Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 22/12/2022 στις 8:24 ΠΜ, liakjim είπε

 

και το DIY θερμόμετρο που έχω φτιάξει, δείχνει την (σημαντική) απόκλιση του xiaomi (μάλλον πρέπει να φτιάξω κάτι δικό μου)

image.png.4fa9e67fdab38764f0dd0010bff302c9.png

 

 

 

 

 

Τα δικα μου (5 τεμαχια) τα εχω τσεκαρει με μικροτερη απόκλιση! Αυτό σημαίνει 2 πράγματα...είτε χάνει το υδραργυρικό που χρησιμοποίησα για σημειο αναφοράς ή το δικό σου είναι ελαττωματικό...δεν ξερω τι να πω. Θα τα τσεκαρω πάλι!!!

16 ώρες πριν, Specs είπε

Oσοι λειτουργειτε 24/7 τα κλιματιστικα σας, πως αεριζετε τον χωρο? και ποσο συχνα? και η ποιοτητα του αερα, ελεγχεται απο εσας με καποιο τροπο (μετρητη co2)? τα φωτα σας παρακαλω, γιατι ξαναεβαλα το Haier σε λειτουργια, εστω δαπανηροτερη του Daikin , γιατι ο αερας μυριζει.

Ισως το οτι η θερμοκρασια εξοδου του Daikin ειναι χαμηλη και τρεχει σε πολλα κυβικα για να αποδωσει κανει την διαφορα με τον καυτο του Haier? (δεν μπορω να φανταστω οτι ο ιονιστης του Haier κανει την διαφορα!)

 

Αεριζω τους χώρους καθημερινα τουλάχιστον 10 λεπτά και εχω ελέγξει την ποιοτητα του αερα με την εφαρμογη του αφυγραντηρα inventor atmosphere xl που διαθέτω με φιλτρο hepa...σε μενα ειναι παντα καλή η ποιοτητα του αερα πάντως. Υπενθυμίζω ότι και στο haori εχω ιονιστη και φυσικά στον αφυγραντηρα αλλά δεν χρειαζεται να το βαλω συμφωνα με την εφαρμογη που προανεφερα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Socrates1977 είπε

Καλημέρα,

Τελικά μετα από πολύ διάβασμα προχώρησα στην αγορά, του Daikin Perfera FTXM-71R (από blue dealer) και του  Aux Freedom ASW-H09B4 / FAR3DI-EU.

Για το Aux δεν γνώριζα πολλά , από το forum διάβασα καλά λογία και το αγόρασα για περιστασιακή χρήση, ενώ το Daikin για heavy duty. 

 Με βοήθησε πολύ το στικερ του  liakjim (τον οποίο και προσωπικά ευχαριστώ! ), γιατί κανόνισα από πριν ότι η εγκατάσταση θα γίνει με 3μ χαλκοσωλινες και τουλάχιστον 10 λεπτά αντλία κενού.  Για εμάς τους ανίδεους ειναι σημαντική βοήθεια αυτό to stiker.

δύο ερωτήσεις έχω να κάνω ,

1. είναι κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω κατά την εγκατάσταση ?  

2.  Η εφαρμογή της daikin δίνει report και για κατανάλωση ή αξίζει να παρω tplink tapo p110 ? (έχει προσφορά το πλαίσιο 36 ευρώ τα 3 με Free μεταφορικά)

 

 

Στο perfera το ρεύμα πρέπει να πηγαίνει στην εξωτερική μονάδα και μετά στην εσωτερική (άσχετα αν θα συνδεθεί μέσα στο σπίτι).

Υποθέτω η εγκατάσταση θα γίνει από τον blue dealer;

Απ' οσο ξέρουμε το Perfera δείχνει κατανάλωση στην εφαρμογή.

Μπριζάκι πάντως δεν ξέρω αν θα μπορεσεις να βάλεις, δεν θα μπει σε δική του ξεχωριστή γραμμή στο πίνακα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, spyros.s είπε

εχω ελέγξει την ποιοτητα του αερα με την εφαρμογη του αφυγραντηρα inventor atmosphere xl

δεν δειχνει ουτε αυτος ουτε ο xiaomi air purifier 4 lite που τους δοκιμασα, κατι πανω απο 10 ppm ,αρα ειναι ολα πεντακαθαρα.

Η μυρωδια ομως δεν ειναι μετρησιμη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Specs είπε

δεν δειχνει ουτε αυτος ουτε ο xiaomi air purifier 4 lite που τους δοκιμασα, κατι πανω απο 10 ppm ,αρα ειναι ολα πεντακαθαρα.

Η μυρωδια ομως δεν ειναι μετρησιμη...

Η μυρωδιά είναι υγρασία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Στο perfera το ρεύμα πρέπει να πηγαίνει στην εξωτερική μονάδα και μετά στην εσωτερική (άσχετα αν θα συνδεθεί μέσα στο σπίτι).

Υποθέτω η εγκατάσταση θα γίνει από τον blue dealer;

Απ' οσο ξέρουμε το Perfera δείχνει κατανάλωση στην εφαρμογή.

Μπριζάκι πάντως δεν ξέρω αν θα μπορεσεις να βάλεις, δεν θα μπει σε δική του ξεχωριστή γραμμή στο πίνακα;

Καταρχάς ευχαριστώ για την Απάντηση,

Ναι η εγκατάσταση θα γίνει από πιστοποιημένο σε Dakin συνεργάτη του blue dealer. 

Εχω ένα FUJITSU 24αρι που θα αντικαταστήσω και έχει κανονικά πρίζα, στον πίνακα είναι μόνο του.

 

Επεξ/σία από Socrates1977
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Specs είπε

45% εχω στον χωρο και μυριζει τσικνα-καπνος , οχι κατι αλλο. Νοτιο το δωματιο.

Τώρα θα γελάσεις με αυτό που θα πω αλλά αφού είναι έτσι ,πάρε μερικά αποσμητικα από αυτά που κρεμάμε στα αυτοκίνητα στο καθρέφτη και κρέμασε το μπροστά στη περσίδα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω μια πρώτη εικόνα κατανάλωσης από Sendo Cronus (πιθανώς φασόν AUX). Δεν έχω smart πριζάκια...  ο υπολογισμός κατανάλωσης έγινε βάσει του μετρητή της ΔΕΗ (τον Οκτώβριο δεν είχα κάψει καθόλου κλιματιστικό κι έχω ένα μπούσουλα της σταθερής κατανάλωσης των υπόλοιπων συσκευών του σπιτιού)

Τα κλιματιστικά που έχω είναι 2x12άρια, σε σπίτι που κανονικά απαιτούνται 48000btu.

Tη περίοδο 24/11 - 23/12 (30 μέρες), έκαψα μόνο για κλιματιστικά 420kwh.

420/30 = 14kwh ανά μέρα

14kwh / 24ώρες = 580W, δηλαδή μέσο όρο 290W το καθένα

Ζητούμενη θερμοκρασία:

21 τη μέρα, 19 τη νύχτα (όταν η εξωτερική ήταν πάνω από 10)

22 τη μέρα, 20 τη νύχτα (όταν η εξωτερική ήταν κάτω από 10)

Εξωτερικές θερμοκρασίες 24/11 - 30/11

33.jpg.88a3a7184980326c4538fa75bf0700cb.jpg

 

Εξωτερικές θερμοκρασίες 1/12 - 23/12

rerere.jpg.bcedd99dac409873ae1f8ead2d048657.jpg

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, dimostr είπε

κρέμασε το μπροστά στη περσίδα

εχω δοκιμασει με αρωμα του γουστου μου πριν καιρο (δεν μυριζε τοτε καπνος) και εγω απολαυσα διαχυση παντου αλλα ολοι οι αλλοι γκρινιαζαν!

Θα το δοκιμασω παντως γιατι εγω φλιταριζα στην εισαγωγη ενω αυτο θα το βαλω να ξαπλωσει στην εισαγωγη και να το απορροφα σταδιακα...και θα ενημερωσω.

Μπορω να προσθεσω και το μπαμπα μην τρεχεις διπλα του?😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Specs είπε

εχω δοκιμασει με αρωμα του γουστου μου πριν καιρο (δεν μυριζε τοτε καπνος) και εγω απολαυσα διαχυση παντου αλλα ολοι οι αλλοι γκρινιαζαν!

Θα το δοκιμασω παντως γιατι εγω φλιταριζα στην εισαγωγη ενω αυτο θα το βαλω να ξαπλωσει στην εισαγωγη και να το απορροφα σταδιακα...και θα ενημερωσω.

Μπορω να προσθεσω και το μπαμπα μην τρεχεις διπλα του?😁

Ένα Ν βάλε μιας και είναι καινούργια κόλπα 

Εγώ κατά καιρούς κρεμάω ανάλογα τα γούστα ,θυμαράκι καμία λεβάντα μια φορά είχα βάλει λίγο ρίγανη 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, dimostr είπε

Εγώ κατά καιρούς κρεμάω ανάλογα τα γούστα ,θυμαράκι καμία λεβάντα μια φορά είχα βάλει λίγο ρίγανη 

... λίγο μπάφο...

Επεξ/σία από liakjim
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...