Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

liakjim Δεν καταλαβαίνω πως να το κάνω ξεχωριστά για κάθε δωμάτιο. Μάλλον θα πάρω ένα νέο 12ρι τελικά και ότι βγει.

dimostr Η αλήθεια είναι ότι δεν έχει καμία μόνωση το σπίτι. Τρυπήσαμε τον εξωτερικό τοίχο όταν βάλαμε το 12ρι και ήταν μόνο σοβάς και τούβλο.

Επεξ/σία από tasep
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 λεπτά πριν, tasep είπε

liakjim Δεν καταλαβαίνω πως να το κάνω ξεχωριστά για κάθε δωμάτιο. Μάλλον θα πάρω ένα νέο 12ρι τελικά και ότι βγει.

dimostr Η αλήθεια είναι ότι δεν έχει καμία μόνωση το σπίτι. Τρυπήσαμε τον εξωτερικό τοίχο όταν βάλαμε το 12ρι και ήταν μόνο σοβάς και τούβλο.

Απλό. Στις ερωτήσεις θα βάλεις πρώτα τα τετραγωνικά, ανοίγματα, συνορεύοντες χώρους, προσανατολισμό κτλ πρώτα του σαλονιού, μετά της κουζίνας , μετά το ένα δωμάτιο και μετά το άλλο. Θα βγουν 4 αποτελέσματα. Γράψε μας μόνο τα watts πχ 4000, 4000, 2000, 2000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Specs είπε

Μη βιαζεσαι. Και κατι ακομη, δουλευει σερί η το κλεινεις;

το κλείνω. Δεν έχουν πιάσει ακόμα τα κρύα να το αφήσω ανοιχτό και έχω και πετρέλαιο που έβαλα με επιδότηση με 60 λεπτά το λίτρο. Οπότε μάλλον απο Τέλος Ιανουαρίου θα δουλέψει φουλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

το κλείνω

αρα δεν μπορεις να ξερεις την επαρκεια του οταν πιασει πιο πολλα κρυα, γιατι δεν εχει σταθεροποιηθει η λειτουργια του μαζι με τη θερμοκρασια του χωρου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/12/2022 στις 6:54 ΠΜ, liakjim είπε

ΥΓ Βλέπω ότι είναι ίδιο με ένα Sinclair Marvin SIH-24BIMC-SOH-24BIM.

Πωπω!!! Yπάρχουν κλιματιστικά με φίρμα Sinclair; Σήκω θειε Clive να δεις τι έγινε το όνομα σου... 😳

Ελπίζω μόνο να μην έχουν τηλεχειριστήριο "γομολάστιχα" για όσους καταλαβαινουν το αστειο... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, tasep είπε

dimostr To έκανα έτσι όπως το κατάλαβα. Οικοδομή δεκαετίας 70, αμόνωτη και εκτεθειμένη.

olddognewtricks έχω το online της ΔΕΗ με 0.096/kwh

εικόνα_2022-12-15_165802218.png

Προς tasep (για να μη μπερδευόμαστε). Αν έχεις το παλιό online υπάρχει διαφορά, αλλά βέβαια τσάμπα δεν είναι. Κι εγώ αυτό έχω (όσο το εχω ακόμη). Οι κιλοβατώρες πάνω από τις 500 το μήνα σου κοστίζουν περίπου 0,23 Ευρώ. Γιατί "σε σκίζουν" οι ΥΚΩ (που λένε ότι θα μειωθούν για τις μεγάλες καταναλώσεις αλλά ακόμη δεν το είδαμε).  Ενώ οι κιλοβατώρες μέχρι τις 400 το μήνα σου βγαίνουν 0,16 και οι 400-500 κάτι ενδιάμεσο. Εκτός αν έχεις και νυχτερινό και κάνεις καταναλώσεις και την νύχτα, οπότε  γλυτώνεις και χρεώσεις ΥΚΩ, αλλά τότε τους 3 κρύους μήνες θα κάψεις πάνω από 1500 κιλοβατώρες τον μήνα - δηλαδή το νυχτερινό σε αμόνωτη κατοικία με αποκλειστική θέρμανση με ρεύμα συμφέρει προφανώς αλλά με τη λογική ότι θα πληρώσεις πολλά ούτως ή άλλως. Με το δεδομένο λοιπόν του παλαιού online, σου βγαίνει 950 το ψυχρό  τρίμηνο, ισχύει ακόμη περισσότερο το "κάτσε στα αυγά σου φέτος και αν μπορείς κάνε οικονομία". Όμως από του χρόνου, οι χρεώσεις σου θα είναι αυτές που σου γράφω στην προηγούμενη ανάρτηση (ή χειρότερες) και  άρα βρες τρόπο του χρόνου να έχεις αλλάξει το παλιό 18ρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/12/2022 στις 5:37 ΜΜ, velissarios1 είπε

Δυστυχώς τα νέα δεν είναι πολύ ευχάριστα. Επικοινώνησε σήμερα η εταιρία μαζί μου και με ενημέρωσε ότι επειδή το ανταλλακτικό θα έρθει σε 12 με 14 εβδομάδες η μαμά Carrier ενέκρινε την αντικατάσταση όλης της εσωτερικής μονάδας. Αντικατάσταση που θα γίνει πολύ σύντομα.

Θα ενημερώσω για την πορεία της επισκευής(!!!) όταν έχω νέα.

Καλησπέρα σε όλους. Έγινε η αντικατάσταση της εσωτερικής μονάδας με νέα και φυσικά και αυτή εμφανίζει την έκκεντρη περιστροφή του ανεμιστήρα. Θόρυβο δεν κατάφερα να ακούσω ακόμα αλλά σύντομα θα εμφανιστεί.

Δηλώθηκε από το συνεργείο σαν βλάβη ανεμιστήρα και περιμένουμε 12-14 εβδομάδες για την αντικατάστασή του.

Επεξ/σία από velissarios1
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, velissarios1 είπε

Καλησπέρα σε όλους. Έγινε η αντικατάσταση της εσωτερικής μονάδας με νέα και φυσικά και αυτή εμφανίζει την έκκεντρη περιστροφή του ανεμιστήρα. Θόρυβο δεν κατάφερα να ακούσω ακόμα αλλά σύντομα θα εμφανιστεί.

Δηλώθηκε από το συνεργείο σαν βλάβη ανεμιστήρα και περιμένουμε 12-14 εβδομάδες για την αντικατάστασή του.

Πλάκα κάνεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, velissarios1 είπε

Καλησπέρα σε όλους. Έγινε η αντικατάσταση της εσωτερικής μονάδας με νέα και φυσικά και αυτή εμφανίζει την έκκεντρη περιστροφή του ανεμιστήρα. Θόρυβο δεν κατάφερα να ακούσω ακόμα αλλά σύντομα θα εμφανιστεί.

Δηλώθηκε από το συνεργείο σαν βλάβη ανεμιστήρα και περιμένουμε 12-14 εβδομάδες για την αντικατάστασή του.

 

47 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πλάκα κάνεις....

Τα νέα LG έχουν γίνει μου φαίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, tasep είπε

olddognewtricks's παρήγγειλα ένα ίδιο 12ρι και θα το αντικαταστήσω το παλιό. 12ρι equation από leroy merlin πήρα. 

Θα αντικαταστήσεις το 18 αρι on off με το καινούργιο 12 αρι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimostr είπε

Θα αντικαταστήσεις το 18 αρι on off με το καινούργιο 12 αρι?

Καλά θα πάει αυτό....

Σε έναν μήνα : "ρε παιδιά, είχα 30kwh και τώρα 50 και δεν ζεσταίνομαι, μήπως είναι χαλασμένο; "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Καλά θα πάει αυτό....

Σε έναν μήνα : "ρε παιδιά, είχα 30kwh και τώρα 50 και δεν ζεσταίνομαι, μήπως είναι χαλασμένο; "

Τώρα ότι και να πούμε έγινε και δυστυχώς κάποιος τον πήρε στο λαιμό του και τα άντερα του θα κάψει και δε θα ζεσταθεί εάν όντως κάνει τέτοια αλλαγή με αυτές τις απώλειες που μας έδειξε ,ελπίζω να έχει κάνει λάθος στο λινκ υπολογισμού και να μην είναι έτσι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται μάγκες. Στο γραφείο μου είχα ένα 18άρι ON OFF που παρέδωσε πνεύμα. Και λέω τι να βάλω...κάνω μια πρόχειρη μελέτη απωλειών, και βλέπω ότι με καλύπτει και 12άρι. Άντε στα πολύ κρύα και στις πολλές ζέστες να χωλαίνει λίγο αλλά ΟΚ. Τελικά δεν χώλαινε καθόλου γιατί ούτε σε ψυγείο θέλω να δουλεύω, ούτε σε φούρνο. Όχι μόνο δε χωλαίνει, αλλά δουλεύει ρελαντί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...