Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, c-max είπε

Ακριβως, και το δικο μου παιζει τωρα στα 400w αλλα κανει και δεκαλεπτα οφ. Οποτε δυο τεινα συμβαινουν, εχεις πολλες απωλειες η εχεις τρελη καταναλωση για αδιευκρινηστους λογους και οχι λογο απωλειων.

εγώ το SRK63ZR-W, στα 400W δεν το είδα καμιά μέρα,  σήμερα το πρωί φλέρταρε τα 600W, μέσα 22.5 ζήτηση 24, δουλεύει συνέχεια και σβήνει κάθε 10-12 λεπτά για 2 λεπτά.. , σίγουρα είναι προς στιγμήν μεγάλο για το χώρο, από το άναμμα ανεβάζει 3 βαθμούς σε 15 λεπτά.. 

45 τμ χώρος + 24 δωματίου 

από βδομάδα αν σφίξουν τα κρύα μπορεί να "στρώσει" χαρακτήρα 😄

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αξίζει να πάει κάποιος στο FTXF αντί του FTXC;

Βλέπω ότι έχει περίπου 45€ διαφορά σε blue dealer και απ' ότι είδα στο manual έχει 5 σκάλες για το fan (εκτός silent / auto) και ουσιαστικά η "λειτουργία" που δεν σε χτυπάει βάζει αυτόματα την περσίδα σε χαμηλό ή υψηλό σημείο ανάλογα το mode που έχουμε επιλέξει (ψύξη ή θέρμανση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

εγώ το SRK63ZR-W, στα 400W δεν το είδα καμιά μέρα,  σήμερα το πρωί φλέρταρε τα 600W, μέσα 22.5 ζήτηση 24, δουλεύει συνέχεια και σβήνει κάθε 10-12 λεπτά για 2 λεπτά.. , σίγουρα είναι προς στιγμήν μεγάλο για το χώρο, από το άναμμα ανεβάζει 3 βαθμούς σε 15 λεπτά.. 

45 τμ χώρος + 24 δωματίου 

από βδομάδα αν σφίξουν τα κρύα μπορεί να "στρώσει" χαρακτήρα 😄

 

Απειλησε το οτι θα το αλλαξεις 😄

Με τι εξωτερικη;  Δηλαδη δουλευει για 15 λεπτα στα 600;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, georsev είπε

Τι διαφορά έχει το fujitsu 18kmta με το 18kmte? Αξίζουν για αγορά?

Το Asyg18kmte, είναι πιο καινούργια σειρά από το kmtb και Kmta.

Από χαρακτηριστικά θα πρέπει να είναι τα ίδια, ενώ από επιδόσεις βλέπω αμελητέες διαφορές με ένα ελάχιστο καλύτερο scop του kmte του τύπου 6.3 vs 6.4.

Προσωπικά θα το έπαιρνα χθες (με μια επέκταση εγγύησης) εκτός αν θες το κλιματιστικό να είναι τάφος.

ΥΓ Έχω το asyg24kmta και λέει πάνω Μάιος του 19.

 

2 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

Αξίζει να πάει κάποιος στο FTXF αντί του FTXC;

Βλέπω ότι έχει περίπου 45€ διαφορά σε blue dealer και απ' ότι είδα στο manual έχει 5 σκάλες για το fan (εκτός silent / auto) και ουσιαστικά η "λειτουργία" που δεν σε χτυπάει βάζει αυτόματα την περσίδα σε χαμηλό ή υψηλό σημείο ανάλογα το mode που έχουμε επιλέξει (ψύξη ή θέρμανση).

Αν σε βολεύουν τα χαρακτηριστικά του ftxf , γιατί όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, c-max είπε

 

Απειλησε το οτι θα το αλλαξεις 😄

Με τι εξωτερικη;  Δηλαδη δουλευει για 15 λεπτα στα 600;

 

εξωτερική 15-17 κάπου εκεί,  αλλά με τρελή υγρασία.. 

όταν το ανάβω,  το βαζω στο 30 και πατάω το high power 🥵 όπου συνήθως εκείνη την ώρα είναι στο μεσημεριανό νυκτερινό τιμολόγιο,  για να ζεστάνει όσο το δυνατόν γρηγορότερα, το αφήνω εκεί κάνα μισάωρο, όπου μετά το κατεβάζω 23-24 ή αν είναι βράδυ 21..

με το high power μια φορά που το είδα πρέπει να ήταν κοντά στα 1.800W (by the book λέει πως πάει μέχρι 2.9kW)

ανεμιστήρας πάντα auto 

το πρωί πάλι το βρήκα περίπου στα 600W ζητώντας του 22 (από το βράδυ)

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

όπου μετά το κατεβάζω 23-24

Όταν τα το βάζεις σε αυτή τη θερμοκρασία τι θερμοκρασία έχεις στο χώρο , την πιάνει αυτή τη θερμοκρασία , η συμπεριφορά του εκεί ποια είναι ? 

 

10 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

ή αν είναι βράδυ 21..

Αυτή τη θερμοκρασία την πιάνει ? Η συμπεριφορά του σε αυτή τη θερμοκρασία ποια είναι ?

11 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

όταν το ανάβω

Ιδανικα άστο συνέχεια αναμμένο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, dimostr είπε

Όταν τα το βάζεις σε αυτή τη θερμοκρασία τι θερμοκρασία έχεις στο χώρο , την πιάνει αυτή τη θερμοκρασία , η συμπεριφορά του εκεί ποια είναι ? 

 

Αυτή τη θερμοκρασία την πιάνει ? Η συμπεριφορά του σε αυτή τη θερμοκρασία ποια είναι ?

Ιδανικα άστο συνέχεια αναμμένο 

στους 23-24 πάει 22.5 (θερμοκρασία χώρου)και κόβει, παραπάνω δεν το έχω δοκιμάσει.. 

στους 22 πάει 21.5 αντίστοιχα

στους 21 πάει 21 αντίστοιχα 

το ξέρω πως συνεχώς αναμμένο είναι ιδανικά,  αλλά το πρωί λείπουμε/αεριζουμε μέχρι το μεσημέρι, οπότε δεν δουλεύει πες από τις 08:00 μέχρι τις 16:00 συνήθως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και ενα feedback από εμένα από το morris 50160 .. με εξωτερική χθες 13 βαθμούς και ζητηση 22 σε χώρο κουζινοσαλοτραπεζαρια καμία 40αρια τετραγωνικά με πολλά ανοίγματα και χωρίς ιδιαίτερη μόνωση σε τετράωρο περίπου ξεκίνησε στα 1200 w για 25 λεπτά περίπου , αλλά τόσα σε 700 w και μετά συντήρηση για κάνα δίωρο στα 380 περίπου. Απο αυτά που διαβάζω εδώ μέσα νομίζω καλή συμπεριφορά δείχνει μέχρι στιγμής , ατμόσφαιρα απρόσμενα γλυκιά από ζέστη και άνεση. 
Μεχρι στιγμή δεν έχω διαπιστωσει κάποιο on off στη λειτουργία του.

Επεξ/σία από dr_papas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/12/2022 στις 11:02 ΜΜ, nettrino είπε

Καλησπέρα, πώς τους περιέγραψες ακριβώς το πρόβλημα; Πόσες μέρες πήρε συνολικά η διαδικασία αντικατάστασης;

Τους εξήγησα πως υπάρχει ένας θόρυβος από την πλακέτα όταν είναι κλειστό το μηχάνημα και πως θέλω να έρθει τεχνικός να το ελέγξει. Ήρθε τεχνικός το άκουσε, μέτρησε με πολύμετρο να δει αν υπάρχει κάποιο θέμα με ρεύμα μου είπε πως δεν δημιουργεί κάποιο πρόβλημα και πως θα ενημερώσει την Toshiba. Μετά από αυτό μίλησε με την Toshiba και το κατάστημα που το αγόρασα και το τοποθέτησαν και μετά από 2-3 μέρες με πήραν και μου είπαν πως θα αντικαταστήσουν την πλακέτα. Συνολική διάρκεια όλης της φάσης 3-4 εβδομάδες (θα τελείωνε και γρηγορότερα αλλά δεν ήμουν διαθέσιμος για τις επισκέψεις των τεχνικών). Γενικά ευχαριστημένος από την υποστήριξη της Toshiba και εννοείται από το κατάστημα αγοράς/τοποθέτησης όπου ήρθαν και αυτοί να κάνουν έλεγχο όταν αρχικά τους ανέφερα το πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/12/2022 στις 9:59 ΜΜ, kosszz είπε

Kαλησπέρα σε όλους. Ενδιαφέρομαι για αγορά κλιματιστικού 18000btu με το ανακυκλώνω και θα ήθελα να μου προτείνετε μερικά μοντέλα.

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

  1. Ποσό που διαθέτουμε 500-600 με επιδότηση άρα 1000-1200
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Αντικατάσταση 12αρι fujitsu μοντέλο του 1997 μάλλον οριακό ειδικά στη θέρμναση
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): μεγάλη αλυσίδα με δωρεάν εγκατάσταση και συμμετοχή στο ανακυκλώνω
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 30% ψύξη / 70% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: αποκλειστική πηγή θέρμανσης, αρκετή χρήση ψύξης
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : ενιαία σαλοκουζίνα 30-35τμ 
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Πειραιάς με 40 το καλοκαίρι, 10 το χειμώνα
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: αδιάφορο
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): μόνωση με dow, αρκετή υγρασία, μεσοτοιχία με κλειστό διαμέρισμα 
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

    Θερμικές Απώλειες
    4935.27
    Watt
    4244.34
    KCal/h
    141.01
    Watt/m2
    121.27
    KCal/h/m2

    για 22 βαθμούς

Καλημέρα. Πως μετατρέπουμε εδώ , ποσα btu χρειαζόμαστε. Υπάρχει νομίζω ενα link. Ποιο νούμερο απο τα ανωτέρω χρησιμοποιούμε εκεί? Για την μετατροπή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, xraxra είπε

Καλημέρα. Πως μετατρέπουμε εδώ , ποσα btu χρειαζόμαστε. Υπάρχει νομίζω ενα link. Ποιο νούμερο απο τα ανωτέρω χρησιμοποιούμε εκεί? Για την μετατροπή?

https://www.calculateme.com/power/watts/to-btus-per-hour/4935

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γράφημα που βλέπω να κυκλοφορει είναι από κάποιο app συγκεκριμένης μάρκας;

Ή σοφτογουερ που συνοδεύει κάνα smart πριζακι;

Πήρα ένα Inventor Corona plus 12ρι και θα θελα να κρατήσω κάνα στατιστικο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

Το γράφημα που βλέπω να κυκλοφορει είναι από κάποιο app συγκεκριμένης μάρκας;

Ή σοφτογουερ που συνοδεύει κάνα smart πριζακι;

Πήρα ένα Inventor Corona plus 12ρι και θα θελα να κρατήσω κάνα στατιστικο...

Tapo P110.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, liakjim είπε

Tapo P110.

Σε ευχαριστώ! Υπάρχει παρεμφερές σε ράγας;

Θα πάρω ένα σετακι τέτοια για πισί και home theater!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...