Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Apostol. είπε

Θελω να ξεμπλεξω κουραστηκα, κανονικα ναι πρεπει να τους σφιξω. Θα δειξει.

Καταλαβαίνω, αλλά έχεις δώσει χρήματα για μια συσκευή η οποία παρουσιάζει βλάβη ενώ είναι στην εγγύηση. Προφανώς μένεις κάπου εκτός κέντρου και έχεις μπλέξει με κακό τοπικό μάστορα, αλλά αυτό θα έπρεπε να προβληματίζει την εταιρεία και όχι εσένα.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Καταλαβαίνω, αλλά έχεις δώσει χρήματα για μια συσκευή η οποία παρουσιάζει βλάβη ενώ είναι στην εγγύηση. Προφανώς μένεις κάπου εκτός κέντρου και έχεις μπλέξει με κακό τοπικό μάστορα, αλλά αυτό θα έπρεπε να προβληματίζει την εταιρεία και όχι εσένα.

Καταλαβαινω τι λες αλλα πολλα πραγματα θα επρεπε στην κοινωνια που ζουμε αλλα δεν.

Το προβλημα της εταιριας ειναι 10φορες προβλημα δικο μου.

Ο μαστορας μια χαρα πληρωθηκε απο την εταιρια για δουλεια την οποια δεν εκανε οπως επρεπε.

Πολυ απλα θα τους παρω τηλεφωνο θα τους τα πω, θα ενημερωσω τον τοπικο εμπορο και οτι αλλο μπορω να κανω. Aλλα θελω θερμανση τωρα. Και φυσικα δεν θα ξαναγορασω απο αυτους και θα αποτρεψω αλλους απο αγορες.

Ερχονται παλι κρυα, ερχεται και η γυναικα απο τα πατρικα της πισω, δεν παιζει αλλο χωρις ac.

Αυτα, ευχαριστω ολους για την βοηθεια, θα ενημερωσω τι θα γινει αυριο, και αν χρειαστει θα ζητησω προτασεις για αλλο a/c.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, dimostr είπε

Οι απώλειες  του χώρου καλύπτονται και από το 16αρι ? Γιατί τα άλλα εινα 18αρια 

Επειδή δεν έχει 18αρια. Θέλω κι

για θέρμανση. Ευχαριστώ 

7 λεπτά πριν, Erietta2019 είπε

Επειδή δεν έχει 18αρια. Θέλω κι

για θέρμανση. Ευχαριστώ 

Toshiba I Mitsubishi? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αναρωτιέμαι τι καίτε οι Αθηναίοι για θέρμανση με τα κλιματιστικά σας φέτος. Αν τα ανοίγετε κιόλας. Είμαι Ελληνικό σήμερα το απόγευμα και έχει 16C, κοιτάω Ωρωπό και έχει 10C. Φτάνω σπίτι μετά από μια ώρα και έχει 9C. Κλάμα.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αναρωτιέμαι τι καίτε οι Αθηναίοι για θέρμανση με τα κλιματιστικά σας φέτος. Αν τα ανοίγετε κιόλας. Είμαι Ελληνικό σήμερα το απόγευμα και έχει 16C, κοιτάω Ωρωπό και έχει 10C. Κλάμα.

Κι όμως με 2 A/C Daikin Siesta Sensira ATXC25C/ARXC25C 9000 Btu στα υπνοδωμάτια 7-7,5kwh και τα δύο καθημερινα.Οσο να είναι κάνει ψύχρα χωρίς μέσα στο σπίτι τουλάχιστον στην Αγία Παρασκευή 

Μόλις τώρα, Andytse13 είπε

Κι όμως με 2 A/C Daikin Siesta Sensira ATXC25C/ARXC25C 9000 Btu στα υπνοδωμάτια 7-7,5kwh και τα δύο καθημερινα.Οσο να είναι κάνει ψύχρα χωρίς μέσα στο σπίτι τουλάχιστον στην Αγία Παρασκευή 

Για 24 Ώρο μιλάω με ζήτηση 20

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Αναρωτιέμαι τι καίτε οι Αθηναίοι για θέρμανση με τα κλιματιστικά σας φέτος. Αν τα ανοίγετε κιόλας. Είμαι Ελληνικό σήμερα το απόγευμα και έχει 16C, κοιτάω Ωρωπό και έχει 10C. Φτάνω σπίτι μετά από μια ώρα και έχει 9C. Κλάμα.

α. κατσε στο χωριό, τι συγκρίνεις τη χαβούζα με τον καθαρό αέρα.

β. 14 kwh/ημέρα και από τα τρία κλιματιστικά εχω μ.ο τις τελευταιες 7 μέρες. Δεν είναι και λίγο, το βραδυ ψυχραίνεται το σπίτι. Μεσόγεια, 24/7 21 ζήτηση (φέτος)

Μου χαλάει πολύ τη σούπα το ινβέντορ στο ένα υπνοδωμάτιο. Αν δεν ήμουν υπ' άτμόν να αλλάξω σπίτι θα το είχα αντικαταστήσει άνετα.

εξηγώ: τα δύο τοσίμπα (σαλόνι και ένα υπνοδωμάτιο) δουλεύουν μαζί αρμονικά με ανοικτές πόρτες. Κατεβαίνουν όσο πιο χαμηλά μπορούν και ρελαντι γενικώς. Το ινβεντορ από την άλλη αν του έχω την πόρτα ανοικτή αφήνει τα τοσιμπάκια να τραβάνε κουπί. Η πρέπει να του κλείνω πόρτα ή να το έχω 1 βαθμό πάνω από τα άλλα για να μη τεμπελιάζει όμως έτσι ξοδεύω ενέργεια που δεν χρειάζομαι απαραίτητα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, liakjim είπε

Αναρωτιέμαι τι καίτε οι Αθηναίοι για θέρμανση με τα κλιματιστικά σας φέτος. Αν τα ανοίγετε κιόλας. Είμαι Ελληνικό σήμερα το απόγευμα και έχει 16C, κοιτάω Ωρωπό και έχει 10C. Φτάνω σπίτι μετά από μια ώρα και έχει 9C. Κλάμα.

Λογικο ακουγεται. Στα βορεια προαστια  με το κεντρο της Αθηνας εχουμε 2 βαθμους διαφορα τουλαχιστον. Με τα νοτια που πηγες θα εχουμε παραπάνω.  Δεν ειναι και το πιο αντιιπροσωπευτικο δειγμα του κλιματος.  Γενικα φετος μεχρι και τωρα εχουμε ακομα Φθινοπωρο.Στο σπιτι μονο το toshiba καιει 3-4 kwh / ημερα με ζητηση 21-22. Τα μικρα σχεδον δεν αναβουν, μονο της κορης που και που.Σε συγκριση με περυσι εχουμε  καψει απο τον  νοεμβριο  200kwh λιγοτερες, ειμαστε στις 190!

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, liakjim είπε

Αναρωτιέμαι τι καίτε οι Αθηναίοι για θέρμανση με τα κλιματιστικά σας φέτος. Αν τα ανοίγετε κιόλας. Είμαι Ελληνικό σήμερα το απόγευμα και έχει 16C, κοιτάω Ωρωπό και έχει 10C. Φτάνω σπίτι μετά από μια ώρα και έχει 9C. Κλάμα.

4Χ Κλιματιστικά 33KWh μέσο όρο την ημέρα (21C ζήτηση & στο Νυκτερινό 22C) + Αφυγραντήρας. Είμαι σε 500 μέτρα ύψομετρο Διόνυσο και το βράδυ κάνει κρύο. Το σπίτι είναι πάνω από 300τμ και μέχρι στιγμής δεν έχω ανάψει καλοριφέρ. Αναρωτιέμαι τι θα κάψουν στα μεγάλα κρύα αλλά όπως και να το κάνουμε εδώ πάντα η θέρμανση είχε κόστος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ καίω με 2X κλιματιστικά γύρω στς 10-15 kWh τη μέρα. Ζητούμενη σταθερά στους 20°C, ενώ τα κλιματιστικά δε κλείνουν. Σταμάτα μένω, σε σπίτι ~100 τ.μ., αλλά χωρίς καλές μονώσεις.

'Εχω ανάψει και 6 ώρες καλοριφέρ ως τώρα για υποβοήθηση, τις μέρες που 'κανε το (λίγο παραπάνω) κρύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Jargon είπε

Είμαι σε 500 μέτρα ύψομετρο Διόνυσο και το βράδυ κάνει κρύο. Το σπίτι είναι πάνω από 300τμ

Τίποτα δεν καις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδώ κυκλάδες με ένα μόνο 22αρι για θέρμανση περίπου 100τμ (45τμ+ ανοικτές πόρτες παντού), μόνο το κλιματιστικό καίει περίπου 10kwh/μέρα (ρύθμιση 23 με 22 στον χώρο και 20.5 στα δωμάτια) συν άλλες τόσες πες του σπιτιού, προς στιγμήν νομίζω είναι καλά με τόσο ήπιες θερμοκρασίες..

Το βράδυ με 12 βαθμούς και άπειρη υγρασία η εξωτερική μονάδα γίνεται ποτίστρα..😎

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

120 τμ μονοκατοικία εκτεθειμένη στη ροδόπολη αττικής - κάνει κρύα μπόλικα -με 10άρα μόνωση και ενεργειακά κουφώματα θερμοδιακοπής... 2 12άρια sendo και ενα 9άρι hitachi (παλιό inverter που όταν έχει πάνω από 10 βαθμούς κάνει αρκετά "πριόνια").
Κατανάλωση δεκεμβρίου μ.ο. 12kw τη μέρα με ζητούμενη θερμοκρασία 21 βαθμούς , αναμένα 24/7 από αρχές Νοεμβρίου.
Κάποιες φορές μέσα στο μήνα δεν κατανάλωσαν τίποτα παρά μόνο ρεύμα ανεμιστήρα λόγω ενεργειακού τζακιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Erietta2019 είπε

Επειδή δεν έχει 18αρια. Θέλω κι

για θέρμανση. Ευχαριστώ 

Toshiba I Mitsubishi? 

Το mitsubishi που έχω βάλει πρόσφατα κάνει όσα λέει χωρίς να δυσκολευτεί καθόλου! Για σίγουρα θα περιμένω και το έντονο κρύο! Τώρα για το Toshiba θα σε βοηθήσουν τα παιδιά που τα ξέρουν καλύτερα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...