Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

53 λεπτά πριν, Klausx είπε

Αν το έβαζες στην θέση 4 θα πήγαινε ακριβώς κάτω από το δοκάρι και θα είχες σουπερ θέρμανση αλλά προς την κουζίνα. Κάτι που σημαίνει ότι στην ψύξη θα υπάρχει θέμα αν κάποιος κάνει δουλείες στον νεροχύτη.

Θέση 1 θα πρότεινα αλλά πρέπει να γίνουν κάποιες εργασίες.. από την απέναντι μεριά που είναι η πόρτα λογικά δεν έχει άλλο μπαλκόνι κτλ;

Κάνεις μία επέκταση με γυψοσανίδα και βάζεις το κλιματιστικό εκεί, το κόκκινο είναι καναλάκι και που θα γίνει περίπου η τρύπα.

Αλλιώς θέση 2 με τέρμα δεξιά περσίδες και ότι κάνει..

Screenshot_1284.png.47f5b0b7b85f2f2a16ba678338d0eff6.png
 

Εγώ θα έλεγα να μπει με τάβλα / γυψοσανίδα ακριβώς εκεί που είναι η κόκκινη γραμμή ώστε κοιτάει το υπόλοιπο μέρος του χώρου, βέβαια έτσι μάλλον θα κλείνει λίγο τη πρίζα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Klausx είπε

Αν το έβαζες στην θέση 4 θα πήγαινε ακριβώς κάτω από το δοκάρι και θα είχες σουπερ θέρμανση αλλά προς την κουζίνα. Κάτι που σημαίνει ότι στην ψύξη θα υπάρχει θέμα αν κάποιος κάνει δουλείες στον νεροχύτη.

Θέση 1 θα πρότεινα αλλά πρέπει να γίνουν κάποιες εργασίες.. από την απέναντι μεριά που είναι η πόρτα λογικά δεν έχει άλλο μπαλκόνι κτλ;

Κάνεις μία επέκταση με γυψοσανίδα και βάζεις το κλιματιστικό εκεί, το κόκκινο είναι καναλάκι και που θα γίνει περίπου η τρύπα.

Αλλιώς θέση 2 με τέρμα δεξιά περσίδες και ότι κάνει..

Screenshot_1284.png.47f5b0b7b85f2f2a16ba678338d0eff6.png
 

Να το βάλει κάθετα εκεί που ειναι τα μπιμπελα!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους.

Κάτι off topic, από κάποιον παντελώς άσχετο, που απλά μπήκε στη διαδικασία να διαβάσει για να κάνει την κατά το δυνατόν ορθότερη επιλογή μηχανήματος...

Μετά από αρκετές ώρες διάβασμα κατέληξα πως τελικά, πέραν από τους (αντικειμενικούς;...) αριθμούς των θεωρητικών προδιαγραφών, αρκετά πράγματα είναι υποκειμενικά και μάλλον έχει να κάνει με την προσλαμβανουσα αίσθηση του καθενός. Αφορμή για αυτό το σχόλιο μου ήταν κάποιες κριτικές για το Daikin atxc25c, όπου σε μια από αυτές αναφέρει κάποιος πως το μηχάνημα, ακόμα και σε υψηλή σκάλα, απλά βγάζει ένα χλιαρό αεράκι και καθυστερεί να ζεστάνει τον χώρο. Δηλαδή ο συγκεκριμενος δεν έμεινε ικανοποιημένος όχι επειδή το μηχάνημα δεν έπαιζε την θερμοκρασία που ήθελε, αλλά γιατί δεν ένιωθε την θερμοκρασία αυτή.

Περαιτέρω, προφανως και εξίσου σημαντικος είναι ο τρόπος που θα λειτουργησουμε το κάθε μηχάνημα. Αναφερόμενος πάντα στο ίδιο και διαβάζοντας τα περί καθυστέρησης στη θέρμανση του χώρου, ίσως αυτό να υποδηλώνει πως για κάποιον που δεν θα το χρησιμοποιει συνεχόμενα 24ώρα αλλά π.χ. για λίγες ώρες το βράδυ, η φιλοσοφία λειτουργίας του ίσως να μην είναι αυτό που χρειάζεται. Ίσως, τελικά, να το ταίριαζε κάτι άλλο που να φορτσαρει άμεσα και να επιτυγχάνει τη ζητούμενη θερμοκρασία σύντομα, με ό,τι φυσικά αυτό συνεπάγεται από θέμα κατανάλωσης.

Εάν κάπου κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος, καθώς όπως είπα δεν έχω γνώση του αντικειμένου και μπορεί να γράφω πραγματα που δεν ισχύουν.

Αυτά τα λίγα και το κλεινω εδώ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, nk9 είπε

Καλημέρα σε όλους.

Κάτι off topic, από κάποιον παντελώς άσχετο, που απλά μπήκε στη διαδικασία να διαβάσει για να κάνει την κατά το δυνατόν ορθότερη επιλογή μηχανήματος...

Μετά από αρκετές ώρες διάβασμα κατέληξα πως τελικά, πέραν από τους (αντικειμενικούς;...) αριθμούς των θεωρητικών προδιαγραφών, αρκετά πράγματα είναι υποκειμενικά και μάλλον έχει να κάνει με την προσλαμβανουσα αίσθηση του καθενός. Αφορμή για αυτό το σχόλιο μου ήταν κάποιες κριτικές για το Daikin atxc25c, όπου σε μια από αυτές αναφέρει κάποιος πως το μηχάνημα, ακόμα και σε υψηλή σκάλα, απλά βγάζει ένα χλιαρό αεράκι και καθυστερεί να ζεστάνει τον χώρο. Δηλαδή ο συγκεκριμενος δεν έμεινε ικανοποιημένος όχι επειδή το μηχάνημα δεν έπαιζε την θερμοκρασία που ήθελε, αλλά γιατί δεν ένιωθε την θερμοκρασία αυτή.

Περαιτέρω, προφανως και εξίσου σημαντικος είναι ο τρόπος που θα λειτουργησουμε το κάθε μηχάνημα. Αναφερόμενος πάντα στο ίδιο και διαβάζοντας τα περί καθυστέρησης στη θέρμανση του χώρου, ίσως αυτό να υποδηλώνει πως για κάποιον που δεν θα το χρησιμοποιει συνεχόμενα 24ώρα αλλά π.χ. για λίγες ώρες το βράδυ, η φιλοσοφία λειτουργίας του ίσως να μην είναι αυτό που χρειάζεται. Ίσως, τελικά, να το ταίριαζε κάτι άλλο που να φορτσαρει άμεσα και να επιτυγχάνει τη ζητούμενη θερμοκρασία σύντομα, με ό,τι φυσικά αυτό συνεπάγεται από θέμα κατανάλωσης.

Εάν κάπου κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος, καθώς όπως είπα δεν έχω γνώση του αντικειμένου και μπορεί να γράφω πραγματα που δεν ισχύουν.

Αυτά τα λίγα και το κλεινω εδώ!

 

Αυτό με το daikin και το χλιαρό αέρα νομίζω γίνεται όταν μπαίνει σε φάση συντήρησης και όχι στην αρχή μέχρι να πιάσει θερμοκρασία ο χώρος.

Τώρα ο άλλος αν θέλει να νιώθει ζέστη λες και κάθεται δίπλα σε τζάκι δεν νομίζω να το βρει με κανένα κλιματιστικό. 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας και Χρόνια πολλά.

Θα αλλάξω κλιματιστικό στο σαλόνι (40τμ) , 18000btu με budget κοντά στα 1200ευρω. Διαμέρισμα στην Αθήνα με χρήση 70 ψύξη/30 θέρμανση. (κύρια θέρμανση σαλονιού ενεργειακό τζάκι) . Τι θα μου προτείνατε;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Τώρα ο άλλος αν θέλει να νιώθει ζέστη λες και κάθεται δίπλα σε τζάκι δεν νομίζω να το βρει με κανένα κλιματιστικό. 😛

Κάποια με ελάχιστα watts 900 ή και 1300, θα είναι αρκετά κοντά σε αυτό.

25 λεπτά πριν, mikrobio78 είπε

Καλημέρα σας και Χρόνια πολλά.

Θα αλλάξω κλιματιστικό στο σαλόνι (40τμ) , 18000btu με budget κοντά στα 1200ευρω. Διαμέρισμα στην Αθήνα με χρήση 70 ψύξη/30 θέρμανση. (κύρια θέρμανση σαλονιού ενεργειακό τζάκι) . Τι θα μου προτείνατε;

 

Αν έχεις τη δυνατότητα να πας ένα τσικ πάνω (όπου με τη δωρεάν εγκατάσταση στην τιμή δεν θα απέχει και πολύ), τότε για οικονομία σε ψύξη αλλά και θέρμανση:

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/fujitsu-km-series-asyg18kmte-aoyg18kmta-klimatistiko-18-000-btu-h_3959724

ή https://www.ydor.com.gr/klimatistiko-daikin-perfera-ftxm50r-rxm50r.html

(εδώ θα πας πιο πάνω, θα χρειαστείς και εγκατάσταση)

αλλιώς αν θέλεις να είσαι πιο κοντά στο μπάτζετ και με το μάτι σου στη μεγαλύτερη εγγύηση, τότε

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252397-a-c-in18-toshiba-ras18cavg-e-18ckvg-e

 

ή https://voyias.gr/climaunit/κλιματιστικό-τοίχου-inverter-18000-btu-toshiba-σειρά-yukai-ras-18e2kvg-e-ras-18e2avg-e

(τα 2 τελευταία είναι ίδια)

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ, έλεγα να πήγαινα για το ecolandia (έχω το 9αρι στο δωμάτιο ) αλλά η διαφορά στην τιμή με 60 άτοκες δεν έχει και πολύ σημασία αν είναι καλύτερο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, mikrobio78 είπε

Ευχαριστώ, έλεγα να πήγαινα για το ecolandia (έχω το 9αρι στο δωμάτιο ) αλλά η διαφορά στην τιμή με 60 άτοκες δεν έχει και πολύ σημασία αν είναι καλύτερο. 

Το είχα το ecolandia (asyg24klca ) και τώρα έβαλα στη θέση του ένα asyg24kmta.

Αν ο θόρυβος της εσωτερικής μονάδας δεν είναι θέμα, τότε οκ, αλλιώς θα συνιστούσα το kmta που είναι 10db πιο αθόρυβο στα ίδια κυβικά αέρα (τεράστια διαφορά).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nk9 είπε

Καλημέρα σε όλους.

Κάτι off topic, από κάποιον παντελώς άσχετο, που απλά μπήκε στη διαδικασία να διαβάσει για να κάνει την κατά το δυνατόν ορθότερη επιλογή μηχανήματος...

Κάτοχος 2 atxc25c, αν θελει κάποιος φουρνο το δωμάτιο μπορεί να το βάλει στο powerful  για κανα 5-10λεπτο. Και να θες σε 5 λεπτα θα βγεις απο το δωμάτιο απο την ζέστη.. σε 22-23 βαθμούς ζήτηση έχω κάτσει με xiaomi θερμόμετρο και αν δεν με απατά η μνήμη μου πανω απο 27 βαθμους στην έξοδο.

Προσωπικά πάνω απο 21 ζήτηση, εγω με κοντομάνικο δεν κάθομαι μεσα και γενικά στο χώρο ζητάς 21 δίνει 22.

1 ώρα πριν, Grim Ripper είπε

Αυτό με το daikin και το χλιαρό αέρα νομίζω γίνεται όταν μπαίνει σε φάση συντήρησης και όχι στην αρχή μέχρι να πιάσει θερμοκρασία ο χώρος.

Τώρα ο άλλος αν θέλει να νιώθει ζέστη λες και κάθεται δίπλα σε τζάκι δεν νομίζω να το βρει με κανένα κλιματιστικό. 😛

καλά άμα ανάψει το μαντέμι, δίπλα απο το τζάκι δεν κάθεσαι καίγεται η γούνα σου. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για βοηθηστε παιδια να αποφασισω.

Για το toshiba 16ari edge μεταξυ

Κωτσοβολο 635 ευρω τελικη

Καταστημα αλλο με 507 ευρω η συσκευη και 165 τα υπολοιπα συνολο 672 ευρω

Και για toshiba 16ari yukai απο practiker στα 522 ευρω

😁

 

 

Επεξ/σία από c-max
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, c-max είπε

Για βοηθηστε παιδια να αποφασισω.

Για το toshiba 16ari edge μεταξυ

Κωτσοβολο 635 ευρω τελικη

Καταστημα αλλο με 507 ευρω η συσκευη και 165 τα υπολοιπα συνολο 672 ευρω

Και για toshiba 16ari yukai απο practiker στα 522 ευρω

 

Προσωπικά θα πήγαινα στην επιλογή 3.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...