Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

46 λεπτά πριν, c-max είπε

Διαβαζω παραπανω για τα toshiba και σκεφτομαι. Το 16αρι πεφτει σε θερμοκρασιες εξωτερικες 7-17 στα 240w , to 22ari Heavy πεφτει σε εξωτερικες 7-12 στα 150w και  12-17  στα 420w με τα ον οφ ομως που κανει καει μεσω ορο καπου 240w /h. Αρα υπερτερει οπως το βλεπω  απο το 16αρι και εχει καλυτερο seer και cop. Το μειον του heavy ο ογκος του.

Τιμη αγορας το toshiba 630 και το heavy 695. 

Και ερωτω γιατι να παρω το toshiba και οχι το heavy;

 

ΑΑ, και καλα Χριστούγεννα σε ολους!

Δεν υπάρχει το τέλειο κλιματιστικό για αυτόν τον λόγο στο sticky υπάρχει ένα αρχείο Excel που είναι εργαλείο λήψης απόφασης ( Pugh diagram ) με weight factors. Βάζεις τα κριτήρια σου και σου βγάζει αποτέλεσμα. Πχ αν κάποιος βάλει υψηλή βαρύτητα στην εγγύηση, μπορεί να βγεί πρώτο το Toshiba κοκ.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Συμφωνω μαζι σου, και μιλω συγκεκριμένα  για την δικη μου περιπτωση που δεν με ενδιαφερει η εγγυηση, που ειναι ενα αβανταζ του toshiba.

Το μονο αβανταζ που βλεπω ειναι να το βαλω για να το συνκρινω με το Heavy , ετσι για ακαδημαικους λογους 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, c-max είπε

 

Το μονο αβανταζ που βλεπω ειναι να το βαλω για να το συνκρινω με το Heavy , ετσι για ακαδημαικους λογους 😁

Η αλήθεια είναι ότι μόνο έτσι μπορείς να ξέρεις στα σίγουρα ότι και να σου πούμε εμείς όπως για παράδειγμα το μόνο που μπορώ να σου πω ( μετά τον χειμώνα και το επόμενο καλοκαίρι που θα το έχω δουλέψει) είναι αν το asyg24kmta ή το asyg24klca είναι καλύτερο και σε ποιον τομέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια πολλά σε όλους.! Επανέρχομαι για το mitsubishi MSZ DW50VF μετά από 3μέρες συνεχόμενη λειτουργίας σύμφωνα με τον μετρητή της ΔΕΗ η κατανάλωση κυμαίνεται μεταξύ 3 και 6 kwh όταν το βράδυ πέφτει η θερμοκρασία στους 3 βαθμούς με ζητούμενη 21!Να σημειωθεί ότι δουλεύει χωρίς να το κλείσω και επίσης δεν έχω κάτι ειδικό πρόγραμμα μέτρησης για να είμαι πιο ακριβής!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Specs είπε

οπως ?

Είναι δυνατόν επώνυμο κλιματιστικό νέας τεχνολογίας μέσης κατηγορίας τιμής να έχει τηλεκοντρολ που είχαν τα κλιματιστικά 10 χρόνια πριν? Και όταν το πατάς να πρέπει να περιμένεις για να ακούσεις το μπιπ ότι πήρε την εντολή?
Επίσης το έχω βάλει να κοιτάει κάτω και όταν πάω ακριβώς απο κάτω καταλαβαίνω το θερμό ρεύμα αέρα. Όταν απομακρυνθώ λίγο πίσω όπου περνάω και πιο συχνά καταλαβαίνω ένα ψυχρότερο ρεύμα αέρα που είναι πολύ ενοχλητικό.
Τέλος περίμενα καλύτερη απόδοση με βάση τα στοιχεία απωλειών που είχα βγάλει εαν θυμάσαι για το συγκεκριμένο δωμάτιο. Για το συγκεκριμένο χώρο ήθελα επώνυμο κλιματιστικό για να είμαι σίγουρος πως θα αποδίδει αυτό που λέει στα χαρτιά. Δεν το έχω μετανιώσει καθώς υπάρχει μια περίπτωση να φταίω εγώ που έκανα λάθος υπολογισμό απωλειών και επειδή το πήρα σε πολύ καλή προσφορά (εαν και ακόμα περιμένω το 20% επιστροφή απο Eurobank η οποία δεν έχει μπει σε πολλούς αγοραστές του Public).

12 ώρες πριν, liakjim είπε

Κακής ποιότητας πλαστικό. Έχεις να μας δείξεις διάγραμμα; Μήπως έκανε onoff;

Πρέπει να το παρακολουθήσω αλλά είναι δυνατόν να ανοιγοκλείνει κάθε 2-3 sec? Στο διάγραμμα φαίνεται πως δεν κλείνει πάντως. Το κάνει μόνο όταν κάνει κρύο έξω και το βάζω χαμηλά π.χ. στο 21. Εαν το βάλω στο 23 δεν το κάνει καθόλου. Επίσης όταν δεν το κάνει ούτε στο 21 όταν έξω δεν κάνει πολύ κρύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

Είναι δυνατόν επώνυμο κλιματιστικό νέας τεχνολογίας μέσης κατηγορίας τιμής να έχει τηλεκοντρολ που είχαν τα κλιματιστικά 10 χρόνια πριν?

Ayta ειναι θεμα γουστου και το συγκεκριμενο το βρισκω ακρως λειτουργικο, οχι απο την αρχη, αλλα τωρα που το εμαθα.

Το πλαστικο του ειναι πολυ καλης αισθησης και εχει οτι ακριβως χρειαζεται η οθονη του.

6 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

μέσης κατηγορίας τιμής

ειναι το φτηνοτερο στην κλιμακα της εταιριας και ειναι φιρμα αρα απο ενα ελαχιστο και και πανω θα παιζουν οι τιμες τους.

Χωρια που η πατριδα μας ειναι ελντοραντο και καθε εισαγωγικη δουλευει με οτι ποσοστο κερδους γουσταρει , αλλα ΚΥΡΙΩΣ καθε εμπορακος ειναι αλυγιστος στο ποσοστο κερδους του!

8 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

περιμένεις για να ακούσεις το μπιπ ότι πήρε την εντολή?

εγω αυτη την αδρανεια την βρισκω σωτηρια οταν εχω κανει λαθος σε επιλογη απο βιασυνη, οποτε συνεχιζω να παταω πληκτρα μεχρι να παω στο σωστο! ισως ακουγεται περιεργο αλλα ετσι ειναι, συγχωρει τα σφαλματα...

 

11 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

καταλαβαίνω το θερμό ρεύμα αέρα

ειναι η λειτουργια που εχει προγραμματιστει να κανει για οικονομια και αυτο επιτυγχανεται με 31 βαθμους εξοδου.

Φυσικα αν εισαι μακρυτερα , ακομη πιο κρυο, αρα αποφευγουμε την εκθεση στην ροη του και αν δεν γινεται αλλιως ζηταμε silent και ανεβαινει η θερμοκρασια.

Οικονομια κυνηγαει, αλλα αν δεν αντεχεις ρευματα ειτε θα το γυρισεις ψηλα ειτε silent...με λιγοτερο cop βεβαια.

14 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

περίμενα καλύτερη απόδοση με βάση τα στοιχεία απωλειών

Μετρησες καπως και ειναι λιγοτερη? οχι φυσικα! αν θυμασαι, (αν εχεις το 35ρι) οι αποδοσεις του ειναι μια ταξη επανω, ελαχιστα διαφερει απο Perfera στην θερμανση και ολο το πακετο με τοσα χρηματα ειναι "τζαμπα"

Προσθεσε ελλειψη κρακ-κρουκ και συντονισμων εξωτερικης μοναδας και δεν εχει ανταγωνιστη  σε αυτα τα λεφτα.

Εγω που εχω θεμα και με τις εγγυησεις, καθαρισα για 10 χρονια και ας πληρωσα κι αλλα 100ε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Specs είπε

Ayta ειναι θεμα γουστου και το συγκεκριμενο το βρισκω ακρως λειτουργικο, οχι απο την αρχη, αλλα τωρα που το εμαθα.

Το πλαστικο του ειναι πολυ καλης αισθησης και εχει οτι ακριβως χρειαζεται η οθονη του.

ειναι το φτηνοτερο στην κλιμακα της εταιριας και ειναι φιρμα αρα απο ενα ελαχιστο και και πανω θα παιζουν οι τιμες τους.

Χωρια που η πατριδα μας ειναι ελντοραντο και καθε εισαγωγικη δουλευει με οτι ποσοστο κερδους γουσταρει , αλλα ΚΥΡΙΩΣ καθε εμπορακος ειναι αλυγιστος στο ποσοστο κερδους του!

εγω αυτη την αδρανεια την βρισκω σωτηρια οταν εχω κανει λαθος σε επιλογη απο βιασυνη, οποτε συνεχιζω να παταω πληκτρα μεχρι να παω στο σωστο! ισως ακουγεται περιεργο αλλα ετσι ειναι, συγχωρει τα σφαλματα...

 

ειναι η λειτουργια που εχει προγραμματιστει να κανει για οικονομια και αυτο επιτυγχανεται με 31 βαθμους εξοδου.

Φυσικα αν εισαι μακρυτερα , ακομη πιο κρυο, αρα αποφευγουμε την εκθεση στην ροη του και αν δεν γινεται αλλιως ζηταμε silent και ανεβαινει η θερμοκρασια.

Οικονομια κυνηγαει, αλλα αν δεν αντεχεις ρευματα ειτε θα το γυρισεις ψηλα ειτε silent...με λιγοτερο cop βεβαια.

Μετρησες καπως και ειναι λιγοτερη? οχι φυσικα! αν θυμασαι, (αν εχεις το 35ρι) οι αποδοσεις του ειναι μια ταξη επανω, ελαχιστα διαφερει απο Perfera στην θερμανση και ολο το πακετο με τοσα χρηματα ειναι "τζαμπα"

Προσθεσε ελλειψη κρακ-κρουκ και συντονισμων εξωτερικης μοναδας και δεν εχει ανταγωνιστη  σε αυτα τα λεφτα.

Εγω που εχω θεμα και με τις εγγυησεις, καθαρισα για 10 χρονια και ας πληρωσα κι αλλα 100ε.

Όσο αφορά το τηλεκοντρόλ διαφωνώ. Ιδιαίτερα στο θέμα τις καθυστέρησης που λες μάλιστα πως εξυπηρετεί. Εμένα καθόλου και έχω την εντύπωση πως και πολλούς άλλους δεν εξυπηρετεί να αργεί να πάρει εντολή η μονάδα. Τυγχάνει όντως το συγκεκριμένο κλιματιστικό να έχει καλο προγραμματισμό και όντως όπως λες γιαυτό έχει και τον ψυχρό αέρα σε κάποια απόσταση, έτσι επιτυγχάνει οικονομία. Οπότε γιαυτό έχεις δίκιο δεν πρέπει να γκρινιάζω. Απλά τρελαίνομαι όταν ξέρω πως σίγουρα πως μπορεί να υπάρχει όχι τόσο επώνυμο κλιματιστικό με χαμηλότερη τιμή που έχει παρόμοια απόδοση. Για το μόνο που δεν μπορώ να μιλήσω είναι η αξιοπιστία δηλαδή πόσο θα κρατήσει χωρίς να χαλάσει κάτι. Αλλά εδώ μέσα βλέπουμε συχνά πως και αυτά χαλάνε όπως και πολλά επώνυμα. 

EDIT σχετικά με το novelle που ο φίλος μας ο liakjim έσπευσε να κατηγορήσει για κακά πλαστικά! Μόλις ανέβηκα στην σκάλα και κούνησα λίγο την μονάδα δεν είχε πατήσει καλά. Αμέσως σταμάτησε τα κρατάς κρουτς. 

Να το παράδειγμα λοιπόν για το οποίο γράφω τα παραπάνω. Εαν ήξερα πως το 9αρι το novelle θα έβγαινε τόσο αστέρι θα έβαζα και στο άλλο δωμάτιο ενα 18αρι και όχι 12αρι Daikin. Και θα πλήρωνα και λιγότερα. Εαν η κρίση μου είναι σωστή θα δείξει εν καιρό όσο αφορά το πόσο θα κρατήσουν χωρίς service. Ίδωμεν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

Εαν ήξερα πως το 9αρι το novelle θα έβγαινε τόσο αστέρι

το οτι δουλευει πολυ χαμηλα δεν σημαινει απαραιτητα οτι ειναι και οικονομικοτερο απο αλλο που δεν κατεβαινει τοσο.

Εχεις τροπο μετρησης και το επιβεβαιωσες?

Επισης τι θερμοκρασια εξοδου αερα εχει το nuvelle ?

Εnergy label που μπορουμε να βρουμε ?

ΑUX ειναι μαλλον αλλα μηπως ξερουμε ποιο ακριβως μοντελο ? *νομιζω βρηκα ποιο ειναι σε AUX , ειδα το ταμπελακι του.

το Nuvelle ειναι 120ε φτηνοτερο απο το 9ρι Sensira

καθενα ςκανει την επιλογη του...

Επεξ/σία από Specs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το εργαλείο υπολογισμού είναι μια γενική μελέτη που χοντρά χοντρά πέφτει μέσα 

 

Αν όμως έχουμε μόνωση αντί για 7 πχ 15-16?πόσο θα έριχνε ακόμη τις απώλειες;

 

Εδώ ένα λινκ να δούμε λίγο τα δομικά στοιχεία τι συντελεστές θερμοπερατότητας έχουν 

Πχ η πολυστερίνη με το τούβλο έχει περίπου 10 φορές καλύτερη θερμοπερατότητας

http://www.knd.gr/ucalculator.html

 

Ενδεικτικά για ένα δωμάτιο μου βγάζει απώλειες 1200 περίπου βατ και η μελέτη θέρμανσης 793 και το ολόιδιο δίπλα του που έχει κάλυψη καλύτερη στα 1010 το εργαλείο με 650 αντίστοιχα η μελέτη θέρμανσης 

 

Η βασική διαφορά που δεν την καλύπτει το εργαλείο είναι η πολυστερίνη που είναι 16cm εξωτερικά και 8 εσωτερικά 

 

Περίπου +40% λιγότερες απώλειες με αύξηση της πολυστερίνης στη δική μου περίπτωση από 7 σε 16

Επεξ/σία από marioboni
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους.

Απορία:

Τα κλιματιστικά που διαθέτουν ιονιστή απαιτούν κάτι διαφορετικό για τη συντήρηση τους;

 

Υ.Γ.: Εφόσον (σε γενικές γραμμές) η τιμή του SCOP στις θερμές χώρες είναι ένα στοιχείο που θα πρέπει να ληφθεί υπόψη και κοιτάζοντας διάφορα επιλογές σε 9άρι, διαπιστώνω πως το Midea Extreme Pro AG2 έχει τιμή 5,3. Η εν λόγω τιμή είναι η δεύτερη καλύτερη μετά το 5,8 του Daikin ATXC25C. Άρα κοιτάμε και κάτι τέτοιο ή υπάρχουν αρνητικές αντενδείξεις για το συγκεκριμένο μοντέλο;

Επεξ/σία από nk9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Specs είπε

το οτι δουλευει πολυ χαμηλα δεν σημαινει απαραιτητα οτι ειναι και οικονομικοτερο απο αλλο που δεν κατεβαινει τοσο.

Εχεις τροπο μετρησης και το επιβεβαιωσες?

Επισης τι θερμοκρασια εξοδου αερα εχει το nuvelle ?

Εnergy label που μπορουμε να βρουμε ?

ΑUX ειναι μαλλον αλλα μηπως ξερουμε ποιο ακριβως μοντελο ? *νομιζω βρηκα ποιο ειναι σε AUX , ειδα το ταμπελακι του.

το Nuvelle ειναι 120ε φτηνοτερο απο το 9ρι Sensira

καθενα ςκανει την επιλογη του...

Το Nuvelle μέχρι το πρωϊ θα παίζει απο 120 έως 180 το πολύ και μπορεί να "σβήσει" και μερικές φορές στα 10-30W αλλά δεν θα κάνει σε κλιματιστικό on-off πριονοκορδέλα που βλέπουμε να κάνουν πολλά επώνυμα κλιματιστικά όπως και το Sensira μου ακόμα και σε πολύ ευνοϊκές συνθήκες.

Αυτό δεν είναι απόδειξη πως είναι το πιο οικονομικό κλιματιστικό ή ότι είναι πιο οικονομικό απο το Sensira.
Μιλάμε για τιμή/απόδοση. Και ίδιο να είναι με το αντίστοιχο 9άρι Sensira ή λίγο χειρότερο το Nuvelle έχει WiFi, iFeel, φωτιζόμενο τηλεκοντρόλ που λειτουργεί άμεσα όταν πατάς τα κουμπιά, έχει φωτεινές ενδείξεις επάνω στην εσωτερική μονάδα, είναι εξίσου αθόρυβο μέσα έξω και σίγουρα βγάζει θερμότερο αέρα γιατί δεν νοιώθω το κρύο ρεύμα που έλεγα πριν με το Sensira και παρόλα αυτά καταφέρνει να έχει μια τίμια γραμμική - χαμηλή κατανάλωση.
To Νuvelle κοστίζει 350 και το Sensira κοντά στο 500άρικο. Στα περισσότερα BTU η ψαλίδα μεγαλώνει πολύ περισσότερο. Και σε περιόδους προσφορών τα επώνυμα κλιματιστικά σπάνια πέφτουν αρκετά όπως τα υπόλοιπα και ιδιαίτερα τα φασόν. Εγώ ας πούμε το πήρα το Nuvelle σχεδόν τσάμπα σε Black Friday. Και ενώ τα "φτηνά" κλιματιστικά συνήθως δεν έχουν δωρεάν εγκατάσταση, αυτό είχε.
Το μόνο που μένει είναι πόσο θα κρατήσει γιατί το Daikin σίγουρα φαίνεται και πρέπει λογικά να είναι πιο ποιοτικό. Έχουμε δει όμως και Mercedes να ξεμένουν στο δρόμο...

*Ποιο AUX λες πως μπορεί να είναι? Βλέπω πως το Halo έχει ίδιο SEER και SCOP. Εαν είναι το Halo μιλάμε για ένα πολύ καλό κλιματιστικό, πολύ καλύτερο απο το φτηνότερο Freedom ίσως και J-Smart.


 

Επεξ/σία από PhoneKiller
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, nk9 είπε

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους.

Απορία:

Τα κλιματιστικά που διαθέτουν ιονιστή απαιτούν κάτι διαφορετικό για τη συντήρηση τους;

 

Υ.Γ.: Εφόσον (σε γενικές γραμμές) η τιμή του SCOP στις θερμές χώρες είναι ένα στοιχείο που θα πρέπει να ληφθεί υπόψη και κοιτάζοντας διάφορα επιλογές σε 9άρι, διαπιστώνω πως το Midea Extreme Pro AG2 έχει τιμή 5,3. Η εν λόγω τιμή είναι η δεύτερη καλύτερη μετά το 5,8 του Daikin ATXC25C. Άρα κοιτάμε και κάτι τέτοιο ή υπάρχουν αρνητικές αντενδείξεις για το συγκεκριμένο μοντέλο;

Για θέρμανση σε γενικές γραμμές αποφεύγουμε τα midea παρά μόνο σε χώρους με απώλειες πχ 1500W και κάτω που θα βοηθούσε η ύπαρξη follow me.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Για θέρμανση σε γενικές γραμμές αποφεύγουμε τα midea παρά μόνο σε χώρους με απώλειες πχ 1500W και κάτω που θα βοηθούσε η ύπαρξη follow me.

Καλημέρα.

Κατανοητό.

Οπότε η πρώτη επιλογή θα πρέπει να είναι αυτό, όπως μου είχες γράψει:

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/fujitsu-ecolandia-series-asyg025kpca-aoyg025kpca-klimatistiko-9-000-btu-h_3959538

Εάν δεν το βρω, μεταξύ των δύο παρακάτω;

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/bosch-series-4-asi09dw30-aso09dw30-klimatistiko-9-000-btu-h_3961575

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/pitsos-ioli-premium-p1zai0982w-p1zao0982w-klimatistiko-9-000-btu-h_3062252

Υ.Γ.: Όσον αφορά το θέμα του ιονιστή; Απαιτείται κάτι ιδιαίτερο στη συντήρηση του μηχανήματος;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, PhoneKiller είπε

10-30W

δεν ειναι σε λειτουργια ο συμπιεστης σε αυτα τα watt, ανεμιστηρας μονο ειναι.

 

9 ώρες πριν, PhoneKiller είπε

να έχει μια τίμια γραμμική - χαμηλή κατανάλωση

ετσι πιστευα κι εγω με το Haier μεχρι που ειδα το Daikin 40% κατω και εκει αναθεωρησα.

οχι τιποτε αλλο, αλλα με τοσο κοντινους δεικτες δεν περιμενα τετοια διαφορα.

Bλεπω το TCL 9ρι c-fresh με το εξαιρετικο ομολογουμενως κλιμα λογω φρεσκου αερα που φτιαχνει στο υπνοδωματιο (απωλειες 1400watt 22 βαθμους),

να καιει τα διπλά και πάνω απο οτι το

Daikin 12ρι σε χωρο με απωλειες 3800 watt 22 βαθμοι...

Μιλαω μονο για καταναλωση και δεν λαμβανω υποψιν τις "βουτιες" απο τα 450w του TCL (με και χωρις ifeel στα on-off και στις βουτιες δεν αλλαζει , μονο ακριβεια 0,1 βαθμου κελσιου κερδιζεις με το ifeel)

Ας μην αναφερθω στην φρικη των διαγραμματων(περιμενα να κρυωσει ο καιρος μηπως στρωσει στα πολλα κρυα η συμπεριφορα αλλα ματαια)

εκκινηση με 1400watt , κατεβασμα στα 1000watt επι πολλη ωρα και μετα οι παραδοσιακες βουτιες για να γουσταρουμε...

Θα ερθει η ωρα που θα μετρησω και σε αυτο τα cop γιατι ειναι αδιανοητο να γινεται αυτο με ολα τα μιντεοειδη οπως λεμε, αν μη τι αλλο που παει η ενεργεια που παρεχουν ???

Το οποιο TCL το πληρωσα 750ε και οχι 350ε..για το φρεσκο αερα βεβαια κι οχι για κατι αλλο, αλλα το καλοκαιρι κατεβαινε στα 145w και ηταν αψογο, τωρα ομως...

462465170_26122022110939.jpg.131734fd701375b9b3f2099c1dd1e3a6.jpg

 

10 ώρες πριν, PhoneKiller είπε

Έχουμε δει όμως και Mercedes

Κυριως τετοια αυτοκινητα βλεπουμε μιας και οτι δεν ειναι σε μεγαλη παραγωγη, δυσκολα θα γινει αξιοπιστο...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, nk9 είπε

Καλημέρα.

Κατανοητό.

Οπότε η πρώτη επιλογή θα πρέπει να είναι αυτό, όπως μου είχες γράψει:

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/fujitsu-ecolandia-series-asyg025kpca-aoyg025kpca-klimatistiko-9-000-btu-h_3959538

Εάν δεν το βρω, μεταξύ των δύο παρακάτω;

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/bosch-series-4-asi09dw30-aso09dw30-klimatistiko-9-000-btu-h_3961575

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/pitsos-ioli-premium-p1zai0982w-p1zao0982w-klimatistiko-9-000-btu-h_3062252

Υ.Γ.: Όσον αφορά το θέμα του ιονιστή; Απαιτείται κάτι ιδιαίτερο στη συντήρηση του μηχανήματος;

 

Bosch και pitsos είναι midea.

23 λεπτά πριν, Specs είπε

δεν ειναι σε λειτουργια ο συμπιεστης σε αυτα τα watt, ανεμιστηρας μονο ειναι.

 

ετσι πιστευα κι εγω με το Haier μεχρι που ειδα το Daikin 40% κατω και εκει αναθεωρησα.

οχι τιποτε αλλο, αλλα με τοσο κοντινους δεικτες δεν περιμενα τετοια διαφορα.

Bλεπω το TCL 9ρι c-fresh με το εξαιρετικο ομολογουμενως κλιμα λογω φρεσκου αερα που φτιαχνει στο υπνοδωματιο (απωλειες 1400watt 22 βαθμους),

να καιει τα διπλά και πάνω απο οτι το

Daikin 12ρι σε χωρο με απωλειες 3800 watt 22 βαθμοι...

Μιλαω μονο για καταναλωση και δεν λαμβανω υποψιν τις "βουτιες" απο τα 450w του TCL (με και χωρις ifeel στα on-off και στις βουτιες δεν αλλαζει , μονο ακριβεια 0,1 βαθμου κελσιου κερδιζεις με το ifeel)

Ας μην αναφερθω στην φρικη των διαγραμματων(περιμενα να κρυωσει ο καιρος μηπως στρωσει στα πολλα κρυα η συμπεριφορα αλλα ματαια)

εκκινηση με 1400watt , κατεβασμα στα 1000watt επι πολλη ωρα και μετα οι παραδοσιακες βουτιες για να γουσταρουμε...

Θα ερθει η ωρα που θα μετρησω και σε αυτο τα cop γιατι ειναι αδιανοητο να γινεται αυτο με ολα τα μιντεοειδη οπως λεμε, αν μη τι αλλο που παει η ενεργεια που παρεχουν ???

Το οποιο TCL το πληρωσα 750ε και οχι 350ε..για το φρεσκο αερα βεβαια κι οχι για κατι αλλο, αλλα το καλοκαιρι κατεβαινε στα 145w και ηταν αψογο, τωρα ομως...

462465170_26122022110939.jpg.131734fd701375b9b3f2099c1dd1e3a6.jpg

 

Κυριως τετοια αυτοκινητα βλεπουμε μιας και οτι δεν ειναι σε μεγαλη παραγωγη, δυσκολα θα γινει αξιοπιστο...

Πρέπει να αλλάξουν τον υπολογισμό του scop και του ΑΑΑ.

Βλέπει ο άλλος 3Α στη θέρμανση και λέει εντάξει , πόσο πιο χαμηλά να είναι το 5.78 scop από το 5.1 ; Και καταλήγει να καίει τα διπλάσια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...