Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάτι χάνω :D

Είναι δυνατόν να δείχνει το air condition ότι έχει πιάσει 25 βαθμούς, να το έχω σετάρει στους 21,5 και αυτό να δουλεύει φουλ?

Δηλαδή πως έγινε?

  

Στις 30/7/2022 στις 8:46 ΠΜ, liakjim είπε

Φίλος μου έστειλε διάγραμμα από midea breezeless 12000btus σε eco. Πέφτει τουλάχιστον στα 70W !!!

unknown.png

 

Επεξ/σία από greg4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, greg4 είπε

Κάτι χάνω :D

Είναι δυνατόν να δείχνει το air condition ότι έχει πιάσει 25 βαθμούς, να το έχω σετάρει στους 21,5 και αυτό να δουλεύει φουλ?

Δηλαδή πως έγινε?

  

 

Ο θερμός αέρας πάει πάνω. Τα midea που βγάζουν θερμό αέρα (λόγο υψηλών ελάχιστων watts) και με χαμηλή ροή, δημιουργούν γρήγορα ένα στρώμα θερμού αέρα στο ταβάνι. Το έχω δείξει στο δικό μου midea (φασόν από τη carrier ), το οποίο με 22, διαβάζει εκεί ψηλά που είναι ο αισθητήρας, 27.5-28.

Αν βάλεις υψηλή ταχύτητα, ο αέρας θα πάει πιο μακριά και θα είναι λιγότερο ζεστός. Θα παίξει καλύτερα. Και αν βάλεις follow me , παρακάμπτουμε τον αισθητήρα της εσωτερικής μονάδας και παίζει το τηλεκοντρόλ, οπότε με μια καλή τοποθέτηση του τελευταίου και πάντα να σημαδεύει στο ματάκι, θα δεις ότι το κλιματιστικό θα σου αναφέρει τη θερμοκρασία που διαβάζει το τηλεκοντρόλ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε άποψη για https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/midea-xtreme-save-series-ag1-09nxd6-i-o-klimatistiko-9-000-btu-h_3948463 ? 
Έχω πολύ καλή μόνωση, θερμοδιακοπτόμενα κουφώματα και ενεργειακά τζάμια και το θέλω μόνο για ψύξη. Μου ήρθε τώρα το voucher και κάπου έδω μέσα είχα διαβάσει πολύ καλά λόγια ( αν θυμάμαι καλά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Subzerog7 είπε

Έχουμε άποψη για https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/midea-xtreme-save-series-ag1-09nxd6-i-o-klimatistiko-9-000-btu-h_3948463 ? 
Έχω πολύ καλή μόνωση, θερμοδιακοπτόμενα κουφώματα και ενεργειακά τζάμια και το θέλω μόνο για ψύξη. Μου ήρθε τώρα το voucher και κάπου έδω μέσα είχα διαβάσει πολύ καλά λόγια ( αν θυμάμαι καλά)

Καλό feedback έχουμε για το breezeless . Αν μπορείς πήγαινε εκεί και φυσικά ακόμα καλύτερα στο daikin perfera.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Καλό feedback έχουμε για το breezeless . Αν μπορείς πήγαινε εκεί και φυσικά ακόμα καλύτερα στο daikin perfera.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Ξεφεύγει πολύ από τον προυπολογισμό. Θα ήθελα πραγματικά να βάλω daikin γιατί έχω την αντλία θερμότητας και το κλιματιστικό του σαλονιού το 18αρι στο Onnecta και θα μου άρεσε να τα έχω όλα σε μια εφαρμογή. Θέλω να αλλάξω 2 κλιματιστικά 9αρια τα οποία θα τα λειτουργώ μόνο ψύξη. Μέχρι 600 ευρώ το ένα Ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι σε αναζήτηση κλιματιστικού για το παιδικό δωμάτιο και θα εκτιμούσα τις προτάσεις/συμβουλές από όποιον βρει χρόνο. Οι απαντήσεις στο ερωτηματολόγιο του sticky παρακάτω:

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 700
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο. Πιο πολύ θα με ενδιέφεραν καταστήματα που έχουν καλή φήμη όσον αφορά την εγκατάσταση, αν γνωρίζει κανείς.
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 60% ψύξη / 40% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Αποκλειστική πηγή θέρμανσης/ψύξης
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Υπνοδωμάτιο 12τμ
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Πειραιάς με 41C το καλοκαίρι και -1C τον χειμώνα
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Κυρίως να είναι αθόρυβο, επιθυμητή θα ήταν μεγάλη εγγύηση.
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Καλούτσικες μονώσεις, πλησίον θαλάσσης, υγρασία και κρύο τον χειμώνα, υγρασία και ζέστη το καλοκαίρι.
  10. Θερμικές απώλειες για επιθυμητή θερμοκρασία 23C
    1477.01 Watt
    1270.23 KCal/h
    123.08 Watt/m2
    105.85 KCal/h/m2

Κάποια κλιματιστικά (9ρια) που κοίταζα είναι 
Daikin Sensira FTXC-25C
Toshiba Arata RAS10CAVG-E
Hisense Wings KB25YR3F
Carrier Cool Easy
Mitsubishi Electric MSZ BT25VG ή Mitsubishi Electric MSZ BT25VG(K) (ακόμη δεν έχω καταλάβει τι διαφορά έχουν)


Σκεφτόμουν επίσης και το Toshiba Edge μέχρι που είδα στο forum τα προβλήματα στις τωρινές παρτίδες, καθώς και να ζορίσω λίγο την τσέπη μου για το Mitsubishi MSZ AP25VG αλλά δεν ξέρω αν αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tedkx είπε

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι σε αναζήτηση κλιματιστικού για το παιδικό δωμάτιο και θα εκτιμούσα τις προτάσεις/συμβουλές από όποιον βρει χρόνο. Οι απαντήσεις στο ερωτηματολόγιο του sticky παρακάτω:

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 700
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο. Πιο πολύ θα με ενδιέφεραν καταστήματα που έχουν καλή φήμη όσον αφορά την εγκατάσταση, αν γνωρίζει κανείς.
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 60% ψύξη / 40% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Αποκλειστική πηγή θέρμανσης/ψύξης
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Υπνοδωμάτιο 12τμ
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Πειραιάς με 41C το καλοκαίρι και -1C τον χειμώνα
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Κυρίως να είναι αθόρυβο, επιθυμητή θα ήταν μεγάλη εγγύηση.
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Καλούτσικες μονώσεις, πλησίον θαλάσσης, υγρασία και κρύο τον χειμώνα, υγρασία και ζέστη το καλοκαίρι.
  10. Θερμικές απώλειες για επιθυμητή θερμοκρασία 23C
    1477.01 Watt
    1270.23 KCal/h
    123.08 Watt/m2
    105.85 KCal/h/m2

Κάποια κλιματιστικά (9ρια) που κοίταζα είναι 
Daikin Sensira FTXC-25C
Toshiba Arata RAS10CAVG-E
Hisense Wings KB25YR3F
Carrier Cool Easy
Mitsubishi Electric MSZ BT25VG ή Mitsubishi Electric MSZ BT25VG(K) (ακόμη δεν έχω καταλάβει τι διαφορά έχουν)


Σκεφτόμουν επίσης και το Toshiba Edge μέχρι που είδα στο forum τα προβλήματα στις τωρινές παρτίδες, καθώς και να ζορίσω λίγο την τσέπη μου για το Mitsubishi MSZ AP25VG αλλά δεν ξέρω αν αξίζει.

Μεγάλη εγγύηση = toshiba άρα toshiba yukai ή arata (από κώτσο).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μεγάλη εγγύηση = toshiba άρα toshiba yukai ή arata (από κώτσο).

Wow! Άμεση απάντηση. Ευχαριστώ.
Ακόμη δηλαδη κι αν δεν μας απασχολούσε τόσο η εγγύηση, θα προτεινες το ίδιο από τα παραπάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ο θερμός αέρας πάει πάνω. Τα midea που βγάζουν θερμό αέρα (λόγο υψηλών ελάχιστων watts) και με χαμηλή ροή, δημιουργούν γρήγορα ένα στρώμα θερμού αέρα στο ταβάνι. Το έχω δείξει στο δικό μου midea (φασόν από τη carrier ), το οποίο με 22, διαβάζει εκεί ψηλά που είναι ο αισθητήρας, 27.5-28.

Αν βάλεις υψηλή ταχύτητα, ο αέρας θα πάει πιο μακριά και θα είναι λιγότερο ζεστός. Θα παίξει καλύτερα. Και αν βάλεις follow me , παρακάμπτουμε τον αισθητήρα της εσωτερικής μονάδας και παίζει το τηλεκοντρόλ, οπότε με μια καλή τοποθέτηση του τελευταίου και πάντα να σημαδεύει στο ματάκι, θα δεις ότι το κλιματιστικό θα σου αναφέρει τη θερμοκρασία που διαβάζει το τηλεκοντρόλ .

Ευχαριστώ και κατανοητό 100%. Αλλά sorry που γίνομαι κουραστικό. Αφού ο αισθητήρας διαβάζει 27 γιατί δεν σταματάει και δουλέυει στο φουλ; Δεν θα έπρεπε να κόβει;

Τον αέρα τον έχω στο 100% ή auto.

Το δικό σου πόσο καίει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, greg4 είπε

Ευχαριστώ και κατανοητό 100%. Αλλά sorry που γίνομαι κουραστικό. Αφού ο αισθητήρας διαβάζει 27 γιατί δεν σταματάει και δουλέυει στο φουλ; Δεν θα έπρεπε να κόβει;

Τον αέρα τον έχω στο 100% ή auto.

Το δικό σου πόσο καίει;

Μην προσπαθείς  να συγκρίνεις τα κλιματιστικά , υπάρχουν διάφορες κατηγορίες κλιματιστικών η διαφορά τους είναι στην υλοποίηση του προγραμματισμού που έχουν σε ψύξη θέρμανση , κοιτα τη φωτογραφία που θα ανεβάσω είναι από Toshiba shorai 18  το οποίο αποτελεί μια συνηθισμένη εικόνα , τέτοιο διάγραμμα σε midea θα δυσκολευτείς να δεις στη θέρμανση 

βαλε το κλιματιστικό να δουλέψει 24/7 ,  στη θερμοκρασία που θες εσυ και άστο μερικές μέρες να ισορροπήσει 

2A909860-6014-463C-8B69-460BDB678871.png

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tedkx είπε

Ακόμη δηλαδη κι αν δεν μας απασχολούσε τόσο η εγγύηση, θα προτεινες το ίδιο από τα παραπάνω;

Ναι.

1 ώρα πριν, greg4 είπε

Ευχαριστώ και κατανοητό 100%. Αλλά sorry που γίνομαι κουραστικό. Αφού ο αισθητήρας διαβάζει 27 γιατί δεν σταματάει και δουλέυει στο φουλ; Δεν θα έπρεπε να κόβει;

Τον αέρα τον έχω στο 100% ή auto.

Το δικό σου πόσο καίει;

Γιατί το ξέρουν στη midea και το έχουν προγραμματίσει με αυτόν τον τρόπο.

Έτσι και αλλιώς με follow me θα το δουλέψεις.

Το δικό μου καίει όσο χρειάζεται ο χώρος μου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, dimostr είπε

βαλε το κλιματιστικό να δουλέψει 24/7 ,  στη θερμοκρασία που θες εσυ και άστο μερικές μέρες να ισορροπήσει

αμα το κάνω αυτό με βλέπω να σκαω :D Το έτρεχα 3,5 ώρες στο υ/δ με ρύθμιση στους 21,5 χωρίς ifeel

  • Midea app: 27,9
  • Θερμόμετρο στο ύψος κομοδίνου: 22,6
  • Κατανάλωση: 450-550w σταθερά.

Ε το έκλεισα γτ ερχόταν η γυναίκα μου σε λίγο και θα με έβριζε. Ε δεν είναι λειτουργία κλιματιστικού 750 ευρώ αυτή.. Αγνοεί πλήρως την θερμοκρασία που έχω βάλει. Και μιλάμε για το βορεινό δωμάτιο που έχεις τις μεγαλύτερες απώλειες.

Χωρίς ifeel δεν υποφέρετε. Και η κατανάλωση, κατανάλωση

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Γιατί το ξέρουν στη midea και το έχουν προγραμματίσει με αυτόν τον τρόπο.

Κατανοητό αλλά το φτωχό μου μυαλό αδυνατεί να το κατανοήσει αυτό..

  

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έτσι και αλλιώς με follow me θα το δουλέψεις

το πρόβλημα του follow me είναι 2 + 1 στο day to day:

  1. δεν μπορείς να το σετάρεις με wifi. Δηλαδή να αφήσω το controlσε ένα καλό σημείο και να το δουλεύω απομακρυσμένο
  2. το control δεν θυμάται την ρύθμιση. Ούτε στο 24αρι ούτε στα 9αρια. Κάθε φορά πρέπει να το πατάω
  3. το 12αρι hitachi, δώδεκα ετών που είχα, έτρωγε πιο λίγο και ούτε κρύωνα ούτε ζεσταινόμουν στην θέρμανση. Είχα βρει τις ιδανικές συνθήκες για μένα, πατούσα το on και τέλος.

Τεσπα, με έχει πιάσει η γκρίνια μου, αλλά τόσα λεφτά και κάθομαι και παίζω στο 2022 με το να βρω την ιδανική θέση για το control..

Επεξ/σία από greg4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, greg4 είπε

Το έτρεχα 3,5 ώρες στο υ/δ με ρύθμιση στους 21,5 χωρίς ifeel

Βαλε I feel και άστο να δουλέψει , ιδανικα το,ανάβουμε τώρα και το σβήνουμε κοντά στο Πάσχα , εαν το ανάβεις μερικές ωρες και το,σβήνεις δεν πρόκειται να δουλέψει ποτέ *σωστα* και κατέβασε ένα βαθμό ακόμα μπας και πετύχεις τη θερμοκρασία που θες και καλό κουράγιο 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, greg4 είπε

αμα το κάνω αυτό με βλέπω να σκαω :D Το έτρεχα 3,5 ώρες στο υ/δ με ρύθμιση στους 21,5 χωρίς ifeel

  • Midea app: 27,9
  • Θερμόμετρο στο ύψος κομοδίνου: 22,6
  • Κατανάλωση: 450-550w σταθερά.

Ε το έκλεισα γτ ερχόταν η γυναίκα μου σε λίγο και θα με έβριζε. Ε δεν είναι λειτουργία κλιματιστικού 750 ευρώ αυτή.. Αγνοεί πλήρως την θερμοκρασία που έχω βάλει. Και μιλάμε για το βορεινό δωμάτιο που έχεις τις μεγαλύτερες απώλειες.

Χωρίς ifeel δεν υποφέρετε. Και η κατανάλωση, κατανάλωση

Κατανοητό αλλά το φτωχό μου μυαλό αδυνατεί να το κατανοήσει αυτό..

  

το πρόβλημα του follow me είναι 2 + 1 στο day to day:

  1. δεν μπορείς να το σετάρεις με wifi. Δηλαδή να αφήσω το controlσε ένα καλό σημείο και να το δουλεύω απομακρυσμένο
  2. το control δεν θυμάται την ρύθμιση. Ούτε στο 24αρι ούτε στα 9αρια. Κάθε φορά πρέπει να το πατάω
  3. το 12αρι hitachi, δώδεκα ετών που είχα, έτρωγε πιο λίγο και ούτε κρύωνα ούτε ζεσταινόμουν στην θέρμανση. Είχα βρει τις ιδανικές συνθήκες για μένα, πατούσα το on και τέλος.

Τεσπα, με έχει πιάσει η γκρίνια μου, αλλά τόσα λεφτά και κάθομαι και παίζω στο 2022 με το να βρω την ιδανική θέση για το control..

Για αυτό έχουμε πει ότι θέρμανση + midea = θέμα και τελικά δεν τα προτείνουμε.

Δεν υπάρχει άλλη επιλογή. Μεγάλη ταχύτητα ανεμιστήρα, λειτουργία 24/7 , και follow me. Χωρίς follow me, αγνοείς την ένδειξη του app και ρυθμίζεις θερμοκρασία τόσο ώστε να έχεις στο τέλος όσο θα ήθελες με θερμόμετρο χώρου, όχι app.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...