Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

54 λεπτά πριν, georgioskas είπε

Το mitsubishi που έχω βάλει πρόσφατα κάνει όσα λέει χωρίς να δυσκολευτεί καθόλου! Για σίγουρα θα περιμένω και το έντονο κρύο! Τώρα για το Toshiba θα σε βοηθήσουν τα παιδιά που τα ξέρουν καλύτερα!

Δεν μπορεί να υπάρξει βοήθεια με το να μυρίζουμε τα νύχια μας @Erietta2019

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Καλή  χρονιά να έχουμε. Με τη βοήθεια σας επέλεξα για το υπνοδωμάτιο ένα toshiba arata ras10, από το οποίο μέχρι τώρα, χωρίς να έχω τη δυνατότητα να κάνω μετρήσεις κατανάλωσης, είμαι  πολυ ευχαριστημένος. Σε σαλόνι 41 μ2 υπάρχει το παρακάτω panasonic, το οποίο καλύπτει επαρκώς το χώρο, πλην όμως υποθέτω ότι επειδή μάλλον δεν είναι  inverter  πρέπει να καίει αρκετά και θα ήθελα να το αντικαταστήσω. Οι θερμικές  απώλειες του σαλονιού είναι 5.040,30 watt, δηλαδή 17.198 btu. Σκεφτόμουνα για arata/yukai 18αρι ή edge 18 αρι, αν και φοβάμαι τυχόν προβλήματα με θόρυβο ανεμιστήρα,  ή και haori 16αρι αν με καλύπτει χωρίς να αποκλείω και άλλα μηχανήματα με ταβάνι τα 1200 ευρώ. Τι θα προτείνατε; 

image.png.a264691647f37da1323dd48926c8fe23.png

image.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλή χρονιά!

Μπορείτε να μου προτείνετε ένα vfm κλιματιστικό για κρεβατοκάμαρα 18τμ? 

Είδα ότι στο praktiker έχει -23% αλλά δεν ξέρω αν αξίζει.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fujitsu Asyg24 klca με εξωτερικη 11,7, υγρασία 87% . Ζήτηση στους 21 βαθμούς και θερμοκρασία χώρου (περίπου 50 τετ) στους 21,2. Με διαφορά η οικονομικότερη θέρμανση που έχω χρησιμοποιήσει.

 

kkkk.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια πολλά και Καλή χρονιά! Στο δια ταύτα: κατανάλωση Δεκεμβρίου, 135  kWh , Toshiba 10 edge 97 kWh, GREE geh12aa 38 kWh. 24/7 λειτουργία εκτός του GREE που δουλεύει 18/7. Set point 20 βαθμούς. Άγιος Δημήτριος Αττικής. Αρκετά καλά μέχρι στιγμής. Το edge δουλεύει  στα 200-220 watt, με κάποια peak τις κρύες μέρες μέχρι 240 watt. To GREE invertarei μόνο Μ I feel σωστά , στα 400-430  watt.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, sukalas είπε

Καλησπέρα και καλή χρονιά!

Μπορείτε να μου προτείνετε ένα vfm κλιματιστικό για κρεβατοκάμαρα 18τμ? 

Είδα ότι στο praktiker έχει -23% αλλά δεν ξέρω αν αξίζει.

Ευχαριστώ!

Όντως το praktiker έχει - 23%, αλλά δεν βλέπω πλέον "δωρεάν εγκατάσταση",οπότε πρέπει να συνυπολογίσουμε κι αυτό το κόστος για να δούμε αν συμφέρει. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Stadi είπε

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Καλή  χρονιά να έχουμε. Με τη βοήθεια σας επέλεξα για το υπνοδωμάτιο ένα toshiba arata ras10, από το οποίο μέχρι τώρα, χωρίς να έχω τη δυνατότητα να κάνω μετρήσεις κατανάλωσης, είμαι  πολυ ευχαριστημένος. Σε σαλόνι 41 μ2 υπάρχει το παρακάτω panasonic, το οποίο καλύπτει επαρκώς το χώρο, πλην όμως υποθέτω ότι επειδή μάλλον δεν είναι  inverter  πρέπει να καίει αρκετά και θα ήθελα να το αντικαταστήσω. Οι θερμικές  απώλειες του σαλονιού είναι 5.040,30 watt, δηλαδή 17.198 btu. Σκεφτόμουνα για arata/yukai 18αρι ή edge 18 αρι, αν και φοβάμαι τυχόν προβλήματα με θόρυβο ανεμιστήρα,  ή και haori 16αρι αν με καλύπτει χωρίς να αποκλείω και άλλα μηχανήματα με ταβάνι τα 1200 ευρώ. Τι θα προτείνατε; 

 

image.png

Δεν θα πρότεινα 18άρι arata/yukai. Δίνουν μόλις 4KW στους 0C.

Αν θα πας σε edge, θα πρέπει να πας από το 22άρι και άνω πχ https://voyias.gr/climaunit/κλιματιστικό-τοίχου-inverter-toshiba-σειρά-edge-22000-btu-ras-b22j2kvsg-e-ras-22j2avsg-e

πάντως για την περιοχή σου, θα κοίταγα και για mitsubishi (επίσης δεν φτάνει το 18άρι):

https://www.skroutz.gr/s/18977716/Mitsubishi-Heavy-Industries-SRK-SRC-63ZR-W-Κλιματιστικό-Inverter-22000-BTU-A-A.html

 

15 ώρες πριν, sukalas είπε

Καλησπέρα και καλή χρονιά!

Μπορείτε να μου προτείνετε ένα vfm κλιματιστικό για κρεβατοκάμαρα 18τμ? 

Είδα ότι στο praktiker έχει -23% αλλά δεν ξέρω αν αξίζει.

Ευχαριστώ!

https://www.praktiker.gr/p/daikin-siesta-m25-perfera-atxm25r-arxm25r-klimatistiko-inverter-9000btu-126382

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/10/2022 στις 10:58 ΜΜ, geodimis είπε

Από το πατρικό μου έμεινε ένα 24αρι Fujitsu AOY24LMAL του 2004 το οποίο τοποθετήθηκε σε διαμέρισμα...54τμ, αναγκαστικά γιατί καθόταν στην αποθήκη ως κύρια ψύξη/θερμανση. Ισόγειο με κουφώματα δεκαετίας παραλιακό το διαμέρισμα. 
Προφανώς λόγω μεγέθους ζήτημα να δουλεύει 5-10’ και μετά πέφτει ανάβοντας πάλι για 1-2’. Έχει κανείς ιδέα σε τι κατανάλωση μπορεί να πέφτει;

 

A5201F08-7813-405C-94DF-A6D3CB1CF66F.jpeg

Καλημέρα και Καλή Χρονιά σε όλους. Σε λειτουργία αφύγρανσης η μονάδα φαίνεται να μη λειτουργεί σωστά καθώς αυξάνει την υγρασία του χώρου από 2-3% και βγάζει μία δυσσάρεστη οσμή παρόλο που έχει καθαριστεί σχολαστικά. Στη θέρμανση/ψύξη λειτουργεί σωστά. Τι μπορεί να φταίει και δε αφυγραίνει σωστά το χώρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, geodimis είπε

Καλημέρα και Καλή Χρονιά σε όλους. Σε λειτουργία αφύγρανσης η μονάδα φαίνεται να μη λειτουργεί σωστά καθώς αυξάνει την υγρασία του χώρου από 2-3% και βγάζει μία δυσσάρεστη οσμή παρόλο που έχει καθαριστεί σχολαστικά. Στη θέρμανση/ψύξη λειτουργεί σωστά. Τι μπορεί να φταίει και δε αφυγραίνει σωστά το χώρο;

Πρέπει να ρυθμίσεις τον θερμοστάτη στους 18 θα κάνει "αφύγρανση" αλλά θα σε παγώσει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Κι αν η θερμοκρασία είναι 16;

 

Τότε πάλι δε θα δουλέψει. Όπως και να 'χει, η αφύγρανση στα air-condition δουλεύει μόνο στον κύκλο ψύξης. Οπότε πρακτικά, το χειμώνα την ξεχνάμε (και τσιμπάμε έναν ωραιότατο αφυγραντήρα, αν το σπίτι έχει υγρασία!).

:D

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Αποκλείεται να είναι ενεργή η λειτουργία της αφύγρανσης και να αυξάνει η υγρασία του χώρου.

- Μερικά κλιματιστικά μπορούν να κάνουν αφύγρανση και το Χειμώνα με το γνωστό «κόστος», δηλαδή την ψύξη του χώρου. Μερικά δεν μπορούν γιατί δεν το επιτρέπει ο προγραμματισμός τους ή και οι ρυθμίσεις του χρήστη (σε όσα επιτρέπεται να γίνουν ρυθμίσεις στην αφύγρανση).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια πολλά σε όλη την παρέα!! Η φωτογραφία που επισυνάπτω είναι από πρόσφατη εγκατάσταση κλιματιστικού. Το κομμάτι του χαλκοσωλήνα που είναι ακάλυπτο, πιστεύετε ότι επηρεάζει αμελητέα την απόδοση ή να το καλύψω με κάτι;

IMG_20230102_123717.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...