Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

@zeys13 με σχεδόν 8kw "απώλειες" στη θέρμανση, τι ζητούμενη θερμοκρασία έβαλες;

λογικά πιστεύω ένα 24αρι θα σε καλύψει, ιδανικά 27αρι..

πρόσφατα τοποθέτησα ένα Mitsubishi Heavy SRK63ZR-W, απόλυτα ευχαριστημένος.. αντίστοιχο έχει και ο @c-max

Ο @apostolisep3έχει το μεγαλύτερο της σειράς SRK80ZR-W.

λογικά κοιτάς για το SRK71ZR-W της σειράς, αλλιώς αν νομίζεις πως θα σε καλύψει το SRK63ZR-W, όπου "πέφτει" χαμηλότερα σε συντήρηση σε σχέση με τα 71/80.

Μην ξεχάσω να σου αναφέρω πως η εσωτερική μονάδα των 3 είναι αρκετά μεγάλη, οπότε δες διαστάσεις αν σε παίρνει..

για να λες πως έφτανε το 18αρι (περίπου 5kW), επιβεβαίωσε απλά τους υπολογισμούς σου, πχ μπορεί να υπάρχει φελιζολ 2-3εκ αναμεσα στα τούβλα, αλλά εσύ να βάζεις χωρίς καμία μόνωση στο εργαλείο υπολογισμού οπότε ανεβαίνουν οι απώλειες.. 

στην περίπτωση μου από 18αρι πήγα στο 22αρι γιατί το 18αρι ήταν ανεπαρκές για τον χώρο στην περίπτωση μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

@zeys13 με σχεδόν 8kw "απώλειες" στη θέρμανση, τι ζητούμενη θερμοκρασία έβαλες;

λογικά πιστεύω ένα 24αρι θα σε καλύψει, ιδανικά 27αρι..

πρόσφατα τοποθέτησα ένα Mitsubishi Heavy SRK63ZR-W, απόλυτα ευχαριστημένος.. αντίστοιχο έχει και ο @c-max

Ο @apostolisep3έχει το μεγαλύτερο της σειράς SRK80ZR-W.

λογικά κοιτάς για το SRK71ZR-W της σειράς, αλλιώς αν νομίζεις πως θα σε καλύψει το SRK63ZR-W, όπου "πέφτει" χαμηλότερα σε συντήρηση σε σχέση με τα 71/80.

Μην ξεχάσω να σου αναφέρω πως η εσωτερική μονάδα των 3 είναι αρκετά μεγάλη, οπότε δες διαστάσεις αν σε παίρνει..

για να λες πως έφτανε το 18αρι (περίπου 5kW), επιβεβαίωσε απλά τους υπολογισμούς σου, πχ μπορεί να υπάρχει φελιζολ 2-3εκ αναμεσα στα τούβλα, αλλά εσύ να βάζεις χωρίς καμία μόνωση στο εργαλείο υπολογισμού οπότε ανεβαίνουν οι απώλειες.. 

στην περίπτωση μου από 18αρι πήγα στο 22αρι γιατί το 18αρι ήταν ανεπαρκές για τον χώρο στην περίπτωση μου..

Εχω βάλει τα δυσμενέστερα σενάρια. Το σπίτι είναι παλιό 1950 κατασκευή, δεν υπάρχουν μονώσεις, ούτε αλουμίνια ακόμα.

Πρακτικά λέω οτι το 18.000 μας καλύπτει μια χαρά, γιατι είναι πολύ χαμηλοτάβανο, ο βορινός τοίχος είναι υπερμπατικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μια βοηθεια γιατι εχω απελπιστει:

Haier 24.000btu 4 χρονων, εβγαλε βλαβη, επικοινωνησα με την αντιπροσωπεια inventor/haier εστειλαν πλακετες.

Ερχονται πλακετες, η μια λαθος, αλλη μια εβδομαδα να ερθει η σωστη πλακετα.

Ερχεται η δευτερη, βγαζει αλλο σφαλμα, ηθελε συμπιεστη.

Περνανε 2 εβδομαδες ερχεται ο συμπιεστης μπαινει, δουλευει λιγα λεπτα στο κρυο φευγει ο "τεχνικος", το βαζω στο ζεστο το ιδιο σφαλμα, τον παιρνω πισω τηλ, μου λεει δεν μπορω να σου κανω τιποτα αλλο τα καναμε ολα. Του λεω κατι πρεπει να γινει μου λεει θα επικοινωνησω με  service απο εβδομαδα παλι.

Τα παιρνω στο κρανιο και παιρνω τηλεφωνο ενα δικο μου αξιοπιστο ψυκτικο  ερχεται το βλεπει και τελικα ειχε βαλει τοσο πολυ φρεον ο αλλος (στην τυχη το εβαλε) που εβγαζε σφαλμα, εβγαλε λιγο φρεον παρακολουθησε τις πιεσεις και τωρα δεν βγαζει σφαλμα αλλα πεταει λιγο ζεστο και σταματαει, αρχιζει μετα απο λιγο και μετα παλι τα ιδια.Ο ανθρωπος ηρθε για χαρη μου αργα και δεν ειχε χρονο για παραπανω δουλεια.

Ο δικος μου ψυκτικος λεει οτι θελει αδειασμα και απο την αρχη φρεον στη ποσοτητα που γραφει το service manual.

Αλλα δεν ειναι τελειως σιγουρος μηπως φταιει κατι αλλο και τελικα δεν φτιαξει, βεβαια για αυτη την εργασια θελει χρηματα.Μαλλον θα φτιαξει αλλα δεν ειναι σιγουρο.Και τον πιστευω γιατι με το που εβγαλε φρεον σταματησε να πεταει σφαλμα και αρχισε να δουλευει αλλα οχι συνεχομενα.

Επειδη εχω απηυδήσει με το εδω σερβις( τελειως αντιεπαγγελματικη συμπεριφορα, δεν ξανα ασχολουμαι μαζι τους) λεω να πληρωσω τον δικο μου να το κανει απο την αρχη το φρεον ή να παω να παρω κατευθειαν καινουριο.

4 εβδομαδες ειμαι χωρις ac με μια σομπα χαλαζια 2,6kW η οποια με το ρευμα που εχει καψει τοσο καιρο επαιρνα αλλο ac.

Ποιο ειναι κατα την γνωμη σας ποιοτικο 24αρι Α++ ή Α+++ (το χρησιμοποιω ολο το χρονο, απωλειες απο κουφωματα κλπ) που να μην τα παιξει παλι σε 4 χρονια?

Daikin?Ποιο Daikin? Τι να κοιταξω?Αλλες μαρκες?Δεν θελω Inventor γιατι το service το εχει ο ιδιος.

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Apostol. είπε

Παιδια μια βοηθεια γιατι εχω απελπιστει:

Haier 24.000btu 4 χρονων, εβγαλε βλαβη, επικοινωνησα με την αντιπροσωπεια inventor/haier εστειλαν πλακετες.

Ερχονται πλακετες, η μια λαθος, αλλη μια εβδομαδα να ερθει η σωστη πλακετα.

Ερχεται η δευτερη, βγαζει αλλο σφαλμα, ηθελε συμπιεστη.

Περνανε 2 εβδομαδες ερχεται ο συμπιεστης μπαινει, δουλευει λιγα λεπτα στο κρυο φευγει ο "τεχνικος", το βαζω στο ζεστο το ιδιο σφαλμα, τον παιρνω πισω τηλ, μου λεει δεν μπορω να σου κανω τιποτα αλλο τα καναμε ολα. Του λεω κατι πρεπει να γινει μου λεει θα επικοινωνησω με  service απο εβδομαδα παλι.

Τα παιρνω στο κρανιο και παιρνω τηλεφωνο ενα δικο μου αξιοπιστο ψυκτικο  ερχεται το βλεπει και τελικα ειχε βαλει τοσο πολυ φρεον ο αλλος (στην τυχη το εβαλε) που εβγαζε σφαλμα, εβγαλε λιγο φρεον παρακολουθησε τις πιεσεις και τωρα δεν βγαζει σφαλμα αλλα πεταει λιγο ζεστο και σταματαει, αρχιζει μετα απο λιγο και μετα παλι τα ιδια.Ο ανθρωπος ηρθε για χαρη μου αργα και δεν ειχε χρονο για παραπανω δουλεια.

Ο δικος μου ψυκτικος λεει οτι θελει αδειασμα και απο την αρχη φρεον στη ποσοτητα που γραφει το service manual.

Αλλα δεν ειναι τελειως σιγουρος μηπως φταιει κατι αλλο και τελικα δεν φτιαξει, βεβαια για αυτη την εργασια θελει χρηματα.Μαλλον θα φτιαξει αλλα δεν ειναι σιγουρο.Και τον πιστευω γιατι με το που εβγαλε φρεον σταματησε να πεταει σφαλμα και αρχισε να δουλευει αλλα οχι συνεχομενα.

Επειδη εχω απηυδήσει με το εδω σερβις( τελειως αντιεπαγγελματικη συμπεριφορα, δεν ξανα ασχολουμαι μαζι τους) λεω να πληρωσω τον δικο μου να το κανει απο την αρχη το φρεον ή να παω να παρω κατευθειαν καινουριο.

4 εβδομαδες ειμαι χωρις ac με μια σομπα χαλαζια 2,6kW η οποια με το ρευμα που εχει καψει τοσο καιρο επαιρνα αλλο ac.

Ποιο ειναι κατα την γνωμη σας ποιοτικο 24αρι Α++ ή Α+++ (το χρησιμοποιω ολο το χρονο, απωλειες απο κουφωματα κλπ) που να μην τα παιξει παλι σε 4 χρονια?

Daikin?Ποιο Daikin? Τι να κοιταξω?Αλλες μαρκες?Δεν θελω Inventor γιατι το service το εχει ο ιδιος.

Ευχαριστω.

Φίλε apostol, 4 χρονών μηχάνημα δε νομίζω να τα έπαιξε έτσι απλά..

Ίσως να φανεί χαζό αυτό που λέω, φαντάζομαι η υπομονή σου δεν είναι και στα καλύτερα της, αλλά, από όλους αυτούς τσέκαρε κανένας πως η τροφοδοσία του μηχανήματος είναι εντάξει;

Συγκεκριμένα η τάση στο παροχικό καλώδιο έξω εκεί στις κλέμες είναι οκ μεταξύ των καλωδίων; Στο καλώδιο εντολών υπάρχει κανένα βραχυκύκλωμα (απίθανο αλλά όχι αδύνατο), τσεκάρετε συνδέσεις στα καλώδια αν θες..

R410 ψυκτικό έχει το μηχάνημα; Τι μήκος σωληνώσεων έχεις;

Αν όλα τα παραπάνω είναι οκ, τότε κάντε ανάκτηση όλο το ψυκτικό, κάνε σωστό κενό και αφού βεβαιωθείτε πως δεν έχει διαρροές, κάντε πλήρωση το μηχάνημα με την σωστή ποσότητα που λέει ο κατασκευαστής..

Την τετράοδη την έλεγξαν αν γυρνάει από ψύξη σε θέρμανση κλπ;

Σε φίλο έτυχε το εξής: κάηκε ο ουδέτερος από την κολώνα της ΔΕΗ, έπεσε η τάση στα 180V και άρχισε να αναβοσβήνει το κλιματιστικό νόμιζε πως χάλασε, αλλά τρεμόπαιζαν και τα φώτα κλπ, οπότε όταν το έφτιαξαν από τις βλάβες τότε έστρωσε το πράγμα..

Εγώ θα σου έλεγα να κάνεις ότι μπορείς μπας το σώσεις, γιατί να πας σε νέο 24αρι θα φύγει ένα καλό ποσό τώρα.. (+ τις τωρινές τιμές..)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Φίλε apostol, 4 χρονών μηχάνημα δε νομίζω να τα έπαιξε έτσι απλά..

Ίσως να φανεί χαζό αυτό που λέω, φαντάζομαι η υπομονή σου δεν είναι και στα καλύτερα της, αλλά, από όλους αυτούς τσέκαρε κανένας πως η τροφοδοσία του μηχανήματος είναι εντάξει;

Συγκεκριμένα η τάση στο παροχικό καλώδιο έξω εκεί στις κλέμες είναι οκ μεταξύ των καλωδίων; Στο καλώδιο εντολών υπάρχει κανένα βραχυκύκλωμα (απίθανο αλλά όχι αδύνατο), τσεκάρετε συνδέσεις στα καλώδια αν θες..

R410 ψυκτικό έχει το μηχάνημα; Τι μήκος σωληνώσεων έχεις;

Αν όλα τα παραπάνω είναι οκ, τότε κάντε ανάκτηση όλο το ψυκτικό, κάνε σωστό κενό και αφού βεβαιωθείτε πως δεν έχει διαρροές, κάντε πλήρωση το μηχάνημα με την σωστή ποσότητα που λέει ο κατασκευαστής..

Την τετράοδη την έλεγξαν αν γυρνάει από ψύξη σε θέρμανση κλπ;

Σε φίλο έτυχε το εξής: κάηκε ο ουδέτερος από την κολώνα της ΔΕΗ, έπεσε η τάση στα 180V και άρχισε να αναβοσβήνει το κλιματιστικό νόμιζε πως χάλασε, αλλά τρεμόπαιζαν και τα φώτα κλπ, οπότε όταν το έφτιαξαν από τις βλάβες τότε έστρωσε το πράγμα..

Εγώ θα σου έλεγα να κάνεις ότι μπορείς μπας το σώσεις, γιατί να πας σε νέο 24αρι θα φύγει ένα καλό ποσό τώρα.. (+ τις τωρινές τιμές..)

Ευχαριστω για την απαντηση,

Η τροφοδοσια ειναι κομπλε, 2.5 καλωδια ολες οι τασεις σωστες.Σωληνες ειναι μακρια 5-6 μετρα, αλλα εχει εγκατασταθει σωστα, δουλευε τοσα χρονια μια χαρα, οπως και το προηγουμενο (Daikin 30.000btu τριφασικο δυο ανεμιστηρες 20 χρονια δουλευε σαν σκυλος χωρις καμια συντηρηση, αλλα επρεπε να αλλαχθει εκαιγε πολυ.)

Η βαλβιδα γυρναει κανονικα, κατι γινεται και δινει εντολη η (καινουρια) πλακετα να σταματησει.

Ψυκτικο δεν ξερω ποιο ειναι, θα βρει ομως το manual ο ψυκτικος.Το μονο που ξερω ειναι οτι ειναι το "ευφλεκτο"

Το σιγουρο ειναι οτι δεν ειχε γινει σωστη πληρωση απο τον "τεχνικο" του service. Χαρακτηριστικα μου ειπε εκεινη την ωρα "θα το κανω με το ματι", γιατι ειχαν ξεκολλησει τα αυτοκολλητα απο την εξωτερικη μοναδα. Το ειχε σκασει ανεβαζε υπερβολικη πιεση ζοριζοταν και εκλεινε με σφαλμα, τωρα δεν πεταει σφαλμα αλλα σταματαει ανα 1 λεπτο.

Οταν το πρωτο ανοιξαν οι πλακετες ηταν ψημενες, απαραδεκτα πραγματα.

Εκανα το λαθος και πηγα σε κακο κινεζο, επρεπε να διαθεσω παραπανω εξαρχης.

Ποιος ξερει τι αλλο μπορει να εχει χαλασει, με ενημερωσε ο ψυκτικος οτι μπορει να μην δουλευει σωστα καποιος αισθητηρας και να σταματαει γιαυτο.

Επισης μπορει να μην εβαλε και σωστο φρεον ο αλλος (παιζει και αυτο), τα εκανε τελειως αρπα-κολα ολα.

Δεν ξανασχολουμαι με αυτους η υπομονη μου εχει φτασει στα ορια της, και ας πληρωσω.

Θα ερθει αυριο ο δικος μου να το αδειασει και να τσεκαρει για διαρροες και να το γεμισει συμφωνα με τις προδιαγραφες.

Αυτο θα ειναι το τελευταιο που θα κανω με το συγκεκριμενο, αν δεν φτιαξει δεν προκειται να σπαταλησω βδομαδες ακομα και τα νευρα μου, και χρηματα στην σομπα.

Θα δωσω οσα ειναι να δωσω να παρω καινουριο.

Μακαρι να φτιαξει ομως γιατι του χρονου ετσι και αλλιως θα τα αλλαζα γιατι θα γινει ολικη ανακαινιση στο σπιτι.

Και ειναι σημαντικο να ειναι αξιοπιστο γιατι ειναι μονοκατοικια με απωλειες λογω κουφωματων, τζαμαριες κλπ, το χειμωνα παγωνει το καλοκαιρι βραζει. Με την ανακαινιση θα φτιαξουν πολλα απο αυτα ομως.

Τουλαχιστον αν παρω κατι τωρα, να παρω κατι καλο να κρατησει και για μετα την ανακαινιση, το λαθος να παρω παλι κατι παρομοιο δεν το ξανακανω.

Γιαυτο ζηταω αποψεις για καλα κλιματιστικα που να εχουν ομως καλο efficiency.

Ευχαριστω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Apostol. είπε

Παιδια μια βοηθεια γιατι εχω απελπιστει:

Haier 24.000btu 4 χρονων, εβγαλε βλαβη, επικοινωνησα με την αντιπροσωπεια inventor/haier εστειλαν πλακετες.

Ερχονται πλακετες, η μια λαθος, αλλη μια εβδομαδα να ερθει η σωστη πλακετα.

Ερχεται η δευτερη, βγαζει αλλο σφαλμα, ηθελε συμπιεστη.

Περνανε 2 εβδομαδες ερχεται ο συμπιεστης μπαινει, δουλευει λιγα λεπτα στο κρυο φευγει ο "τεχνικος", το βαζω στο ζεστο το ιδιο σφαλμα, τον παιρνω πισω τηλ, μου λεει δεν μπορω να σου κανω τιποτα αλλο τα καναμε ολα. Του λεω κατι πρεπει να γινει μου λεει θα επικοινωνησω με  service απο εβδομαδα παλι.

Τα παιρνω στο κρανιο και παιρνω τηλεφωνο ενα δικο μου αξιοπιστο ψυκτικο  ερχεται το βλεπει και τελικα ειχε βαλει τοσο πολυ φρεον ο αλλος (στην τυχη το εβαλε) που εβγαζε σφαλμα, εβγαλε λιγο φρεον παρακολουθησε τις πιεσεις και τωρα δεν βγαζει σφαλμα αλλα πεταει λιγο ζεστο και σταματαει, αρχιζει μετα απο λιγο και μετα παλι τα ιδια.Ο ανθρωπος ηρθε για χαρη μου αργα και δεν ειχε χρονο για παραπανω δουλεια.

Ο δικος μου ψυκτικος λεει οτι θελει αδειασμα και απο την αρχη φρεον στη ποσοτητα που γραφει το service manual.

Αλλα δεν ειναι τελειως σιγουρος μηπως φταιει κατι αλλο και τελικα δεν φτιαξει, βεβαια για αυτη την εργασια θελει χρηματα.Μαλλον θα φτιαξει αλλα δεν ειναι σιγουρο.Και τον πιστευω γιατι με το που εβγαλε φρεον σταματησε να πεταει σφαλμα και αρχισε να δουλευει αλλα οχι συνεχομενα.

Επειδη εχω απηυδήσει με το εδω σερβις( τελειως αντιεπαγγελματικη συμπεριφορα, δεν ξανα ασχολουμαι μαζι τους) λεω να πληρωσω τον δικο μου να το κανει απο την αρχη το φρεον ή να παω να παρω κατευθειαν καινουριο.

4 εβδομαδες ειμαι χωρις ac με μια σομπα χαλαζια 2,6kW η οποια με το ρευμα που εχει καψει τοσο καιρο επαιρνα αλλο ac.

Ποιο ειναι κατα την γνωμη σας ποιοτικο 24αρι Α++ ή Α+++ (το χρησιμοποιω ολο το χρονο, απωλειες απο κουφωματα κλπ) που να μην τα παιξει παλι σε 4 χρονια?

Daikin?Ποιο Daikin? Τι να κοιταξω?Αλλες μαρκες?Δεν θελω Inventor γιατι το service το εχει ο ιδιος.

Ευχαριστω.

 

8 λεπτά πριν, Apostol. είπε

Ευχαριστω για την απαντηση,

Η τροφοδοσια ειναι κομπλε, 2.5 καλωδια ολες οι τασεις σωστες.Σωληνες ειναι μακρια 5-6 μετρα, αλλα εχει εγκατασταθει σωστα, δουλευε τοσα χρονια μια χαρα, οπως και το προηγουμενο (Daikin 30.000btu τριφασικο δυο ανεμιστηρες 20 χρονια δουλευε σαν σκυλος χωρις καμια συντηρηση, αλλα επρεπε να αλλαχθει εκαιγε πολυ.)

Η βαλβιδα γυρναει κανονικα, κατι γινεται και δινει εντολη η (καινουρια) πλακετα να σταματησει.

Ψυκτικο δεν ξερω ποιο ειναι, θα βρει ομως το manual ο ψυκτικος.Το μονο που ξερω ειναι οτι ειναι το "ευφλεκτο"

Το σιγουρο ειναι οτι δεν ειχε γινει σωστη πληρωση απο τον "τεχνικο" του service. Χαρακτηριστικα μου ειπε εκεινη την ωρα "θα το κανω με το ματι", γιατι ειχαν ξεκολλησει τα αυτοκολλητα απο την εξωτερικη μοναδα. Το ειχε σκασει ανεβαζε υπερβολικη πιεση ζοριζοταν και εκλεινε με σφαλμα, τωρα δεν πεταει σφαλμα αλλα σταματαει ανα 1 λεπτο.

Οταν το πρωτο ανοιξαν οι πλακετες ηταν ψημενες, απαραδεκτα πραγματα.

Εκανα το λαθος και πηγα σε κακο κινεζο, επρεπε να διαθεσω παραπανω εξαρχης.

Ποιος ξερει τι αλλο μπορει να εχει χαλασει, με ενημερωσε ο ψυκτικος οτι μπορει να μην δουλευει σωστα καποιος αισθητηρας και να σταματαει γιαυτο.

Επισης μπορει να μην εβαλε και σωστο φρεον ο αλλος (παιζει και αυτο), τα εκανε τελειως αρπα-κολα ολα.

Δεν ξανασχολουμαι με αυτους η υπομονη μου εχει φτασει στα ορια της, και ας πληρωσω.

Θα ερθει αυριο ο δικος μου να το αδειασει και να τσεκαρει για διαρροες και να το γεμισει συμφωνα με τις προδιαγραφες.

Αυτο θα ειναι το τελευταιο που θα κανω με το συγκεκριμενο, αν δεν φτιαξει δεν προκειται να σπαταλησω βδομαδες ακομα και τα νευρα μου, και χρηματα στην σομπα.

Θα δωσω οσα ειναι να δωσω να παρω καινουριο.

Μακαρι να φτιαξει ομως γιατι του χρονου ετσι και αλλιως θα τα αλλαζα γιατι θα γινει ολικη ανακαινιση στο σπιτι.

Και ειναι σημαντικο να ειναι αξιοπιστο γιατι ειναι μονοκατοικια με απωλειες λογω κουφωματων, τζαμαριες κλπ, το χειμωνα παγωνει το καλοκαιρι βραζει. Με την ανακαινιση θα φτιαξουν πολλα απο αυτα ομως.

Τουλαχιστον αν παρω κατι τωρα, να παρω κατι καλο να κρατησει και για μετα την ανακαινιση, το λαθος να παρω παλι κατι παρομοιο δεν το ξανακανω.

Γιαυτο ζηταω αποψεις για καλα κλιματιστικα που να εχουν ομως καλο efficiency.

Ευχαριστω.

Πολύ περίεργο να βγάλει πρόβλημα ο συμπιεστής στα 4 χρόνια... μήπως υπάρχει τσάκισμα κάπου και γιαυτό συμπλήρωσε παραπάνω ψυκτικό υγρό ο τεχνικός; Φυσικά και έβαλε με λάθος τρόπο αλλά τόσο μ..κας να βάλει παραπάνω; Συνήθως βάζουν λιγότερο για οικονομία.

Τώρα που θα σου βάλει από την αρχή με ζυγαριά κάντε και έναν έλεγχο στις κούρμπες για τσακίσματα.


Δεν είμαι υπέρ σε όσους δίνουν 10 χρόνια εγγύηση απλά για το μάρκετινγκ και μετά εξαγοράζονται από Σουηδούς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα.., ελπίζω με σωστή πλήρωση να φτιάξει..

Μήπως είχατε κάποιο θέμα με τον ουδέτερο αν έχεις τριφασικό;

Απώλεια ουδετέρου νομίζω, προκαλεί όλες τις παροχές να τροφοδοτούνται με πολική τάση (αν δεν κάνω λάθος - μη βαράτε) οπότε μήπως είχε τάση 400V κάποια στιγμή και την άκουσε για τα καλά; Εξού και η ζημιά στην πλακέτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Klausx είπε

 

Πολύ περίεργο να βγάλει πρόβλημα ο συμπιεστής στα 4 χρόνια... μήπως υπάρχει τσάκισμα κάπου και γιαυτό συμπλήρωσε παραπάνω ψυκτικό υγρό ο τεχνικός; Φυσικά και έβαλε με λάθος τρόπο αλλά τόσο μ..κας να βάλει παραπάνω; Συνήθως βάζουν λιγότερο για οικονομία.

Τώρα που θα σου βάλει από την αρχή με ζυγαριά κάντε και έναν έλεγχο στις κούρμπες για τσακίσματα.


Δεν είμαι υπέρ σε όσους δίνουν 10 χρόνια εγγύηση απλά για το μάρκετινγκ και μετά εξαγοράζονται από Σουηδούς...

ναι πολυ περιεργο μου το ειπε και ο δικος μου, τι να πω.

Αυτο που ξερω ηταν οτι οι πλακετες ηταν καμενες.

Ημουν μπροστα, τσακισματα στις κουρμες δεν υπηρχαν.

Αυριο που θα το ξανα ανοιξουμε θα κοιταξουμε και ολα τα καλωδια και ολες τις κολλησεις και σωληνωσεις.

11 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Κατάλαβα.., ελπίζω με σωστή πλήρωση να φτιάξει..

Μήπως είχατε κάποιο θέμα με τον ουδέτερο αν έχεις τριφασικό;

Απώλεια ουδετέρου νομίζω, προκαλεί όλες τις παροχές να τροφοδοτούνται με πολική τάση (αν δεν κάνω λάθος - μη βαράτε) οπότε μήπως είχε τάση 400V κάποια στιγμή και την άκουσε για τα καλά; Εξού και η ζημιά στην πλακέτα;

Τριφασικο ηταν το προηγουμενο, αυτο ειναι μονοφασικο, οι δυο φασεις δεν χρησιμοποιουνται, χρησιμοποιηθηκε το ιδιο καλωδιο, τωρα που το λες δεν ξερω αν εχει ουδετερο.

Επειδη σκαμπαζω απο τετοια θα παω τωρα να το μετρησω εγω γιατι μου την εχει βιδωσει, αν και νομιζω οτι το μετρησε το απογευμα.Θα αναφερω πισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Apostol. είπε

ναι πολυ περιεργο μου το ειπε και ο δικος μου, τι να πω.

Αυτο που ξερω ηταν οτι οι πλακετες ηταν καμενες.

Ημουν μπροστα, τσακισματα στις κουρμες δεν υπηρχαν.

Αυριο που θα το ξανα ανοιξουμε θα κοιταξουμε και ολα τα καλωδια και ολες τις κολλησεις και σωληνωσεις.

Τριφασικο ηταν το προηγουμενο, αυτο ειναι μονοφασικο, οι δυο φασεις δεν χρησιμοποιουνται, χρησιμοποιηθηκε το ιδιο καλωδιο, τωρα που το λες δεν ξερω αν εχει ουδετερο.

Επειδη σκαμπαζω απο τετοια θα παω τωρα να το μετρησω εγω γιατι μου την εχει βιδωσει, αν και νομιζω οτι το μετρησε το απογευμα.Θα αναφερω πισω.

Αν όντως είχαν θέμα οι πλακέτες και ο συμπιεστής και δεν έγινε λάθος διάγνωση στην αρχή τότε κάτι έγινε με το ρεύμα. Να βάλεις προστασία στον πίνακα μελλοντικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Klausx είπε

Αν όντως είχαν θέμα οι πλακέτες και ο συμπιεστής και δεν έγινε λάθος διάγνωση στην αρχή τότε κάτι έγινε με το ρεύμα. Να βάλεις προστασία στον πίνακα μελλοντικά.

Το σφαλμα που εβγαζε στην αρχη ηταν πλακετες, και οντως η μια ηταν τσουρουφλισμενη, υποθετω απο θερμοκρασιες/κακο design. Μετα που αλλαχθηκαν εβγαλε αλλο σφαλμα που οδηγησε στον συμπιεστη, μεχρι τοτε δεν ειχε αγγιξει κανεις γραμμες ψυκτικου.Αλλαξε συμπιεστη τα εκανε #@$ανα και εβγαζε το ιδιο σφαλμα, F1 ουσιαστικα η ipm που κανει monitor τον συμπιεστη βρισκει καποιο σφαλμα και τον κλεινει. Το service manual γραφει faulty καλωδια/ενωσεις, faulty board , faulty compressor σαν solution. Τα δυο απο αυτα εχουν αλλαχθει, τα καλωδια δεν τα κοιταξα ο ιδιος αλλα θα τα κοιταξω αυριο και θα μετρησω αντιστασεις με το πολυμετρο να δω, αν και μου φαινεται δυσκολο, οπτικα στην πλακετα πανω φαινοταν ενταξει.

Θα αλλαχθει ολος ο πινακας στην ανακαινιση.

Update:

Πηγα μετρησα τασεις, παει κανονικα ουδετερος και οι τασεις μεταξυ συνδυασμων ουδετερου-φαση-γειωση ειναι ολες σωστες.Και πριν την κλεμα και μετα την κλεμα. Κανει μια μικρη πτωση τασης απο τα 235 στα 227 οταν παιρνει μπρος και δινει φουλ που ειναι ομως αναμενομενο. 

Επεξ/σία από Apostol.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Apostol. το μηχάνημα είναι στην εγγύηση;

4 ώρες πριν, zeys13 είπε

Καλησπέρα και απο εμένα και Χρόνια Πολλά σε όλους με υγεία.

Για να γράψω και τα δικά μου:

  1. Ποσό που διαθέτουμε : να μην ξεφύγουμε.... δε θέλω να δώσω έξτρα 1000 ευρώ
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: αντικατάσταση παλιού 18αρι μάρκα carefour εξαιρετικό. 
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ):  μεγαλη αλυσιδα θα αγοραστει με επιδοτηση 45%, θα ρώτησω βέβαια και τα τοπικά μεγάλα καταστήματα.
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 1% ψύξη / 99% θέρμανση προφανως και θα αναβει το καλοκαιρι...
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: κυριως χρηση για θερμανση, 
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 40τμ τραπεζαρία-κουζίνα.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Ναύπλιο με 40 μεγιστη  και 0 ελαχιστη
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: αδιαφορα
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): δεν νομιζω πως εχει ιδιαιτερες παλια κατοικια χωρις μονωσεις, χαμηλοταβανο, ζεστη το καλοκαίρι.
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:
  11. Θερμικές Απώλειες
    7980.86
    Watt
    6863.54
    KCal/h
    199.52
    Watt/m2
    171.59
  12. Γενικά δε με ενδιαφέρουν οι ευκολίες, με νοιάζει να είναι οικονομικό, αξιόπιστο. 
  13. Απο οτι έχω διαβάσει γενικώς συστήνονται για θέρμανση 3 εταιρίες daikin, mitsubishi, toshiba. Αν δεν κάνω λάθος η toshiba προτιμάται λόγω εγγύησης 7 έτη ( βασική προυπόθεση φυσικά είναι η ετησια εγγυηση). Λογικά κοιτάμε το μεγαλύτερο scop, σωστά δεν έχω καταλάβει;
  14. Αν είναι δυνατόν να δωθούν 3-4 επιλογές με σειρά προτίμησης. 
  15.  

 

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/fujitsu-km-series-asyg18kmte-aoyg18kmta-klimatistiko-18-000-btu-h_3959724

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/230121-null

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/213416-toshiba-edge-18j2avsg-e-b18j2kvsg

(εφόσον σε καλύπτει ένα 18άρι όπως λές).

 

6 ώρες πριν, Erietta2019 είπε

Καλησπέρα! 1. Toshiba Daiseikai 9 RAS-16PAVPG-E/RAS-16PKVPG-E Κλιματιστικό Inverter 16000 BTU A+++/A+++ με Ιονιστή. ///////////// 2.Toshiba Yukai RAS-18E2KVG-E / RAS-18E2AVG-E Κλιματιστικό Inverter 18000 BTU A++/A+  ///////////////         3.

menuMitsubishi Electric MSZ/MUZ-AP50VG Κλιματιστικό Inverter 18000 BTU A++/A++

Μπορείτε να με βοηθήσει κάποιος? Ευχαριστώ! 

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, liakjim είπε

@Apostol. το μηχάνημα είναι στην εγγύηση;

Ναι στην εγγυηση αλλαχθηκαν πλακετες-συμπιεστης, αλλα δεν εχω αλλη υπομονη με τον τυπο που εχει το service εδω.-

--------------------------

R32 το ψυκτικο 1.6kg maximum capacity, το βρηκα απο το manual της εξωτερικης μοναδας.

Αλλά αυτα πρεπει ο πελατης να τα ψαχνει, ο "τεχνικος" τα βαζει με το ματι /s

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Apostol. είπε

Ναι στην εγγυηση αλλαχθηκαν πλακετες-συμπιεστης, αλλα δεν εχω αλλη υπομονη με τον τυπο που εχει το service εδω.-

--------------------------

R32 το ψυκτικο 1.6kg maximum capacity, το βρηκα απο το manual της εξωτερικης μοναδας.

Αλλά αυτα πρεπει ο πελατης να τα ψαχνει, ο "τεχνικος" τα βαζει με το ματι /s

Θα μιλήσεις τότε με τη μαμά εταιρεία (inventor) και θα απαιτήσεις την άμεση επίλυση του θέματος ακόμα και αν αυτό σημαίνει αντικατάσταση της εξωτερικής μονάδας. Ακολουθούν συνήγοροι του καταναλωτή κτλ Μέχρι τότε, μπορείς να έχεις μια σόμπα υγραερίου (προσωπικά αυτό θα έκανα).

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, liakjim είπε

Θα μιλήσεις τότε με τη μαμά εταιρεία (inventor) και θα απαιτήσεις την άμεση επίλυση του θέματος ακόμα και αν αυτό σημαίνει αντικατάσταση της εξωτερικής μονάδας. Ακολουθούν συνήγοροι του καταναλωτή κτλ Μέχρι τότε, μπορείς να έχεις μια σόμπα υγραερίου (προσωπικά αυτό θα έκανα).

Θελω να ξεμπλεξω κουραστηκα, κανονικα ναι πρεπει να τους σφιξω. Θα δειξει.

edit, επισης ολα αυτα θα παρουν μηνες, δεν εχω τετοια υπομονη, κανονικα θα επρεπε αλλα δεν εχω, γιατι εχω αλλα πολλα στο κεφαλι μου.

Επεξ/σία από Apostol.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...