Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γνωρίζει κάποιος πως γίνεται η τοποθέτηση του wifi module σε air condition TCL  σειράς elite και συγκεκριμένα στο https://www.skroutz.gr/s/23190343/TCL-Elite-Premium-PRM-18CHSA-XAC1-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A-με-Ιονιστή.html? Το συγκεκριμένο δεν είχε από τη μαμά του wifi και πρέπει να  αγοράσεις ξεχωριστό εξάρτημα ( wifi module ) που χρειάζεται τοποθέτηση.

Το manual δεν αναφέρει τίποτα.

Μίλησα με τεχνικό τμήμα της TCL και μου είπε ότι θα μου στείλει οδηγίες. Έχουν περάσει 5 μέρες και ακόμα στέλνει.....

Μίλησα με το κατάστημα που το αγόρασα και μου λένε ότι " είναι εύκολο και μπορείς να το κάνεις μόνος σου".

Αν δεν έχεις κάποια κατεύθυνση, πως θα το βάλεις μονος σου; 

 

Επεξ/σία από harisnikolop
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, harisnikolop είπε

Γνωρίζει κάποιος πως γίνεται η τοποθέτηση του wifi module σε air condition TCL  σειράς elite και συγκεκριμένα στο https://www.skroutz.gr/s/23190343/TCL-Elite-Premium-PRM-18CHSA-XAC1-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A-με-Ιονιστή.html? Το συγκεκριμένο δεν είχε από τη μαμά του και αηγοράζεις ξεχωριστό εξάρτημα που χρειάζεται τοποθέτηση.

Το manual δεν αναφέρει τίποτα.

Μίλησα με τεχνικό τμήμα της TCL και μου είπε ότι θα μου στείλει οδηγίες. Έχουν περάσει 5 μέρες και ακόμα στέλνει.....

Μίλησα με το κατάστημα που το αγόρασα και μου λένε ότι " είναι εύκολο και μπορείς να το κάνεις μόνος σου".

Αν δεν έχεις κάποια κατεύθυνση, πως θα το βάλεις μονος σου; 

 

WIFI... Πονεμένη ιστορία. Εγώ έχω πάρει και τον αντάπτορα (wifi module - 40,00€) και τον εγκατέστησα μόνος μου. Σηκώνοντας την κάρτα-πλακετα του κλιματιστικού κάτω από το μπροστινό φισακι θα δείτε μια γυμνή υποδοχή που από κάτω (πάνω στην πλακέτα) γράφει WIFI. Εκεί συνδέεται το φισακι από το wifi module. Η διαδικασία περιγράφεται στο manual που έχει μέσα. Οποίος την ακολουθήσει ΔΕΝ θα έχει συνδεδεμένα τα κλιματιστικα με το κινητό του. Η διαδικασία είναι άλλη:

-βάζουμε το wifi router του σπιτιού μας μόνο σε 2,4Ghz. Κλείνουμε αν μπορούμε το 5Ghz.

-download την εφαρμογή intelligent AC ή TFIAC. (Καλύτερα την 1η εφαρμογή-έχει πιο ωραίο menu)

-Κάνουμε εγγραφή στην εφαρμογή και φτάνουμε στην επιλογή προσθήκη συσκευής (add device).

-ενεργοποιουμε και το Bluetooth.

-πιέζουμε το add device και ακολουθούμε τις οδηγίες.

-ελέγχουμε ότι αναβοσβήνει το λαμπάκι στο WIFI module.

-ενεργοποιούμε το κλιματιστικό στο κρύο (cool mode).

-πιέζουμε 6 φορές το πλήκτρο display ή eco mode.

-ακούγεται χαρακτηριστικός ήχος και σβήνει το wifi module.

-ενεργοποιείται μόνο του και γράφει στην οθόνη του κλιματιστικού CF (RESET WIFI)

-εκεί λογικά η εφαρμογή θα βρει το κλιματιστικό και θα γίνουν στην οθόνη του κάποιες διαδικασίες μέχρι να φτάσει στο 100%.

-1η «PP» σημαίνει «searching the router»

-2η «SA» σημαίνει «connected to the router»

-3η «AP» σημαίνει «connected to the server»

Αμέσως μετά θα δείτε το κλιματιστικό στις συσκευές σας.  Δεν πειράζουμε τίποτα μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία.

Μεγάλη προσοχή χρειάζεται γιατί υπάρχει ένα QR code μέσα στο βιβλιαράκι το κλιματιστικού ή πάνω στο wifi module που χρειάζεται για την ενεργοποίηση της εφαρμογής.

Χωρίς αυτό δεν κάνετε τίποτα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπάνια να τα βάλουμε θέρμανση αφού όταν πέφτει κάτω από 10-12 βαθμούς ανοίγει η κεντρική θέρμανση, σήμερα που το έβαλα λίγο το πρωί έπεσε στα 240w / 80% fan speed, αρκετά καλά για τον δυνατό συμπιεστή που φοράει. (Μidea prime 9k)

outside temp: 13°C
room temp: 18.5°C
set point: 20°C

Room temp 20.5 σε 5-10 λεπτά.


Έβαλα τον μετρητή και στο ίδιο 18αρι, είμαι περίεργος να δω πόσο θα πέφτει στην θέρμανση μιας και δεν το έχω μετρήσει ποτέ.


Screenshot_1289.png.ff1f296a320b77beeaa1d94d77ea60c0.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπήκε επιτέλους και το FTXC35C σήμερα.

Ήθελα να ήξερα ποιος θεωρεί εύκολη την εγκατάσταση του wifi module (όπου τελικά δεν χρειαζόταν να το πάρω) εφόσον πρέπει να βγει ολόκληρη η μάσκα...

Μια χαρά όλα, όπως τα είχαμε συμφωνήσει.

Εντωμεταξύ έκαναν κάτι που δεν είχα δει, την αποχέτευση της εσωτερικής μονάδας την έβαλαν μέσα στην εξωτερική οπότε ουσιαστικά έχω 1 σωλήνα αποχέτευσης να φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλησα σήμερα με ψυκτικό για το θέμα των Toshiba Edge που δε κατεβαίνουν ιδιαίτερα χαμηλά (μέχρι 600W το μεγάλο). Η γνώμη του είναι ότι δύσκολα θα πέσουν σημαντικά πιο κάτω. Τα 250W (minimum) στο datasheet για το 22.000 BTU/h είναι υπό σούπερ ορισμένες συνθήκες, που είναι μάλλον ακατόρθωτο να τις πετύχουμε.

Ναι, σαφώς και είναι λάθος που δεν έγινε κενό στην εγκατάσταση, αλλά δε θεωρεί ότι θα δω τα πολυπόθητα < 300W ακόμα και όταν κάνουμε το κενό.

Παρόλα αυτά, σε κάποιες μέρες θα μιλήσουμε για να 'ρθει, ώστε να μου κάνει μία (σοβαρή) συντήρηση, να δει και τη συμπεριφορά τους, κ.λπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Haldol είπε

Μίλησα σήμερα με ψυκτικό για το θέμα των Toshiba Edge που δε κατεβαίνουν ιδιαίτερα χαμηλά (μέχρι 600W το μεγάλο). Η γνώμη του είναι ότι δύσκολα θα πέσουν σημαντικά πιο κάτω. Τα 250W (minimum) στο datasheet για το 22.000 BTU/h είναι υπό σούπερ ορισμένες συνθήκες, που είναι μάλλον ακατόρθωτο να τις πετύχουμε.

Ναι, σαφώς και είναι λάθος που δεν έγινε κενό στην εγκατάσταση, αλλά δε θεωρεί ότι θα δω τα πολυπόθητα < 300W ακόμα και όταν κάνουμε το κενό.

Παρόλα αυτά, σε κάποιες μέρες θα μιλήσουμε για να 'ρθει, ώστε να μου κάνει μία (σοβαρή) συντήρηση, να δει και τη συμπεριφορά τους, κ.λπ.

250w σε ψύξη ίσως τα φτάσει. Μεγάλο ρόλο παίζει το ύψος του κλιματιστικού και η ρύθμιση που έχει γίνει για να πέσει χαμηλά.

Εξάλλου τώρα δεν μπορείς να κάνεις κενό, εκτός και αν μπει μέσα καινούριο ψυκτικό υγρό και πάλι όπως είπε ο τεχνικός δεν θα δεις διαφορά αφού το κενό είναι μία άλλη ιστορία.

Να έχει 3 μέτρα σωλήνα χωρίς τσακίσματα παίζει ρόλο όμως στην κατανάλωση.

Επεξ/σία από Klausx
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

 

Εντωμεταξύ έκαναν κάτι που δεν είχα δει, την αποχέτευση της εσωτερικής μονάδας την έβαλαν μέσα στην εξωτερική οπότε ουσιαστικά έχω 1 σωλήνα αποχέτευσης να φαίνεται.

Τσιγγουνευονται να βάλουν ένα Y οι περισσότεροι. https://www.skroutz.gr/s/31422338/Ύψιλον-Αποχέτευσης-Κλιματισμού-Φ16mm-ACP303UN.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Haldol είπε

Μίλησα σήμερα με ψυκτικό για το θέμα των Toshiba Edge που δε κατεβαίνουν ιδιαίτερα χαμηλά (μέχρι 600W το μεγάλο). Η γνώμη του είναι ότι δύσκολα θα πέσουν σημαντικά πιο κάτω. Τα 250W (minimum) στο datasheet για το 22.000 BTU/h είναι υπό σούπερ ορισμένες συνθήκες, που είναι μάλλον ακατόρθωτο να τις πετύχουμε.

Ναι, σαφώς και είναι λάθος που δεν έγινε κενό στην εγκατάσταση, αλλά δε θεωρεί ότι θα δω τα πολυπόθητα < 300W ακόμα και όταν κάνουμε το κενό.

Παρόλα αυτά, σε κάποιες μέρες θα μιλήσουμε για να 'ρθει, ώστε να μου κάνει μία (σοβαρή) συντήρηση, να δει και τη συμπεριφορά τους, κ.λπ.

Βάλτο τώρα στους 20C ρύθμιση και πες μου τι εξωτερική έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Τσιγγουνευονται να βάλουν ένα Y οι περισσότεροι. https://www.skroutz.gr/s/31422338/Ύψιλον-Αποχέτευσης-Κλιματισμού-Φ16mm-ACP303UN.html

Δεν με χάλασε πάντως και έτσι όπως το έκανε.

Το πολύ πολύ να βάλω εγώ μόνος μου κάποια στιγμή όπως μάλλον θα βάλω και στο άλλο.

Στο atxc25c που μου είχαν βάλει από το Κωτσόβολο δεν έβαλαν καν σωλήνα αποχέτευσης στην εξωτερική μονάδα, έβαλα εγώ πριν κάτι μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Grim Ripper είπε

Μπήκε επιτέλους και το FTXC35C σήμερα.

Ήθελα να ήξερα ποιος θεωρεί εύκολη την εγκατάσταση του wifi module (όπου τελικά δεν χρειαζόταν να το πάρω) εφόσον πρέπει να βγει ολόκληρη η μάσκα...

Μια χαρά όλα, όπως τα είχαμε συμφωνήσει.

Εντωμεταξύ έκαναν κάτι που δεν είχα δει, την αποχέτευση της εσωτερικής μονάδας την έβαλαν μέσα στην εξωτερική οπότε ουσιαστικά έχω 1 σωλήνα αποχέτευσης να φαίνεται.

Δεν υπάρχει λόγος στην ψύξη να περνάει τόσο νερό από το εξωτερικό μηχάνημα, ειδικά μόλις βουλώσει αρχίζουν τα προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Τσιγγουνευονται να βάλουν ένα Y οι περισσότεροι. https://www.skroutz.gr/s/31422338/Ύψιλον-Αποχέτευσης-Κλιματισμού-Φ16mm-ACP303UN.html

Ορίστε

Screenshot_2022-12-29-11-59-30-03_99c04817c0de5652397fc8b56c3b3817.jpg.8534446ee87c180b13cc895acde92931.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικά μιλώντας, τα προβλήματα με τα λιμνάζοντα θερμά στρώματα αέρα στο ταβάνι θα λύνονταν με μια πατέντα αν τοποθετούσαν τα κλιματιστικά πάνω σε δύο παράλληλες ράγες και το χειμώνα με τη θέρμανση να τα κατέβαζες στο 1μ και το καλοκαίρι πάλι πίσω στα 2,5μ. Δυστυχώς εκεί ψηλά που βάζουμε τα κλιματιστικά είναι ιδανικά μόνο για ψύξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ison_ είπε

Θεωρητικά μιλώντας, τα προβλήματα με τα λιμνάζοντα θερμά στρώματα αέρα στο ταβάνι θα λύνονταν με μια πατέντα αν τοποθετούσαν τα κλιματιστικά πάνω σε δύο παράλληλες ράγες και το χειμώνα με τη θέρμανση να τα κατέβαζες στο 1μ και το καλοκαίρι πάλι πίσω στα 2,5μ. Δυστυχώς εκεί ψηλά που βάζουμε τα κλιματιστικά είναι ιδανικά μόνο για ψύξη.

Ψηλά τα βάζουν όσοι έχουν μείνει ότι τα κλιματιστικά δουλεύουν μόνο ψύξη, τώρα που είναι inverter μπορούν να πάνε και χαμηλότερα. 2,20-30μ.

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ορίστε

Screenshot_2022-12-29-11-59-30-03_99c04817c0de5652397fc8b56c3b3817.jpg.8534446ee87c180b13cc895acde92931.jpg

Screenshot_1290.png.59197e7195e6a47de26da2a565292eff.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Ison_ είπε

Θεωρητικά μιλώντας, τα προβλήματα με τα λιμνάζοντα θερμά στρώματα αέρα στο ταβάνι θα λύνονταν με μια πατέντα αν τοποθετούσαν τα κλιματιστικά πάνω σε δύο παράλληλες ράγες και το χειμώνα με τη θέρμανση να τα κατέβαζες στο 1μ και το καλοκαίρι πάλι πίσω στα 2,5μ. Δυστυχώς εκεί ψηλά που βάζουμε τα κλιματιστικά είναι ιδανικά μόνο για ψύξη.

Και στο πάτωμα να ήταν πάλι θα πήγαινε ο ζεστός αέρας στο ταβάνι.

Η λύση είναι ανεμιστήρας οροφής.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Και στο πάτωμα να ήταν πάλι θα πήγαινε ο ζεστός αέρας στο ταβάνι.

Η λύση είναι ανεμιστήρας οροφής.

Κλιματιστικά δαπέδου είναι η σωστή λύση εδώ και χρόνια :) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...