Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερώτηση. Έχω 2 tapo συνδεδεμένα να παρακολουθώ τα 2 τοσιμπα, και μόλις έρχεται η γυναίκα μου σπίτι και συνδέεται το κινητό της στο WiFi, δεν τα βλέπω ονλαιν μέχρι να κάνω ρεσετ το ρούτερ. Πρέπει να αλλάξω κάτι στις ρυθμίσεις του ρούτερ???

Επεξ/σία από biovaggoulas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, biovaggoulas είπε

Ερώτηση. Έχω 2 tapo συνδεδεμένα να παρακολουθώ τα 2 τοσιμπα, και μόλις έρχεται η γυναίκα μου σπίτι και συνδέεται το κινητό της στο WiFi, δεν τα βλέπω ονλαιν μέχρι να κάνω ρεσετ το ρούτερ. Πρέπει να αλλάξω κάτι στις ρυθμίσεις του ρούτερ???

Πες στη γυναίκα να μη ξαναέρθει σπίτι 😅

Spoiler
1 ώρα πριν, biovaggoulas είπε

Ερώτηση.

Δοκίμασε να δώσεις static ip's στα 2 Tapo (διαφορετικές από αυτές που παίρνει το κινητό της γυναίκας).

 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, c-max είπε

Φτου, το ηθελα αυτο. Και η διαφορα ειναι μεγαλη για το edge στο 10αρι. Βεβαια εχει και μεγαλη διαφορα στην αποδοση

Edge seer 8,6 εναντι 7 και scop 6,8 vs 5,4  ομως βγαινει και 220 ευρω ακριβοτερο 😜

Και εγώ αυτό θα έπαιρνα, αλλά αναφέρθηκε ένα πρόβλημα συντονισμού στην εξωτερική μονάδα που βέβαια ίσως να μην τύχαινε σε όλους και για να μην μπλέκω επέλεξα το arata/yukai που δεν έχει αναφερθεί κάτι , δεν νομίζω πως είναι τόσο deal breaker οι ρυθμιζόμενες από το τηλεκοντρόλ περσίδες στην οριζόντια διάταξη, επίσης το τηλεκοντρόλ δεν είναι φωτιζόμενο ενώ στο edge είναι  . Μικρές οι διαφορές στα 24αρια. Και νομίζω ούτε στο  MSZ/MUZ-HR71VF έχει οριζόντια ρύθμιση περσίδων από τηλεκοντρόλ, και δεν ξέρω στα  ASYG24KMTA και ATXC71C αν εχει. Το perfera νομίζω έχει 

 

Screenshot_2022-12-27-23-24-17-96_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg

 

Screenshot_2022-12-28-00-07-21-35_f541918c7893c52dbd1ee5d319333948.jpg

Επεξ/σία από archiezulu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, archiezulu είπε

Μικρές οι διαφορές στα 24αρια

Έχεις σηκώσει λάθος ταμπελάκι στο edge

image.png.8e9884eddc3d87404a84cf2c4b41b475.png

2 ώρες πριν, c-max είπε

scop 6,8

6.6

image.png.7505c71c760a0d2cf97306640f2f417e.png

@Specs, το tcl σου , ανεβάζει ελάχιστα watts από κάτω από 200W (160 συνήθως) σε περίπου 350W όταν η εξωτερική πέσει κάτω από 10C (σε αντίθεση από αυτά που βλέπουμε σε άλλα μοντέλα άλλων εταιρειών);

image.png.ba7dae913d363f03e0d3a9bbfbe84330.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, liakjim είπε

το tcl σου , ανεβάζει ελάχιστα watts από κάτω από 200W (160 συνήθως) σε περίπου 350W όταν η εξωτερική πέσει κάτω από 10C (σε αντίθεση από αυτά που βλέπουμε σε άλλα μοντέλα άλλων εταιρειών);

το κακο ειναι οτι δεν επαιρνα ουτε σε πανω απο 10-12 βαθμους λογικο ρελαντι οπως πχ 145w το καλοκαιρι, ουτε καν κατι κοντινο.

Ετσι εμεινε η ελπιδα μηπως κρυωνοντας ο καιρος , πεσει σε χαμηλοτερο ρελάντι, αλλα αντιθετα αγριεψε και ανεβηκε κι αλλο...

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 26122022 110939 πμ.jpg

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, c-max είπε

Τι να κανω, πρεσβυωπία, 😄

Και παλι ομως δεν ειναι σημαντικη η διαφορα αποδοσης;

Οοοοοοοοχι φίλε, όταν είναι 6.6 δεν θα μας έρχεσαι με τη διασπορά ψευδών ειδήσεων ότι ταχατές μου είναι 6.8.... Αν είναι δυνατόν....😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, c-max είπε

Φτου, το ηθελα αυτο. Και η διαφορα ειναι μεγαλη για το edge στο 10αρι. Βεβαια εχει και μεγαλη διαφορα στην αποδοση

Edge seer 8,6 εναντι 7 και scop 6,8 vs 5,4  ομως βγαινει και 220 ευρω ακριβοτερο 😜

Και στο  Edge η ρύθμιση δεξιά αριστερά γίνεται με το χέρι.

image.png.09d0538e2f7aaedcdfe0a8d7b4d61974.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, velissarios1 είπε

Και στο  Edge η ρύθμιση δεξιά αριστερά γίνεται με το χέρι.

image.png.09d0538e2f7aaedcdfe0a8d7b4d61974.png

Αν δεν κάνω λάθος μόνο στα 18,22,24αρια γίνεται από το τηλεκοντρόλ.

Βασικά και το asyg24kmta που το έχει δεν το χρησιμοποιώ, το έβαλα κάπου και τέλος, θα μείνει εκεί. Δεν το βλέπω σαν deal breaker.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αν δεν κάνω λάθος μόνο στα 18,22,24αρια γίνεται από το τηλεκοντρόλ.

 

Ναι ισχύει, γίνεται από το τηλεκοντρόλ, στο 18άρι τουλάχιστον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο δικό μου το 13αρι δεν βλέπω να γίνεται από το τηλεκοντρόλ. Στο Haori που έχω σε υπνοδωμάτιο γίνεται.

Ερώτηση,

Εέχω το Daikin Perfera FTX50MR και δεν πέφτει κάτω από 350Watt καθόλου με ζήτηση 21C. Είναι σε χώρο 50 τετραγωνικά αλλά με ανοιχτή μια πόρτα 1.20μ. Μαζί με το Toshiba Edge 13αρι που δουλεύει στο διπλανό δωμάτιο στους 22C (και πέφτει στα 250w) ζεσταίνουν και τον από πάνω όροφο (κι όμως ναι) σαλόνι - κουζίνα. Κάτω φούρνος, πάνω 18C (παίζει καλοριφερ όταν θέλω παραπάνω). Φεύγει ο αέρας από τη σκάλα και τον περιμένει ένας αφυγραντήρας που φυσάει στον υπόλοιπο χώρο. 

Η ερώτηση αφορά το Daikin βέβαια που ενώ δείχνει στο App του 23C εσωτερική και είναι στους 21C δεν κατεβαίνει περισσότερο. Είναι νορμαλ τα 350-380Watt χαμηλό?

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από Jargon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ δεν ειναι deal breaker η ρυθμιση των περσιδων,  αλλα η διαφορα αποδοσης/ τιμης; seer 7 με 8,6 και scop 5,6 με 6,6 🙃

Θα μου πειτε παιζει ρολο η χρηση και συμφωνω.Καλοκαιρι 4 μηνες full και τον χειμωνα 2-3 μηνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμενα ακούγεται ένας ελαφρύς μεταλλικός συριγμός βαθιά στην εσωτερική μονάδα, μήπως άρχισαν τα όργανα; toshiba arata 24ρι, θα το δουλέψω κάνα 30ωρο μπας και φύγει 

IMG_20221228_153745.jpg

Επεξ/σία από archiezulu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...