Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

37 λεπτά πριν, archiezulu είπε

Εμενα ακούγεται ένας ελαφρύς μεταλλικός συριγμός βαθιά στην εσωτερική μονάδα, μήπως άρχισαν τα όργανα; toshiba arata 24ρι, θα το δουλέψω κάνα 30ωρο μπας και φύγει 

IMG_20221228_153745.jpg

Λογικά θα είναι μεταφορά ήχου του συμπιεστή από την εξωτερική μονάδα. Η εσωτερική είναι ακριβώς από πίσω; Βλέπω κουρμπα , αλλά είναι οι σωληνώσεις πάνω από 2μ; Θα μπορούσες να βάλεις και αντικραδασμικα λαστιχακια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, liakjim είπε

Λογικά θα είναι μεταφορά ήχου του συμπιεστή από την εξωτερική μονάδα. Η εσωτερική είναι ακριβώς από πίσω; Βλέπω κουρμπα , αλλά είναι οι σωληνώσεις πάνω από 2μ; Θα μπορούσες να βάλεις και αντικραδασμικα λαστιχακια.

Ναι ακριβώς από πίσω είναι και οι σωληνώσεις είναι πάνω από 2μ, όντως είναι από την εξωτερική μονάδα από τους σωλήνες μάλλον ο συριγμός  και ο αέρας βγαίνει χλιαρός όταν απομακρύνεσαι από την μονάδα 

Επεξ/σία από archiezulu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, archiezulu είπε

Ναι ακριβώς από πίσω είναι και οι σωληνώσεις είναι πάνω από 2μ, όντως είναι από την εξωτερική μονάδα από τους σωλήνες μάλλον ο συριγμός  και ο αέρας βγαίνει χλιαρός όταν απομακρύνεσαι από την μονάδα 

Δοκίμασε να αγοράσεις και να βάλεις αντικραδασμικά λαστιχάκια. Είναι 24άρι αναρτημένο σε τοίχο και μάλιστα βλέπω κάνει αντήχηση από το μπαλκόνι από πάνω σου.  Δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνει κάτι καλύτερο, μόνο μια μικρή βελτίωση με τα λαστιχάκια. Ίσως να μας τράβαγες και ένα video.

8 ώρες πριν, Jargon είπε

Στο δικό μου το 13αρι δεν βλέπω να γίνεται από το τηλεκοντρόλ. Στο Haori που έχω σε υπνοδωμάτιο γίνεται.

Ερώτηση,

Εέχω το Daikin Perfera FTX50MR και δεν πέφτει κάτω από 350Watt καθόλου με ζήτηση 21C. Είναι σε χώρο 50 τετραγωνικά αλλά με ανοιχτή μια πόρτα 1.20μ. Μαζί με το Toshiba Edge 13αρι που δουλεύει στο διπλανό δωμάτιο στους 22C (και πέφτει στα 250w) ζεσταίνουν και τον από πάνω όροφο (κι όμως ναι) σαλόνι - κουζίνα. Κάτω φούρνος, πάνω 18C (παίζει καλοριφερ όταν θέλω παραπάνω). Φεύγει ο αέρας από τη σκάλα και τον περιμένει ένας αφυγραντήρας που φυσάει στον υπόλοιπο χώρο. 

Η ερώτηση αφορά το Daikin βέβαια που ενώ δείχνει στο App του 23C εσωτερική και είναι στους 21C δεν κατεβαίνει περισσότερο. Είναι νορμαλ τα 350-380Watt χαμηλό?

 

 

 

 

 

280W έχει ελάχιστα βάσει προδιαγραφών, οπότε τα 350-380 μου φαίνονται ψιλο-οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

2 ώρες πριν, liakjim είπε

280W έχει ελάχιστα βάσει προδιαγραφών, οπότε τα 350-380 μου φαίνονται ψιλο-οκ.

Οκ, νόμιζα ότι πέφτει και πιο χαμηλά. Δείχνει στο Onecta εσωτερική 24C και το έχω στους 21C οπότε λέω θα έπρεπε να πέφτει στο ελάχιστο. Έξω δείχνει 9C. 

Θα ξέρω καλύτερα και θα αναφέρω σύνολα καταναλώσεων και για τα 3 που δουλεύουν (Perfera 18αρι, Edge 13αρι, Haori 13αρι) σε κανένα μήνα και μόλις πιάσουν πιο σοβαρά κρύα. Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος και από τα τρια μέχρι στιγμής. 

Μένει να δοκιμάσω Mitsubishi (heavy/electric) και Fujitsu για να τα έχω όλα......😄

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα πηρα το ενα απο τα δυο.Κατεληξα στο toshiba egde 16ari

Για να δω τι θα κανει σε σχεση με το Heavy srk63 που ειναι σκληρος αντιπαλος, παροτι ειναι 22αρι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.newmoney.gr/roh/palmos-oikonomias/business-stories/giorgos-fidakis-o-vasilias-tou-klimatismou-afini-to-stemma-tou/

Να δούμε τι αλλαγές μπορεί να φέρει η αντιπροσωπευση του brand Fujitsu στη νέα εποχή κατευθείαν από τη μητρικη. (Εγγυήσεις, τιμές, σέρβις, διαθεσιμότητα)

Επεξ/σία από Αντώνης Τ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Jargon είπε

  

 Δείχνει στο Onecta εσωτερική 24C και το έχω στους 21C οπότε λέω θα έπρεπε να πέφτει στο ελάχιστο.

 

Δυστυχώς ο αισθητήρας δείχνει εντελώς πλασματική θερμοκρασία. Κι εμένα σεταρισμενο στους 21 δείχνει 24-25 η εφαρμογή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, geodimis είπε

Δυστυχώς ο αισθητήρας δείχνει εντελώς πλασματική θερμοκρασία. Κι εμένα σεταρισμενο στους 21 δείχνει 24-25 η εφαρμογή. 

Πού είναι το περίεργο;

Ο ζεστός αέρας πηγαίνει επάνω οπότε εκεί που είναι ο αισθητήρας θα είναι πιο ζεστά απ' ότι είναι πιο κάτω που καθόμαστε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Σε κλιματιστικό που δουλεύει 24/7, σε χώρο με χαλιά και ρούχα (σπίτι), κάθε πότε περίπου καθαρίζετε τα φίλτρα; (ή κάθε πότε προτείνετε)

Κάθε δύο βδομάδες τα φίλτρα τουλάχιστον 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σε ολους! 
Ψαχνω ενα κλιματιστικο για μεγαλο ενιαιο χωρο σαλονι-τραπεζαρια-κουζινα γυρω στα 60-65 τμ, κυριως για ψυξη το καλοκαιρι. Θα αγοραστει με επιδοτηση 35% κ δινω εξτρα 1000€. Θα προτιμουσα να αγοραστει απο καποιο γνωστο καταστημα για διευκολυνςη δοσεων..Προσανατολιζομαι σε 24000btus αλλα δεν ξερω ποια μαρκα να εμπιστευτω..

ειδα το Toyotomi erai, μετα σκεφτηκα για toshiba, daikin, mitsubishi, midea, inventor αλλα δεν εχω καταληξει σε συγκεκριμενο μοντελο..

τι προτεινετε για πολλα btus να εχει καλη αποδοση κ να μην κανει τρελο θορυβο..και να μην βγαλει θεμα με πλακετα κλπ σε 2-3 χρονια..

Επεξ/σία από nikiangel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, geodimis είπε

Δυστυχώς ο αισθητήρας δείχνει εντελώς πλασματική θερμοκρασία. Κι εμένα σεταρισμενο στους 21 δείχνει 24-25 η εφαρμογή. 

2 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

Πού είναι το περίεργο;

Ο ζεστός αέρας πηγαίνει επάνω οπότε εκεί που είναι ο αισθητήρας θα είναι πιο ζεστά απ' ότι είναι πιο κάτω που καθόμαστε.

 

Έχω βάλει όλα τα ECO/Dynamic Control να δω τι θα κάνει.......πάντως άλλο θερμόμετρο που έχω στο χώρο δείχνει συνεχώς 22C οπότε την κάνει καλά τη δουλειά του το Perfera. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, apostolisep3 είπε

@Kozanitis1 23 βαθμοί και auto εδώ και πολύ ώρα το SRK80 παίζει μεταξύ 550 και 650 watt.

Εξωτερική αυτή τη στιγμή 7 βαθμοί με 88% υγρασία.

Το SRK63, εγώ το έχω "ξεχάσει" στους 24 auto όλα, 22.5 στο χώρο δουλεύει συνεχώς στα 600W περίπου.., αλλά για όλο το σπίτι.., αν το βάλω 23 ή παρακάτω αρχίζει τα on off, ενώ τώρα δεν κόβει στιγμή.. 

εξωτερική 12+ συνέχεια (νησί), υγρασία έχουμε χάσει το μέτρημα,  τα πρωινά είναι λες και έχει βρέξει 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, nikiangel είπε

Καλησπερα σε ολους! 
Ψαχνω ενα κλιματιστικο για μεγαλο ενιαιο χωρο σαλονι-τραπεζαρια-κουζινα γυρω στα 60-65 τμ, κυριως για ψυξη το καλοκαιρι. Θα αγοραστει με επιδοτηση 35% κ δινω εξτρα 1000€. Θα προτιμουσα να αγοραστει απο καποιο γνωστο καταστημα για διευκολυνςη δοσεων..Προσανατολιζομαι σε 24000btus αλλα δεν ξερω ποια μαρκα να εμπιστευτω..

ειδα το Toyotomi erai, μετα σκεφτηκα για toshiba, daikin, mitsubishi, midea, inventor αλλα δεν εχω καταληξει σε συγκεκριμενο μοντελο..

τι προτεινετε για πολλα btus να εχει καλη αποδοση κ να μην κανει τρελο θορυβο..και να μην βγαλει θεμα με πλακετα κλπ σε 2-3 χρονια..

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Στο 10ο ερώτημα, βάλε 18C ζήτηση όταν σου ζητηθεί ( έχουμε δει ότι δίνει καλά αποτελέσματα αν θέλουμε ψύξη ) αν θέλεις 100% ψύξη και καθόλου θέρμανση αλλιώς αν θα παίξει και θέρμανση , 21 ή 22 ή όσο θα ήθελες στη θέρμανση.

Ύψος πάτωμα ταβάνι σε μέτρα και τετραγωνικά/ανοίγματα μόνο του χώρου που θέλεις να καλύψεις όχι όλο το σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...