Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, liakjim είπε

... λίγο μπάφο...

Δεν είναι της ηλικίας μου ,πριν από καμία 35 αρια χρόνια θα έβαζα ,τώρα προτιμώ τη μυρωδιά της ψημενης προβατίνας 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, userAnon είπε

watt μην τρέχετε!

δεν τρεχει καθολου...εχω εκπλαγει απο τα στατιστικα που μαζευω και κυριως για προχτες την πιο κρυα μερα ως τωρα, που την εβγαλε 24/7 παντα , με 23 ζητηση, με μεση θρμοκρασια 24ωρου 7,5 βαθμους και ετρεξε με 8,27 kwh και 345 watt μεσο ορο...

απλα η πιθανοτητα να εχω θεμα με μυρωδια(γενικα οχι ειδικα το Daikin) με καθυστερει στο να παραγγειλω Perfera/Edge...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Specs είπε

να παραγγειλω Perfera/Edge

Εγώ θα σου πρότεινα mitsubishi electric αλλιώς κάνε το κάτι παραπάνω εννοώ σε σχέσηε το toshiba και πάρε το daisekai 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Εγώ θα σου πρότεινα mitsubishi electric 

Aν και χτες μετα απο κακουχια καποιων ημερων διαγνωστηκα με RSV , αυτη την λοιμωξη ανωτερου αναπνευστικου που θεριζει τωρα και ψαχνω μηπως η μυρωδια και γευση στον ουρανισκο ειναι απο αυτο!

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

Εγώ θα σου πρότεινα mitsubishi electric 

γιατι? αν και στο θεμα εγγυησης ειπαμε ειμαι αμερικανακι, χτες αγορασα την επεκταση του Sensira στα 10 χρονια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Specs είπε

Aν και χτες μετα απο κακουχια καποιων ημερων διαγνωστηκα με RSV , αυτη την λοιμωξη ανωτερου αναπνευστικου που θεριζει τωρα και ψαχνω μηπως η μυρωδια και γευση στον ουρανισκο ειναι απο αυτο!

γιατι? αν και στο θεμα εγγυησης ειπαμε ειμαι αμερικανακι, χτες αγορασα την επεκταση του Sensira στα 10 χρονια

Περαστικά καταρχήν 

Τα mitsubishi είχα on off είναι πραγματικά αθόρυβα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Specs είπε

δεν τρεχει καθολου...εχω εκπλαγει απο τα στατιστικα που μαζευω και κυριως για προχτες την πιο κρυα μερα ως τωρα, που την εβγαλε 24/7 παντα , με 23 ζητηση, με μεση θρμοκρασια 24ωρου 7,5 βαθμους και ετρεξε με 8,27 kwh και 345 watt μεσο ορο....

Αλήθεια, πως πάει το haier vs daikin;

ΥΓ Το δικό μου daikin atxc25b δεν έχει μυρίσει ποτέ. Ποτέ όμως. Ούτε καλοκαίρι, πόσο μάλλον τώρα τον χειμώνα που δεν έχει κιόλας λόγο να μυρίσει μιας και οι υγροποιήσεις γίνονται στην εξωτερική μονάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Ποσό πήγε το μαλλί;

99 Euro

 

21 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αλήθεια, πως πάει το haier vs daikin;

τωρα που επεσαν οι θερμοκρασιες αρρωστησα και δεν εκανα μετρηση cop. Απλα το δουλεψα λογω ιονιστη και ηταν πιο ευχαριστη η ατμοσφαιρα, οχι μονο λογω (και αν) ιονιστη, αλλα λογω γλυκου ζεστου αερα 45-50 βαθμων.

Το daikin για να γλιτωσω απο τους 31 βαθμους ,οταν καθομουν στην ροη του , το εβαζα silent και ζητηση 30 , κυριως επειδη  με δεκατα πυρετο ηταν μαρτυριο αλλιως.

Μια ακομη απογοητευση το TCL.  Σωτηριο το φρεσκο αερακι εξωθεν αλλα θα δεις διαγραμματα οταν συνελθω, που κατω απο 330 watt δεν κατεβηκε, ουτε στα πολλα κρυα προσφατα, ουτε με High fan ουτε με ifeel.

30 λεπτά πριν, dimostr είπε

Περαστικά καταρχήν 

Τα mitsubishi είχα on off είναι πραγματικά αθόρυβα 

ευχαριστω Δημο. Που κολλαει το αθορυβο στην μυρωδια? εγραψα κατι αλλο? επισης δεν ξαναμετραω χωρο ετσι γενικα, μονο "τοιχο" για ρεαλιστικη μετρηση και αργες αλλαγες.

Οπως και οταν περιγραφουμε εδω μεσα τι καιει κατι , καλο ειναι να το κανουμε μονο αν εχει στρωσει ο χωρος και μετα απο 24/7 λειτουργια , με αναφορα βεβαια στις απωλειες του χωρου μεσω του υπολογιστη που χρησιμοποιουμε.

Αυτα και αλλα εμπειρικα εχω καταγραψει και θα τα ποσταρω οταν συνελθω η εστω σταδιακα σε αναλαμπες

 

Ενδεικτικα κοστολογησα την αλλαγη αερα στον χωρο, οπως επισης και το "αιωνιο" ζητημα αν συμφερει 24/7 η οχι.

Ολα με καταγραφες λιαν προσεχως...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Specs είπε

99 Euro

 

τωρα που επεσαν οι θερμοκρασιες αρρωστησα και δεν εκανα μετρηση cop. Απλα το δουλεψα λογω ιονιστη και ηταν πιο ευχαριστη η ατμοσφαιρα, οχι μονο λογω (και αν) ιονιστη, αλλα λογω γλυκου ζεστου αερα 45-50 βαθμων.

Το daikin για να γλιτωσω απο τους 31 βαθμους ,οταν καθομουν στην ροη του , το εβαζα silent και ζητηση 30 , κυριως επειδη  με δεκατα πυρετο ηταν μαρτυριο αλλιως.

Μια ακομη απογοητευση το TCL.  Σωτηριο το φρεσκο αερακι εξωθεν αλλα θα δεις διαγραμματα οταν συνελθω, που κατω απο 330 watt δεν κατεβηκε, ουτε στα πολλα κρυα προσφατα, ουτε με High fan ουτε με ifeel.

ευχαριστω Δημο. Που κολλαει το αθορυβο στην μυρωδια? εγραψα κατι αλλο? επισης δεν ξαναμετραω χωρο ετσι γενικα, μονο "τοιχο" για ρεαλιστικη μετρηση και αργες αλλαγες.

Οπως και οταν περιγραφουμε εδω μεσα τι καιει κατι , καλο ειναι να το κανουμε μονο αν εχει στρωσει ο χωρος και μετα απο 24/7 λειτουργια , με αναφορα βεβαια στις απωλειες του χωρου μεσω του υπολογιστη που χρησιμοποιουμε.

Αυτα και αλλα εμπειρικα εχω καταγραψει και θα τα ποσταρω οταν συνελθω η εστω σταδιακα σε αναλαμπες

 

Ενδεικτικα κοστολογησα την αλλαγη αερα στον χωρο, οπως επισης και το "αιωνιο" ζητημα αν συμφερει 24/7 η οχι.

Ολα με καταγραφες λιαν προσεχως...

Είπες ότι θα παραγγείλεις ένα κλιματιστικό ακόμα εκεί πάει το Mitsubishi και το αθόρυβο 

24/7 λειτουργία είναι αυτό που μετράει και με προϋπόθεση αυτό πρέπει να γίνονται οι όποιες μετρήσεις , σχόλια ,κλπ 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε σεις είδατε τις νέες επιδοτήσεις του Σκρέκα; Όποιο νοικοκυριό καίει πάνω από 500kwh το μήνα τρώει κούρεμα, και όποιο καίει πάνω από 1000 τρώει γερό τσεκούρι. Τον ήπιαμε όσοι κάναμε την, σοφή κατά τα άλλα, επιλογή να θερμανθούμε ηλεκτρικά...

Αναφορά σε κείμενο
  • Για μηνιαίες καταναλώσεις έως 500 KWh, η επιδότηση θα είναι 330 €/MWh. Η κατηγορία αυτή αφορά το 90% των νοικοκυριών στην Ελλάδα. Απορροφούμε έως το 87% της αύξησης. 
  • Για την μηνιαία κατανάλωση από 501-1000kWh, η επιδότηση ανέρχεται σε 280 €/MWh. Αν, όμως, ένα νοικοκυριό μειώσει κατά 15% την μέση ημερήσια κατανάλωσή του σε σχέση με την αντίστοιχη περσινή, τότε η επιδότηση αυξάνεται κατά 50 €/MWh.
  • Για την μηνιαία κατανάλωση πάνω από 1001KWh, η επιδότηση ανέρχεται στα 190 €/MWh. Αφορά μόνο το 2% των νοικοκυριών στην Ελλάδα. Και σε αυτή την κλίμακα ισχύει η επιπλέον επιδότηση των 50 €/MWh, αν υπάρξει μείωση κατανάλωσης κατά 15%.
  • Στα νοικοκυριά που είναι ενταγμένα στο Κοινωνικό Οικιακό Τιμολόγιο (ΚΟΤ) απορροφούμε το 100% της αύξησης και η επιδότηση ανέρχεται στα 378 €/MWh.

 

Επεξ/σία από mechpanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις έκλεισε 24 ώρες συνεχούς λειτουργίας το mitsubishi electric 18άρι MSZ DW50VF σε σαλόνι 37τ.μ. Πολύ δυνατό μηχάνημα σε 15λεπτά ζέστανε τον χώρο χωρίς προς το παρόν κάποια ιδιαίτερη μόνωση και με ζητούμενη θερμοκρασία τους 22 βαθμούς!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...