Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,για δωμάτιο 18 τετραγωνικά με απώλειες 11000 btu ,σε διαμέρισμα στην Θεσσαλονίκη στο κέντρο,τι βάζω; Έχω voucher άρα η αγορά από κατάστημα με ανακύκλωση.Στο σαλόνι έχει μπει ένα mitsubishi electric MSZ/MUZ-HR71VF και είμαι πολύ ευχαριστημένος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, Actinidio είπε

Καλησπέρα,για δωμάτιο 18 τετραγωνικά με απώλειες 11000 btu ,σε διαμέρισμα στην Θεσσαλονίκη στο κέντρο,τι βάζω; Έχω voucher άρα η αγορά από κατάστημα με ανακύκλωση.Στο σαλόνι έχει μπει ένα mitsubishi electric MSZ/MUZ-HR71VF και είμαι πολύ ευχαριστημένος 

12άρι, είτε κάποιο mitsubishi ή κάποιο toshiba (arata/yukai) .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλληκαρια με τα διαφορα Τoshiba edge η και αλλα επωνυμα κλιματιστικα που εχουν πινακες αναλυτικους, κατι δεν κολλαει!

Το φτηνοτερο Toshiba εχω (Mirai Plus ή Seyia)και  ειναι τυπος και υπογραμμος σε οσα λεει στους πινακες του.

Μηπως τα ανοιγοκλεινετε και δεν ειναι ετσι ηπια η συμπεριφορα τους?

Δηλαδη αν διαφερει τουλαχιστον 2 βαθμους απο τον στοχο πως θα κατεβασει ρελαντι?

Αν τα ανοιγοκλεινετε, μην τα αξιολογειτε με θερμοκρασια χωρου κλπ , το εχουμε ξαναγραψει τα δομικα στοιχεια ειναι η πραγματικη θερμοκρασια χωρου.

Προσφατα σε πειραματα με κλειστο το κλιματιστικο το βραδυ (Daikin), τα δομικα αν εχαναν 0,25 βαθμους ως το πρωι, για να το ανακτησουν περνουσαν ωρες αρκετες την επομενη το πρωι , αν το εβαζα στο auto ενω πολυ πιο συντομα στο High Fan ...

Eπισης στο δωματιο ενος απο τα παιδια μου,(εκει ειναι το Toshiba)  οταν μας επισκεπτεται, το βαζω σε λειτουργια απο την προηγουμενη βραδια να στρωσει και μαλιστα με νυχτερινο ακομη πιο φτηνα.

Αν δεν το λειτουργειτε συνεχεια, δεν υπαρχει τροπος αξιολογησης του για θεματα σωστης συμπεριφορας.

53 λεπτά πριν, Haldol είπε

Ούτε τα δικά μου EDGE πέφτουν αρκετά χαμηλά

.

  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Haldol είπε

Ούτε τα δικά μου EDGE πέφτουν αρκετά χαμηλά. Υποθέτω ότι κάτι παίζει με την εγκατάστασή τους. 

Το μεγάλο (RAS-B22) γύρω στα 650W (!) το βλέπω. Μετά... κάνει απλά on-off. Στα χαρτιά κατεβαίνει έως 250W το συγκεκριμένο. Αντίστοιχα και το μικρό μου (RAS-B10) που στα χαρτιά λέει ότι πάει έως 160W, δε το 'χω δει κάτω από 220-230W, όσο καιρό το μετράω.

Μια χαρά είναι αν πέφτει στα 220..το άλλο είναι αρκετά ψηλά...σε τι χώρο είναι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, harkonto είπε

Εγώ στο edge με εξωτερική 10 εσωτερική 21 και ζητούμενη 23 κάτω από 900 δεν έχω δει εδώ και 2.30 ώρες.

Αυτα τα φορτια χρειαζεται για να ανεβει 2 βαθμους, τι το περιεργο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Specs είπε

Αν δεν το λειτουργειτε συνεχεια, δεν υπαρχει τροπος αξιολογησης του για θεματα σωστης συμπεριφορας.

Για 24/7 μιλάω εγώ. Προχτές έτυχε κι έκλεισε για κάποιες ώρες το μικρό, αλλά γενικά δε κλείνουν ποτέ.

Εδώ π.χ. βλέπουμε το μικρό να κάνει on - off ενώ βάση προδιαγραφών μπορεί να κατέβει αρκετά ακόμα...

CA89FE4E-02E9-4E64-9CEA-395E3E3F33F4.jpeg.bf373c46515c3d3c73cd867c7c46b249.jpeg

Τα 4 kW πριν τις 6.00 είναι θερμοσίφωνας. Το "κενό" πιο βράδυ ήταν σκάλωμα του router. 😂

Το μεγάλο είναι δυστυχώς μικρότερο απ' όσο έπρεπε για το χώρο, αλλά αυτές τις μέρες τον κουμαντάρει (λόγω της ζέστης). Δεδομένου ότι κάνει κι αυτό on - off, έστω στα 600+ watt, πάει να πει ότι δε χρειάζεται όλη του η ισχύς. Αλλιώς θα 'δινε πόνο μόνιμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Haldol είπε

Για 24/7 μιλάω εγώ. Προχτές έτυχε κι έκλεισε για κάποιες ώρες το μικρό, αλλά γενικά δε κλείνουν ποτέ.

Εδώ π.χ. βλέπουμε το μικρό να κάνει on - off ενώ βάση προδιαγραφών μπορεί να κατέβει αρκετά ακόμα...

CA89FE4E-02E9-4E64-9CEA-395E3E3F33F4.jpeg.bf373c46515c3d3c73cd867c7c46b249.jpeg

Τα 4 kW πριν τις 6.00 είναι θερμοσίφωνας. Το "κενό" πιο βράδυ ήταν σκάλωμα του router. 😂

Το μεγάλο είναι δυστυχώς μικρότερο απ' όσο έπρεπε για το χώρο, αλλά αυτές τις μέρες τον κουμαντάρει (λόγω της ζέστης). Δεδομένου ότι κάνει κι αυτό on - off, έστω στα 600+ watt, πάει να πει ότι δε χρειάζεται όλη του η ισχύς. Αλλιώς θα 'δινε πόνο μόνιμα. 

Και τι μπορεί να πήγε λάθος???στην εγκατάσταση???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Haldol είπε

Εδώ π.χ. βλέπουμε το μικρό να κάνει on - off ενώ βάση προδιαγραφών μπορεί να κατέβει αρκετά ακόμα...

Υπαρχουν ενα σωρο αιτιες και συγκυριες που μπορει να μην το αφηνουν να κατεβει κι αλλο, απο εγκατασταση εως ρυθμισεις ζητησης κλπ

Ομως απο την αρχη του χειμωνα δεν εχεις δει τα χαμηλα του ποτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Specs είπε

Ομως απο την αρχη του χειμωνα δεν εχεις δει τα χαμηλα του ποτε?

Δυστυχώς έχω μόνο ~10 μέρες το μετρητή. Αλλά σ' αυτό το διάστημα, όχι, ποτέ.

Εγώ ψιλιάζομαι θέμα εγκατάστασης. Γιατί οκ, στο μικρό από τα 160W στα 220-230W δεν είναι τρομερή απόσταση. Αλλά στο 22άρι από τα 250W στα 650W...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα κρατς κρουτς στα πλαστικά της εσωτερικής μονάδας που μπορεί να οφείλονται? Έχει και άλλος πρόβλημα με Nuvelle 9άρι? Παρουσιάστηκε τώρα το θέμα που έξω κατέβηκε αρκετά η θερμοκρασία. Κάθε 4-5 δευτ. ακούγετε και ένα κρατς. Σωλήνας είχε μπει σωστό μήκος και το συνεργείο ήταν αρκετά προσεκτικό σε κάθε φάση της εγκατάστασης. Μην μου πείτε περί ποιότητας κατασκευής του κλιματιστικού γιατί τα έχω πάρει και με αρκετές βλακείες που κάνει το Daikin που κοστίζει τα 3πλάσια!

Επεξ/σία από PhoneKiller
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, PhoneKiller είπε

Τα κρατς κρουτς στα πλαστικά της εσωτερικής μονάδας που μπορεί να οφείλονται? Έχει και άλλος πρόβλημα με Nuvelle 9άρι? Παρουσιάστηκε τώρα το θέμα που έξω κατέβηκε αρκετά η θερμοκρασία. Κάθε 4-5 δευτ. ακούγετε και ένα κρατς. Σωλήνας είχε μπει σωστό μήκος και το συνεργείο ήταν αρκετά προσεκτικό σε κάθε φάση της εγκατάστασης. Μην μου πείτε περί ποιότητας κατασκευής του κλιματιστικού γιατί τα έχω πάρει και με αρκετές βλακείες που κάνει το Daikin που κοστίζει τα 3πλάσια!

Κακής ποιότητας πλαστικό. Έχεις να μας δείξεις διάγραμμα; Μήπως έκανε onoff;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, PhoneKiller είπε

Έχει και άλλος πρόβλημα με Nuvelle 9άρι?

Μέχρι στιγμής εγώ δεν έχω ακούσει κάτι. Βέβαια, είναι στο παιδικό δωμάτιο, δεν είμαι δηλαδή συνεχώς παρόν για να σου πω 100% με σιγουριά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διαβαζω παραπανω για τα toshiba και σκεφτομαι. Το 16αρι πεφτει σε θερμοκρασιες εξωτερικες 7-17 στα 240w , to 22ari Heavy πεφτει σε εξωτερικες 7-12 στα 150w και  12-17  στα 420w με τα ον οφ ομως που κανει καει μεσω ορο καπου 240w /h. Αρα υπερτερει οπως το βλεπω  απο το 16αρι και εχει καλυτερο seer και cop. Το μειον του heavy ο ογκος του.

Τιμη αγορας το toshiba 630 και το heavy 695. 

Και ερωτω γιατι να παρω το toshiba και οχι το heavy;

 

ΑΑ, και καλα Χριστούγεννα σε ολους!

Επεξ/σία από c-max
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα και καλα Χριστουγεννα σε ολους!Να ενημερωσω και γω για το δικο μου edge 24αρι σε 60 τμ.Δεν διαθετω πριζακι καταναλωσης ουτε κατι αλλο αναλογο,αλλα συμφωνα με το μετρητη της Δεη για θερμοκρασιες αυτες τις μερες απο 2-15 και 6-18(νυχτα-μερα),με ζητουμενη σταθερη στους 20 C 24/7 κυμαινεται απο 4kw εως 7kw το 24ωρο αναλογα την εξωτερικη.Τις υπολοιπες καταναλωσεις του σπιτιου τις εχω αφαιρεσει(ειναι στανταρ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...