Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Που τον χειμώνα πάει και -5 συστηματικά; Από υγρασία πως πάτε; Το είδες το ποστ μου πιο πάνω με τα defrost του kmta;

Το είχα ήδη παραγγείλει δυστυχώς, γιατί πρέπει να μπει όσο πιο γρήγορα γίνεται και φοβήθηκα λίγο για την απόδοση χαμηλά του ap71.

Υπάρχουν βράδια που δε τα πάμε καθόλου καλά, καθότι έβλεπα πέρυσι το carrier platinum να βγάζει dF (και φυσικά να κόβει) και 2 φορές ακόμη την ώρα.

Στο σαλόνι που θα μπει, κυρίως μέρα θα πάρει μεγάλα φορτία, ιδανικά το βράδυ θέλω να μην πέσει το σπίτι κάτω από 17-18. Στα μεγάλα κρύα (χιόνια κλπ) θα αναλάβει και το τζάκι να καλύψει φορτίο.

Πιστεύεις ότι πρέπει να μπω σε διαδικασία ακύρωσης ξέρω 'γω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, DarkSky είπε

Το είχα ήδη παραγγείλει δυστυχώς, γιατί πρέπει να μπει όσο πιο γρήγορα γίνεται και φοβήθηκα λίγο για την απόδοση χαμηλά του ap71.

Υπάρχουν βράδια που δε τα πάμε καθόλου καλά, καθότι έβλεπα πέρυσι το carrier platinum να βγάζει dF (και φυσικά να κόβει) και 2 φορές ακόμη την ώρα.

Στο σαλόνι που θα μπει, κυρίως μέρα θα πάρει μεγάλα φορτία, ιδανικά το βράδυ θέλω να μην πέσει το σπίτι κάτω από 17-18. Στα μεγάλα κρύα (χιόνια κλπ) θα αναλάβει και το τζάκι να καλύψει φορτίο.

Πιστεύεις ότι πρέπει να μπω σε διαδικασία ακύρωσης ξέρω 'γω ?

εγω για Πεντελη που εχει χαμηλες θερμοκρασιες τον χειμωνα και εχω και υγρασια αρκετη πηρα το mitsubishi heavy industries SRK/SRC 80 ZRW. 

Στην αρχη νομιζα οτι εκανα μουφα αγορα με τις καταναλωσεις και την συμπεριφορα που εβλεπα αλλα τελικα ηταν μια ΤΡΥΠΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΑΝΟΙΧΤΗ που μου εκανε την ζημια.

Επι του παροντος το κλιματιστικο παιζει στα 450-500watt σε θερμοκρασιες κατω των 8-9 βαθμων και κανει on/off απο εκει και πανω μολις πιασει θερμοκρασια.

πλεον αφου λυθηκε το θεμα με την τρυπα και την συμπεριφορα του εχω να πω τα καλυτερα για το συγκεκριμενο σε θεμα αποδοσης - οικονομιας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, apostolisep3 είπε

Συγκριτικα με mitsubishi heavy (με το 80 παντα που ειναι το μεγαλυτερο) το ΑΡ71 εχει μεγαλυτερη καταναλωση στην ιδια ζητουμενη 21 (600-700W) ενω το SRK παιζει στα 450-500 (με κλειστη ΤΡΥΠΑ ΠΑΝΤΑ).

ΝΑΙ κανει on off και περυσι με τα χιονια εκανε 4 defrost σε 19 ωρες λειτουργιας (απο 2-3 λεπτα το καθενα). 

Άρα θα έλεγες ότι τελικά η σειρά heavy είναι καλύτερη από τα electric;

1 λεπτό πριν, DarkSky είπε

Το είχα ήδη παραγγείλει δυστυχώς, γιατί πρέπει να μπει όσο πιο γρήγορα γίνεται και φοβήθηκα λίγο για την απόδοση χαμηλά του ap71.

Υπάρχουν βράδια που δε τα πάμε καθόλου καλά, καθότι έβλεπα πέρυσι το carrier platinum να βγάζει dF (και φυσικά να κόβει) και 2 φορές ακόμη την ώρα.

Στο σαλόνι που θα μπει, κυρίως μέρα θα πάρει μεγάλα φορτία, ιδανικά το βράδυ θέλω να μην πέσει το σπίτι κάτω από 17-18. Στα μεγάλα κρύα (χιόνια κλπ) θα αναλάβει και το τζάκι να καλύψει φορτίο.

Πιστεύεις ότι πρέπει να μπω σε διαδικασία ακύρωσης ξέρω 'γω ?

Κοίτα, δεν θυμάμαι την περίπτωσή σου.

Έχω το asyg24kmta και χθες τη νύχτα διαπίστωσα ότι έχει παρόμοια ευπάθεια (ή μπορεί και όχι ευπάθεια απλά συμπεριφορά) με το klca που αντικατέστησε.

Δεν ξέρω το κλίμα σου, δεν ξέρω πόσο ξηρό κρύο έχετε, δεν ξέρω πως θα παίξει το kmta στις συνθήκες σου, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο που το έχω πάνω στον βοριά ή που είμαι 3χλμ από τη θάλασσα και η υγρασία είναι στον θεό, δεν ξέρω αν θα εξαρτιέσαι απόλυτα σε αυτό (από ότι βλέπω όχι), δεν ξέρω πόσες ημέρες ή νύχτες του χειμώνα έχετε χαμηλές θερμοκρασίες αλλά απλά λέω να είσαι προσεκτικός, να ρωτήσεις τους επαγγελματίες της πόλης σου τι βάζουν σε σπίτια. Από αυτά που καταλαβαίνω είναι ότι όσο η θερμοκρασία είναι πάνω από 3-4C , ίσως δεν υπάρχει σήμερα αποδοτικότερο 24άρι στην αγορά από το kmta (φυσικά με κάθε επιφύλαξη, από αυτά που βλέπουμε εδώ μέσα), αλλά όταν οι κώλοι σφίξουν πιθανώς να υπάρχουν καλύτερες λύσεις τύπου mitsubishi heavy ή electric. Αν είσαι κομπλέ με το τζάκι και απλά κλείνεις το κλιματιστικό όταν θα κάνει βαριά κρύα, μάλλον θα είσαι μια χαρά με το kmta, αν όμως θα θέλεις να στηριχτείς πάνω του, απλά έχω τις αμφιβολίες που ανέφερα με όλα αυτά τα "δεν ξέρω" που αράδιασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Άρα θα έλεγες ότι τελικά η σειρά heavy είναι καλύτερη από τα electric;

Κοίτα, δεν θυμάμαι την περίπτωσή σου.

Έχω το asyg24kmta και χθες τη νύχτα διαπίστωσα ότι έχει παρόμοια ευπάθεια (ή μπορεί και όχι ευπάθεια απλά συμπεριφορά) με το klca που αντικατέστησε.

Δεν ξέρω το κλίμα σου, δεν ξέρω πόσο ξηρό κρύο έχετε, δεν ξέρω πως θα παίξει το kmta στις συνθήκες σου, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο που το έχω πάνω στον βοριά ή που είμαι 3χλμ από τη θάλασσα και η υγρασία είναι στον θεό, δεν ξέρω αν θα εξαρτιέσαι απόλυτα σε αυτό (από ότι βλέπω όχι), δεν ξέρω πόσες ημέρες ή νύχτες του χειμώνα έχετε χαμηλές θερμοκρασίες αλλά απλά λέω να είσαι προσεκτικός, να ρωτήσεις τους επαγγελματίες της πόλης σου τι βάζουν σε σπίτια. Από αυτά που καταλαβαίνω είναι ότι όσο η θερμοκρασία είναι πάνω από 3-4C , ίσως δεν υπάρχει σήμερα αποδοτικότερο 24άρι στην αγορά από το kmta (φυσικά με κάθε επιφύλαξη, από αυτά που βλέπουμε εδώ μέσα), αλλά όταν οι κώλοι σφίξουν πιθανώς να υπάρχουν καλύτερες λύσεις τύπου mitsubishi heavy ή electric. Αν είσαι κομπλέ με το τζάκι και απλά κλείνεις το κλιματιστικό όταν θα κάνει βαριά κρύα, μάλλον θα είσαι μια χαρά με το kmta, αν όμως θα θέλεις να στηριχτείς πάνω του, απλά έχω τις αμφιβολίες που ανέφερα με όλα αυτά τα "δεν ξέρω" που αράδιασα.

για βαρια κλιματα ναι θα ελεγα οτι το heavy ειναι καλυτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oσοι λειτουργειτε 24/7 τα κλιματιστικα σας, πως αεριζετε τον χωρο? και ποσο συχνα? και η ποιοτητα του αερα, ελεγχεται απο εσας με καποιο τροπο (μετρητη co2)? τα φωτα σας παρακαλω, γιατι ξαναεβαλα το Haier σε λειτουργια, εστω δαπανηροτερη του Daikin , γιατι ο αερας μυριζει.

Ισως το οτι η θερμοκρασια εξοδου του Daikin ειναι χαμηλη και τρεχει σε πολλα κυβικα για να αποδωσει κανει την διαφορα με τον καυτο του Haier? (δεν μπορω να φανταστω οτι ο ιονιστης του Haier κανει την διαφορα!)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Specs είπε

Oσοι λειτουργειτε 24/7 τα κλιματιστικα σας, πως αεριζετε τον χωρο? και ποσο συχνα? και η ποιοτητα του αερα, ελεγχεται απο εσας με καποιο τροπο (μετρητη co2)? τα φωτα σας παρακαλω, γιατι ξαναεβαλα το Haier σε λειτουργια, εστω δαπανηροτερη του Daikin , γιατι ο αερας μυριζει.

Ισως το οτι η θερμοκρασια εξοδου του Daikin ειναι χαμηλη και τρεχει σε πολλα κυβικα για να αποδωσει κανει την διαφορα με τον καυτο του Haier? (δεν μπορω να φανταστω οτι ο ιονιστης του Haier κανει την διαφορα!)

 

Μια φορά την ημέρα 5-10 λεπτά ανάλογα τις συνθήκες ειναι συνήθως αρκετό εαν ανοίξεις όλα τα παράθυρα και μπαλκονόπορτες , βεβαια σε ενιαίους χώρους όπου βρίσκεται και κουζίνα εαν υπάρχει αναμμένος αποροφητηρας σε συνδυασμό με λίγο ανοιχτό παράθυρο βοηθάει γενικότερα ώστε να μην υπάρχουν μυρωδιές στο χώρο 

Γιατί να μην κάνει διαφορά ο ιονιστης ?

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

Γιατί να μην κάνει διαφορά ο ιονιστης ?

Τι να πω, εφτασα σε σημειο να παρω και εναν καθαριστη αερα (χωρις ιονιστη) και δεν ειδα διαφορα , οποτε τον επιστρεφω.

Λες παιρνοντας την αλλη του εκδοχη με ιονιστη να ειμαι οκ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Specs είπε

Τι να πω, εφτασα σε σημειο να παρω και εναν καθαριστη αερα (χωρις ιονιστη) και δεν ειδα διαφορα , οποτε τον επιστρεφω.

Λες παιρνοντας την αλλη του εκδοχη με ιονιστη να ειμαι οκ?

Εγω πιστεύω ότι εαν κανεις συστηματικά φυσικό αερισμό αντιμετωπίζεις το πρόβλημα των μυρωδιων και χωρις επιπλέον ιονιστη , μερικές φορές κάποια πράγματα έχουν το placebo effect που λέμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, dimostr είπε

Εγω πιστεύω ότι εαν κανεις συστηματικά φυσικό αερισμό

Δοκιμασα και μαλιστα μεγαλης διαρκειας , τρια 20λεπτα την ημερα (μιας και ηθελα να μετρησω και το κοστος επαναφορας στην θερμοκρασια τους, των δομικων στοιχειων).

Δεν αλλαξε κατι, απλα αμεσως μετα τον εξαερισμο ειναι οκ αλλα επανερχεται στο "βαρυ" αισθημα ο αερας αργοτερα ξανα.

Μια ουσιωδης διαφορα ειναι πως ειμαι μονος στο σπιτι αυτον τον καιρο και απορροφητηρας σπανια παιζει (ενω παρουσης της νοικοκυρας μαζι με αλλα μελη στο σπιτι,σχεδον δεν σταματαει...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Specs είπε

Δοκιμασα και μαλιστα μεγαλης διαρκειας , τρια 20λεπτα την ημερα (μιας και ηθελα να μετρησω και το κοστος επαναφορας στην θερμοκρασια τους, των δομικων στοιχειων).

Δεν αλλαξε κατι, απλα αμεσως μετα τον εξαερισμο ειναι οκ αλλα επανερχεται στο "βαρυ" αισθημα ο αερας αργοτερα ξανα.

Μια ουσιωδης διαφορα ειναι πως ειμαι μονος στο σπιτι αυτον τον καιρο και απορροφητηρας σπανια παιζει (ενω παρουσης της νοικοκυρας μαζι με αλλα μελη στο σπιτι,σχεδον δεν σταματαει...)

Τότε ο ιονιστης είναι μονόδρομος 

32 λεπτά πριν, Specs είπε

μιας και ηθελα να μετρησω και το κοστος επαναφορας στην θερμοκρασια τους, των δομικων στοιχειων).

Αυτό πως πήγε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

θέλω να αντικαταστήσω ένα 12άρι με νέο inverter με το αλλάζω συσκευή. Ψάχνω 12άρι αθόρυβο μέσα έξω, να μην τρίζει κλπ και να είναι ενεργειακά αποδοτικό ειδικά στην θέρμανση γιατί είναι αποκλειστική πηγή για τον χώρο. Εξωτερικές θερμοκρασίες μέχρι 0C (Κέντρο Αθήνας). Wifi επιθυμητό, αλλά δεν είναι deal breaker αν δεν υπάρχει.

Είμαι ανάμεσα στα εξής:

https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/klimatistiko-inverter-mideaxtreme-save-ag1-12nxd6-iag1-12n8d6-o-12000-btu-aa-me-ionisti-kai-wifi/1679853

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/229937-null

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252395-a-c-in13-toshiba-ras13cavg-e-b13ckvg-e

https://www.kokotas.gr/el/eshop/klimatismos/toixou/mitsubishi-msz-muz-bt35vgk.html

 

Απορίες:

Το Midea είναι όσο καλό φαίνεται στα χαρτιά; Με κέρδισε η υψηλή ενεργειακή απόδοση και ο χαμηλός (θεωρητικά) θόρυβος

Το Daikin αξίζει ή είναι κινέζικο απλά για να πιασει την χαμηλή κατηγορία τιμών;

Το Toshiba το είδα να αναφέρεται πολύ εδώ μέσα

Το Mitsubishi αξίζει; στα χαρτιά φαίνεται ενδιαφέρον, αλλά δεν είδα να κινείται πολύ εδώ μέσα, παίζει κάτι με την Mitsubishi?

Κάποια άποψη/ άλλη πρόταση σε σχέση με τα παραπάνω; Γενικά μπορούμε να κινηθούμε μέχρι τα 1000€ μαξ, αν είναι κάτι πολύ καλό, δεδομένου πως θα λειτουργεί μέσο όρο 12-16 ώρες/μερα. Νο1 προτεραιότητες είναι ο χαμηλός θόρυβος μεσα/έξω και η καλή απόδοση σε θέρμανση. 

Ευχαριστώ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dal_kos είπε

καλή απόδοση σε θέρμανση. 

Το αν θα έχει καλή απόδοση στη θέρμανση από πλευράς οικονομίας θα το προσδιορίσουν οι απωλειες του χώρου , εαν δηλαδή είναι επαρκές το 12 που ζητάς τότε θα έχει απόδοση , τώρα από κει και πέρα ότι και να πάρεις εκτός από το midea θα είσαι εντάξει , θα σου έβαζα πχ μια σειρά προτεραιότητας έτσι όπως τα ζητάς , Mitsubishi, Toshiba και μετά τα αλλα , επισης θα έχεις καλύτερη οικον9μια πάντα με την προϋπόθεση ότι το κλιματιστικό είναι επαρκές για το χώρο εαν το δουλεύεις 24/7 και όχι ανά διαστήματα 

τρεξε αυτό μόνο για το χώρο που θα είναι το κλιματιστικό 

https://www.elith.gr/calc/index.php

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, liakjim είπε

Έπιασαν τα πρώτα κρύα, ήρθαν τα πρώτα defrost.

Να υπενθυμίσω, αλλαγή από asyg24klca σε asyg24kmta , προσδοκώντας χαμηλότερο θόρυβο (το πετύχαμε) και λιγότερα defrost μιας και η εξωτερική μονάδα είναι μεγαλύτερη.

Το βράδυ που πέρασε είχε 1C και συνθήκες κορεσμού σε υγρασία. Δυστυχώς το xiaomi θερμομετράκι που έχω έξω, χάνει λίγο σε χαμηλές θερμοκρασίες. Υπάρχουν 2 θερμόμετρα σε απόσταση λιγότερο από 500μ απόσταση. Και τα δύο έδειξαν το ίδιο:

image.png.a2dc79e4fec9bb39e960c37c8e2a79b2.pngimage.png.10eb73cf06b5d133906a1fc48e1cc25b.png

και το DIY θερμόμετρο που έχω φτιάξει, δείχνει την (σημαντική) απόκλιση του xiaomi (μάλλον πρέπει να φτιάξω κάτι δικό μου)

image.png.4fa9e67fdab38764f0dd0010bff302c9.png

Πάμε στο Asyg24kmta.

Δυστυχώς έκανε τέσσερα defrost με τα 3 τελευταία να είναι ανά μία ώρα.

image.png.356457f0a570d0ca26a1fccf7ee7286e.png

ευτυχώς χωρίς να έχει επίδραση στη θερμοκρασία του χώρου :

image.png.a4710fdf6d78090d66ac728301c5955e.png

Προφανώς δεν μπορώ να ξέρω τι θα έκανε το asyg24klca στη θέση του ή αν είχα κάποιο άλλο μηχάνημα πχ ένα edge ή ένα Mitsubishi. Οι συνθήκες είναι οι πιο δύσκολες που θα μπορούσε να συναντήσει ένα κλιματιστικό με κορεσμό και θερμοκρασίες κοντά στο μηδέν, όπως έχει δείξει και η hitachi η οποία είναι χειρότερη ακόμη και από τους μείον 5 και κάτω:

cfdc5e8c8663ac600c6bb6a0c6c4135f.png

Όπως βλέπουμε στο 0 είναι πολύ χειρότερο από -5 ή και -10. Μάλλον έχει να κάνει με την αλλαγή φάσης του νερού.

Παρόλα αυτά , η έλλειψη κάποιας τεχνολογίας τύπου υδρόφοβης επικάλυψης της εξωτερική μονάδας στο asyg24kmta, το καθιστά ευαίσθητο στα defrost. 

ΥΓ Το atxc25c δεν έκανε , αν και αυτό έπαιζε ρελαντί :

image.png.d2e0ed0ff8216ff46d3798db4b37a5f2.png

ενώ το carrier crystal II έκανε τις γνωστές νησίδες

image.png.c5ed226df44003a9ca33654a9f580f24.png

με τα σύντομα σκασίματα με ένδειξη dF πριν την έναρξη της κάθε νησίδας (και το οποίο το ακούω δυστυχώς καθώς αλλάζει η 4οδη σαν φφφφφφςςςςςςςςςτ)

image.png.7ec22fff7660d2126900a93db0157d2f.png

Πως καταλαβαίνεις τα defrost με βαση το διάγραμμα;;

9 ώρες πριν, plasTOST είπε

Να αναφέρω ότι υπάρχει σε προσφορά στο The Mart η Ρ110 στα 11,04 € για όποιον ψάχνει.

 

Κάρτα για το Mart δεν έχουμε…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dal_kos είπε

Καλησπέρα,

θέλω να αντικαταστήσω ένα 12άρι με νέο inverter με το αλλάζω συσκευή. Ψάχνω 12άρι αθόρυβο μέσα έξω, να μην τρίζει κλπ και να είναι ενεργειακά αποδοτικό ειδικά στην θέρμανση γιατί είναι αποκλειστική πηγή για τον χώρο. Εξωτερικές θερμοκρασίες μέχρι 0C (Κέντρο Αθήνας). Wifi επιθυμητό, αλλά δεν είναι deal breaker αν δεν υπάρχει.

Είμαι ανάμεσα στα εξής:

https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/klimatistiko-inverter-mideaxtreme-save-ag1-12nxd6-iag1-12n8d6-o-12000-btu-aa-me-ionisti-kai-wifi/1679853

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/229937-null

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252395-a-c-in13-toshiba-ras13cavg-e-b13ckvg-e

https://www.kokotas.gr/el/eshop/klimatismos/toixou/mitsubishi-msz-muz-bt35vgk.html

 

Απορίες:

Το Midea είναι όσο καλό φαίνεται στα χαρτιά; Με κέρδισε η υψηλή ενεργειακή απόδοση και ο χαμηλός (θεωρητικά) θόρυβος

Το Daikin αξίζει ή είναι κινέζικο απλά για να πιασει την χαμηλή κατηγορία τιμών;

Το Toshiba το είδα να αναφέρεται πολύ εδώ μέσα

Το Mitsubishi αξίζει; στα χαρτιά φαίνεται ενδιαφέρον, αλλά δεν είδα να κινείται πολύ εδώ μέσα, παίζει κάτι με την Mitsubishi?

Κάποια άποψη/ άλλη πρόταση σε σχέση με τα παραπάνω; Γενικά μπορούμε να κινηθούμε μέχρι τα 1000€ μαξ, αν είναι κάτι πολύ καλό, δεδομένου πως θα λειτουργεί μέσο όρο 12-16 ώρες/μερα. Νο1 προτεραιότητες είναι ο χαμηλός θόρυβος μεσα/έξω και η καλή απόδοση σε θέρμανση. 

Ευχαριστώ!

 

Όχι στο midea, ένα από τα άλλα 3 (προσωπικά θα έβαζα το toshiba λόγω εγγύησης).

37 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

Πως καταλαβαίνεις τα defrost με βαση το διάγραμμα;;

Απότομη πτώση στα watts, εκκίνηση για λίγα λεπτά (εδώ το κλιματιστικό μπαίνει σε κύκλο ψύξης ώστε να λιώσει τον πάγο στην εξωτερική μονάδα αλλά με τους ανεμιστήρες μέσα και έξω σταματημένους), σταμάτημα και πάλι εκκίνηση.

image.png.0fa8556fd6018a0ccb1def9cbd520d8d.png

αν ζουμάρω σε έναν κύκλο απόψυξης, θα δούμε αυτό :

image.png.4cbc19909ef84fc6bf7547eab9951e9e.png

σταμάτησε στις 8:23, άλλαξε σε κύκλο ψύξης, ξεκίνησε ο συμπιεστής στις 8:24 και σταμάτησε στις 8:28 δλδ έλιωσε ο πάγος σε 4' και ξαναξεκίνησε η θέρμανση στις 8:29 , οπότε έχασα θέρμανση για συνολικά περίπου 6' . Εννοείται ότι ο χρόνος αλλάζει ανάλογα με το πόσο πάγο έχει πιάσει.

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, liakjim είπε

Όχι στο midea, ένα από τα άλλα 3 (προσωπικά θα έβαζα το toshiba λόγω εγγύησης).

Απότομη πτώση στα watts, εκκίνηση για λίγα λεπτά (εδώ το κλιματιστικό μπαίνει σε κύκλο ψύξης ώστε να λιώσει τον πάγο στην εξωτερική μονάδα αλλά με τους ανεμιστήρες μέσα και έξω σταματημένους), σταμάτημα και πάλι εκκίνηση.

image.png.0fa8556fd6018a0ccb1def9cbd520d8d.png

αν ζουμάρω σε έναν κύκλο απόψυξης, θα δούμε αυτό :

image.png.4cbc19909ef84fc6bf7547eab9951e9e.png

σταμάτησε στις 8:23, άλλαξε σε κύκλο ψύξης, ξεκίνησε ο συμπιεστής στις 8:24 και σταμάτησε στις 8:28 δλδ έλιωσε ο πάγος σε 4' και ξαναξεκίνησε η θέρμανση στις 8:29 , οπότε έχασα θέρμανση για συνολικά περίπου 6' . Εννοείται ότι ο χρόνος αλλάζει ανάλογα με το πόσο πάγο έχει πιάσει.

image.png.4cbc19909ef84fc6bf7547eab9951e9e.png

Καλησπερα, να ρωτησω το κλιματιστικο μου(toshiba) το κανει αρκετα συχνα αυτο και φωναξα εναν μαστορα και μου ειπε οτι δεν ανεβαζει πιεση γιατι μαλλον εχει χαλασει η βαλβιδα? Αξιζει να αλλαξω βαλβιδα η να παρω αλλο? Επισης σε καποια αλλα που εχω δει εχουν μια ηλεκτρικη αντισταση για να μην πιανει παγο. Αυτα αξιζουν?

3 ώρες πριν, Specs είπε

Τι να πω, εφτασα σε σημειο να παρω και εναν καθαριστη αερα (χωρις ιονιστη) και δεν ειδα διαφορα , οποτε τον επιστρεφω.

Λες παιρνοντας την αλλη του εκδοχη με ιονιστη να ειμαι οκ?

Αν εχεις ιονιστη πρεπει να εξαεριζεις το σπιτι γιατι παραγει φορμαλδεΰδη. Μονο με καθαριστη αερα που εχει ενεργο ανθρακα θα δεις διαφορα αλλα αυτοι που αξιζουν εχουν πολλα λεφτα 1000+. Του εμποριου δεν κανουν τπτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...