Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, ppmarkos είπε

Γιατι αποκλείουμε όλα τα παραπάνω;

Gree δεν έχει αντιπροσωπία, midea + toyotomi μικρή εγγύηση και καίνε, invertor = midea άρα καίει σε θέρμανση, aux δεν ξέρουμε (ή θα είναι καλό ή όχι, δεν ξέρουμε).

Οπότε πάμε σε toshiba. 7 χρόνια εγγύηση, η εγκατάσταση στην τιμή, άψογη συμπεριφορά σε ψύξη και θέρμανση, αθόρυβο. Δεν έχει το wifi στην τιμή, αλλά είναι μικρό το κακό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Διαφορετικά μοντέλα, παρόμοιας χρονολογίας. Οι διαφορές φαίνονται αν ρίξεις μια ματιά στα χαρακτηριστικά τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Το πρώτο κατασκευάζεται στη Μαλαισία, το δεύτερο κάπου στην Ευρώπη.

Το πρώτο έχει καλύτερα χαρακτηριστικά.

Κανένα δεν έχει wifi μέσα και πρέπει να αγοράσεις τον αντάπτορα (σε περίπτωση που σε ενδιαφέρει).

Καλύτερα η αγορά να γίνει από blue dealer για να έχεις 5 χρόνια εγγύηση αντί για 3.

https://www.ydor.com.gr/klimatistiko-daikin-sensira-ftxc60c-rxc60c.html

Επεξ/σία από Grim Ripper
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, liakjim είπε

Gree δεν έχει αντιπροσωπία, midea + toyotomi μικρή εγγύηση και καίνε, invertor = midea άρα καίει σε θέρμανση, aux δεν ξέρουμε (ή θα είναι καλό ή όχι, δεν ξέρουμε).

Οπότε πάμε σε toshiba. 7 χρόνια εγγύηση, η εγκατάσταση στην τιμή, άψογη συμπεριφορά σε ψύξη και θέρμανση, αθόρυβο. Δεν έχει το wifi στην τιμή, αλλά είναι μικρό το κακό.

Σε ευχαριστώ πολύ. Κατατοπιστικοτατος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, mariariw22 είπε

Καλησπερα. Εχω 18αρι κλιματιστικο inverter fujitsu και οταν το εχω κατω απο 26 βαθμους, βγαζει κυματα κρυου αερα.Δε λεω οτι δε ζεσταινει αλλα... Πρεπει να ειναι στους 27 για να πεις καλη ζεστουλα. Εχει κανεις καποια ιδεα; Σημερα καθαρισα τα φιλτρα του αλλα εξακολουθουν τα κυματα κρυου αερα να υπαρχουν.

Ο χώρος που βρίσκεται το μηχάνημα τι θερμοκρασία έχει; Εφόσον, οπως λες, στους 27 σου βγάζει ζέστη δεν υπάρχει βλαβη. Το πιθανότερο είναι ότι ο χωρος έχει πιάσει τη θερμοκρασία που έχεις ορίσει και έτσι το κλιματιστικό χαμηλώνει στροφες με αποτέλεσμα να νιώθεις τα κρύα ρεύματα. Αυτή είναι η λειτουργία των Inverter, δεν μπορείς να κάνεις κάτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Giannis_Io είπε

Ο χώρος που βρίσκεται το μηχάνημα τι θερμοκρασία έχει; Εφόσον, οπως λες, στους 27 σου βγάζει ζέστη δεν υπάρχει βλαβη. Το πιθανότερο είναι ότι ο χωρος έχει πιάσει τη θερμοκρασία που έχεις ορίσει και έτσι το κλιματιστικό χαμηλώνει στροφες με αποτέλεσμα να νιώθεις τα κρύα ρεύματα. Αυτή είναι η λειτουργία των Inverter, δεν μπορείς να κάνεις κάτι. 

μήπως είναι τοποθετημένο πολύ ψηλά και η απόσταση από το ταβάνι είναι πολύ μικρή; πχ 10 εκατοστά;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Το πρώτο κατασκευάζεται στη Μαλαισία, το δεύτερο κάπου στην Ευρώπη.

Το πρώτο έχει καλύτερα χαρακτηριστικά.

Κανένα δεν έχει wifi μέσα και πρέπει να αγοράσεις τον αντάπτορα (σε περίπτωση που σε ενδιαφέρει).

Καλύτερα η αγορά να γίνει από blue dealer για να έχεις 5 χρόνια εγγύηση αντί για 3.

https://www.ydor.com.gr/klimatistiko-daikin-sensira-ftxc60c-rxc60c.html

Συμφωνώ..μου κάνει και το 18αρι και το 20αρι.το θέμα μου είναι να δέχεται το μαγαζί το πρόγραμμα αλλάζω συσκευή μιας και είμαι δικαιούχος...εκτός αν πάμε σε άλλο μηχάνημα παρόμοιας όμως ποιότητας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

μήπως είναι τοποθετημένο πολύ ψηλά και η απόσταση από το ταβάνι είναι πολύ μικρή; πχ 10 εκατοστά;

 

Αυτό θα πρέπει να μας το πει ο φίλος. Αν το έχουν κολλήσει ταβάνι θα διαβάζει εντελώς λάθος θερμοκρασία και θα κόβει νωρίς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Συμφωνώ..μου κάνει και το 18αρι και το 20αρι.το θέμα μου είναι να δέχεται το μαγαζί το πρόγραμμα αλλάζω συσκευή μιας και είμαι δικαιούχος...εκτός αν πάμε σε άλλο μηχάνημα παρόμοιας όμως ποιότητας 

Καλύτερα να μιλήσεις με κάποιους blue dealer για να είσαι σίγουρος αλλιώς θα πρότεινα τις αντίστοιχες εκδόσεις που έχουν οι αλυσίδες αλλά είναι +200€ περίπου οπότε βγαίνει το ίδιο πράγμα με το να πληρώσεις την εγκατάσταση...

Ίσως κανένα Toshiba yukai/Arata αν και μάλλον και αυτό βγαίνει πιο ακριβά στις αλυσίδες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Αυτό θα πρέπει να μας το πει ο φίλος. Αν το έχουν κολλήσει ταβάνι θα διαβάζει εντελώς λάθος θερμοκρασία και θα κόβει νωρίς.

ακριβώς,  επειδή είμαι μια φορά παθών, με ένα inventor δεν ήξερα τότε, πήγαν και μου το κόλλησαν στα 8 εκατοστά από το ταβάνι, για να πιάσει στο χώρο 22 έπρεπε να το βάζω 25 για να μην κόβει από νωρίς και αρχίζει τα on off..

ευτυχώς σε άλλο μηχάνημα το φέραμε όσο πιο χαμηλά γινόταν, περίπου στα 34 εκατοστά από το ταβάνι και είδα μεγάλη διαφορά στην λειτουργία της θέρμανσης.. 

μήπως την έχει "πατήσει " έτσι.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Καλύτερα να μιλήσεις με κάποιους blue dealer για να είσαι σίγουρος αλλιώς θα πρότεινα τις αντίστοιχες εκδόσεις που έχουν οι αλυσίδες αλλά είναι +200€ περίπου οπότε βγαίνει το ίδιο πράγμα με το να πληρώσεις την εγκατάσταση...

Ίσως κανένα Toshiba yukai/Arata αν και μάλλον και αυτό βγαίνει πιο ακριβά στις αλυσίδες.

Δυστυχώς στα daikin οι αλυσίδες έχουν με τα 3 χρόνια εγγύηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα ,

 

και εγώ νέος δικαιούχος του voucher , ψάχνω ένα κλιματιστικό  και θέλω την βοήθειά σας.

Στην αρχή χωρίς έρευνα και μόνο με κάποιες κριτικές σκεφτόμουν να αγοράσω το:

https://www.skroutz.gr/s/9496876/Toyotomi-Kuro-TKN-TKG-671R32-%CE%9A%CE%BB%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-Inverter-24000-BTU-A-A-%CE%BC%CE%B5-%CE%99%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-WiFi.html

μετά από διάβασμα περίπου 50-70 σελίδων στο φόρουμ είμαι ανάμεσα στα εξής :   

https://www.skroutz.gr/s/23492464/Toshiba-Shorai-Edge-RAS-B24J2KVSG-E-RAS-24J2AVSG-E-%CE%9A%CE%BB%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-Inverter-24000-BTU-A-A.html

https://www.skroutz.gr/s/35887914/Toshiba-Yukai-RAS-24E2KVG-E-RAS-24E2AVG-E-%CE%9A%CE%BB%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-Inverter-24000-BTU-A-A.html?from=account_favorites

https://www.skroutz.gr/s/23733657/Mitsubishi-Electric-MSZ-MUZ-HR71VF-%CE%9A%CE%BB%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-Inverter-24000-BTU-A-A.html?from=featured&product_id=59234820

και εάν κάνω την υπέρβαση μέχρι 1600-1700€

https://www.skroutz.gr/s/28170793/Daikin-FTXM71R-RXM71R-%CE%9A%CE%BB%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-Inverter-24000-BTU-A-A-%CE%BC%CE%B5-WiFi.html#reviews

  1. είμαι στον σωστό δρόμο;  
  2. Να κάνω αγορά τώρα ή μετα την Πρωτοχρονιά;
  3. Υπάρχει κάποια άλλη επιλογή;

εάν κάποιος μπορεί να βοηθήσει εκ των προτέρων ευχαριστώ!!

 

Ποσό που  : έως 1400€ - για εξαιρετικές περιπτώσεις (έως 1700€)

Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: αντικατάσταση /          fujitsu 24 000 btu του 2007.

Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): να συμμετέχει στο Πρόγραμμα «ΑΝΑΚΥΚΛΩΝΩ-ΑΛΛΑΖΩ ΣΥΣΚΕΥΗ

Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 40% θέρμανση: 60% ψύξη / 40% θέρμανση

Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: περιστασιακή πηγή θέρμανσης, αποκλειστική πηγή σε ψύξη

Χώρος που θα τοποθετηθεί: Ενιαίος χώρος 45τμ σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα.

Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Ελευσίνα με 39,1C το καλοκαίρι και -0,1C τον χειμώνα για το 2022

Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: κατά προτίμηση αθόρυβο , λογική εγγύηση, Features όχι απαραίτητα αλλά μου αρέσουν ,

Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα,: μετριες μονώσεις.

8048.99 Watt

6922.13 KCal/h

178.87 Watt/m2

153.83 KCal/h/m2

για 22C

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Καλύτερα να μιλήσεις με κάποιους blue dealer για να είσαι σίγουρος αλλιώς θα πρότεινα τις αντίστοιχες εκδόσεις που έχουν οι αλυσίδες αλλά είναι +200€ περίπου οπότε βγαίνει το ίδιο πράγμα με το να πληρώσεις την εγκατάσταση...

Ίσως κανένα Toshiba yukai/Arata αν και μάλλον και αυτό βγαίνει πιο ακριβά στις αλυσίδες.

Βρήκα και αυτά 

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/213416-toshiba-edge-18j2avsg-e-b18j2kvsg

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252397-a-c-in18-toshiba-ras18cavg-e-18ckvg-e

 

Το edge είδα πιο φτηνά και έχει πιο καλά seer scop

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Ναι είναι μια καλή επιλογή το edge απλά τώρα τελευταία κάποια παιδιά εδώ μέσα είχαν θέμα με τον ανεμιστήρα και τους έκανε ήχους/δονήσεις και περιμένουν το ανταλλακτικό.

Παρόλο που έγινε ήδη 1-2 φορές αντικατάσταση στη μονάδα το θέμα υπήρχε ακόμη οπότε περιμένουν νέο ανταλλακτικό, φαίνεται ότι υπάρχει θέμα με κάποια παρτίδα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...