι και το 10άρι είναι ρυθμισμένα στους 18 βαθμούς κελσίου (με αυτόν τον καιρό κρατάνε την θερμοκρασία 19,0-19,5) και το 13άρι στους 19 βαθμούς (ώστε και αυτό να κρατάει στους 19,0-19,5).

Και είδα το εξής παράδοξο. Σε 3,5 μέρες μετρήσεων το 22άρι έχει καταναλώσει 6,5kwh, το 10άρι 9,4kwh και το 13άρι 13,5kwh! Το 10άρι καταναλώνει 45% περισσότερο από το 22αρι! Το 22άρι καλύπτει ένα χώρο περίπου 55-60τμ μαζί με την κουζίνα και ο χώρος έχει 5 πόρτες (μαζί με εξώπορτα) και 2 παράθυρα. Το 10άρι καλύπτει 9τμ δωμάτιο και πες μαζί με το μπάνιο που είναι απέναντι και τον διάδρομο άντε να φτάνει 15-20τμ και έχει μόνο 1 πόρτα και 1 παράθυρο μπάνιου. Το 13άρι καλύπτει 14τμ  δωμάτιο και μαζί με μπάνιο άντε να φτάσει 20-25τμ και ο χώρος έχει 2 πόρτες και 1 παράθυρο μπάνιου. Με λίγα λόγια το 10άρι και το 13άρι μαζί καλύπτουν μικρότερο μέρος του σπιτιού. Η αναλογία πάει ότι το 22άρι καλύπτει το 55% του σπιτιού και τα άλλα δύο μαζί το 45% του σπιτιού.

Μια σημαντική λεπτομέρεια που άφησα για το τέλος και επηρεάζει μεν αλλά όχι στο σημείο να φτάνει να καλύψει την παράλογη αυτή διαφορά στην κατανάλωση είναι, ότι το 22άρι έχει την εξωτερική μονάδα ακριβώς απέξω στο πάτωμα, ενώ το 10άρι και το 22άρι έχουν τις εξωτερικές μονάδες συγκεντρωμένες μαζί με άλλες του κτιρίου αρκετά μέτρα μακριά. Το 10άρι πρέπει να είναι 12-15 μέτρα έξτρα σωλήνας (ανάλογα την πορεία που ακολουθεί ο σωλήνας) ενώ το 13άρι περίπου 7 μέτρα έξτρα σωλήνας. Κανένα δεν έχει υψομετρική διαφορά. Κάποια στιγμή είχα δει έναν πίνακα εδώ μέσα ότι σε αυτά τα μέτρα πρέπει να έχω απώλειες περίπου 10-20%, δεν ξέρω αν θυμάμαι καλά. Σίγουρα όχι απώλειες της τάξεως το 150% που υπολογίζω ότι έχω τώρα.

Καταλήγω, ότι την μαλακία την έχει κάνει ο εγκαταστάτης και συγκεκριμένα ότι έβαλε λιγότερο φρέον και τον έχω καλέσει να το κοιτάξει. Μου είπε ότι και καλά στο ένα έβαλε με το μάτι αλλά στο άλλο το έβαλε στο κρύο να δουλέψει και ήταν οκ η πίεση. Δεν τον εμπιστεύομαι όμως για αυτό και σας κουράζω με όλο αυτό το σεντόνι. Πως μπορώ να τσεκάρω, ότι έχει κάνει σωστά την δουλειά του; Η πίεση που θα δείξουν τα κλιματιστικά στο κρύο αρκεί ή χρειάζεται κάτι ακόμα; Είναι σημαντικό να ξέρουμε το ακριβές μήκος των σωλήνων ή αρκεί η πίεση στο κρύο;

Ευχαριστώ!

 

Οι ασφάλειες στα μικρά κλιματιστικά  έχουν μόνο αυτό πάνω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν από μια εβδομάδα αντικατέστησα το παλιο Samsung on-off 12.000 btu στο σαλόνι με ένα toshiba edge 18. Με εξωτερική 12 και ζήτηση 21, καταναλώνει περίπου 320w. Το σαλόνι έχει όντως 21 και μαζί με αυτο ζεσταίνεται και η κουζίνα. 
Τις επόμενες μέρες θα αντικαταστήσω και άλλο ενα Samsung 9.000 btu πάλι με toshiba. 
θα μπει στην κρεβατοκάμαρα που είναι στην άλλη άκρη του σπιτιού για να ισοσταθμιστεί η θερμοκρασία μιας και στην κρεβατοκάμαρα έχω 18 βαθμούς όταν στο σαλόνι έχω 21. 
Καλείται να καλύψει τις ανάγκες θέρμανσης της κρεβατοκάμαρας που είναι περίπου 15τμ και να βοηθήσει το 18αρι. 
Σκέφτομαι να αγοράσω το 16αρι edge μιας και η διαφορά στην τιμή μετά την επιδότηση σε  σχέση με το 10αρι είναι μόλις 10€. 
Θα λειτουργήσει σωστά ή θα πεσει σε on off κάποιο από τα 2 λόγω overkill; 
Μήπως είναι προτιμότερω να επιλέξω το 13αρι arata του Κωτσόβολου; Ποιο λειτουργεί πιο χαμηλά; Το 16αρι edge ή το 13αρι arata;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kostasmor είπε

 Ποιο λειτουργεί πιο χαμηλά; Το 16αρι edge ή το 13αρι arata;

Το arata είναι περίπου 50W κάτω στα ελάχιστα (αν λέει κάτι αυτό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Droulas13 είπε

Για να ικανοποιήσω τον ψυχαναγκασμό μου στις μετρήσεις, έβαλα στον πίνακα μετρητές για τα κλιματιστικά. Έναν ξεχωριστό μετρητή σε κάθε ασφάλεια κλιματιστικού. Άλλον μετρητή για το 22άρι στο σαλόνι, άλλο για το 10άρι του δωματίου της μικρής, άλλο για το 13άρι το δικό μας. Όλα τα κλιματιστικά είναι καινούρια toshiba edge. Το 22άρι και το 10άρι είναι ρυθμισμένα στους 18 βαθμούς κελσίου (με αυτόν τον καιρό κρατάνε την θερμοκρασία 19,0-19,5) και το 13άρι στους 19 βαθμούς (ώστε και αυτό να κρατάει στους 19,0-19,5).

Και είδα το εξής παράδοξο. Σε 3,5 μέρες μετρήσεων το 22άρι έχει καταναλώσει 6,5kwh, το 10άρι 9,4kwh και το 13άρι 13,5kwh! Το 10άρι καταναλώνει 45% περισσότερο από το 22αρι! Το 22άρι καλύπτει ένα χώρο περίπου 55-60τμ μαζί με την κουζίνα και ο χώρος έχει 5 πόρτες (μαζί με εξώπορτα) και 2 παράθυρα. Το 10άρι καλύπτει 9τμ δωμάτιο και πες μαζί με το μπάνιο που είναι απέναντι και τον διάδρομο άντε να φτάνει 15-20τμ και έχει μόνο 1 πόρτα και 1 παράθυρο μπάνιου. Το 13άρι καλύπτει 14τμ  δωμάτιο και μαζί με μπάνιο άντε να φτάσει 20-25τμ και ο χώρος έχει 2 πόρτες και 1 παράθυρο μπάνιου. Με λίγα λόγια το 10άρι και το 13άρι μαζί καλύπτουν μικρότερο μέρος του σπιτιού. Η αναλογία πάει ότι το 22άρι καλύπτει το 55% του σπιτιού και τα άλλα δύο μαζί το 45% του σπιτιού.

Μια σημαντική λεπτομέρεια που άφησα για το τέλος και επηρεάζει μεν αλλά όχι στο σημείο να φτάνει να καλύψει την παράλογη αυτή διαφορά στην κατανάλωση είναι, ότι το 22άρι έχει την εξωτερική μονάδα ακριβώς απέξω στο πάτωμα, ενώ το 10άρι και το 22άρι έχουν τις εξωτερικές μονάδες συγκεντρωμένες μαζί με άλλες του κτιρίου αρκετά μέτρα μακριά. Το 10άρι πρέπει να είναι 12-15 μέτρα έξτρα σωλήνας (ανάλογα την πορεία που ακολουθεί ο σωλήνας) ενώ το 13άρι περίπου 7 μέτρα έξτρα σωλήνας. Κανένα δεν έχει υψομετρική διαφορά. Κάποια στιγμή είχα δει έναν πίνακα εδώ μέσα ότι σε αυτά τα μέτρα πρέπει να έχω απώλειες περίπου 10-20%, δεν ξέρω αν θυμάμαι καλά. Σίγουρα όχι απώλειες της τάξεως το 150% που υπολογίζω ότι έχω τώρα.

Καταλήγω, ότι την μαλακία την έχει κάνει ο εγκαταστάτης και συγκεκριμένα ότι έβαλε λιγότερο φρέον και τον έχω καλέσει να το κοιτάξει. Μου είπε ότι και καλά στο ένα έβαλε με το μάτι αλλά στο άλλο το έβαλε στο κρύο να δουλέψει και ήταν οκ η πίεση. Δεν τον εμπιστεύομαι όμως για αυτό και σας κουράζω με όλο αυτό το σεντόνι. Πως μπορώ να τσεκάρω, ότι έχει κάνει σωστά την δουλειά του; Η πίεση που θα δείξουν τα κλιματιστικά στο κρύο αρκεί ή χρειάζεται κάτι ακόμα; Είναι σημαντικό να ξέρουμε το ακριβές μήκος των σωλήνων ή αρκεί η πίεση στο κρύο;

Ευχαριστώ!

 

Ο κατασκευαστής αναγράφει τι ποσότητα πρέπει να συμπληρωθεί ανά παραπάνω μέτρο από το ελάχιστο, δεν βάζεις ούτε με το μάτι ούτε με το αυτί ούτε με τις πιέσεις αλλά με ζυγαριά.

Θερμοστάτη έχεις σωστά ρυθμισμένο; Μήπως στα δωμάτια το δουλεύουν 26-27°C;

Επεξ/σία από Klausx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι μόνο εγώ τα πειράζω τα τηλεκοντρόλ, είναι απόλυτα σταθερές οι θερμοκρασίες.

Άρα αυτό που μου είπε, ότι θα έρθω και θα δούμε τις λίβρες στο κρύο δεν ισχύει; Μου είπε ότι ανεξαρτήτως μέτρων οι λίβρες είναι σταθερές. Λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το arata είναι περίπου 50W κάτω στα ελάχιστα (αν λέει κάτι αυτό).

Δεν ξέρω αν λέει. Ιδανικά για εμένα είναι στα πολλά κρύα να δουλεύουν και τα 2 αρμονικά. Θέλω να αποφύγω να βάλω ένα 10αρι στο δωμάτιο που θα δουλεύει στα 300w και το μεγάλο να δουλεύει στα 800w γιατί δεν θα το βοηθάει το μικρό. 
Φανταζομαι πως ένα μεγαλύτερο στο δωμάτιο θα αποδίδει καλύτερα στα χαμηλά watt και το μεγάλο στο σαλόνι δεν θα χρειάζεται να δουλεύει ψηλά. Έτσι σκέφτομαι πως θα έχω πιο ομοιόμορφη θέρμανση στο σπίτι με χαμηλότερη κατανάλωση συνδυαστικά. 
Δεν ξέρω αν σκέφτομαι λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostasmor είπε

Δεν ξέρω αν λέει. Ιδανικά για εμένα είναι στα πολλά κρύα να δουλεύουν και τα 2 αρμονικά. Θέλω να αποφύγω να βάλω ένα 10αρι στο δωμάτιο που θα δουλεύει στα 300w και το μεγάλο να δουλεύει στα 800w γιατί δεν θα το βοηθάει το μικρό. 
Φανταζομαι πως ένα μεγαλύτερο στο δωμάτιο θα αποδίδει καλύτερα στα χαμηλά watt και το μεγάλο στο σαλόνι δεν θα χρειάζεται να δουλεύει ψηλά. Έτσι σκέφτομαι πως θα έχω πιο ομοιόμορφη θέρμανση στο σπίτι με χαμηλότερη κατανάλωση συνδυαστικά. 
Δεν ξέρω αν σκέφτομαι λάθος.

Το έχω διαβάσει 3 φορές και δεν νομίζω ότι καταλαβαίνω τι εννοείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostasmor είπε

Δεν ξέρω αν λέει. Ιδανικά για εμένα είναι στα πολλά κρύα να δουλεύουν και τα 2 αρμονικά. Θέλω να αποφύγω να βάλω ένα 10αρι στο δωμάτιο που θα δουλεύει στα 300w και το μεγάλο να δουλεύει στα 800w γιατί δεν θα το βοηθάει το μικρό. 
Φανταζομαι πως ένα μεγαλύτερο στο δωμάτιο θα αποδίδει καλύτερα στα χαμηλά watt και το μεγάλο στο σαλόνι δεν θα χρειάζεται να δουλεύει ψηλά. Έτσι σκέφτομαι πως θα έχω πιο ομοιόμορφη θέρμανση στο σπίτι με χαμηλότερη κατανάλωση συνδυαστικά. 
Δεν ξέρω αν σκέφτομαι λάθος.

Το πώς θα δουλεύει το καθένα αλλά και συνδυαστικά θα εξαρτηθεί από τις απώλειες του χώρου δηλαδή πως θα  γίνει  επιμερισμός των btu που χρειάζονται , τη ζήτηση ,την εξωτερική θερμοκρασία αλλά και το πώς θα τα δουλεύεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Μήπως έχεις μπερδέψει ποιον μετρητή βλέπεις για ποιο μηχάνημα;

6,5KWh σε 84ώρες για το 22άρι είναι σαν να είναι κλειστό.

Λοιπόν τα τσέκαρα άλλη μια φορά και είναι σωστά.

Τώρα κλείνω 96 ώρες μετρήσεων και έχω 8,1 kwh στο 22άρι, 11,1kwh στο 10άρι και 15,8kwh στο 13άρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kostasmor είπε

Δεν ξέρω αν λέει. Ιδανικά για εμένα είναι στα πολλά κρύα να δουλεύουν και τα 2 αρμονικά. Θέλω να αποφύγω να βάλω ένα 10αρι στο δωμάτιο που θα δουλεύει στα 300w και το μεγάλο να δουλεύει στα 800w γιατί δεν θα το βοηθάει το μικρό. 
Φανταζομαι πως ένα μεγαλύτερο στο δωμάτιο θα αποδίδει καλύτερα στα χαμηλά watt και το μεγάλο στο σαλόνι δεν θα χρειάζεται να δουλεύει ψηλά. Έτσι σκέφτομαι πως θα έχω πιο ομοιόμορφη θέρμανση στο σπίτι με χαμηλότερη κατανάλωση συνδυαστικά. 
Δεν ξέρω αν σκέφτομαι λάθος.

Το λογικο ειναι ενας μικροτερος χωρος να θελει λιγοτερα watt . Αλιμονο αν τα 55 τμ θελουν μονο 300w να χεσταθουνε οπως ο μικεοτερος. Τοτε θα εβαζες 9αρι και στα 55τμ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, c-max είπε

Αλιμονο αν τα 55 τμ θελουν μονο 300w να χ

50 τμ 21 βαθμοί ,σημασία έχει η μόνωση και όχι τα τμ 

Screenshot_20221229-193730.png

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...