Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έτσι για δοκιμή είπα σήμερα να τεσταρω τα a/c μου σε θέρμανση. 1η φορά που χρησιμοποιώ θέρμανση για φέτος. Εξωτερική 5 κι εσωτερική 18 πριν τα αναψω.

Ζήτηση και στα 2 οι 21 βαθμοί. Το κάτω διάγραμμα Τοσιμπα Ras 13αρι και το πάνω Carrier crystal III ion 12αρι.

Και τα 2 βρίσκονται σε παρεμφερή χώρο και χρησιμοποιήθηκαν το ίδιο χρονικό διάστημα...

Τι χάλι αυτό το carrier στη ζέστη??? Τραγικό....

IMG_20221221_232341.jpg.42459b02d5d6f6ece8a5e111b2c1e00c.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, vagelas είπε

Επειδή τώρα δεν έκανες tag τον @liakjim και υποθέτω ότι η ερώτηση πάει σε όλους θα απαντήσω εγω , είναι δυνατόν μετά από τις  χιλιάδες των σελίδων από το πρώτο θέμα και σε αυτό τώρα που τόσα πράγματα έχουν γραφτεί να μπαίνουμε σε διαδικασία σύγκρισης ενός midea με το συγκεκριμένο Mitsubishi , τουλάχιστον ιεροσυλία 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, vagelas είπε

Τα midea γενικά δεν τα συνιστούμε για θέρμανση. Στο mitsubishi λογικά ναι.

6 λεπτά πριν, biovaggoulas είπε

Τι χάλι αυτό το carrier στη ζέστη??? Τραγικό....

Μάλλον δεν έχεις βάλει follow me.

Επίσης να υποθέσω ότι δεν έχεις περάσει το firmwire 1.1.16 στα πριζάκια; Αν όχι, πέρασέ τα. Φτιάχνουν πολύ καλύτερα διαγράμματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα νούμερα κοιτάω και συγκρίνω...χωρίς συναισθηματισμούς. Τώρα αν υπάρχει κακή εμπειρία από χρήστες...γιαυτό ρωτάω για να μάθω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, vagelas είπε

τα νούμερα κοιτάω και συγκρίνω...χωρίς συναισθηματισμούς. Τώρα αν υπάρχει κακή εμπειρία από χρήστες...γιαυτό ρωτάω για να μάθω...

Τα νούμερα θα έπρεπε να σε είχαν υποψιάσει. Το midea έχει 5.1scop με φορτίο σχεδιασμού 2.5KW και το mitsubishi 5.9 με 1.6KW.

Τι θα διάλεγες;

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, liakjim είπε

 

Μάλλον δεν έχεις βάλει follow me.

Επίσης να υποθέσω ότι δεν έχεις περάσει το firmwire 1.1.16 στα πριζάκια; Αν όχι, πέρασέ τα. Φτιάχνουν πολύ καλύτερα διαγράμματα.

Μπήκα τώρα στα πριζακια και όντως είχαν το 1.1.6. αλλά πατώντας για update δε μου βγάζουν το 16.. Το βρίσκετε από αλλού??? 

 

Θεωρητικά είχε βάλει follow me η γυναίκα γιατί της το είπα. Θεωρητικά. Εγώ τα παρακολουθούσα από τη δουλειά..

Επεξ/σία από biovaggoulas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, biovaggoulas είπε

Μπήκα τώρα στα πριζακια και όντως είχαν το 1.1.6. αλλά πατώντας για update δε μου βγάζουν το 16.. Το βρίσκετε από αλλού??? 

 

Θεωρητικά είχε βάλει follow me η γυναίκα γιατί της το είπα. Θεωρητικά. Εγώ τα παρακολουθούσα από τη δουλειά..

To follow me προϋποθέτει να είναι το τηλεκοντρόλ σε θέση όπου να σημαδεύει τη μονάδα.

ΥΓ Τα πριζάκια εφόσον είναι τα Tapo p110 , θα πρέπει να βρουν ότι υπάρχει update σε 1.1.16.

Συγγνώμη @biovaggoulas, η 1.1.6 είναι η τελευταία, λάθος. Μπορείς να κάνεις ζουμ με τα δάχτυλα στα διαγράμματα οπότε θα φανεί καλύτερα.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

To follow me προϋποθέτει να είναι το τηλεκοντρόλ σε θέση όπου να σημαδεύει τη μονάδα.

ΥΓ Τα πριζάκια εφόσον είναι τα Tapo p110 , θα πρέπει να βρουν ότι υπάρχει update σε 1.1.16.

Κι εμένα περίεργο μου φαίνεται.... Μου λέει ότι είναι up to date όλες οι συνδεδεμένες συσκευές...

Screenshot_2022-12-22-00-03-38-54_c8ce049e2765335b474bc4d710ac1b2a.jpg.4a4ae1c4cf6058926c65d436203cde81.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά,

Κατόχος 2 atxc25c  το πρώτο δεν πρόλαβε να σβήσει το πρώτο κερακι του στην τούρτα γενεθλίων (για την ιστορια το άλλο ειναι λιγοτερο απο 1 μήνα). Περιμενω το service της daikin εδω στο νησι των Φαιάκων και απότι φαίνεται θα αλλάξουμε χρόνο αγκαλία με ένα xiaomi θερμοπομπο και τρώει 2kwh την ώρα. Ευτυχώς δεν είναι αυτό στο δωμάτιου του μωρού γιατι θα είχα ξεφύγει απο τα νεύρα και με τον Κώτσο και με το 2 βδόμαδο να ορίσουν ραντεβού για να το κοιτάξει το service που θα στείλει η daikin.

Δεν θα το έλεγα ωραία μπλου εμπειρία, όχι οτι δεν συβαινουν αυτά. 

Το πρόβλημα το έχει η εξωτερικη μονάδα. Έριχνε τον αντιηλεκτροπληξιακό και είδα να έχει βγάλει και σφάλμα επικοινωνίας στο app. Έχουμε ιδέα τι προβλέπεται και για τi πρέπει να πιέσω να γίνει; Αλλάζουν μόνο πλακέτα, όλη την μονάδα;

Αυτά. 😤 αν και την υγεία μας να χουμε και ολα τα άλλα φτιάχνονται.

Επεξ/σία από franky10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, biovaggoulas είπε

Κι εμένα περίεργο μου φαίνεται.... Μου λέει ότι είναι up to date όλες οι συνδεδεμένες συσκευές...

 

Έκανα edit πιο πάνω. Έκανα λάθος.

4 λεπτά πριν, franky10 είπε

με τον Κώτσο.....

.....μπλου εμπειρία

Υπόψιν ο κώτσος δεν είναι Blue dealer. Εκτός αν εννοείς κάτι άλλο.

Καλά ξεμπερδέματα.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έκανα edit πιο πάνω. Έκανα λάθος.

Υπόψιν ο κώτσος δεν είναι Blue dealer. Εκτός αν εννοείς κάτι άλλο.

Καλά ξεμπερδέματα.

Nαι δεν εννούσα αυτό, ο Κωτσος είπε αν ηταν τοταλ σαπορτ θα ήταν πιο γρήγορα τα πραγματα και καλα. Γενικά με την εταιρία εννοώ την εμπειρία και το μηχάνημα. Αν είναι να κάνει το ίδιο και η μονάδα του μωρου σε ένα χρόνο να ξέρω να πάρω δικηγόρο ενα χρόνο πριν να είμαι έτοιμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, franky10 είπε

Γενικά με την εταιρία εννοώ την εμπειρία και το μηχάνημα.

Είσαι σίγουρος οτι από τον Κώτσο σου είπαν οτι θα έρθει συνεργείο της Daikin για έλεγχο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, dimostr είπε

Είσαι σίγουρος οτι από τον Κώτσο σου είπαν οτι θα έρθει συνεργείο της Daikin για έλεγχο ?

Ηρθε και ο συνεργάτης του Κώτσο που το έβαλε γιατι ήταν δωρεάν εγκατάσταση και το τσέκαρε και το έβγαλε απο πάνω του. Το μηχάνημα προφανως έχει 3ετη εγγύηση οπότε μου σύστησαν απο τον Κώτσο να πάρω Αθήνα daikin για ¨πιο γρήγορα¨. Δεν λέω το παιδι στην Daikin ευγενικός, κοντεύουμε να γινουμε φιλοι τοσες φορές που τον πήρα. Απλα φαντάζομαι εχει δουλεια αυτο τον καιρό στο νησί και δεν προλάβαιναν να με πάρουν πριν περασουν 2 βδομάδες η να μην εκφραστώ καλυτερα..

Επεξ/σία από franky10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...