Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, mechpanos είπε

κάνω μια πρόχειρη μελέτη απωλειών, και βλέπω ότι με καλύπτει και 12άρι. Άν

Ναι σωστά αλλά αυτός στη πρόχειρη μελέτη έβγαλε ότι το σπίτι θέλει 2 των 24 αρων και αυτός έχει τωρα 2 των 12 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, mechpanos είπε

Εξαρτάται μάγκες. Στο γραφείο μου είχα ένα 18άρι ON OFF που παρέδωσε πνεύμα. Και λέω τι να βάλω...κάνω μια πρόχειρη μελέτη απωλειών, και βλέπω ότι με καλύπτει και 12άρι. Άντε στα πολύ κρύα και στις πολλές ζέστες να χωλαίνει λίγο αλλά ΟΚ. Τελικά δεν χώλαινε καθόλου γιατί ούτε σε ψυγείο θέλω να δουλεύω, ούτε σε φούρνο. Όχι μόνο δε χωλαίνει, αλλά δουλεύει ρελαντί.

Μακάρι. Πάντως έχει πει ότι το σπίτι είναι εντελώς αμονωτο. Επίσης είναι στη Θεσσαλονίκη. Αν έχει 200W/m2 απώλειες και το σαλόνι είναι 25τμ αυτό σημαίνει 5000W. Όταν λοιπόν το 12αρι στους 3 βαθμούς και κάτω δίνει 3000W , τι θα γίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Ναι σωστά αλλά αυτός στη πρόχειρη μελέτη έβγαλε ότι το σπίτι θέλει 2 των 24 αρων και αυτός έχει τωρα 2 των 12 

Δεν παρεκολούθην όλιν την συζήτησιν...καλώς άξεται ούτο... :( 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, tasep είπε

Γιατί λέτε ότι θα καίει πιο πολύ; Δεν είναι καλύτερα ένα νέο ινβέρτερ από ένα παλιό; 

Ναι είναι καλύτερα. Αρκεί να φτάνει. Μπορείς να κάνεις τους υπολογισμούς που ζητήσαμε χθες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tasep είπε

Γιατί λέτε ότι θα καίει πιο πολύ; Δεν είναι καλύτερα ένα νέο ινβέρτερ από ένα παλιό; 

 

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Μακάρι. Πάντως έχει πει ότι το σπίτι είναι εντελώς αμονωτο. Επίσης είναι στη Θεσσαλονίκη. Αν έχει 200W/m2 απώλειες και το σαλόνι είναι 25τμ αυτό σημαίνει 5000W. Όταν λοιπόν το 12αρι στους 3 βαθμούς και κάτω δίνει 3000W , τι θα γίνει;

tasep, ας το δούμε ψύχραιμα, αφού έγινε ότι έγινε. Η θεωρία έτσι κι αλλιώς λέει ότι ένα κλιματιστικό δεν εξυπηρετει για δυο ξεχωριστούς χώρους.  Αν κατάλαβα καλά το σχεδιάγραμμα, εσύ αυτό προσπάθούσες με το παλιό. Σε ποιό δωματιο κάθεστε περισσότερο, στην κουζίνα ή στο διπλανό; Βάλτο εκεί, στο πιο πολυσύχναστο από τα δυο,  να σου καλύπτει σίγουρα αυτό. Βγαίνει ο χειμώνας και"χρωστάς" άλλο ένα 12ρι τουλάχιστον στο μέλλον. Με την τιμή που έχει το συγκεκριμένο, 349 αν είδα σωστά, δεν χάνεις μεσοπρόθεσμα, 2 τέτοια κοστίζουν όσο ένα άλλο μεγαλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, tasep είπε

Σαλόνι και κουζίνα είναι αυτά που καθόμαστε και θέλω να πηγαίνει ζέστη στα δύο δωμάτια να μην είναι εντελώς κρύα. 

Δεν θα γίνει. Θα πρέπει κάτι να κάνεις και σε αυτά τα 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Πλάκα κάνεις....

Δυστυχώς όχι. Η ιστορία μου ακολουθεί κατά γράμμα την ιστορία του φίλου από το φόρουμ Harkonto. Και σε αυτόν αρχικά άλλαξαν την εσωτερική μονάδα και στην συνέχεια αφού το πρόβλημα επέμενε (ελαττωματική παρτίδα) άλλαξαν τον ανεμιστήρα για να διορθωθεί.

Εγώ είμαι στην φάση αναμονής αλλαγής ανεμιστήρα. Το κέντρο εξυπηρέτησης με είχε ενημερώσει ότι δεν είναι διαθέσιμος ο ανεμιστήρας και θα έρθει σε 12-14 εβδομάδες.

Ο τεχνικός (προς τιμή του) δεν εμφανίστηκε πουθενά να διαφωνεί μαζί μου ως προς την έκκεντρη κίνηση του ανεμιστήρα (το έβλεπε άλλωστε όταν κόλλησα στην περσίδα ξανά ένα μολύβι που χόρευε σαν τρελό όσο δούλευε το κλιματιστικό) και ανέφερε οτι είναι καινούργια σειρά της Toshiba και ίσως γι αυτό εμφανίζει αυτά τα θέματα. Θα ενημερώσω όταν !!! έρθει το ανταλλακτικό.

Αυτό που πρέπει  να προβληματίζει είναι ότι αυτή η έκκεντρη κίνηση ίσως υπάρχει σε όλη την σειρά edge και ίσως να μην γινόταν ποτέ αντιληπτή αν δεν ήμασταν όλοι εδώ μέσα ψυλλιασμένοι από την αρχή με τα προβλήματα της σειράς edge τα οποία αναφέρθηκαν από άλλα μέλη του forum.

Φανταστείτε όμως κάποιον ιδιοκτήτης του παραπάνω κλιματιστικού που δεν μπαίνει στο συγκεκριμένο νήμα του φόρουμ δεν θα αντιληφθεί ποτέ την έκκεντρη κίνηση του ανεμιστήρα (εκτός όταν αρχίσει κάποια στιγμή να χτυπάει).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, velissarios1 είπε

Δυστυχώς όχι. Η ιστορία μου ακολουθεί κατά γράμμα την ιστορία του φίλου από το φόρουμ Harkonto. Και σε αυτόν αρχικά άλλαξαν την εσωτερική μονάδα και στην συνέχεια αφού το πρόβλημα επέμενε (ελαττωματική παρτίδα) άλλαξαν τον ανεμιστήρα για να διορθωθεί.

Εγώ είμαι στην φάση αναμονής αλλαγής ανεμιστήρα. Το κέντρο εξυπηρέτησης με είχε ενημερώσει ότι δεν είναι διαθέσιμος ο ανεμιστήρας και θα έρθει σε 12-14 εβδομάδες.

Ο τεχνικός (προς τιμή του) δεν εμφανίστηκε πουθενά να διαφωνεί μαζί μου ως προς την έκκεντρη κίνηση του ανεμιστήρα (το έβλεπε άλλωστε όταν κόλλησα στην περσίδα ξανά ένα μολύβι που χόρευε σαν τρελό όσο δούλευε το κλιματιστικό) και ανέφερε οτι είναι καινούργια σειρά της Toshiba και ίσως γι αυτό εμφανίζει αυτά τα θέματα. Θα ενημερώσω όταν !!! έρθει το ανταλλακτικό.

Αυτό που πρέπει  να προβληματίζει είναι ότι αυτή η έκκεντρη κίνηση ίσως υπάρχει σε όλη την σειρά edge και ίσως να μην γινόταν ποτέ αντιληπτή αν δεν ήμασταν όλοι εδώ μέσα ψυλλιασμένοι από την αρχή με τα προβλήματα της σειράς edge τα οποία αναφέρθηκαν από άλλα μέλη του forum.

Φανταστείτε όμως κάποιον ιδιοκτήτης του παραπάνω κλιματιστικού που δεν μπαίνει στο συγκεκριμένο νήμα του φόρουμ δεν θα αντιληφθεί ποτέ την έκκεντρη κίνηση του ανεμιστήρα (εκτός όταν αρχίσει κάποια στιγμή να χτυπάει).

 

Μπορείς να μας το δείξεις σε ένα video ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξανά ανεβάζω με κάποιες λεπτομέρειες ακόμα. Το δωμάτιο 1 είναι το πλήρως εκτεθειμένο, τα άλλα δωμάτια είναι κάπως καλυμμένα. 

IMG_20221216_154240.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tasep είπε

Το ξανά ανεβάζω με κάποιες λεπτομέρειες ακόμα. Το δωμάτιο 1 είναι το πλήρως εκτεθειμένο, τα άλλα δωμάτια είναι κάπως καλυμμένα. 

IMG_20221216_154240.jpg

Κάνε ρε κούκλε τους υπολογισμούς για κουζίνα, σαλονι, δωμάτιο 1 , δωμάτιο 2. Μόνο αυτά τα 4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ένα απ'τα 2 sendo cronus μου, έβγαλε βλάβη στον ανεμιστήρα. Μάλλον είναι κολλητικό στο forum. 🤣  Το service κλασικά μού έλεγε παρλαπίπες, διάφορα σενάρια που θα μπορούσαν να αποφύγουν τη βλάβη ώστε να το ρίξουν σε κακή εγκατάσταση. Η βλάβη παρουσιάστηκε 8 μήνες μετά, δεν υπήρχε περίπτωση να είναι κακή εγκατάσταση. Δεν υπήρξε κακομεταχείρηση, το αλφάδιασμα έγινε σωστά,  έκοψαν απόδειξη εννοείται.

Τέσπα, έστειλαν τον εξουσιοδοτημένο τεχνικό... δοκίμασε 2 φορές να το φέρει στα ίσια του αλλά ο θόρυβος δεν έφυγε. Πάω για αλλαγή μοτέρ και ανεμιστήρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και μπήκα στη συζήτηση με αφορμή τον φίλο tasep, να ενημερώσω όποιον τυχόν αναρωτιόταν ότι τελικά δεν πήρα δεύτερο κλιματιστικό για τον μεγάλο χώρο που έχω, πήρα κλιματιστικό για ένα δωμάτιο που είχα ακάλυπτο. Μικρό δωμάτιο (αλλά χωρίς μονώσεις είπαμε, έχει τρελές απώλειες), πήρα το 12ρι του Leroy στα 329 (ήταν Black Friday αν θυμάστε), Μια χαρά πάει. Τώρα έχω 4 κλιματιστικά σε 4 χώρους. Στο μεγάλο ψύχος δεν θα καλύπτομαι στον ενιαίο 33 τετραγωνικά με το 18ρι GE, οκ, έβαλα και πετρέλαιο όπως κάθε χρόνο για να ανάψει όταν δεν θα τραβάνε τα μηχανήματα. Θα σας ενημερώσω για συνολικές καταναλώσεις κατοικίας όταν ψυχράνει λίγο (από Δευτέρα - Τρίτη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...