Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, dimostr είπε

Αυτό πως προκύπτει ?

Συγνώμη αλλά δεν προκύπτει. Μπέρδεψα τις τιμές μέσης με θερμής ζώνης. Δικό μου λάθος.

Σε ευχαριστώ που βοήθησες να το ξαναδώ πιο προσεκτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, mantzoumis είπε

Συγνώμη αλλά δεν προκύπτει. Μπέρδεψα τις τιμές μέσης με θερμής ζώνης. Δικό μου λάθος.

Σε ευχαριστώ που βοήθησες να το ξαναδώ πιο προσεκτικά.

Πολύ σημαντικό είναι να δίνουμε προσοχή στα φορτία σχεδιασμου θερμής και μέσης ζώνης βάσει των οποίων βγαίνουν αυτές οι καταναλώσεις στα ενεργειακά ταμπελάκια και έχει φανεί εδώ στο φόρουμ ότι την καλύτερη συμπεριφορά αλλα και κατανάλωση την έχουν τα κλιματιστικά που στη θερμή ζώνη έχουν μικρότερο φορτιο σχεδιασμου σε σχέση με τη μέση ζώνη 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά τσίμπησα το ASYG24KMTE/AOYG24KMTA, δεν έχω technical/design manual, αλλά από το eurovent παρατήρησα ότι είναι πάνω κάτω τα ίδια με το KMTA.

Crossing fingers 🤞 να μη βρεθώ προ-εκπλήξεως γιατί θα πέσει παντοφλέτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, mantzoumis είπε

liakjim σε ευχαριστώ για την άμεση συμβουλή.

Πες μου σε παρακαλώ την γνώμη σου για το Fujitsu ASYG24KLCA , το οποίο έχει καλύτερα SEER και SCOP.

Επίσης πολύ μικρότερη κατανάλωση στη θέρμανση σε ετήσια βάση.

Η διαφορά που βρίσκω είναι πως η Toshiba δίνει 7 χρόνια εγγύηση ενώ η Fujitsu 3 + 7 στον συμπιεστή. Ευχαριστώ.

Για την πόλη σου δεν θα πρότεινα το klca καθόσον έχει ευπάθεια με τα defrost. Από την άλλη έχουμε αρκετό feedback από κατόχους toshiba ότι συμπεριφέρονται πολύ καλά (και) σε αυτόν τον τομέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, liakjim είπε

Για την πόλη σου δεν θα πρότεινα το klca καθόσον έχει ευπάθεια με τα defrost. Από την άλλη έχουμε αρκετό feedback από κατόχους toshiba ότι συμπεριφέρονται πολύ καλά (και) σε αυτόν τον τομέα.

Έτσι λοιπόν πολύ εύκολα θα έλεγα πως καταλήξαμε στα Toshiba και ίσως μάλλον στο Arata. Και αυτό για όσα διαβάσαμε τελευταία για τα Edge εδώ στο φόρουμ.

Μία τελευταία ερώτηση: Επειδή θέλω να αντικαταστήσω και το ψυγείο, η εγγύηση των 7 ετών της Toshiba ισχύει για αγορά από Κωτσόβολο; Εννοώ για το κλιματιστικό φυσικά.

Επεξ/σία από mantzoumis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, θεωρείται οκ επιλογή το παρακάτω? 519 με τοποθέτηση και σχετικά περιορισμένος σε mm/public λόγω κουπονιού

https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/klimatistiko-inverter-juro-pro-refresh-eco-ii-12k-12000-btu-aa-me-ionisti/1680413

Λογικά χρήση μόνο για ψύξη σε 23τμ σαλοκουζίνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, spy94 είπε

Καλησπέρα, θεωρείται οκ επιλογή το παρακάτω? 519 με τοποθέτηση και σχετικά περιορισμένος σε mm/public λόγω κουπονιού

https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/klimatistiko-inverter-juro-pro-refresh-eco-ii-12k-12000-btu-aa-me-ionisti/1680413

Λογικά χρήση μόνο για ψύξη σε 23τμ σαλοκουζίνα

Μάλλον ναι.

Εναλλακτικές προτάσεις

https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/klimatistiko-inverter-bosch-asi12dw30aso12dw30-12000-btu-aa-me-ionisti-kai-wifi/1693701

https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/klimatistiko-inverter-mideaxtreme-save-ag1-12nxd6-iag1-12n8d6-o-12000-btu-aa-me-ionisti-kai-wifi/1679853

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mantzoumis είπε

Έτσι λοιπόν πολύ εύκολα θα έλεγα πως καταλήξαμε στα Toshiba και ίσως μάλλον στο Arata. Και αυτό για όσα διαβάσαμε τελευταία για τα Edge εδώ στο φόρουμ.

Μία τελευταία ερώτηση: Επειδή θέλω να αντικαταστήσω και το ψυγείο, η εγγύηση των 7 ετών της Toshiba ισχύει για αγορά από Κωτσόβολο; Εννοώ για το κλιματιστικό φυσικά.

Που μενεις αν επιτρεπεται? 

2 ώρες πριν, mantzoumis είπε

liakjim σε ευχαριστώ για την άμεση συμβουλή.

Πες μου σε παρακαλώ την γνώμη σου για το Fujitsu ASYG24KLCA , το οποίο έχει καλύτερα SEER και SCOP.

Επίσης πολύ μικρότερη κατανάλωση στη θέρμανση σε ετήσια βάση.

Η διαφορά που βρίσκω είναι πως η Toshiba δίνει 7 χρόνια εγγύηση ενώ η Fujitsu 3 + 7 στον συμπιεστή. Ευχαριστώ.

Για τα λεφτα που θελεις να δωσεις θα εβαζα και το mitsubishi electric AP71 στην εξισωση.

ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ απλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

θα μου επιτρέψεις, να υποστηρίζω την εξής άποψη: ο καθένας ας βάλει ότι θερμοκρασία του αρέσει ή αισθάνεται άνετα ή σηκώνει η τσέπη του..

 

ξέρω ανθρώπους που κάθονται με fleece στους 15 βαθμούς, επειδή δεν θέλουν (οχι δεν μπορούν) να ανάψουν θέρμανση..

 

όπως ηλικιωμένοι/δουλεμενοι άνθρωποι που θέλουν 24-25 ακόμα και 27 βαθμούς μέσα τον χειμώνα, γούστο τους το σέβομαι..

 

όχι όμως, όπως τελευταία μας κουνάνε από την Ευρώπη το δάχτυλο για θέρμανση στους 19, αλλιώς αυτόφωρο, δεν τα ανέχομαι,  ούτε πρόκειται να συμβιβαστώ(μόνο αν το απαιτεί η τσέπη μου), ούτε με κατανάλωση τις ώρες αιχμής κλπ

 

Spoiler

εγω πάντως γελαω με τα περι εξοικονόμησης ενέργειας στα νοικοκυριά όταν δεν υπάρχει ουσιαστική πρόνοια και πιο συγκεκριμένα θα μου πουν με μωρό παιδι να κάνω εξοικονόμηση; αμά μου τελειώσει το ζεστό νερό τι θα κάνω θα βρασω με γκαζάκι νερό για το παιδί για να μην κάψει ο θερμοσίφωνας η θα αφήσω το σπίτι χωρίς θέρμανση χωρίς a/c γιατί δυστυχώς πέρα απο το τζάκι μόνο αυτό έχουμε σαν είδος θέρμανσης.

Δεν υπάρχει πρόνοια ούτε για ηλιακούς θερμοσίφωνες, ουτε για ΑΠΕ σε νοικοκυριά ούτε για ενεργειακή αναβάθμιση ξεκάθαρα.

Ήρθε ο τεχνικός τελικα, τσέκαρε συμπιεστή και μου είπε πάει για καινουργια πλακέτα που ουσιαστικά είναι χωρισμένη μέσα έξω. Μαλλον ζουζουνι στην έξω είναι η υποψία. 5 εργάσιμες η παραγγελία τουλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, apostolisep3 είπε

Που μενεις αν επιτρεπεται? 

Για τα λεφτα που θελεις να δωσεις θα εβαζα και το mitsubishi electric AP71 στην εξισωση.

ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ απλα.

Έχεις να μας πεις κάτι για το ap71; Πώς το συγκρίνεις με το heavy; Πόσο χαμηλά πέφτει σε watts; Κάνει και αυτό onoff όταν ανεβαίνει η εξωτερική πάνω από μια στάθμη; Πώς τα πάει με τα defrost;

2 ώρες πριν, DarkSky είπε

Τελικά τσίμπησα το ASYG24KMTE/AOYG24KMTA, δεν έχω technical/design manual, αλλά από το eurovent παρατήρησα ότι είναι πάνω κάτω τα ίδια με το KMTA.

Crossing fingers 🤞 να μη βρεθώ προ-εκπλήξεως γιατί θα πέσει παντοφλέτο.

Σε ποια πόλη μένεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DarkSky είπε

Τρίπολη

Που τον χειμώνα πάει και -5 συστηματικά; Από υγρασία πως πάτε; Το είδες το ποστ μου πιο πάνω με τα defrost του kmta;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έχεις να μας πεις κάτι για το ap71; Πώς το συγκρίνεις με το heavy; Πόσο χαμηλά πέφτει σε watts; Κάνει και αυτό onoff όταν ανεβαίνει η εξωτερική πάνω από μια στάθμη; Πώς τα πάει με τα defrost;

Σε ποια πόλη μένεις;

Συγκριτικα με mitsubishi heavy (με το 80 παντα που ειναι το μεγαλυτερο) το ΑΡ71 εχει μεγαλυτερη καταναλωση στην ιδια ζητουμενη 21 (600-700W) ενω το SRK παιζει στα 450-500 (με κλειστη ΤΡΥΠΑ ΠΑΝΤΑ).

ΝΑΙ κανει on off και περυσι με τα χιονια εκανε 4 defrost σε 19 ωρες λειτουργιας (απο 2-3 λεπτα το καθενα). 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...