Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, ethnik471 είπε

Καλησπέρα σε όλους. Από χτες αντιμετωπίζω κάτι παραξενο με το ολοκαίνουργιο μου κλιματιστικό (1.5 μήνα) Fujitsu Ecolandia ASYG035KPCA .

Εχτές λοιπόν ενώ το είχα να δουλεύει στο 23 όπως πάντα , διαπίστωσα ότι η θερμοκρασία δωματίου ήταν με το ζόρι 19 βαθμοί , ενώ συνήθως πάει 20. Αφού περίμενα ώρες να δω αν θα αλλάξει αυτό και δεν άλλαξε έβαλα το χέρι μου μπροστά από το κλιματιστικό και είδα ότι ο αέρας που έβγαζε ήταν χλιαρος.... Το ανεβάζω λοιπόν στο 25.. γκαζωνει ο ανεμιστήρας,τον ακούω...πόση ώρα μέτριος ο αέρας.... Σε κάποια φάση ρίχνει γκάζια ο ανεμιστήρας...κοιτάω θερμοκρασία δωματίου 19.8 για πόση ώρα... Τελικά ξαφνικά σε κάποια φάση μετά από ώρες το ακούω ξανά γκαζωνει και αρχίζει βγάζει ζεστό αέρα όπως έπρεπε. 

Ένα είναι αυτό το περίεργο , δεύτερο είναι ότι σε κάποια φάση στη συνέχεια έριξε στροφές πάλι και ο αέρας ήταν χλιαρος.... Οκ λέω , θα έφτασε την θερμοκρασία ψηλά που είναι ο αισθητήρας του και το αφήνω στην ησυχία του...μετά από κανένα 5-10λεπτο γκαζωνει ο ανεμιστήρας με ίδια θερμοκρασία αέρα....χλιαρος... Το αφήνω ως έχει και μετά από 5 λεπτά ξανά κατεβάζει γκάζια...

Γενικά το έχω πάντα στο heat mode και τον ανεμιστήρα στο auto.

Άντε και έπιασε την θερμοκρασία που του έβαλα , ο ανεμιστήρας δεν θα έπρεπε να είναι στο τέρμα χαμηλό και μόλις πέσει η θερμοκρασία να ζεστάνει λίγο τον αέρα και να ανεβάσει τον ανεμιστήρα ;

Και σήμερα το άλλο κουλό...

Το άναψα στις 11 το πρωί στο 23... Επειδή το σπίτι είχε μέσα 17.5 το ανέβασα 24 και άρχισε να δουλεύει καλά...όχι καυτός αέρας αλλά οκ δεν ήταν και χλιαρος....πριν λίγο , δηλαδή μετά από ούτε 3 ώρες λειτουργίας και ενώ ο ανεμιστήρας δούλευε φουλ ξαφνικά έκλεισε τέλειος και το power led αναβοσβηνε. Τότε άρχισα να ακούω από την εσωτερική (κατά 99%) μονάδα ήχους συστολής διαστολής και σαν να ατμιζει μέσα νερό.

Βγήκα έξω και ο ανεμιστήρας της εξωτερικής μονάδας δεν γυρναγε αλλά από το σωληνάκι κάτω έβγαζε αρκετό νερό...μετά από 5-10 λεπτά άρχισε να δουλεύει και τώρα άρχισε να ζεσταίνει και τον αέρα κάπως...

Θα μου πείτε είναι η απόψυξη, αλλά πρώτον δεν έχει τόσο κρύο σήμερα (Ξάνθη μένω) , επίσης είναι ηλιόλουστη η  ημέρα (αν και δεν χτυπάει ο ήλιος το μπαλκόνι μου και επίσης το μπαλκόνι στο οποίο είναι στον τοίχο η εξωτερική μονάδα είναι σχετικά άνετο και κλειστό με τζαμαρία που θεωρητικά θα έπρεπε να κρατάει θερμοκρασία...ακόμα και με λίγο ήλιο έξω...οπότε πως μπορεί έτσι εύκολα και γρήγορα να πάγωσε...δηλαδή στα μεγάλα κρύα τι θα κάνει ;

 

- και κάτι που πρόσεξα και μου κίνησε την προσοχή, τόσο καιρό που δουλεύω το κλιματιστικό και δουλεύει καλά πάντα από το σωληνάκι της εξωτερικής μονάδας έβγαζε μπόλικο νερό...

Από χτες που σας προανέφερα πως δεν ζεσταινε ακριβώς όπως πάντα , πρόσεξα ότι δεν βγάζει καθόλου νερό η εξωτερική μονάδα !

Χτες πχ όλη μέρα που το δούλευα θα έπρεπε να είχε φτιάξει μια μικρή λιμνούλα, αντιθέτως όλα ήταν στεγνά έξω....🤔

 

Πριν λίγο πάλι τα ίδια...το λαμπάκι power αναβοσβήνει, σταμάτησε το κλιματιστικό και είναι μάλλον σε φάση αποπαγοποιησης όπως περιγράφω στο παραπάνω μήνυμα μου.

Βγήκα οπότε στην εξωτερική μονάδα η οποία ακούγεται να δουλεύει , αλλά ο ανεμιστήρας έχει σταματήσει.

Πάντως πάγο δεν μπόρεσα να δω κάπου....ναι μεν είναι αρκετά κρύα η εξωτερική μονάδα αλλά πάγους δεν είδα κάπου....

Τι μπορεί να παίζει ρε παιδιά ; 😮💨

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, ethnik471 είπε

Πριν λίγο πάλι τα ίδια...το λαμπάκι power αναβοσβήνει, σταμάτησε το κλιματιστικό και είναι μάλλον σε φάση αποπαγοποιησης όπως περιγράφω στο παραπάνω μήνυμα μου.

Βγήκα οπότε στην εξωτερική μονάδα η οποία ακούγεται να δουλεύει , αλλά ο ανεμιστήρας έχει σταματήσει.

Πάντως πάγο δεν μπόρεσα να δω κάπου....ναι μεν είναι αρκετά κρύα η εξωτερική μονάδα αλλά πάγους δεν είδα κάπου....

Τι μπορεί να παίζει ρε παιδιά ; 😮💨

Απώλεια φρέον μάλλον , από πιθανότατα κακή σύνδεση των σωληνώσεων. Τηλέφωνο στο support.

55 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

Σήμερα με τα πρώτα κρύα το nuvelle 9άρι τα πήγε πάλι θαυμάσια αλλά για 2-3 ώρες αφού έπιασε την επιθυμητή θερμοκρασία έκανε κρατς κρουτς στα πλαστικά κάθε 10-15sec. Υπάρχει κάποια ρύθμιση που μπορεί να βελτιώνει την κατάσταση?

Το 12άρι το Daikin sensira το πρωϊ δυσκολεύτηκε και για 3 ώρες έπαιζε πολύ ψηλά ενώ μέχρι να πιάσει το ζητούμενο 22 βαθμούς και τώρα ακόμα το απόγευμα ενώ έχει πιάσει θερμοκρασία δεν έχει κατέβει αρκετά σε κατανάλωση.
Φαίνεται πως οι 2 μεγάλες μπαλκονόπορτες δημιουργούν μεγάλο πρόβλημα τελικά στον χώρο. Καμιά ιδέα πριν το ξηλώσω?
Μήπως όμως τελικά και σε 18άρι να πάω δεν θα κατεβαίνει κάτω απο -> 220W-350W? Πόσο κατεβαίνει ένα 18άρι απο αυτά που έχουμε μετρήσεις?

image.png.79720cfa903aebd648219b09bb2e103f.png

Να τα αφήνεις ανοιχτά 24/7 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kosszz είπε

Τα edge της toshiba 7 χρόνια εγγύηση δεν έχουν; ο κωτσόβολος λέει 2 ενώ στα αράτα λέει 7

Έχουν μπλέξει τα μπούτια τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τη μάσκα τη λυνούνε όταν το βάζουνε (για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω αν γίνεται γενικά, στα 3 δικά μου έτσι έκαναν.

Όσο για το άλλο, μπορεί να κλείσει με μη μόνιμο τρόπο αλλά όπως είδες, πρέπει να κλείσει σε επάλληλα κουφώματα.

Ναι πρέπει να κλείνει σε τέτοιες περιπτώσεις, dow έχω προσαρμόσει στα δικά μου.

Για μία απλή εγκατάσταση δεν χρειάζεται να λυθεί η μάσκα ίσως υπήρχε κάποια ιδιαιτερότητα ή τους είχες πει για την εσωτερική τρύπα οπότε και την έλυσαν για ευκολία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Klausx είπε

Ναι πρέπει να κλείνει σε τέτοιες περιπτώσεις, dow έχω προσαρμόσει στα δικά μου.

Για μία απλή εγκατάσταση δεν χρειάζεται να λυθεί η μάσκα ίσως υπήρχε κάποια ιδιαιτερότητα ή τους είχες πει για την εσωτερική τρύπα οπότε και την έλυσαν για ευκολία.

Η τρύπα ήταν δικιά μου ανακάλυψη ως πηγή προβλημάτων στο δικό μου daikin. Την έκλεισα με χαρτί κουζίνας και έτοιμο στόκο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Απώλεια φρέον μάλλον , από πιθανότατα κακή σύνδεση των σωληνώσεων. Τηλέφωνο στο support.

Να τα αφήνεις ανοιχτά 24/7 .

Δεν είδα πάντως κάπου φρεον. Αφού έκανε αυτή τη διαδικασία πάλι 7 λεπτά περίπου ξεκίνησε να βγάζει ζεστό αέρα και ο ανεμιστήρας στην εξωτερική μονάδα γυρνάει κανονικά....

Βέβαια τον αέρα τον έχω δει και πιο καυτό...δεν ζεματαει.... 2 ώρες σχεδόν τώρα έχω επιλέξει powerful και 28 βαθμού και 30-35 τ.μ χώρος δεν λέει να ανέβει πάνω από 21 βαθμούς...

Γενικά κάνει ότι του κατέβει και δεν ζεσταίνει όπως θα έπρεπε.... Πολύ παράξενο.... Φρεον δεν έχω δει κάπου πάντως... Δυστυχώς θα πάρω το support αύριο αφού αυτό με συμβουλευετε αν και δεν θέλω γιατί πρέπει να μαζεύω χάλια κτλ μέρες που είναι αλλά δεν έχω και άλλη επιλογή...αφού αυτό προτείνετε αυτό θα κάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, PhoneKiller είπε

Σήμερα με τα πρώτα κρύα το nuvelle 9άρι τα πήγε πάλι θαυμάσια αλλά για 2-3 ώρες αφού έπιασε την επιθυμητή θερμοκρασία έκανε κρατς κρουτς στα πλαστικά κάθε 10-15sec. Υπάρχει κάποια ρύθμιση που μπορεί να βελτιώνει την κατάσταση?

 

Διαστολή πλαστικού... εμένα το Gree Bora το κάνει μόνο 1-2 φορές στην εκκίνηση, μετά όχι. Τα sendo καθόλου. Αν είναι κακή ποιότητα υλικών δεν υπάρχει λύση... εκτός αν φταίει κάτι άλλο που δε πάει το μυαλό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, ethnik471 είπε

Δεν είδα πάντως κάπου φρεον. Αφού έκανε αυτή τη διαδικασία πάλι 7 λεπτά περίπου ξεκίνησε να βγάζει ζεστό αέρα και ο ανεμιστήρας στην εξωτερική μονάδα γυρνάει κανονικά....

Βέβαια τον αέρα τον έχω δει και πιο καυτό...δεν ζεματαει.... 2 ώρες σχεδόν τώρα έχω επιλέξει powerful και 28 βαθμού και 30-35 τ.μ χώρος δεν λέει να ανέβει πάνω από 21 βαθμούς...

Γενικά κάνει ότι του κατέβει και δεν ζεσταίνει όπως θα έπρεπε.... Πολύ παράξενο.... Φρεον δεν έχω δει κάπου πάντως... Δυστυχώς θα πάρω το support αύριο αφού αυτό με συμβουλευετε αν και δεν θέλω γιατί πρέπει να μαζεύω χάλια κτλ μέρες που είναι αλλά δεν έχω και άλλη επιλογή...αφού αυτό προτείνετε αυτό θα κάνω...

Εαν είναι φρέον δε χρειάζεται να μαζέψεις τα χαλιά, εξωτερικά θα γίνει ότι είναι να γίνει ,αλλα όπως και να έχει το service πρέπει να το καλέσεις αφού το κλιματιστικό δεν δουλευει όπως πρέπει , αυτό που θα πρέπει να σε ανησυχεί είναι ΕΑΝ ΤΕΤΟΙΕΣ ΜΕΡΕΣ έρθουν και δε σε αφήσουν για μετά τις γιορτές , οποτε κάλεσε όσο νωρίτερα μπορείς , γιατί μπορεί να είναι και τίποτα άλλο και να κανεις να δεις ανταλλακτικό κάνα μήνα 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, apostolisep3 είπε

Ζητουμενη 23 για τεστ σημερα... σταθερο στα 450W.

δεν καταλαβαινει τπτ το αρκουδι.

Εσωτερικη στο σαλονι 24.7 

Χθες το βραδυ με 4 στην Πεντελη εμεινε στα 450W μεχρι να το κλεισω.

Εντυπωσιακό το αρκούδι σου αλλά ακόμα πιο εντυπωσιακή η μόνωση μου έχεις. 

Στον δικό μου σπίτι για να έχω 24.7 με εξωτερική στους 4, υπολογίζω ότι το Fujitsu θα έκαιγε γύρω στα 1500-1700w μπορεί και παραπάνω. Ενδεικτικά πέρυσι το χειμώνα την ημερα με τη χαμηλότερη θερμοκρασία (1,6) μου έκαιγε 870w για εσωτερική στους 21.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ethnik471 είπε

Πριν λίγο πάλι τα ίδια...το λαμπάκι power αναβοσβήνει, σταμάτησε το κλιματιστικό και είναι μάλλον σε φάση αποπαγοποιησης όπως περιγράφω στο παραπάνω μήνυμα μου.

Βγήκα οπότε στην εξωτερική μονάδα η οποία ακούγεται να δουλεύει , αλλά ο ανεμιστήρας έχει σταματήσει.

Πάντως πάγο δεν μπόρεσα να δω κάπου....ναι μεν είναι αρκετά κρύα η εξωτερική μονάδα αλλά πάγους δεν είδα κάπου....

Τι μπορεί να παίζει ρε παιδιά ; 😮💨

μήπως δεν έκαναν κενό όταν το έβαλαν οπότε κάνει παγοποιηση εσωτερικά κοντά στον συμπιεστή και το καταλαβαίνει και κόβει;

δεν φαίνεται κάτι από έξω.. 

με καποιο τεχνικό να βλέπατε για διαρροές, να το αδειαζατε, καινούργιο κενό και ξανά γέμισμα.. 

αν είχε διαρροή θα το είχε χάσει όλο ρε παιδιά, δεν είναι αν χάσει λίγο ή πολύ..

Μ@λακια στην τοποθέτηση μυρίζομαι.. 

 έκανε το ίδιο ένα inventor φίλου, τελικά το αδειασαν τσεκαραν συνδέσεις και το γέμισαν πάλι με σωστό κενό και δουλεύει τέλεια.. 

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως μου κάνει εντύπωση ότι τόσο καιρό που δούλευε οκ , έξω έβγαζε φουλ νερά από το σωληνάκι. Από χτες που μου κάνει περίεργα δεν βγάζει νερά....μόνο όταν έκανε αποπαγοποιησης (η ότι άλλο έκανε τέλος πάντων).

Ναι πήρα τηλέφωνο παιδιά , είμαι ήδη στην αναμονή και εδώ 20 λεπτά !! Για να δούμε... Κρίμα υποτίθεται πήραμε καλό μηχάνημα για να μην έχουμε τρεχαματα... Τι να πω, για να δούμε...

Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον 

-----

Μίλησα με την εξυπηρέτηση , τουλάχιστον με το καλησπέρα απολογήθηκαν για την αναμονή από μόνοι τους... Ο άνθρωπος που μίλησε επίσης υποπτεύθηκε προβληματική εγκατάσταση και αναμένω τον τεχνικό για τα περαιτέρω.

Και πάλι σας ευχαριστώ, έτσι για το αρχείο όταν έχω νέα θα σας ενημερώσω.

Καλά Χριστούγεννα σε όλους 

Επεξ/σία από ethnik471
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, ethnik471 είπε

Πάντως μου κάνει εντύπωση ότι τόσο καιρό που δούλευε οκ , έξω έβγαζε φουλ νερά από το σωληνάκι. Από χτες που μου κάνει περίεργα δεν βγάζει νερά....μόνο όταν έκανε αποπαγοποιησης (η ότι άλλο έκανε τέλος πάντων).

Ναι πήρα τηλέφωνο παιδιά , είμαι ήδη στην αναμονή και εδώ 20 λεπτά !! Για να δούμε... Κρίμα υποτίθεται πήραμε καλό μηχάνημα για να μην έχουμε τρεχαματα... Τι να πω, για να δούμε...

Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον 

Μίλησα με την εξυπηρέτηση , τουλάχιστον με το καλησπέρα απολογήθηκαν για την αναμονή από μόνοι τους... Ο άνθρωπος που μίλησε επίσης υποπτεύθηκε προβληματική εγκατάσταση και αναμένω τον τεχνικό για τα περαιτέρω.

Και πάλι σας ευχαριστώ, έτσι για το αρχείο όταν έχω νέα θα σας ενημερώσω.

Καλά Χριστούγεννα σε όλους 

Όσο καλό και να είναι το μηχάνημα, αν μπει λάθος, δεν θα δουλεύει σωστά ή και καθόλου. Για αυτό και η προσπάθεια εδώ στο παρόν θέμα για ενημέρωση του κόσμου. Αλλά ας μην προτρέψουμε. Μπορεί να είναι και κάτι άλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το παρακάτω γράφημα είναι από κλιματιστικό sharp inverter 9000btu 15 ετιας+. Η ζητούμενη ήταν 21 αυτόματο με 8 εξωτερική. Υπνοδωμάτιο 16 τμ. Πως φαίνεται; Με ένα νέας τεχνολογίας θα είμαι χαμηλότερα;

https://snapshots.raintank.io/dashboard/snapshot/sEteVS2hBuC1SZ0XBu0ICYqcfhsYp62m?orgId=2

Επεξ/σία από ppmarkos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...