Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με μέτρηση κάθε χώρου ξεχωριστά έχουμε Σαλόνι 2375 με 23 βαθμούς, Κουζίνα 2267 με 23 βαθμούς, Δωμ 1 3101 με 22 βαθμούς, Δωμ 2 2538 με 22 βαθμούς.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, tasep είπε

Με μέτρηση κάθε χώρου ξεχωριστά έχουμε Σαλόνι 2375 με 23 βαθμούς, Κουζίνα 2267 με 23 βαθμούς, Δωμ 1 3101 με 22 βαθμούς, Δωμ 2 2538 με 22 βαθμούς.  

Αν τα έχεις κάνει σωστά θα είσαι κομπλέ με το 12αρι. Να είμαστε καλά να μας τα πεις μετά τον χειμώνα. Προσοχή μεγάλη στην εγκατάσταση, τα έχουμε πει, κενό με αντλία, όχι λιγότερο από τρία μέτρα χαλκοσωλήνες, αποστάσεις από εμπόδια τοίχους κτλ. Σκύλος σε αυτά, μην τους χαριστεις και να πάρεις ρεπό όταν θα έρθουν να το βάλουν για να τους δαγκώσεις στον λαιμό στην πρώτη λαμογιά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί 3 μέτρα σωλήνες; Το βάζει ο αδερφός μου και δεν έβαλε 3 μέτρα στο άλλο. Βασικά σε κανένα δεν έχω 3 μέτρα. 

Επεξ/σία από tasep
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tasep είπε

Γιατί 3 μέτρα σωλήνες; Το βάζει ο αδερφός μου και δεν έβαλε 3 μέτρα στο άλλο. Βασικά σε κανένα δεν έχω 3 μέτρα. 

Τα λέμε στο sticky.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, liakjim είπε

Μπορείς να μας το δείξεις σε ένα video ;

Το τρέμουλο φαίνεται χαρακτηριστικά. Όταν ο ανεμιστήρας γυρνάει κυκλικά και όχι έκκεντρα δεν υπάρχει τρέμουλο στο μολύβι. Το δοκίμασα σε Daikin και Fujitsu.Θόρυβος-χτύπημα από τον ανεμιστήρα δεν εμφανίζεται αλλά με τον καιρό θα φανεί. Έχω κολλήσει κάτι στον τοίχο για να φαίνεται η κίνηση του μολυβιού.

 

Επεξ/σία από velissarios1
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tasep είπε

Γιατί 3 μέτρα σωλήνες; Το βάζει ο αδερφός μου και δεν έβαλε 3 μέτρα στο άλλο. Βασικά σε κανένα δεν έχω 3 μέτρα. 

2.5 μέτρα minimum απαιτούν οι κατασκευαστές (το αναγράφουν σε εγχειρίδιο τοποθέτησης) , και αν η απόσταση είναι μικρότερη γίνεται κουλούρα ο χαλκός - λειτουργεί και σαν ελαιοπαγίδα έτσι- τα μαστόρια βάζουν μικρότερο μήκος για να γλιτώσουν το κόστος και είναι λάθος πρακτική , μπορεί να έχει το κλιματιστικό μειωμένη απόδοση , μέχρι και να στο "πετάξουν" εκτός εγγύησης σε περίπτωση βλάβης σε επιτόπιο έλεγχο.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, velissarios1 είπε

Το τρέμουλο φαίνεται χαρακτηριστικά. Όταν ο ανεμιστήρας γυρνάει κυκλικά και όχι έκκεντρα δεν υπάρχει τρέμουλο στο μολύβι. Το δοκίμασα σε Daikin και Fujitsu.Θόρυβος-χτύπημα από τον ανεμιστήρα δεν εμφανίζεται αλλά με τον καιρό θα φανεί. Έχω κολλήσει κάτι στον τοίχο για να φαίνεται η κίνηση του μολυβιού.

 

Δεν δοκιμάζεις να βάλεις κάνα βάρος στη φτερωτη μέσα ,όπως αυτά που βάζουμε στις ζάντες όταν γίνεται ζυγοστάθμιση πας και σταματήσει ,τραβά σε ένα βουλκανιζατέρ και ζητά μερικά με λίγα γραμμάρια και ξεκινά βάλε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, catmaster είπε

2.5 μέτρα minimum απαιτούν οι κατασκευαστές (το αναγράφουν σε εγχειρίδιο τοποθέτησης) , και αν η απόσταση είναι μικρότερη γίνεται κουλούρα ο χαλκός - λειτουργεί και σαν ελαιοπαγίδα έτσι- τα μαστόρια βάζουν μικρότερο μήκος για να γλιτώσουν το κόστος και είναι λάθος πρακτική , μπορεί να έχει το κλιματιστικό μειωμένη απόδοση , μέχρι και να στο "πετάξουν" εκτός εγγύησης σε περίπτωση βλάβης σε επιτόπιο έλεγχο.
 

3μ λένε στο 99% των περιπτώσεων εκτός αν λες και το μισό μέτρο που έχουν πάνω από πριν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χμ νομίζω οτι δεν θα μπορέσω να βρω ακριβώς το σημείο του έκκεντρου (θυμάμαι είχα ρωτήσει ζυγοσταθμιστή ελαστικών για το σημείο πρέπει να τοποθετήσει βαρίδι για να σταματήσει να τρέμει το λάστιχο και απέφυγε να μου απαντήσει)

Επεξ/σία από velissarios1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

3μ λένε στο 99% των περιπτώσεων εκτός αν λες και το μισό μέτρο που έχουν πάνω από πριν.

Αυτό - 2,5+0,5 συνολικά 3 μέτρα από ρακόρ εσωτερικής μονάδας σε ρακόρ εξωτερικής. (μονωμένα φυσικά και χωρίς τσακίσματα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Το ένα απ'τα 2 sendo cronus μου, έβγαλε βλάβη στον ανεμιστήρα. Μάλλον είναι κολλητικό στο forum. 🤣  Το service κλασικά μού έλεγε παρλαπίπες, διάφορα σενάρια που θα μπορούσαν να αποφύγουν τη βλάβη ώστε να το ρίξουν σε κακή εγκατάσταση. Η βλάβη παρουσιάστηκε 8 μήνες μετά, δεν υπήρχε περίπτωση να είναι κακή εγκατάσταση. Δεν υπήρξε κακομεταχείρηση, το αλφάδιασμα έγινε σωστά,  έκοψαν απόδειξη εννοείται.

Τέσπα, έστειλαν τον εξουσιοδοτημένο τεχνικό... δοκίμασε 2 φορές να το φέρει στα ίσια του αλλά ο θόρυβος δεν έφυγε. Πάω για αλλαγή μοτέρ και ανεμιστήρα.

 

Τι "συμπτώματα" είχε η βλάβη στον ανεμιστήρα; Τον άκουγες να βρίσκει κάπου; Έχω κι εγώ δύο sendo απλά είναι άλλη σειρά και όπως καταλαβαίνεις μπηκα στην πρίζα τώρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, velissarios1 είπε

Χμ νομίζω οτι δεν θα μπορέσω να βρω ακριβώς το σημείο του έκκεντρου (θυμάμαι είχα ρωτήσει ζυγοσταθμιστή ελαστικών για το σημείο πρέπει να τοποθετήσει βαρίδι για να σταματήσει να τρέμει το λάστιχο και απέφυγε να μου απαντήσει)

Εγώ θα ξεκινούσα με ένα πολύ μικρό από τη πλευρά που είναι το μοτέρ εντελώς άκρη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Τι "συμπτώματα" είχε η βλάβη στον ανεμιστήρα; Τον άκουγες να βρίσκει κάπου; Έχω κι εγώ δύο sendo απλά είναι άλλη σειρά και όπως καταλαβαίνεις μπηκα στην πρίζα τώρα 

Στο silent mode και σε κατάσταση standby (που ανεβαίνουν πάνω οι θυρίδες και δουλεύει ο ανεμιστήρας σε χαμηλές στροφές), άκουω πως κάπου βρίσκει... ένα συνεχόμενο τακ-τακ-τακ. Το ακούω μόνο σε απόλυτη ησυχία αν βρίσκομαι πολύ κοντά. Στη 1η σκάλα και παραπάνω και πάλι βρίσκει αλλά δεν ακούγεται, το καλύπτει ο θόρυβος του αέρα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, velissarios1 είπε

[...]

Ο τεχνικός (προς τιμή του) δεν εμφανίστηκε πουθενά να διαφωνεί μαζί μου ως προς την έκκεντρη κίνηση του ανεμιστήρα (το έβλεπε άλλωστε όταν κόλλησα στην περσίδα ξανά ένα μολύβι που χόρευε σαν τρελό όσο δούλευε το κλιματιστικό) και ανέφερε οτι είναι καινούργια σειρά της Toshiba και ίσως γι αυτό εμφανίζει αυτά τα θέματα. Θα ενημερώσω όταν !!! έρθει το ανταλλακτικό.

Αυτό που πρέπει  να προβληματίζει είναι ότι αυτή η έκκεντρη κίνηση ίσως υπάρχει σε όλη την σειρά edge και ίσως να μην γινόταν ποτέ αντιληπτή αν δεν ήμασταν όλοι εδώ μέσα ψυλλιασμένοι από την αρχή με τα προβλήματα της σειράς edge τα οποία αναφέρθηκαν από άλλα μέλη του forum.

Φανταστείτε όμως κάποιον ιδιοκτήτης του παραπάνω κλιματιστικού που δεν μπαίνει στο συγκεκριμένο νήμα του φόρουμ δεν θα αντιληφθεί ποτέ την έκκεντρη κίνηση του ανεμιστήρα (εκτός όταν αρχίσει κάποια στιγμή να χτυπάει).

 

- Το θέμα αυτό ήταν γνωστό σε πολλούς ψυκτικούς μηχανικούς και εξειδικευμένα καταστήματα, εδώ και μερικούς μήνες μήνες.

- Ρίξε μια ματιά και σε ότι γράφτηκε στο παρόν θέμα στις 28/10/2022.

Επεξ/σία από filipN
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, velissarios1 είπε

Δυστυχώς όχι. Η ιστορία μου ακολουθεί κατά γράμμα την ιστορία του φίλου από το φόρουμ Harkonto. Και σε αυτόν αρχικά άλλαξαν την εσωτερική μονάδα και στην συνέχεια αφού το πρόβλημα επέμενε (ελαττωματική παρτίδα) άλλαξαν τον ανεμιστήρα για να διορθωθεί.

Εγώ είμαι στην φάση αναμονής αλλαγής ανεμιστήρα. Το κέντρο εξυπηρέτησης με είχε ενημερώσει ότι δεν είναι διαθέσιμος ο ανεμιστήρας και θα έρθει σε 12-14 εβδομάδες.

Ο τεχνικός (προς τιμή του) δεν εμφανίστηκε πουθενά να διαφωνεί μαζί μου ως προς την έκκεντρη κίνηση του ανεμιστήρα (το έβλεπε άλλωστε όταν κόλλησα στην περσίδα ξανά ένα μολύβι που χόρευε σαν τρελό όσο δούλευε το κλιματιστικό) και ανέφερε οτι είναι καινούργια σειρά της Toshiba και ίσως γι αυτό εμφανίζει αυτά τα θέματα. Θα ενημερώσω όταν !!! έρθει το ανταλλακτικό.

Αυτό που πρέπει  να προβληματίζει είναι ότι αυτή η έκκεντρη κίνηση ίσως υπάρχει σε όλη την σειρά edge και ίσως να μην γινόταν ποτέ αντιληπτή αν δεν ήμασταν όλοι εδώ μέσα ψυλλιασμένοι από την αρχή με τα προβλήματα της σειράς edge τα οποία αναφέρθηκαν από άλλα μέλη του forum.

Φανταστείτε όμως κάποιον ιδιοκτήτης του παραπάνω κλιματιστικού που δεν μπαίνει στο συγκεκριμένο νήμα του φόρουμ δεν θα αντιληφθεί ποτέ την έκκεντρη κίνηση του ανεμιστήρα (εκτός όταν αρχίσει κάποια στιγμή να χτυπάει).

 

φίλε μου ποιο εdge έχεις? εννοώ btu. Έχει διαπιστωθεί σε διαφορετικά μεγέθη ή σε όλα? εγώ έχω βάλει 18αρι πριν κάνα 15ημερο και δεν έχω ακούσει κάτι προς το παρών. 

Επεξ/σία από Dask92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...