Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα. Θα ήθελα την συμβουλή σας για να καταλήξω στην επιλογή κλιματιστικού

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 600€ (τελική μαζί με επιδότηση 45%)
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Αντικατάσταση παλιού general Electric 15ετίας το οποιο ήταν οκ οταν δουλευε
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος: Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Ψύξη 80% / Θέρμανση 20%
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Περιστασιακή κυρίως για ψύξη
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Σαλονοκουζίνα
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Κομοτηνή στα περίχωρα της πόλης με θερμοκρασίες -5 έως 38 
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αθόρυβο θα το ήθελα. Ιονιστής καλοδεχούμενος. Τα λοιπά δεν με απασχολούν ιδιαίτερα.
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Μονοκατοικία κατασκευής 1994 με αλουμίνια της εποχής (με διπλά τζάμια). Τρεις πλευρές ελεύθερες και μια εσωτερική. Περιοχή εντος αστικού ιστού, αλλά αραιοκατοικημενη.
  10. 9130.63 Watt
    7852.34 KCal/h
    182.61 Watt/m2
    157.05 KCal/h/m2

Σε μία αναζήτηση βρήκα αυτά τα δύο 

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/253032-a-c-in18btu-mitsubishi-msz-dw50-smart

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/245318-a-c-in18btu-inventor-ar5vi-18wfi-aria

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλημέρα, λίγο πριν την επιλογή 

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/253032-a-c-in18btu-mitsubishi-msz-dw50-smart

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/253026-a-c-in18btu-mitsubishi-msz-hr50k

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/229938-null

Προσανατολίζομαι προς το φθηνότερο mitsubishi.

Έχουν μεγάλες διαφορές τα 2 mitsubishi για να δικαιολογήσουν τα 250 ευρώ διαφορά;

Σαν 2η επιλογή σκέφτομαι το DAIKIN (με χαλάει πολύ η εμφάνιση).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, liakjim said:

Τα έχουμε πει εκατοντάδες φορές. Τα midea σε θέρμανση έχουν υψηλά ελάχιστα watts. Με υψηλή ταχύτητα ανεμιστήρα ίσως δεις λίγο πιο κάτω. Λίγο.

Πάντως πάλι καλά που βλέπεις και 650. Έχουμε διαβάσει εδώ ιστορίες για αγρίους πχ κάτι gree ( άρα και φασόν όπως toytomi, inventor nemesis pro κτλ) που να μην πέφτουν κάτω από 900 ή και 1300!!! και οι ιδιοκτήτες αφού δοκιμάζουν τα πάντα, στο τέλος τα ξυλωνουν.

Για αυτό τα λέμε πάντα : όσοι στο ερωτηματολόγιο βάλουν στο ερωτηματολόγιο αποκλειστική λειτουργία θέρμανσης τότε δεν πρόκειται ποτέ να δεις πρόταση Midea, gree και όλα τα φασόν αυτών. Κανόνας. 

Μόνο σε περιπτώσεις με εξαιρετικά μικρές απώλειες σε δωμάτια τρύπες όπου το follow me γίνεται πλεονέκτημα καθώς ένα οποιοδήποτε άλλο κλιματιστικο θα έλιωνε στο on-off.  Εκεί θα δεις πρόταση για midea. Αλλιώς όχι.

Σε ψύξη τα πάνε πολύ καλύτερα έως και εξαιρετικα ( οι ακριβότερες σειρές).

Kαλά τα λες, εδώ και ένα μήνα που έχω βάλει το Tapo P110 και κάνω δοκιμές με το Gree Fairy 12000btu, που το καλοκαίρι πέφτει εως και 250W/h, στη θέρμανση ότι και να κάνω κάτω απο 550-565W/h σταθερά δεν πέφτει με τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 18αρι λοιπόν (μετά από πολλούς υπολογισμούς για το χώρο) και σχεδόν αποκλειστικά για θέρμανση έχω καταλήξει στα εξής:

1) Mitsubishi Heavy (ακριβότερο δεν έχει ιονιστή και Wi-Fi - το βρίσκω πιο όμορφο) - πως και δεν τα προτείνει κανείς εδώ? Ακριβά? Εγγύηση? Έλλειψη πληροφοριών? Αξίζει σε σχέση με το Perfera?
https://www.skroutz.gr/s/33256262/Mitsubishi-Heavy-Industries-SRK-SRC-50ZSX-W-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A.html#description

2) Daikin Perfera - οκ γνωστό και αξιόπιστο με 5 χρόνια εγγύηση.

https://www.ydor.com.gr/klimatistiko-daikin-perfera-ftxm50r-rxm50r.html

Σε Toshiba Edge δεν πάω λόγω θεμάτων με ανεμιστήρα (κι έχω κι ένα Haori που κάνει whine στο χαμηλό - θα το ελέγξω και θα αναφέρω τι συμβαίνει) 

 

Επίσης θέλω ένα 9.000 BTU (κυρίως για θέρμανση) για δωμάτιο 15τμ με πολύ μικρές απώλειες (εσωτερικό με ένα μικρό παράθυρο). 

Κοιτούσα το https://www.skroutz.gr/s/37161433/TCL-C-Fresh-09CHSD-FAI-Κλιματιστικό-Inverter-9000-BTU-A-A-με-WiFi.html?from=sku_spec_variations γιατί το δωμάτιο δεν έχει πολλά ανοίγματα και θα βοηθούσε στον εξαερισμό. 

Κάποια πρόταση μέχρι τα 700 Ευρώ? (Και πιο οικονομική αν υπάρχει κάτι που να μην το πληρώσω μετά στην κατανάλωση). 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, teo_3 είπε

Kαλά τα λες, εδώ και ένα μήνα που έχω βάλει το Tapo P110 και κάνω δοκιμές με το Gree Fairy 12000btu, που το καλοκαίρι πέφτει εως και 250W/h, στη θέρμανση ότι και να κάνω κάτω απο 550-565W/h σταθερά δεν πέφτει με τίποτα.

Διόρθωση προς όλους κι όχι μόνο σε εσένα φίλε teo για τις μονάδες:

W σκέτο. Το W/h δεν έχει νόημα διότι το W είναι μονάδα ισχύος που εκφράζει ενέργεια ανά χρόνο. Δηλαδή το /h που πας και βάζεις κι εσύ και άλλοι, το έχει ήδη μέσα! Για την ακρίβεια όχι ώρα, αλλά Joule ανά δευτερόλεπτο. Joules είναι η μονάδα της ενέργειας. Άρα όταν λέμε αυτό το μηχάμημα καίει 550 watt, σημαίνει ότι καίει 550 Joule το δευτερόλεπτο (τόση ΙΣΧΥ έχει).
Τώρα επειδή στην ηλεκτρική ενέργεια θα ήταν τεράστιο νούμερο σε πρακτικό επίπεδο για τις συνεννοήσεις μας, να κάνουμε τους λογαριασμούς μας σε Joules, επινοήθηκε η Wh που είναι εκτός συστήματος SI που γίνονται οι επιστημονικοί υπολογισμοί, αλλά εξυπηρετεί καλύτερα στις μεταξύ μας συνεννοήσεις (1 Wh = 3.600 Joules).
Αυτά :) Φιλικά πάντα και χωρίς παρεξήγηση!

Επεξ/σία από mechpanos
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Χωρίς follow me ανν όντως πιάνει 26 βαθμούς στο ταβάνι (δοκίμασε να κρεμάσεις ένα θερμόμετρο), τότε

- ή το κλιματιστικό είναι σεταρισμένο να λειτουργεί με τεράστιο offset (εγώ πάνω από +3.5 οffset δεν έχω δει σε κλιματιστικό, αλλά ίσως οι συμφορουμήτες που ξέρουν περισσότερα θα σου απαντήσουν.

- ή το κλιματιστικό δεν εφαρμόζει το κανονικό του offset λόγω βλάβης

Διαφορετικά αν το θερμόμετρο που θα κρεμάσεις δε διαβάζει 26 βαθμούς, τότε ή η εφαρμογή έχει θέμα, ή ο αισθητήρας της μονάδας.

Έτσι παίζουν τα midea.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

To συγκεκριμένο με 21 ζητούμενη και 27 στο ταβάνι γιατί δε κόβει; Δεν έχει καθόλου offset;

Εκεί κόβουν αυτά. Κάνουν μια στιγμιαία υπερθέρμανση η οποία όμως δεν είναι αληθινή και το ξέρουν. Ο χώρος δεν πάει ποτέ τόσο. Σιγά σιγά με τα άπειρα on-off, θα φτάσει εκεί που θέλεις. Με το follow me παίζει σωστά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Specs είπε

Το δουλευεις συνεχως ολο το εικοσιτετραωρο?

Αν το αφήσω ανοιχτό όλο το 24ωρο θα κάψει καμία 20αρα kwh... δεν παίζει :D

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Χωρίς follow me ανν όντως πιάνει 26 βαθμούς στο ταβάνι (δοκίμασε να κρεμάσεις ένα θερμόμετρο), τότε

- ή το κλιματιστικό είναι σεταρισμένο να λειτουργεί με τεράστιο offset (εγώ πάνω από +3.5 οffset δεν έχω δει σε κλιματιστικό, αλλά ίσως οι συμφορουμήτες που ξέρουν περισσότερα θα σου απαντήσουν.

- ή το κλιματιστικό δεν εφαρμόζει το κανονικό του offset λόγω βλάβης

Διαφορετικά αν το θερμόμετρο που θα κρεμάσεις δε διαβάζει 26 βαθμούς, τότε ή η εφαρμογή έχει θέμα, ή ο αισθητήρας της μονάδας.

Με το ότι δεν θα πέσει κάτω από 700w το έχω αποδεχτεί.  Το θέμα είναι ότι δεν σταματάει. Χτες το έβαλα στο τέλος στους 20 βαθμούς είτε με follow me είτε χωρίς, το app έδειχνε 25,9 βαθμούς και αυτό έπαιζε φουλ. Στο ταβάνι δεν δοκίμασα, θα το κάνω σήμερα. Θερμοκρασία στα 40cm από το δάπεδο στους 21,6 στο πρώτο θερμόμετρο και 21,2 στο δεύτερο. Και τα δυο στα 3-4 μέτρα από το AC.

Θα ανάψω και τον λέβητα σήμερα οπότε θα μπορώ να το μετρήσω πιο εύκολα / άνετα.

1 ώρα πριν, BrunoB είπε

Η μονάδα σου μέσα δεν δείχνει την θερμοκρασία? Μόνο το app?

Μάλλον όχι. Απέξω δείχνει την θερμοκρασία που έχω θέσει. Θα το ψάξω πάλι σήμερα αν έχει κάποια ρύθμιση στο control.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, greg4 είπε

Μάλλον όχι. Απέξω δείχνει την θερμοκρασία που έχω θέσει. Θα το ψάξω πάλι σήμερα αν έχει κάποια ρύθμιση στο control.

Πάτα 'LED' για 5''

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Jargon είπε

Για 18αρι λοιπόν (μετά από πολλούς υπολογισμούς για το χώρο) και σχεδόν αποκλειστικά για θέρμανση έχω καταλήξει στα εξής:

1) Mitsubishi Heavy (ακριβότερο δεν έχει ιονιστή και Wi-Fi - το βρίσκω πιο όμορφο) - πως και δεν τα προτείνει κανείς εδώ? Ακριβά? Εγγύηση? Έλλειψη πληροφοριών? Αξίζει σε σχέση με το Perfera?
https://www.skroutz.gr/s/33256262/Mitsubishi-Heavy-Industries-SRK-SRC-50ZSX-W-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A.html#description

2) Daikin Perfera - οκ γνωστό και αξιόπιστο με 5 χρόνια εγγύηση.

https://www.ydor.com.gr/klimatistiko-daikin-perfera-ftxm50r-rxm50r.html

Σε Toshiba Edge δεν πάω λόγω θεμάτων με ανεμιστήρα (κι έχω κι ένα Haori που κάνει whine στο χαμηλό - θα το ελέγξω και θα αναφέρω τι συμβαίνει) 

 

Επίσης θέλω ένα 9.000 BTU (κυρίως για θέρμανση) για δωμάτιο 15τμ με πολύ μικρές απώλειες (εσωτερικό με ένα μικρό παράθυρο). 

Κοιτούσα το https://www.skroutz.gr/s/37161433/TCL-C-Fresh-09CHSD-FAI-Κλιματιστικό-Inverter-9000-BTU-A-A-με-WiFi.html?from=sku_spec_variations γιατί το δωμάτιο δεν έχει πολλά ανοίγματα και θα βοηθούσε στον εξαερισμό. 

Κάποια πρόταση μέχρι τα 700 Ευρώ? (Και πιο οικονομική αν υπάρχει κάτι που να μην το πληρώσω μετά στην κατανάλωση). 

 

Και γιατί δεν πας σε arata/yukai που δεν έχει αναφερθεί κανένα πρόβλημα ;

Εγώ εκεί πήγα σε 24αρι αναμένω παράδοση , αλλά θες θέρμανση και είναι ένα Τσικ κάτω από edge όπως είπε ο @liakjim

Επεξ/σία από archiezulu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, greg4 είπε

Αν το αφήσω ανοιχτό όλο το 24ωρο θα κάψει καμία 20αρα kwh... δεν παίζει :D

Με το ότι δεν θα πέσει κάτω από 700w το έχω αποδεχτεί.  Το θέμα είναι ότι δεν σταματάει. Χτες το έβαλα στο τέλος στους 20 βαθμούς είτε με follow me είτε χωρίς, το app έδειχνε 25,9 βαθμούς και αυτό έπαιζε φουλ. Στο ταβάνι δεν δοκίμασα, θα το κάνω σήμερα. Θερμοκρασία στα 40cm από το δάπεδο στους 21,6 στο πρώτο θερμόμετρο και 21,2 στο δεύτερο. Και τα δυο στα 3-4 μέτρα από το AC.

Θα ανάψω και τον λέβητα σήμερα οπότε θα μπορώ να το μετρήσω πιο εύκολα / άνετα.

Μάλλον όχι. Απέξω δείχνει την θερμοκρασία που έχω θέσει. Θα το ψάξω πάλι σήμερα αν έχει κάποια ρύθμιση στο control.

Ξέχασε το app. Σαν να μην υπάρχει. Βάλε ένα θερμόμετρο χώρου , το κλιματιστικό σε λειτουργία 24/7 και ρύθμισε το, σε συνδυασμό με έξυπνη τοποθέτηση του τηλεκοντρόλ ώστε μετά από περίπου 24 ώρες θα έχεις τη θερμοκρασία που θέλεις. Μην κοιτάς κατανάλωση. Μην κοιτάς τίποτα, μόνο το θερμόμετρο χώρου. Όταν θα θέλεις 21 και θα έχεις όντως 21, το μηχάνημα θα κόβει και θα παίρνει σαν καλοριφέρ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, c-max είπε

Ισως το σπιτι να μην εχει τοσες απαιτησεις απο ενεργεια (τουλαχιστον ακομη). Κατα τις 9 το βραδυ το εβαλα στους 20, δεν ειμαστε της πολυς ζεστης ειδικα στον υπνο, και δεν μπορεσε να ισοροπησει, και η θερμοκρασια επεσε ελαχιστα εως καθολου. Το εβαλα παλι στους 21 και ισσοροπησε.

Η εξωτερικη ειναι 7 . Μαλλον 12αρι ηθελα 😄

2022-12-20_06-31-03.png

μάλλον είναι όπως τα λες, ειδικά αν το έχεις ρυθμισμένο τόσο "χαμηλά"

το βράδυ με 9 βαθμούς έξω, λίγο πριν κοιμηθώ το κατέβασα 21, όπου άρχισε τα on off, οπότε το έβαλα πάλι 23 και το άφησα εκεί να δουλεύει συνεχώς..

θα δοκιμάσω κάποια στιγμή να το αφήσω 22 συνέχεια μήπως πέσει χαμηλότερα των 400W

να επισημάνω πως είναι τοποθετημένο σε χώρο 45τμ, αλλά επειδή είναι μαλακός ο καιρός, αφήνουμε ανοικτές τις πόρτες από τα δωμάτια και "σπάει" το κρύο και σε αυτά (-1.5 σε σχέση με τον χώρο που έχει εγκατασταθεί), οπότε αγγίζει ο χώρος τα 100τμ αν τα βάλεις όλα μαζί..

προς στιγμήν πάντως ζεσταίνει όλο το σπίτι ικανοποιητικά.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, archiezulu είπε

Και γιατί δεν πας σε arata/yukai που δεν έχει αναφερθεί κανένα πρόβλημα ;

Εγώ εκεί πήγα σε 24αρι αναμένω παράδοση , αλλά θες θέρμανση και είναι ένα Τσικ κάτω από edge όπως είπε ο @liakjim

Ακριβώς για τη θέρμανση γιατί θα δουλεύει συνέχεια κι εδώ κάνει κρύο. 

Τα Mitsubishi Heavy φίλος μου τα πρότεινε που τα έχει αλλά δεν έχει κάνει μετρήσεις γι' αυτό ρωτά εδώ. Αν δεν βρω πληροφορίες θα αγοράσω το Daikin Perfera σήμερα να τελειώνω. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dask92 είπε

καλημέρα παιδιά. μιας και ξεκίνησαν τα κρύα στην περιοχή μου (Βέροια 5-6 βαθμούς το βράδυ) αποφάσισα να βάλω και το Midea στο παιχνίδι θέρμανσης.(μέχρι τώρα με τα 12αρια+ που μας έδινε ο καιρός έπαιζε μόνο το edge και κρατούσε το σπιτι 68τμ μόνο του με ρύθμιση 22High και εσωτερική 20.5+ πρωί βράδυ.Η κατανάλωση του σταθερά 300-350 watt.)

Σημερα το πρωί λοιπόν κατά τις 5μιση μιας και το θερμομετρο έδειξε έξω 5 βλέπω κατανάλωση στο Edge 450watt+. λέω ας βάλω και το Midea μιας και πάλευε να κρατήσει το σπίτι πάνω από 20 βαθμούς. οπότε έκανα τα εξής. 

Edge 21 High Midea 20 high (ifeel).

το σπίτι έφτασε σε 5 λεπτά 21.5 και ανέβαινε κι άλλο και οι καταναλώσεις ήταν όπως στην φώτο. από τότε το Edge δουλεύει σταθερά κάτω από τα 300watt ενώ το Midea παίζει με on off.  

ΥΓ1. Να θυμίσω ότι είναι στις δύο άκρες του σπιτιού τοποθετημένα σε ενιαίο χώρο 45 τμ με 2 δωμάτια κάθετα ανοιχτά και μπάνιο. 

ΥΓ2 το edge είναι 18αρι ενώ το Midea είναι 12.

ΥΓ3 το μοντέλο είναι το Midea xtreme save lite.

Screenshot_20221220_064934_eWeLink.jpg

Screenshot_20221220_092623_Tapo.jpg

Η δεύτερη εικόνα με το διάγραμμα από που είναι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...