Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, franky10 είπε

Ηρθε και ο συνεργάτης του Κώτσο που το έβαλε γιατι ήταν δωρεάν εγκατάσταση και το τσέκαρε και το έβγαλε απο πάνω του. Το μηχάνημα προφανως έχει 3ετη εγγύηση οπότε μου σύστησαν απο τον Κώτσο να πάρω Αθήνα daikin για ¨πιο γρήγορα¨. Δεν λέω το παιδι στην Daikin ευγενικός, κοντεύουμε να γινουμε φιλοι τοσες φορές που τον πήρα. Απλα φαντάζομαι εχει δουλεια αυτο τον καιρό η να μην εκφραστώ καλυτερα..

Το service σε μονάδες Daikin με κωδικο Α (Atxc25) πχ το έχει εξωτερική εταιρεία , προφανώς είναι αυτός ο συνεργάτης του Κώτσου που αναφέρεις και από ότι φαινε5αι σε ξεπέταξε στα γρήγορα γιατί εαν όπως λες η βλάβη είναι θέμα επικοινωνίας πλακετών η έξω με τη μέσα ( έχει τύχει στο κουνιάδο μου σε 22 αρι 10 ημερών μηχάνημα ) θα πρέπει να γίνει αλλαγή πλακέτας και στην εξωτερική και στην εσωτερική μονάδα , οποτε καλύτερα να έρθει κάποια στιγμή η ίδια η Daikin να στα αλλάξει αρκεί να μην ακούσεις τίποτα κουλά περί ορθότητας εγκατάστασης ηλεκτρολογικής και αλλα τέτοια γιατί εκεί θα έχεις θέμα με την εγγύηση (γιαυτο σου είπε και ο υπάλληλος του Κώτσου για το total support, στο φέρνει απέξω απέξω ), σε καθε περίπτωση καλό κουράγιο 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, dimostr είπε

Το service σε μονάδες Daikin με κωδικο Α (Atxc25) πχ το έχει εξωτερική εταιρεία..... αρκεί να μην ακούσεις τίποτα κουλά περί ορθότητας εγκατάστασης ηλεκτρολογικής και αλλα τέτοια γιατί εκεί θα έχεις θέμα με την εγγύηση

Σωστά τα λες. Και απότι τσέκαρα δεν είναι ο επίσημος reseller της daikin στο νησι. Θεωρώ οτί η daikin έχει εξουσιοδοτημένο σέρβις κάποιον άλλον (μπορεί σε οικιακές μονάδες ή τις συγκεκριμένη όπως είπες). Θα σας πω τι θα μου πει αν έρθει αύριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/12/2022 στις 8:49 ΜΜ, liakjim είπε

Πρώτα πρέπει να αποφασίσεις πόσα BTUs χρειάζεσαι και τι χρήση. Γιατί αν είναι να κάνεις νέα μόνωση όπως λες και να παίζει πριν πιάσουν τα καλά κρύα είναι πολύ διαφορετικά από το να είναι η κύρια πηγή θέρμανσης.

Επίσης αν έχεις στοιχεία από κατανομή των ωρών λειτουργίας ανά εξωτερική θερμοκρασία μπορώ να σου βγάλω scop για τα κλιματιστικά που κοιτάς για τη δική σου προσωπική περίπτωση δλδ θέλω ένα Excel που να λέει στους 15 βαθμούς Χ ώρες λειτουργίας, στους 14 Ψ, στους 13 Ζ κοκ μέχρι και τη χαμηλότερη θερμοκρασία της περιοχής σου. Παράδειγμα δες εδώ όπου βάλαμε από μέλος που ζει στα Ιωάννινα την κατανομή των ωρών και βγήκε ότι το κλίμα του είναι ουσιαστικά το μέσο κλίμα από τα ενεργειακά ταμπελάκια ενώ σε εμένα (Ωρωπός), είναι ενδιάμεσα σε μέσο και θερμό .

Από που μπορώ να τα βρω αυτά τα στοιχεία ? Γιατί αναλυτικές θερμοκρασίες από ΕΜΥ κ.α. παίζουν μόνο μέχρι το 2005 ελεύθερα. Δυστυχώς είχα εξωτερικές θερμοκρασίες από προσωπικό σενσορα για 2-3 μήνες το χειμώνα πέρυσι, αλλά χάθηκαν καταλάθος σε μια μεταφορά της influxdb.

Εν τω μεταξύ, μάλλον κλείνω προς τα fujitsu, είτε το KLCA είτε (καλύτερα) το KMTE.

Επειδή όμως είδα ότι έχουν σχετικά μικρές εξωτερικές μονάδες (άρα και επιφάνεια ψυκτικού στοιχείου) σε σχέση με άλλα 24άρια, έχουμε καθόλου καμία ιδέα τι παίζει με κύκλους defrost, αν είναι συχνοί για παράδειγμα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, franky10 είπε

Nαι δεν εννούσα αυτό, ο Κωτσος είπε αν ηταν τοταλ σαπορτ θα ήταν πιο γρήγορα τα πραγματα και καλα. Γενικά με την εταιρία εννοώ την εμπειρία και το μηχάνημα. Αν είναι να κάνει το ίδιο και η μονάδα του μωρου σε ένα χρόνο να ξέρω να πάρω δικηγόρο ενα χρόνο πριν να είμαι έτοιμος.

ετσι είναι τα πράγματα καλώς ή κακώς, στα t/s υπάρχουν χρονικες δικλείδες. Μόνο αν έχεις δικηγόρο-ψυκτικό αξιοποίησέ τον. Ειδάλλως όπως και να έχει πeριμένεις τον αντιπρόσωπο της DAIKIN. (εφόσον το μηχάνημα είναι ενός έτους)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπιασαν τα πρώτα κρύα, ήρθαν τα πρώτα defrost.

Να υπενθυμίσω, αλλαγή από asyg24klca σε asyg24kmta , προσδοκώντας χαμηλότερο θόρυβο (το πετύχαμε) και λιγότερα defrost μιας και η εξωτερική μονάδα είναι μεγαλύτερη.

Το βράδυ που πέρασε είχε 1C και συνθήκες κορεσμού σε υγρασία. Δυστυχώς το xiaomi θερμομετράκι που έχω έξω, χάνει λίγο σε χαμηλές θερμοκρασίες. Υπάρχουν 2 θερμόμετρα σε απόσταση λιγότερο από 500μ απόσταση. Και τα δύο έδειξαν το ίδιο:

image.png.a2dc79e4fec9bb39e960c37c8e2a79b2.pngimage.png.10eb73cf06b5d133906a1fc48e1cc25b.png

και το DIY θερμόμετρο που έχω φτιάξει, δείχνει την (σημαντική) απόκλιση του xiaomi (μάλλον πρέπει να φτιάξω κάτι δικό μου)

image.png.4fa9e67fdab38764f0dd0010bff302c9.png

Πάμε στο Asyg24kmta.

Δυστυχώς έκανε τέσσερα defrost με τα 3 τελευταία να είναι ανά μία ώρα.

image.png.356457f0a570d0ca26a1fccf7ee7286e.png

ευτυχώς χωρίς να έχει επίδραση στη θερμοκρασία του χώρου :

image.png.a4710fdf6d78090d66ac728301c5955e.png

Προφανώς δεν μπορώ να ξέρω τι θα έκανε το asyg24klca στη θέση του ή αν είχα κάποιο άλλο μηχάνημα πχ ένα edge ή ένα Mitsubishi. Οι συνθήκες είναι οι πιο δύσκολες που θα μπορούσε να συναντήσει ένα κλιματιστικό με κορεσμό και θερμοκρασίες κοντά στο μηδέν, όπως έχει δείξει και η hitachi η οποία είναι χειρότερη ακόμη και από τους μείον 5 και κάτω:

cfdc5e8c8663ac600c6bb6a0c6c4135f.png

Όπως βλέπουμε στο 0 είναι πολύ χειρότερο από -5 ή και -10. Μάλλον έχει να κάνει με την αλλαγή φάσης του νερού.

Παρόλα αυτά , η έλλειψη κάποιας τεχνολογίας τύπου υδρόφοβης επικάλυψης της εξωτερική μονάδας στο asyg24kmta, το καθιστά ευαίσθητο στα defrost. 

ΥΓ Το atxc25c δεν έκανε , αν και αυτό έπαιζε ρελαντί :

image.png.d2e0ed0ff8216ff46d3798db4b37a5f2.png

ενώ το carrier crystal II έκανε τις γνωστές νησίδες

image.png.c5ed226df44003a9ca33654a9f580f24.png

με τα σύντομα σκασίματα με ένδειξη dF πριν την έναρξη της κάθε νησίδας (και το οποίο το ακούω δυστυχώς καθώς αλλάζει η 4οδη σαν φφφφφφςςςςςςςςςτ)

image.png.7ec22fff7660d2126900a93db0157d2f.png

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, liakjim είπε

Η τρύπα ήταν δικιά μου ανακάλυψη ως πηγή προβλημάτων στο δικό μου daikin. Την έκλεισα με χαρτί κουζίνας και έτοιμο στόκο.

Αφρός πολυουρεθάνης δεν είναι καλή ιδέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον πρώτο κρύο βράδυ και για το δικό μου edge 10αρι με το υπνοδωμάτιο να είναι το πιο κρύο (εκτεθειμένο εννοώ στον αέερα) του σπιτιού. Set point 21 βαθμοί, fan auto, εξωτερική απο 4-8 βαθμούς. Το θερμόμετρο στα 3 μέτρα απο το κλιματιστικό έδειχνε 20,3 βαθμούς. Απόλυτα ευχαριστημένος ως τώρα. Μένει να δοκιμάσω το κόλπο με το μολύβι στην περσίδα (velissarios1) ευχαριστώ, για να δω αν έχω και εγώ πρόβλημα με την ζυγοστάθμιση του ανεμιστήρα...

 

Screenshot_2022-12-22-08-36-47-896_com.tplink.iot.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, apostolisep3 είπε

726BB8C0-7F75-4EEA-9883-A2BF77BB4E70.jpeg

0365213F-72CD-498A-9AC8-02B916102A89.jpeg

24.7 για μένα είναι καύσωνας. Δεν την παλεύω με τπτ. ΌΡΙΟ οι 22.5 ζέστη μετά παθαίνω εγκαυμα. Δεν έχω κάποια κορυφαία μόνωση. Κέλυφος 7cm βάλαμε αλλά κάνει δουλειά είναι η αλήθεια.

Μια χαρά είναι το 7αρι κέλυφος και σίγουρα κάνει πολλή καλή δουλειά! Εγώ που δεν έχω θερμοπροσοψη αλλά το 3αρι φελιζολ ανάμεσα σε διπλό τούβλο βλέπω ότι το σπίτι υποφέρει σε θερμοκρασίες από 11-12 βαθμούς και κατω με αποτέλεσμα και τα κλιματιστικά να καταναλώνουν περισσότερο. Για τα γούστα μου οι 21 βαθμοί είναι η ιδανική θερμοκρασία για χειμώνα, με 24,7 θα άνοιγα παράθυρα να δροσισω το σπίτι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Μια χαρά είναι το 7αρι κέλυφος και σίγουρα κάνει πολλή καλή δουλειά! Εγώ που δεν έχω θερμοπροσοψη αλλά το 3αρι φελιζολ ανάμεσα σε διπλό τούβλο βλέπω ότι το σπίτι υποφέρει σε θερμοκρασίες από 11-12 βαθμούς και κατω με αποτέλεσμα και τα κλιματιστικά να καταναλώνουν περισσότερο. Για τα γούστα μου οι 21 βαθμοί είναι η ιδανική θερμοκρασία για χειμώνα, με 24,7 θα άνοιγα παράθυρα να δροσισω το σπίτι 

Δεν μόνο είναι θέμα γούστου.

Η θερμοκρασία που επιλέγεις είναι μέσα στο εύρος των θερμοκρασιών που θεωρούνται από τους ειδικούς και τις αρμόδιες υπηρεσίες ανεπτυγμένων κρατών ως οι πλέον κατάλληλες για τη χειμερινή διαβίωση και εργασία σε εσωτερικό χώρο. Η θερμοκρασία των 24,7 δεν είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

θα μου επιτρέψεις, να υποστηρίζω την εξής άποψη: ο καθένας ας βάλει ότι θερμοκρασία του αρέσει ή αισθάνεται άνετα ή σηκώνει η τσέπη του..

 

ξέρω ανθρώπους που κάθονται με fleece στους 15 βαθμούς, επειδή δεν θέλουν (οχι δεν μπορούν) να ανάψουν θέρμανση..

 

όπως ηλικιωμένοι/δουλεμενοι άνθρωποι που θέλουν 24-25 ακόμα και 27 βαθμούς μέσα τον χειμώνα, γούστο τους το σέβομαι..

 

όχι όμως, όπως τελευταία μας κουνάνε από την Ευρώπη το δάχτυλο για θέρμανση στους 19, αλλιώς αυτόφωρο, δεν τα ανέχομαι,  ούτε πρόκειται να συμβιβαστώ(μόνο αν το απαιτεί η τσέπη μου), ούτε με κατανάλωση τις ώρες αιχμής κλπ

 

Επεξ/σία από Kozanitis1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

κουνάνε από την Ευρώπη το δάχτυλο για θέρμανση στους 19, αλλιώς αυτόφωρο,

Για πες μας ποιος το είπε αυτό για το αυτόφωρο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, filipN είπε

Η θερμοκρασία που επιλέγεις είναι μέσα στο εύρος των θερμοκρασιών που θεωρούνται από τους ειδικούς και τις αρμόδιες υπηρεσίες ανεπτυγμένων κρατών ως οι πλέον κατάλληλες για τη χειμερινή διαβίωση και εργασία σε εσωτερικό χώρο. Η θερμοκρασία των 24,7 δεν είναι.

Έλα να το πεις αυτό, στη γυναίκα μου!!! :) :) :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, popopo είπε

Αφρός πολυουρεθάνης δεν είναι καλή ιδέα?

  Με χαμηλής διόγκωσης πιστεύω θα κάνεις δουλειά, με υψηλής διόγκωσης θα φουσκώσει προς τα έξω.

Δεν έχω ιδέα όμως αν και πώς ακούγεται η πολυουρεθάνη σε πιθανούς κραδασμούς.

Εμένα ο εγκαταστάτης κόλλησε φελιζόλ γαριδάκι περιμετρικά της σωλήνας πριν τη περάσει στη τρύπα, μετά γέμισε τη τρύπα μέσα - έκω με τσιμεντόστοκο και σπατουλάρισε. Μετά εννοείται έτριψα, σπατουλάρισα με ακρυλικό στόκο, ξανά τρίψιμο, αστάρωμα, βάψιμο. Δεν ακούγεται τίποτα, και δε φαίνεται διαφορά οπτικα.

12 ώρες πριν, dimostr είπε

αρκεί να μην ακούσεις τίποτα κουλά περί ορθότητας εγκατάστασης ηλεκτρολογικής και αλλα τέτοια γιατί εκεί θα έχεις θέμα με την εγγύηση (γιαυτο σου είπε και ο υπάλληλος του Κώτσου για το total support, στο φέρνει απέξω απέξω ), σε καθε περίπτωση καλό κουράγιο 

Αυτή είναι όντως η νο1 δικαιολογία αποφυγής αντικατάστασης πλακέτας. Οτιδήποτε ηλεκτρολογικό (σύνδεση καλωδίων στις κλέμες, πιθανό κόψιμο καλωδίου / ένωση με νέο σούκο, εγκατάσταση πρίζας) πρέπει κανονικά να γίνεται από αδειοδοτημένο ηλεκτρολόγο (και να έχουμε απόδειξη)... απαγορεύεται να τα κάνει ο ψυκτικός.

Σ'ένα γνωστό που είχε θέμα με κουζίνα Whirpool (είχε θέμα η πλακέτα και του πετούσε συνεχώς το ρελέ), του ζήτησαν μέχρι και πιστοποιητικό ΥΔΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/12/2022 στις 6:36 ΜΜ, liakjim είπε

liakjim σε ευχαριστώ για την άμεση συμβουλή.

Πες μου σε παρακαλώ την γνώμη σου για το Fujitsu ASYG24KLCA , το οποίο έχει καλύτερα SEER και SCOP.

Επίσης πολύ μικρότερη κατανάλωση στη θέρμανση σε ετήσια βάση.

Η διαφορά που βρίσκω είναι πως η Toshiba δίνει 7 χρόνια εγγύηση ενώ η Fujitsu 3 + 7 στον συμπιεστή. Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από mantzoumis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...