Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

55 λεπτά πριν, Socrates1977 είπε

Καλημέρα ,

 

και εγώ νέος δικαιούχος του voucher , ψάχνω ένα κλιματιστικό  και θέλω την βοήθειά σας.

Στην αρχή χωρίς έρευνα και μόνο με κάποιες κριτικές σκεφτόμουν να αγοράσω το:

https://www.skroutz.gr/s/9496876/Toyotomi-Kuro-TKN-TKG-671R32-%CE%9A%CE%BB%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-Inverter-24000-BTU-A-A-%CE%BC%CE%B5-%CE%99%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-WiFi.html

μετά από διάβασμα περίπου 50-70 σελίδων στο φόρουμ είμαι ανάμεσα στα εξής :   

https://www.skroutz.gr/s/23492464/Toshiba-Shorai-Edge-RAS-B24J2KVSG-E-RAS-24J2AVSG-E-%CE%9A%CE%BB%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-Inverter-24000-BTU-A-A.html

https://www.skroutz.gr/s/35887914/Toshiba-Yukai-RAS-24E2KVG-E-RAS-24E2AVG-E-%CE%9A%CE%BB%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-Inverter-24000-BTU-A-A.html?from=account_favorites

https://www.skroutz.gr/s/23733657/Mitsubishi-Electric-MSZ-MUZ-HR71VF-%CE%9A%CE%BB%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-Inverter-24000-BTU-A-A.html?from=featured&product_id=59234820

και εάν κάνω την υπέρβαση μέχρι 1600-1700€

https://www.skroutz.gr/s/28170793/Daikin-FTXM71R-RXM71R-%CE%9A%CE%BB%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-Inverter-24000-BTU-A-A-%CE%BC%CE%B5-WiFi.html#reviews

  1. είμαι στον σωστό δρόμο;  
  2. Να κάνω αγορά τώρα ή μετα την Πρωτοχρονιά;
  3. Υπάρχει κάποια άλλη επιλογή;

εάν κάποιος μπορεί να βοηθήσει εκ των προτέρων ευχαριστώ!!

 

Ποσό που  : έως 1400€ - για εξαιρετικές περιπτώσεις (έως 1700€)

Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: αντικατάσταση /          fujitsu 24 000 btu του 2007.

Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): να συμμετέχει στο Πρόγραμμα «ΑΝΑΚΥΚΛΩΝΩ-ΑΛΛΑΖΩ ΣΥΣΚΕΥΗ

Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 40% θέρμανση: 60% ψύξη / 40% θέρμανση

Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: περιστασιακή πηγή θέρμανσης, αποκλειστική πηγή σε ψύξη

Χώρος που θα τοποθετηθεί: Ενιαίος χώρος 45τμ σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα.

Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Ελευσίνα με 39,1C το καλοκαίρι και -0,1C τον χειμώνα για το 2022

Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: κατά προτίμηση αθόρυβο , λογική εγγύηση, Features όχι απαραίτητα αλλά μου αρέσουν ,

Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα,: μετριες μονώσεις.

8048.99 Watt

6922.13 KCal/h

178.87 Watt/m2

153.83 KCal/h/m2

για 22C

 

Θα πήγαινα στο Yukai.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Socrates1977 φίλε μου μήπως είναι πολύ μεγάλα τα μηχανήματα που λες για τον χώρο σου;

σε 45 τμ μόνο αν δεν έχεις ίχνος μόνωσης ή πολύ ψηλό ταβάνι πιστεύω να χρειαστεί να πας κοντά στα 8 kW μηχάνημα..

Είσαι σίγουρος πως έτρεξες σωστά το εργαλείο για υπολογισμό θερμικών απωλειών που λέει στο καρφιτσωμένο σχόλιο;

Με τις σημερινές θερμοκρασίες (12 έξω) αυτή τη στιγμή ζεσταίνω 85 τμ (σχεδόν όλο το σπίτι) στους 21-22.5 με SRK63ZR-W (mitsubishi heavy), που είναι περίπου 7kW στη θέρμανση (ονομαστικά)

Επεξ/σία από Kozanitis1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Θα πήγαινα στο Yukai.

Γιατί το yukai?και όχι το edge??λόγω του προβλήματος που έχουν πρόσφατα??το yukai είναι το arata του Κωτσόβολου???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

@Socrates1977

 

Με τις σημερινές θερμοκρασίες (12 έξω) αυτή τη στιγμή ζεσταίνω 85 τμ (σχεδόν όλο το σπίτι) στους 21-22.5 με SRK63ZR-W (mitsubishi heavy)

Δεν λέει κάτι ότι έχει κρύο σήμερα. Τα σπίτια είναι ζεστά από τις προηγούμενες ημέρες.

1 λεπτό πριν, alex19871987 είπε

Γιατί το yukai?και όχι το edge??λόγω του προβλήματος που έχουν πρόσφατα??το yukai είναι το arata του Κωτσόβολου???

Είναι λίγο πιο αποδοτικά και κατεβαίνουν λίγο πιο χαμηλά σε watts στη ψύξη .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Δεν λέει κάτι ότι έχει κρύο σήμερα. Τα σπίτια είναι ζεστά από τις προηγούμενες ημέρες.

Δεν αντιλέγω, απλά του πρότεινα να κάνει μια επιβεβαίωση των υπολογισμών του, μη και πάρει κάνα τέρας και απορεί μετά γιατί αναβοσβήνει όλη την ώρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Vasilica89 είπε

Καλησπέρα!!! Από εδώ είναι το feedback  που μου γράψατε πρίν ότι δεν θυμάστε,

Το παρακάτω αντί για ένα από τα παραπάνω θα κάνει δουλειά σε 3χ4?

https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/klimatistiko-inverter-juro-pro-oxygen-eco-ii-12k-12000-btu-aa-me-ionisti-kai-wifi/1680415

Εκτός από τα praktiker,τι θα μπορούσατε να μου προτείνετε από mediamarkt ? Μέχρι 700€ το ένα Wifi  οπωσ είπαμε δεν είναι απαραίτητο καθώς υπάρχουν αρκετά  ir  σχεδόν σε κάθε δωμάτιο 

Ευχαριστώ πολύ

 

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Κανένα από τα παραπάνω.

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252394-a-c-in10-toshiba-ras10cavg-e-b10ckvg-e

το wifi module θα αγοραστεί ξεχωριστά.

Καλημέρα σας!!! Πείτε μου παρακαλώ γνώμη για το παραπάνω της  juro Pro  αν αξίζει, ευχαριστώ πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Vasilica89 είπε

 

Καλημέρα σας!!! Πείτε μου παρακαλώ γνώμη για το παραπάνω της  juro Pro  αν αξίζει, ευχαριστώ πολύ 

Δεν ξέρουμε.

Κάνε ένα search στο φόρουμ μπας και έχει μιλήσει κάποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν ξέρουμε.

Κάνε ένα search στο φόρουμ μπας και έχει μιλήσει κάποιος.

Επειδή από skroutz  είδα θετικά πήρα ένα, από mediamarkt,για τον τρόπο πληρωμής που υπάρχει... Το δεύτερο μάλλον θα πάει 

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252394-a-c-in10-toshiba-ras10cavg-e-b10ckvg-e

Είτε ένα από τα δύο που μου είχατε προτείνει αν βρίσκω σε kotso καθώς στο praktiker (από τα λινκ) πρέπει να συμπληρώσεις αίτηση και μετά να σε πάρουν τηλ κτλ.  Καθώς βλέπω προτάσεις πολλές σε πολλούς γενικά για  Toshiba θα ακολουθήσω κ εγώ.

Ευχαριστώ πολύ για όλα, καλή συνέχεια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

@Socrates1977 φίλε μου μήπως είναι πολύ μεγάλα τα μηχανήματα που λες για τον χώρο σου;

σε 45 τμ μόνο αν δεν έχεις ίχνος μόνωσης ή πολύ ψηλό ταβάνι πιστεύω να χρειαστεί να πας κοντά στα 8 kW μηχάνημα..

Είσαι σίγουρος πως έτρεξες σωστά το εργαλείο για υπολογισμό θερμικών απωλειών που λέει στο καρφιτσωμένο σχόλιο;

Με τις σημερινές θερμοκρασίες (12 έξω) αυτή τη στιγμή ζεσταίνω 85 τμ (σχεδόν όλο το σπίτι) στους 21-22.5 με SRK63ZR-W (mitsubishi heavy), που είναι περίπου 7kW στη θέρμανση (ονομαστικά)

Θεωρω πως ναι το ετρεξα 2 φορες , σε περιοχη με αραιη δομηση , υψος οροφου 3μ , γωνιακο σπιτι αρα βορρα ,Νοτο, δυση εχω αερα(δλδ χωρις σπιτι διπλα)! με  πλημμελη μονωση,  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Vasilica89 είπε

Επειδή από skroutz  είδα θετικά πήρα ένα, από mediamarkt,για τον τρόπο πληρωμής που υπάρχει... Το δεύτερο μάλλον θα πάει 

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252394-a-c-in10-toshiba-ras10cavg-e-b10ckvg-e

Είτε ένα από τα δύο που μου είχατε προτείνει αν βρίσκω σε kotso καθώς στο praktiker (από τα λινκ) πρέπει να συμπληρώσεις αίτηση και μετά να σε πάρουν τηλ κτλ.  Καθώς βλέπω προτάσεις πολλές σε πολλούς γενικά για  Toshiba θα ακολουθήσω κ εγώ.

Ευχαριστώ πολύ για όλα, καλή συνέχεια 

Ωραία, οπότε αν αποκτήσεις άποψη για το juro, πες μας!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, liakjim είπε

Θα πήγαινα στο Yukai.

Ευχαριστώ για την απάντηση , 

 

σαν buck up μετα το Υukai να έχω μια εναλλακτική ?

 

Θεωρείς αγορά τώρα ή να περιμένω  τις εκπτώσεις του Ιανουάριου? (Το σκέφτομαι και με την λογική οτι μολις εκδοθήκαν 140.000 νέα κουπόνια , και θα συγκρατήσουν τις τιμές προς το παρόν. Από την άλλη ρισκάρω οτι κάποια μοντέλα θα εξαντληθούν.)

 

και τέλος το DAIKIN PERFERA FTXM71R/RXM71R εάν το βρω μεταξύ 1600-1700 αξίζει την υπέρβαση ή είναι "too much " για  την περιπτωση μου?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, Socrates1977 είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση , 

 

σαν buck up μετα το Υukai να έχω μια εναλλακτική ?

 

Θεωρείς αγορά τώρα ή να περιμένω  τις εκπτώσεις του Ιανουάριου? (Το σκέφτομαι και με την λογική οτι μολις εκδοθήκαν 140.000 νέα κουπόνια , και θα συγκρατήσουν τις τιμές προς το παρόν. Από την άλλη ρισκάρω οτι κάποια μοντέλα θα εξαντληθούν.)

 

και τέλος το DAIKIN PERFERA FTXM71R/RXM71R εάν το βρω μεταξύ 1600-1700 αξίζει την υπέρβαση ή είναι "too much " για  την περιπτωση μου?

 

Αν βρεις το perfera λίγο πάνω από τα χρήματα του yukai/arata του τύπου +200€ αλλά με επέκταση εγγύησης ή blue dealer , τότε θα αξίζει το έξτρα wifi , αισθητήρα παρουσίας, ιονιστή . Αλλιώς μάλλον όχι.

44 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Yukai=arata??

Ακριβώς.

18 ώρες πριν, mariariw22 είπε

Καλησπερα. Εχω 18αρι κλιματιστικο inverter fujitsu και οταν το εχω κατω απο 26 βαθμους, βγαζει κυματα κρυου αερα.Δε λεω οτι δε ζεσταινει αλλα... Πρεπει να ειναι στους 27 για να πεις καλη ζεστουλα. Εχει κανεις καποια ιδεα; Σημερα καθαρισα τα φιλτρα του αλλα εξακολουθουν τα κυματα κρυου αερα να υπαρχουν.

Fujitsu = χαμηλά watts συντήρησης. Τόσο χαμηλά που αναγκάζεται να ρίξει ταχύτητα ανεμιστήρα για να μη σε πεθάνει στον χλιαρό αέρα. Αλλά και πάλι. Κάτω από 30C βγαίνει. Αν έχεις και το asyg18klca που δεν πέφτει και πολύ η ταχύτητα του αέρα, όταν θα σε φτάσει, αυτός ο αέρας θα έχει γίνει 27-28 και θα τον νιώθεις όχι ζεστό.

Η οικονομία στη τσέπη , έχει το τίμημά της.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Έχω το παρακάτω https://www.fgeurope.gr/product/midea-klimatistiko-tichou-breezeless-9kbtu/ και προσπαθώ να βγάλω μια άκρη με τις καταναλώσεις.

Δεν έχω γράφημα να σας δείξω αλλά είναι ανοιχτό εδώ και μια ώρα και 20 λεπτά. Ξεκίνησε με κατανάλωση στα 800 με 1100 w για 20 λεπτα και εδώ και μια ώρα είναι στα 450w με 750w. Πιο κάτω δεν πέφτει. Χωρίς iFeel αυτό.

Και τα παρακάτω από το app:

Spoiler


image.jpeg.6bf9c44b30f5f6ccf1f59175af495826.jpeg

Ζητούμενη 21,5, το midea δείχνει 24,8 και συνεχίζει να δουλεύει φουλ. Σε Υ/δ 12τμ με κλειστή πόρτα και 7cm κέλυφος.

Είναι φυσιολογικό αυτό; Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω.

υ.γ. το midea το 24αρι για όσους θυμούντε με ifeel και θερμοκρασία στους 21 το σταθεροποίησα στα 800w.. (ήταν 1200w-2400w...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, greg4 είπε

Καλησπέρα,

Έχω το παρακάτω https://www.fgeurope.gr/product/midea-klimatistiko-tichou-breezeless-9kbtu/ και προσπαθώ να βγάλω μια άκρη με τις καταναλώσεις.

Δεν έχω γράφημα να σας δείξω αλλά είναι ανοιχτό εδώ και μια ώρα και 20 λεπτά. Ξεκίνησε με κατανάλωση στα 800 με 1100 w για 20 λεπτα και εδώ και μια ώρα είναι στα 450w με 750w. Πιο κάτω δεν πέφτει. Χωρίς iFeel αυτό.

Και τα παρακάτω από το app:

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

 

image.jpeg.6bf9c44b30f5f6ccf1f59175af495826.jpeg

Ζητούμενη 21,5, το midea δείχνει 24,8 και συνεχίζει να δουλεύει φουλ. Σε Υ/δ 12τμ με κλειστή πόρτα και 7cm κέλυφος.

Είναι φυσιολογικό αυτό; Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω.

υ.γ. το midea το 24αρι για όσους θυμούντε με ifeel και θερμοκρασία στους 21 το σταθεροποίησα στα 800w.. (ήταν 1200w-2400w...)

Εννοείται είναι φυσιολογικό. Είναι midea. 😅

Στα midea συνιστάται η χρήση follow me και όσο μεγαλύτερη ταχύτητα ανεμιστήρα είναι αποδεκτά από άποψη φασαρίας και ρευμάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...