Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Kozanitis1 είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

όπως και να το κάνουμε, με τέτοιες καταναλώσεις, προφανώς δεν περιμένεις από τις επιδοτήσεις, ή προσπαθείς να πέσεις κάτω από τις 1000kWh το μήνα..

τι μπορεί να καις για να είσαι πάνω από τις 1000kWh το μήνα;

 

Δεν συμφωνώ φίλε μου. Αν ό συμφορουμίτης άκουσε τους επιστήμονες και το κράτος τα προηγούμενα χρόνια που το συνιστούσαν και θερμαίνεται αποκλειστικά με κλιματιστικά ενώ οι εξωτερικές θερμοκρασίες στην περιοχή του είναι χαμηλές (βόρεια Ελλάδα, ακόμη και ψυχρά προάστια στην Αττική) , είναι πολύ εύκολο Ιανουάριο - Φεβρουάριο να καίει 1500 και βάλε κιλοβατώρες. Γιατί κανένας δεν έλεγε τότε "γυρίστε το στον ηλεκτρισμό μόνον αν έχετε θερμομόνωση με κέλυφος 7 εκ." Αιφνιδιάστηκαν κράτος και επιστήμονες από την ενεργειακή κρίση, οκ. Αλλά γιατί να το πληρώσει ο συμφορουμίτης που τους άκουσε όταν έγραφαν "η θέρμανση με κλιματιστικά είναι οικολογικά ορθότερη  συγκριτικά με το πετρέλαιο" ;;;;; Πολλοί πήγαν να κάνουν το καλό για το περιβάλλον και τώρα το πληρώνουν ακριβά. Δεν το βρίσκω σωστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, olddognewtricks είπε

Δεν συμφωνώ φίλε μου. Αν ό συμφορουμίτης άκουσε τους επιστήμονες και το κράτος τα προηγούμενα χρόνια που το συνιστούσαν και θερμαίνεται αποκλειστικά με κλιματιστικά ενώ οι εξωτερικές θερμοκρασίες στην περιοχή του είναι χαμηλές (βόρεια Ελλάδα, ακόμη και ψυχρά προάστια στην Αττική) , είναι πολύ εύκολο Ιανουάριο - Φεβρουάριο να καίει 1500 και βάλε κιλοβατώρες. Γιατί κανένας δεν έλεγε τότε "γυρίστε το στον ηλεκτρισμό μόνον αν έχετε θερμομόνωση με κέλυφος 7 εκ." Αιφνιδιάστηκαν κράτος και επιστήμονες από την ενεργειακή κρίση, οκ. Αλλά γιατί να το πληρώσει ο συμφορουμίτης που τους άκουσε όταν έγραφαν "η θέρμανση με κλιματιστικά είναι οικολογικά ορθότερη  συγκριτικά με το πετρέλαιο" ;;;;; Πολλοί πήγαν να κάνουν το καλό για το περιβάλλον και τώρα το πληρώνουν ακριβά. Δεν το βρίσκω σωστό.

Η θέρμανση με κλιματιστικά είναι η φθηνότερη 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimostr είπε

Η θέρμανση με κλιματιστικά είναι η φθηνότερη 

Συμφωνώ. Με κλιματιστικά θερμαίνομαι (εκτός από τις περιόδους μεγάλου ψύχους). Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να χρεώνονται οι κιλοβατώρες πάνω από 1000 το μήνα με τεράστιο ποσό. Είναι αδικία προς τον καταναλωτή (αφού δεν οφείλεται σε σπατάλη). Απλώς αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, olddognewtricks είπε

Συμφωνώ. Με κλιματιστικά θερμαίνομαι (εκτός από τις περιόδους μεγάλου ψύχους). Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να χρεώνονται οι κιλοβατώρες πάνω από 1000 το μήνα με τεράστιο ποσό. Είναι αδικία προς τον καταναλωτή (αφού δεν οφείλεται σε σπατάλη). Απλώς αυτό.

Ακριβώς. Δηλαδή ο καθένας πρέπει να διαλέξει αν θα χρεωθεί υπέρμετρα στο ρεύμα λόγω της κλίμακας, ή αν θα τα στάξει σε πετρέλαιο και αέριο. Μετά σου λένε προσπαθούν να μειώσουν την ενεργειακή κατανάλωση. Αμ δε προσπαθούν, αφού τρώνε "penalty" τα πιο αποδοτικά μέσα θέρμανσης! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά δεν αντιλέγω, αλλά αν είσαι σε μέρος πολύ ψυχρό, δεν νομίζω να περιμένεις από ένα σπλιτακι να σε ζεστάνει.., σίγουρα θα καις συμπληρωματικά πετρέλαιο αέριο ή οτιδήποτε άλλο.., μόνη εξαίρεση η αντλία θερμότητας..

δεν είναι μόνο οι τιμές πριν ή μετά τις επιδοτήσεις, αλλά και οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις, όπου αν δεν έχεις νυκτερινό ή αρκετές ημερήσιες, πληρώνεις τα μαλλιοκεφαλα σου σε υκω μυκω και όλες τις άλλες μλκς...

αυτές ήταν ανέκαθεν αλλά ποτέ δεν αποτέλεσε θέμα συζήτησης.. 

όπως έχει το πράγμα, όποιος ξέρει πως θα κάψει πάνω από 1.000 kwh το μήνα και έχει εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης, ας χρησιμοποιήσει και εκείνον.. 

προφανώς διαφωνώ με τις κλίμακες κλπ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

πολύ ψυχρό, δεν νομίζω να περιμένεις από ένα σπλιτακι να σε ζεστάνει

Τα σπλιτακια είναι αντλίες θερμότητας αέρος αέρος και αν έχουν σωστή επάρκεια θα σε ζεστάνουν όπως πρέπει 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα κλιματιστικά που κατεβαίνουν πολύ χαμηλά στα watt στην θέρμανση πχ 150-200watt, σημαίνει ότι όλα θα βγάζουν πολύ χλιαρό αέρα όπως το daikin ATXC25/35C που έχει αναφερθεί και έχω και εγώ ή δεν ισχύει;

Επεξ/σία από summit1_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, dimostr είπε

Τα σπλιτακια είναι αντλίες θερμότητας αέρος αέρος και αν έχουν σωστή επάρκεια θα σε ζεστάνουν όπως πρέπει 

Το γνωρίζω πως είναι αέρος - αέρος και συμφωνώ πως εάν είναι σωστά διαστασιολογημενο θα επαρκεί, τι γίνεται όμως όταν η θερμοκρασία πέσει αρκετά τους 0, όπου το capacity του μηχανήματος πάει περίπατο και είναι το μισό του ονομαστικου;

χωρίς καμία προκατάληψη, αλλά όταν η θερμοκρασία σε μια περιοχή λογω χιονιά κλπ πέσει αρκετά, να παίζει μεταξύ -20 μέχρι -10, θεωρείς πως θα ανταπεξέλθει μόνο του ένα split? ίσως οι κορυφαίες σειρές πχ Daikin κάτι θα κάνουν, όλα τα υπόλοιπα της σειράς θα τα βρουν πολύ σκούρα.. 

προσωπικά δεν ξέρω κανέναν στη δυτική Μακεδονία (που το κρύο δεν αστειεύεται), να χρησιμοποιεί split, ακόμα και αυτοί με κέλυφος των 10εκ, με το δίκιο τους θα ήταν επιφυλακτικοι. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Το γνωρίζω πως είναι αέρος - αέρος και συμφωνώ πως εάν είναι σωστά διαστασιολογημενο θα επαρκεί, τι γίνεται όμως όταν η θερμοκρασία πέσει αρκετά τους 0, όπου το capacity του μηχανήματος πάει περίπατο και είναι το μισό του ονομαστικου;

χωρίς καμία προκατάληψη, αλλά όταν η θερμοκρασία σε μια περιοχή λογω χιονιά κλπ πέσει αρκετά, να παίζει μεταξύ -20 μέχρι -10, θεωρείς πως θα ανταπεξέλθει μόνο του ένα split? ίσως οι κορυφαίες σειρές πχ Daikin κάτι θα κάνουν, όλα τα υπόλοιπα της σειράς θα τα βρουν πολύ σκούρα.. 

προσωπικά δεν ξέρω κανέναν στη δυτική Μακεδονία (που το κρύο δεν αστειεύεται), να χρησιμοποιεί split, ακόμα και αυτοί με κέλυφος των 10εκ, με το δίκιο τους θα ήταν επιφυλακτικοι. 

Πχ gree η φασον αυτού toyotomi με διβαθμιο συμπιεστή για θερμοκρασίες έως -30 haier κάποιες εκδόσεις ανάλογα τον συμπιεστή έως -30 

Όπως βέβαια και όλες οι μάρκες έχουν την δυνατότητα 

Το παν είναι να έχεις την σωστή επάρκεια και το κλιματιστικό θα ανταπεξέλθει 

Σε θερμοκρασίες -4, -5 -6 που έχει τύχει στη Λαμία να έχει εγώ δεν χρειάστηκε να βάλω κάτι βοηθητικό ,σε 100 τμ σχεδόν σπίτι 3 κλιματιστικά συνολικής δύναμης 36.000 btu 21 βαθμούς και χωρίς τρελές καταναλώσεις 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, summit1_1 είπε

Τα κλιματιστικά που κατεβαίνουν πολύ χαμηλά στα watt στην θέρμανση πχ 150-200watt, σημαίνει ότι όλα θα βγάζουν πολύ χλιαρό αέρα

ναι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, dimostr είπε

Πχ gree η φασον αυτού toyotomi με διβαθμιο συμπιεστή για θερμοκρασίες έως -30 haier κάποιες εκδόσεις ανάλογα τον συμπιεστή έως -30 

Όπως βέβαια και όλες οι μάρκες έχουν την δυνατότητα 

Το παν είναι να έχεις την σωστή επάρκεια και το κλιματιστικό θα ανταπεξέλθει 

Σε θερμοκρασίες -4, -5 -6 που έχει τύχει στη Λαμία να έχει εγώ δεν χρειάστηκε να βάλω κάτι βοηθητικό ,σε 100 τμ σχεδόν σπίτι 3 κλιματιστικά συνολικής δύναμης 36.000 btu 21 βαθμούς και χωρίς τρελές καταναλώσεις 

σίγουρα υπάρχουν μηχανήματα για αυτές τις θερμοκρασίες,  αλλά τι απόδοση θα έχουν σε σχέση με την ονομαστική τους;

πχ ένα μηχάνημα 7kW στους 7 βαθμούς, στους-20  μπορεί να είναι 3kW, οπότε ναι ίσως κάνουν δουλειά σε άρτια μονωμενους χώρους, όχι στο μέσο ελληνικό σπίτι που δεν ξέρουν τι θα πει μόνωση.. 

όλα θέλουν μελέτη, από ειδικούς, ειδικά σε μέρη με απαιτητικές συνθήκες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

σίγουρα υπάρχουν μηχανήματα για αυτές τις θερμοκρασίες,  αλλά τι απόδοση θα έχουν σε σχέση με την ονομαστική τους;

πχ ένα μηχάνημα 7kW στους 7 βαθμούς, στους-20  μπορεί να είναι 3kW, οπότε ναι ίσως κάνουν δουλειά σε άρτια μονωμενους χώρους, όχι στο μέσο ελληνικό σπίτι που δεν ξέρουν τι θα πει μόνωση.. 

όλα θέλουν μελέτη, από ειδικούς, ειδικά σε μέρη με απαιτητικές συνθήκες.

Μα αυτό λέμε όταν λέμε ότι πρέπει να έχουν επάρκεια ,τα μηχανήματα υπολογίζονται για αυτές τις θερμοκρασίες ανάλογα την περιοχή ,δε θα βάλει κάποιος στη Ρόδο που έχει 7-8 βαθμούς στην ελάχιστη το ίδιο μηχάνημα με αυτόν που είναι στη Κοζάνη που πιάνει -20 και μιλάμε γιαντα ίδια τετραγωνικά και την ίδια μόνωση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. 

Καλές γιορτές με υγεία.

Σημερινή κατανάλωση nuvelle 9αρι, 12 ώρες λειτουργία. (έκλεισε μια ώρα, 11.30 με 12.30)

Εξωτερικές από 7 έως 14 βαθμοί, εσωτερικά το πρωί είχα 16,5. Ζητούμενη 21, σε κάποια φάση 22. 

Ifeel, είχα το νου μου να το ξανά πατάω κάθε δύο ώρες γιατί χάνεται η ρύθμιση.

 

Screenshot_2022-12-24-21-07-05-427_com.tplink.iot.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/12/2022 στις 9:08 ΜΜ, velissarios1 είπε

Το RAS-B10J2KVSG-E/RAS-10J2AVSG-E. Ο τεχνικός ανέφερε οτι έχει δει την έκκεντρη κίνηση σε 18.000 btu και άνω μηχανήματα... μακάρι να την έχεις γλυτώσει! Δες αν βάζοντας ένα μολύβι στην περσίδα τρεμοπαίζει όπως στο βίντεο!

Το χέρι και μόνο να βάλεις θα καταλάβεις ότι "χορεύει" όλη η μονάδα. Στην νέα φτερωτή που μου τοποθέτησαν τα ζυγια είναι διπλά.Δεν μπορείς να κάνεις κάτι πάρα να περιμένεις. 

Στις 20/12/2022 στις 9:27 ΠΜ, Dask92 είπε

καλημέρα παιδιά. μιας και ξεκίνησαν τα κρύα στην περιοχή μου (Βέροια 5-6 βαθμούς το βράδυ) αποφάσισα να βάλω και το Midea στο παιχνίδι θέρμανσης.(μέχρι τώρα με τα 12αρια+ που μας έδινε ο καιρός έπαιζε μόνο το edge και κρατούσε το σπιτι 68τμ μόνο του με ρύθμιση 22High και εσωτερική 20.5+ πρωί βράδυ.Η κατανάλωση του σταθερά 300-350 watt.)

Σημερα το πρωί λοιπόν κατά τις 5μιση μιας και το θερμομετρο έδειξε έξω 5 βλέπω κατανάλωση στο Edge 450watt+. λέω ας βάλω και το Midea μιας και πάλευε να κρατήσει το σπίτι πάνω από 20 βαθμούς. οπότε έκανα τα εξής. 

Edge 21 High Midea 20 high (ifeel).

το σπίτι έφτασε σε 5 λεπτά 21.5 και ανέβαινε κι άλλο και οι καταναλώσεις ήταν όπως στην φώτο. από τότε το Edge δουλεύει σταθερά κάτω από τα 300watt ενώ το Midea παίζει με on off.  

ΥΓ1. Να θυμίσω ότι είναι στις δύο άκρες του σπιτιού τοποθετημένα σε ενιαίο χώρο 45 τμ με 2 δωμάτια κάθετα ανοιχτά και μπάνιο. 

ΥΓ2 το edge είναι 18αρι ενώ το Midea είναι 12.

ΥΓ3 το μοντέλο είναι το Midea xtreme save lite.

Screenshot_20221220_064934_eWeLink.jpg

Screenshot_20221220_092623_Tapo.jpg

Εγώ στο edge με εξωτερική 10 εσωτερική 21 και ζητούμενη 23 κάτω από 900 δεν έχω δει εδώ και 2.30 ώρες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, harkonto είπε

Εγώ στο edge με εξωτερική 10 εσωτερική 21 και ζητούμενη 23 κάτω από 900 δεν έχω δει εδώ και 2.30 ώρες. 

Ούτε τα δικά μου EDGE πέφτουν αρκετά χαμηλά. Υποθέτω ότι κάτι παίζει με την εγκατάστασή τους. 

Το μεγάλο (RAS-B22) γύρω στα 650W (!) το βλέπω. Μετά... κάνει απλά on-off. Στα χαρτιά κατεβαίνει έως 250W το συγκεκριμένο. Αντίστοιχα και το μικρό μου (RAS-B10) που στα χαρτιά λέει ότι πάει έως 160W, δε το 'χω δει κάτω από 220-230W, όσο καιρό το μετράω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...