Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

τραγικό φίλε, τραγικό.

Τι τραγικό καλέ , Ελληνική ΠΑΤΕΝΤΑ λέγεται - κοινώς "μόντα" - ξέρει ο έλληνας μάστορας έτσι θα δουλεύει καλύτερα... 🤣

(ειλικρινά τι κενό και αντλίες , αυτό τον "εγκαταστάτη" αν τον έβλεπα να κάνει τέτοια θα του έλεγα να αφήσει τις αντλίες και τα κενά μπας και καταφέρει και επιζήσει το μηχάνημα ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

20 ώρες πριν, sukalas είπε

Καλησπέρα και καλή χρονιά!

Μπορείτε να μου προτείνετε ένα vfm κλιματιστικό για κρεβατοκάμαρα 18τμ? 

Είδα ότι στο praktiker έχει -23% αλλά δεν ξέρω αν αξίζει.

Ευχαριστώ!

Πηρα ενα 9αρι toshiba Yukai  στα 287 ΜΕ εγκατασταση με την επιδοστηση.

Ειναι Δωρεαν.

Η πλακα , στο ταμειο παω και μου λεει πληρωνετε 126 ευρω!!!!! Ειστε σιγουρη της λεω; Ναι απανταει εχει εκπτωση σημερα 😅

Μετα απο δικη μου επιμονη , καταφεραν να καταλαβουν οτι ειναι λαθος η τιμη. Εκανα καλα;;; 🤣

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή Χρονιά. Επείδή μπήκα και εγώ στην πρίζα με το ανακυκλώνω είμαι σε ένα δίλλημα.

Σε κρεβατοκάμαρα η οποία επικοινωνεί με άλλη (και ένα μικρό χωλ-συνολικά καμιά 25αρία τ.μ. 30 τ.μ. βαριά) συμφέρει (κυρίως από κατανάλωση) να βάλω κάποιο 9άρι ξανά (αντικαθιστώ το 15 ετίας midea) ή να βάλω ένα 12 άρι με στόχο να πηγαίνει και στο άλλο δωμάτιο (με στόχο να μειώσω τη χρήση του ac του άλλου δωματίου-9άρι 10ετίας). Με ενδιαφέρει μόνο ψύξη.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pannarab είπε

Εδώ μια πιο ολοκληρωμένη φωτογραφία...

IMG_20230102_132252.jpg

 

56 λεπτά πριν, pannarab είπε

Πως θα έπρεπε να πάει το καλώδιο;

 

41 λεπτά πριν, pannarab είπε

Η εξωτερική μονάδα είναι κρεμαστή στον τοίχο χαμηλά (περίπου 25cm) από το πάτωμα του μπαλκονιού, οπότε τα 2 μέτρα τα έχει βάλει (το μέτρησα). Αντλία κενού ελπίζω να έκανε, δεν μπορούσα να είμαι στο σπίτι την ώρα της εγκατάστασης. Ιδού όμως μια άλλη ομορφιά της εγκατάστασης...

IMG_20230102_135517.jpg


Πες μου ότι και στο εσωτερικό βλέπεις λίγο την τρύπα και την έχει κλείσει με σιλικόνη/γύψο 🤣

Δεν νομίζω να ήταν πραγματικός ψυκτικός αυτός που το έβαλε, καλό είναι να φωνάξεις να γίνουν διορθώσεις και έλεγχοι.

Το καλώδιο έπρεπε να περνάει όπως το άλλο που βλέπεις που πάει μαζί με τις σωλήνες.

Το καλώδιο που έχει σημειώσει με κόκκινο με βάζει και σε άλλες υποψίες...πολύ πιθανό να το σημείωσε γιατί έχει περάσει δύο ίδια καλώδια 3x1.5mm ενώ το συγκεκριμένο θέλει 3x1.5mm & 4x1.5mm (έχει καταργήσει γείωση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Haldol είπε

Τότε πάλι δε θα δουλέψει. Όπως και να 'χει, η αφύγρανση στα air-condition δουλεύει μόνο στον κύκλο ψύξης. Οπότε πρακτικά, το χειμώνα την ξεχνάμε (και τσιμπάμε έναν ωραιότατο αφυγραντήρα, αν το σπίτι έχει υγρασία!).

:D

 

Αυτό είπα κι εγώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, c-max είπε

Πηρα ενα 9αρι toshiba Yukai  στα 287 ΜΕ εγκατασταση με την επιδοστηση.

Ειναι Δωρεαν.

Η πλακα , στο ταμειο παω και μου λεει πληρωνετε 126 ευρω!!!!! Ειστε σιγουρη της λεω; Ναι απανταει εχει εκπτωση σημερα 😅

Μετα απο δικη μου επιμονη , καταφεραν να καταλαβουν οτι ειναι λαθος η τιμη. Εκανα καλα;;; 🤣

Δεν μας το έλεγες να πάρουμε και οι υπόλοιποι από ένα; 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, c-max είπε

Πηρα ενα 9αρι toshiba Yukai  στα 287 ΜΕ εγκατασταση με την επιδοστηση.

Ειναι Δωρεαν.

Η πλακα , στο ταμειο παω και μου λεει πληρωνετε 126 ευρω!!!!! Ειστε σιγουρη της λεω; Ναι απανταει εχει εκπτωση σημερα 😅

Μετα απο δικη μου επιμονη , καταφεραν να καταλαβουν οτι ειναι λαθος η τιμη. Εκανα καλα;;; 🤣

Εμένα γιατί μου λένε στο κατάστημα ότι η τοποθέτηση δεν ειναι δωρεάν; Πως θα τους πείσω για το αντίθετο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@pannarab
για να σοβαρευτούμε λίγο και για να βοηθήσουμε.

Το κλιματιστικό έχει αγοραστεί από κάποια μεγάλη αλυσίδα; Αν ναι, ανέβασε μας φωτογραφίες από την εγκατάσταση μέσα και έξω μπας και σου βρούμε και άλλα λάθη. Μάθε και αν είχαν αντλία από το άτομο που ήταν σπίτι. Μετά αν θέλεις να το κυνηγήσεις, στέλνεις ένα email στην αλυσίδα με τις κακοτεχνίες απαιτώντας την αποκατάσταση τους λέγοντας στο τέλος ότι επιφύλασεσαι για κάθε νόμιμο δικαίωμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@liakjim ψήνεσαι να σε εξουσιοδοτήσω ως εργοδηγό εγκατάστασης και πληρεξούσιο για νομικές κινήσεις σε περίπτωση κακοτεχνιών; 

Με το αζημίωτο βεβαίως- βεβαίως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα βάζετε στην πρίζα κι άλλους να αρχίσουν να ψάχνονται!!!

Για σπίτια με κέλυφος ποιος είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος εγκατάστασης - σφράγισμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostasmor είπε

Εμένα γιατί μου λένε στο κατάστημα ότι η τοποθέτηση δεν ειναι δωρεάν; Πως θα τους πείσω για το αντίθετο;

Τι να σου πω. Μπορει και να κανανε λαθος και να μου ρην βαλανε δωρεαν. Εδω πηγαν να μου το πουλησιυν 126 ευρω με δωρεαν τοποθετηση. Παντως στην αποδειξη εχω δωρεαν τοποθετηση

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, c-max είπε

Τι να σου πω. Μπορει και να κανανε λαθος και να μου ρην βαλανε δωρεαν. Εδω πηγαν να μου το πουλησιυν 126 ευρω με δωρεαν τοποθετηση. Παντως στην αποδειξη εχω δωρεαν τοποθετηση

 

Δε γίνεται τέτοιο λάθος συνήθως είναι οριζόντια προωθητική η δωρεάν τοποθέτηση και μάλιστα απο το καλοκαίρι που πήρα τα perfera απο Πρακτικερ είναι άλλος κωδικός ανάλογα τα BTU (μικρά μεσαία μεγάλα). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/12/2022 στις 11:30 ΜΜ, liakjim είπε

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, και για τις συμβουλές. Τα 2 πρώτα είναι πολύ ακριβά, για το toshiba είμαστε οκ.

Να ρωτήσω και για άλλα 3 που θεωρητικά υπάρχουν στη περιοχή:

https://www.megasalapatas.gr/klimatismos/air-condition/klimatistika-inverter/daikin-siesta-sensira-atxc50c-arxc50c-Κλιματιστικό-inverter-18000-btu-aa-atxc50c-arxc50c-daikin?mfp=173-ap-dosi-se-btu-h[18000]

https://www.megasalapatas.gr/klimatismos/air-condition/klimatistika-inverter?product_id=8625&mfp=173-ap-dosi-se-btu-h[18000]

https://www.megasalapatas.gr/klimatismos/air-condition/klimatistika-inverter?product_id=17530&mfp=173-ap-dosi-se-btu-h[18000]

 

Δε καταλαβαίνω τη διαφορά εχουν τα 2 fujitsu και σε σχέση με αυτό που μου πρότεινες.

Ουτε και το daikin για να είμαι ειλικρινής. Γενικώς πρέπει να ΄ψαξεις πολύ για να βρεις τα διαγράματα που πέφτει τραγικά το cop μετά τους 0C πχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...