Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, dimostr είπε

30 kwh κλιματιστικά και σπίτι είναι πολύ ?

Στο σπίτι σου χωρίς τα κλιματιστικα δεν έχεις 15 kwh κατανάλωση το 24 ωρο ? 

Για σκέψου είναι πολλά οι 30 kwh με ζήτηση 23 βαθμούς ?

Μόνο αν μένει σε γκαρσονιέρα είναι πολύ οι 30 kwh  ,εκτός και αν εσείς στα σπίτια σας χώρις  τα κλιματιστικά καίτε στο 24ωρο 4-5 kwh 

Ναι είναι πολλά για το κλίμα των ημερών. Ενδεικτικά ο χώρος μου θέλει την τρέχουσα περίοδο το 1/5 των kwh του χειμώνα. Δλδ ο φίλος πόσες κιλοβατώρες θα καίει τον χειμώνα; Και 1/3 να βάλω, θα πάει 100;;;; Είναι σάπιο το 18άρι του.

8 ώρες πριν, Divs_Athens είπε

Όντας κοντά στη τελική αγορά για Edge 24άρι, λέω για να τρέξω πάλι το εργαλείο θερμικών απολειών και σα σωστός noobas το χα κάνει σκατά τη πρώτη φορά και προέκυψαν σημαντικές διαφορές. Οπότε μια τελική άποψη αν θα μπορούσατε να με βοηθήσετε πριν γίνει η κίνηση.

  • Ποσό που διαθέτουμε: 1200-1400€
  • Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού: Νέα αγορά
  • Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος: Αδιάφορο
  • Χρήση κλιματιστικού: 30% ψύξη (Για τις δυσκολες μέρες κυρίως-ανεμιστήρας γνκ) / 70% θέρμανση
  • Συχνότητα χρήσης: Αποκλειστική πηγή θέρμανσης (με δυνατοτητα υποβοήθησης απο κεντρικη σε πολύ ακραίες καταστασεις), περιστασιακή  σε ψύξη
  • Χώρος που θα τοποθετηθεί:  σαλόνι + 1 δωμάτιo σύνολο 60m2
  • Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Χαλάνδρι, Αθήνα με 42C το καλοκαίρι και -1.2C τον χειμώνα to 2021 http://penteli.meteo.gr/stations/chalandri/
  • Wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιάφορα σε νορμαλ επιπεδα
  • Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου:  Καλή μόνωση οροφής (5cm), τοίχοι (3cm), διπλά τζάμια, 5ος όροφος (τελευταίος)

Screenshot 2022-12-14 at 22-04-31 ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ.png

Γκανιάν το 24άρι edge.

8 ώρες πριν, tasep είπε

Καλό θα ήταν να μπορούσα να το αλλάξω το παλιό αλλά δεν γίνεται, έδωσα 450 τώρα για το καινούριο το 12ρι. Μήπως να το κλείνω περισσότερες ώρες; Να το δουλεύω τμηματικά; Να χαμηλώσω την θερμοκρασία στους 21;

Προσωπικά θα έλεγα ότι ένα σύγχρονο 18άρι με δόσεις (αν θέλεις 18άρι, δεν μας έχεις πει τις απώλειες του χώρου σου), θα εξοικονομήσει τόσο πολύ σε χρήμα που θα το αποσβέσεις πολύ γρήγορα. Αλλιώς ναι, συνεχή λειτουργία 24/7 και χαμήλωμα όσο αντέχετε.

7 ώρες πριν, PhoneKiller είπε

Τα σχόλιά σας.

Daikin Sensira 12.000 Btu
image.png.04bb830f9730e39bf39eb83981ba0502.png

Nuvelle 9.000 BTU WiFi
image.png.b0718a40067031657c072976dad82bab.png

Κελεπούρι το aux φασονάκι. Μπράβο στον κατασκευαστή. Είμαι περίεργος να μας δείξεις και απόδοση στην καρδιά του χειμώνα συγκριτικά με το daikin. Μακάρι να είχαμε νωρίτερα το feedback σου μπας και το προτείναμε όταν ήταν διαθέσιμο.

6 ώρες πριν, PhoneKiller είπε

 

Το Sensira γνωρίζετε εαν κατεβαίνει κι'άλλο για να μην ψάχνω σε παλαιότερα γραφήματα? Ευχαριστώ.

 

4 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

Σε εμένα ήταν 160-170w σε ψύξη και τώρα είναι 180-190w στη θέρμανση, ναι μου κάνει και εμένα εντύπωση.

Ο liakjim είχε πει αν θυμάμαι καλά ότι το δικό του παίζει στα 100w ψύξη και 145w θέρμανση.

Όπως λέει πολύ σωστά ο @Grim Ripper, το έχω δει σταθερά στα 145W σε θέρμανση.

14 ώρες πριν, achilles_g_ είπε

να συμπληρώσω ότι σε σχέση με τα φθηνότερα toyotomi είναι  made in Japan.

 

Βλέπω:

1. i Sense

2. Ίδιες εξωτερικές διαστάσεις εξωτερικής μονάδας με izuru και gree pular

Δεν είμαι μέσα στο μηχάνημα , αλλά κατά 99.9999999% είναι και αυτό κινέζικο φασόν gree. 

ΥΓ Βλέπω ότι είναι ίδιο με ένα Sinclair Marvin SIH-24BIMC-SOH-24BIM.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 ώρες πριν, dimostr είπε

30 kwh κλιματιστικά και σπίτι είναι πολύ ?

Στο σπίτι σου χωρίς τα κλιματιστικα δεν έχεις 15 kwh κατανάλωση το 24 ωρο ? 

Για σκέψου είναι πολλά οι 30 kwh με ζήτηση 23 βαθμούς ?

 

 

Μόνο αν μένει σε γκαρσονιέρα είναι πολύ οι 30 kwh  ,εκτός και αν εσείς στα σπίτια σας χώρις  τα κλιματιστικά καίτε στο 24ωρο 4-5 kwh 

Ακομα και αν υποθεσουμε οτι το σπιτι καταναλωνει 10kw/ημερα, τα  υπολοιπα 20 kw  για κλιματιστικα και μονο δεν ειναι λιγο. Δηλαδη οταν πιασουν τα γερα κρυα  ποσο θα καει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, simos1974 είπε

Ακομα και αν υποθεσουμε οτι το σπιτι καταναλωνει 10kw/ημερα, τα  υπολοιπα 20 kw  για κλιματιστικα και μονο δεν ειναι λιγο. Δηλαδη οταν πιασουν τα γερα κρυα  ποσο θα καει?

Έχεις κλιματιστικα μπορείς να μας πεις ποια είναι  πόσο  σου καίνε και σε τι θερμοκρασίες τα δουλεύεις και σε τι χώρο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παίδες πάλι συγκρινουμε ανομοια πράγματα...σε χωρο μονωμενο σαν το δικό μου 20 κιλοβατωρες την μέρα δεν εκαψα ουτε στα μεγαλα χιόνια που εκαιγαν 3 κλιματιστικα δίχως να κλεινουν!!!

Εγω χθες με ολοημερη χρηση εκαψα 8,6 kwh με τα 2 daikin atxc25c και το haori 16!

Δεν ειμαι ομως αντιπροσωπευτικο δείγμα αφού κάθε χωρος εχει τις ιδιαιτεροτητες του όπως φυσικα και η καθε περιοχη με το κλίμα της.

Σε μενα λοιπόν  20 kwh ανα μέρα  φάνηκαν πολλά όμως δεν ειναι συγκρίσιμα τα δεδομένα αν δεν συγκρινεις ανάλογους χώρους και περιοχές την ίδια περίοδο

Επεξ/σία από spyros.s
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, spyros.s είπε

Σε μενα λοιπόν  20 kwh ανα μέρα  φάνηκαν πολλά όμως δεν ειναι συγκρίσιμα τα δεδομένα αν δεν συγκρινεις αναλογους χωρους και επριοχες; την ίδια περιοδο

Εμ αυτό είναι το θέμα 

Λέει ο άνθρωπος πέντε πράγματα και δε κάθισε κανένας να αξιολογήσει ότι με 23 βαθμούς ζήτηση και με ον οφφ κλιματιστικό και λίγα καίει 

Αλλά το να στεκόμαστε σε ένα ξερό νούμερο είναι ότι πιο λάθος μπορεί να ειπωθεί 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, dimostr είπε

Εμ αυτό είναι το θέμα 

Λέει ο άνθρωπος πέντε πράγματα και δε κάθισε κανένας να αξιολογήσει ότι με 23 βαθμούς ζήτηση και με ον οφφ κλιματιστικό και λίγα καίει 

Αλλά το να στεκόμαστε σε ένα ξερό νούμερο είναι ότι πιο λάθος μπορεί να ειπωθεί 

Η ουσία δεν είναι αν είναι πολλά ή λίγα, που είναι αντικειμενικά πολλά για το ζεστό κλίμα των ημερών μας, αλλά αν αξίζει για τον ίδιο να παραμείνει στον ίδιο τρόπο λειτουργίας ή αν ίσως αξίζει μια επένδυση σε κάτι καλύτερο. Δεν έχουμε επαρκή στοιχεία είναι η αλήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimostr είπε

Εμ αυτό είναι το θέμα 

Λέει ο άνθρωπος πέντε πράγματα και δε κάθισε κανένας να αξιολογήσει ότι με 23 βαθμούς ζήτηση και με ον οφφ κλιματιστικό και λίγα καίει 

Αλλά το να στεκόμαστε σε ένα ξερό νούμερο είναι ότι πιο λάθος μπορεί να ειπωθεί 

Φιλε μου τη σημερον ημερα, ζεσταινομαστε μεχρι εκει που φτανει η τσεπη μας ολοι οι υπολοιποι "κανονες" του τυπου 24/7 κτλ δεν εχουν ιδιαιτερη σημασια...Κι αυτο ονομαζεται αναγκαστικη προσαρμογη!εγω καπως ετσι το βλεπω! 

Ποσο καιω χωρις κλιμα; 370-400kw/μηνα max (με οικονομια σε σχεση με περισυ το χειμωνα, πχ στεγνωτηριο στην αναγκη) και 270-300 το καλοκαιρι που περασε..κλιματιστικο στο σαλονι ανοιχτο μονο σε πολυ ζεστη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις παρέλαβα 2 Tapo 110 για τα κλιματιστικά. Τα λεπτομερή γραφήματα που ανεβάζετε εδώ πως τα βγάζετε? 

Εμένα μου τα βγάζει σαν στήλες όρθιες. 

Υπάρχει τρόπος να βλέπουμε στιγμιαία κατανάλωση? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, Marios1981 είπε

Μόλις παρέλαβα 2 Tapo 110 για τα κλιματιστικά. Τα λεπτομερή γραφήματα που ανεβάζετε εδώ πως τα βγάζετε? 

Εμένα μου τα βγάζει σαν στήλες όρθιες. 

Υπάρχει τρόπος να βλέπουμε στιγμιαία κατανάλωση? 

Να έχεις το 1.1.16 firmware, κάνε update αν δεν έχεις κάνει ήδη.

Μετά πας "περισσότερα" και μετά "ενέργεια".

Εκεί θα δεις διαγράμματα στα οποία μπορείς να κάνεις ζουμ με τα δάχτυλα με ανάλυση 5 λεπτών της ώρας.

Screenshot_2022-12-15-15-38-38-81_c8ce049e2765335b474bc4d710ac1b2a.jpg.024bbfa6b12eab8eb2610772deca35a2.jpg

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο διαμέρισμα είμαι ενοικιαστής, το παλιό το πήρα από τον αδερφό μου, δεν το αγόρασα. Το χρησιμοποιούσα μόνο για ψύξη εδώ και 4 χρόνια. Το διαμέρισμα είναι 70 τ.μ. Αν φαίνεται καλά στο σχέδιο χρησιμοποιώ το παλιό για κουζίνα και δωμάτιο 1 και το νέο για σαλόνι και χωλ. και μαζί και τα δύο για το δωμάτιο 2. Έτσι όπως μου τα λέτε σκέφτομαι να βγάλω το παλιό 18ρι και να βάλω νέο 12ρι μιας και θα δουλεύουν και τα δύο. 

IMG_20221215_161057.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tasep είπε

Στο διαμέρισμα είμαι ενοικιαστής, το παλιό το πήρα από τον αδερφό μου, δεν το αγόρασα. Το χρησιμοποιούσα μόνο για ψύξη εδώ και 4 χρόνια. Το διαμέρισμα είναι 70 τ.μ. Αν φαίνεται καλά στο σχέδιο χρησιμοποιώ το παλιό για κουζίνα και δωμάτιο 1 και το νέο για σαλόνι και χωλ. και μαζί και τα δύο για το δωμάτιο 2. Έτσι όπως μου τα λέτε σκέφτομαι να βγάλω το παλιό 18ρι και να βάλω νέο 12ρι μιας και θα δουλεύουν και τα δύο. 

IMG_20221215_161057.jpg

Απωλειες έχεις υπολογίσει ? Θα σε καλύψει το 12 αρι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, energy52 είπε

Φιλε μου τη σημερον ημερα, ζεσταινομαστε μεχρι εκει που φτανει η τσεπη μας ολοι οι υπολοιποι "κανονες" του τυπου 24/7 κτλ δεν εχουν ιδιαιτερη σημασια...Κι αυτο ονομαζεται αναγκαστικη προσαρμογη!εγω καπως ετσι το βλεπω! 

Ποσο καιω χωρις κλιμα; 370-400kw/μηνα max (με οικονομια σε σχεση με περισυ το χειμωνα, πχ στεγνωτηριο στην αναγκη) και 270-300 το καλοκαιρι που περασε..κλιματιστικο στο σαλονι ανοιχτο μονο σε πολυ ζεστη

Αν τα συγκεκριμένα κλιματιστικά ειναι αποκλειστική πηγή θέρμανσης, το ψυχρό τρίμηνο Ιανουάριο - Μάρτιο θα κάψεις τουλάχιστον 4500 Kwh για κανονική θέρμανση.  Εαν είσαι στο Γ1 της ΔΕΗ (όπως το 60% των κατοικιών), θα σου κοστίσει το τρίμηνο  περίπου 1150 Ευρω (όλες οι χρεώσεις + ΦΠΑ αλλά χωρις τα Δημοτικά Τέλη). Σε κάποιους εναλλακτικους αυτή τη στιγμή μπορεί να βγαίνει 50-100 Ευρώ λιγότερο, τον αλλο μήνα όμως ίσως περισσότερο. Για όλα φταίει η έλλειψη μόνωσης. Αν αλλάξεις το 18ρι με σύγχρονο, προφανώς δεν θα έχεις οικονομία φέτος (πρακτικά θα δώσεις 700-900 Ευρώ μαζί με την εγκατάσταση και θα εξοικονομήσεις 400 από το ρεύμα - χωρίς μόνωση και τα πιο σύγχρονα κλιματιστικά καίνε κάποιο ρεύμα όταν κάνει κρύο...). Στη διετία κάνεις απόσβεση βεβαίως. Αν όμως δεν υπάρχει το σχετικό κονδύλι τώρα ούτε  πίστωση για αγορά με δόσεις 2-3 χρόνια, υπομένεις τους λογαριασμούς ρεύματος (επειδή τουλάχιστον αυτοί πληρώνονται μήνα - μήνα και στην ανάγκη διακανονίζεις ένα μέρος του ποσού). Προφανώς κάνεις οικονομία κατανάλωσης όσο γίνεται όταν έρθει το κρύο (23 πραγματική ζητούμενη είναι πολύ στο κρύο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

dimostr To έκανα έτσι όπως το κατάλαβα. Οικοδομή δεκαετίας 70, αμόνωτη και εκτεθειμένη.

olddognewtricks έχω το online της ΔΕΗ με 0.096/kwh

εικόνα_2022-12-15_165802218.png

Επεξ/σία από tasep
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, tasep είπε

dimostr To έκανα έτσι όπως το κατάλαβα. Οικοδομή δεκαετίας 70, αμόνωτη και εκτεθειμένη.

εικόνα_2022-12-15_165802218.png

https://convertlive.com/el/u/μετατροπή/βατ/σε/βρετανικές-θερμικές-μονάδες-ανά-ώρα#14385
οπως θα δεις αυτές είναι οι ανάγκες που έχει το σπίτι βάσει των απωλειών 

ετσι όπως είναι για να έχεις μια minimum κάλυψη στα μεγάλα κρύα και να έχεις μια σχετική οικονομία το σπίτι χρειάζεται 2 κλιματιστικά των 24.000 btu 

 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...