Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και το δικό μου μικρό Toshiba Yukai από την αρχή που το έβαλα (εδώ και ένα μήνα) έκανε όταν ήταν κλειστό τον ενοχλητικό (για μένα) coil whine θόρυβο από την πλακέτα. Σήμερα η Toshiba αντικατέστησε την πλακέτα και το μηχάνημα έγινε αθόρυβο όπως πρέπει να είναι. Όσοι έχετε το ίδιο θέμα και σας ενοχλεί επικοινωνήστε με το service της Toshiba.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 λεπτά πριν, Dask92 είπε

γιατί το λες αυτό από τη στιγμή που στο data book λεει πιο χαμηλά ότι θα πάει?

Την τρέχουσα περίοδο τα σπίτια παίζουν στο 1/3 ή και στο 1/4 (και πιο κάτω) των απωλειών (φαντάσου το Asyg24kmta κάνει On-off, τα 170W είναι πολλά πλέον, τελικά το έκλεισα), οπότε η ανησυχία δεν είναι αν θα πέφτει χαμηλά, αλλά αν θα φτάσει όταν αποφασίσει να χειμωνιάσει.

19 ώρες πριν, thomka είπε

Ουσιαστικά είναι ρίσκο να μπει 24αρι αντί 18; δηλαδή θα δω διαφορά στην τσέπη μου ή θα χαλάσει πιο γρήγορα το 24αρι;

Δεν είναι ρίσκο, απλά πιθανώς να βάλετε κάτι που απλά θα πέσει μεγάλο για τον χώρο ενώ με τα ίδια χρήματα θα μπορούσε να μπει ένα αποδοτικότερο μικρότερο το οποίο μάλιστα θα είχε και μεγαλύτερη οικονομία σε χρήση. Δυστυχώς δεν νομίζω ότι μπορεί κάποιος από εμάς να σου πει ποια είναι η σωστή απάντηση στο τρίλημμα 18 ή 22 ή 24.

25 λεπτά πριν, cinqo13 είπε

Και το δικό μου μικρό Toshiba Yukai από την αρχή που το έβαλα (εδώ και ένα μήνα) έκανε όταν ήταν κλειστό τον ενοχλητικό (για μένα) coil whine θόρυβο από την πλακέτα. Σήμερα η Toshiba αντικατέστησε την πλακέτα και το μηχάνημα έγινε αθόρυβο όπως πρέπει να είναι. Όσοι έχετε το ίδιο θέμα και σας ενοχλεί επικοινωνήστε με το service της Toshiba.

Άρα έχουμε αζυγοστάθμιστες φτερωτές και coil whine σε πλακέτες. Καλά το πάει η toshiba. Τι να κάνουμε; Ουδείς τέλειος. Και πάλι, είναι καλά μηχανήματα με μεγάλη εγγύηση.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, liakjim είπε

Την τρέχουσα περίοδο τα σπίτια παίζουν στο 1/3 ή και στο 1/4 (και πιο κάτω) των απωλειών (φαντάσου το Asyg24kmta κάνει On-off, τα 170W είναι πολλά πλέον, τελικά το έκλεισα), οπότε η ανησυχία δεν είναι αν θα πέφτει χαμηλά, αλλά αν θα φτάσει όταν αποφασίσει να χειμωνιάσει.

Δεν είναι ρίσκο, απλά πιθανώς να βάλετε κάτι που απλά θα πέσει μεγάλο για τον χώρο ενώ με τα ίδια χρήματα θα μπορούσε να μπει ένα αποδοτικότερο μικρότερο το οποίο μάλιστα θα είχε και μεγαλύτερη οικονομία σε χρήση. Δυστυχώς δεν νομίζω ότι μπορεί κάποιος από εμάς να σου πει ποια είναι η σωστή απάντηση στο τρίλημμα 18 ή 22 ή 24.

Άρα έχουμε αζυγοστάθμιστες φτερωτές και coil whine σε πλακέτες. Καλά το πάει η toshiba. Τι να κάνουμε; Ουδείς τέλειος. Και πάλι, είναι καλά μηχανήματα με μεγάλη εγγύηση.

Α για να καταλάβω δηλαδή θα έπρεπε ίσως λόγω καλού καιρού να ζεσταίνει άμεσα το toshiba και να κάνει on off λόγω λιγότερων απωλειών από ότι στα μείον. άρα το ότι δεν κανει on off το δικό μου είναι ίσως λόγω πολλών απωλειών που έχω ήδη? αυτό είναι το ανησυχητικό που λέτε? 

Υγ. Εγω προς το παρών (2 βδομαδες) δεν έχω κανένα παράπονο από το Toshiba. τουλάχιστον είναι θετικό ότι βρίσκεται η λύση και διορθώνονται από την εταιρία και όχι από τον πελάτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://olastore.gr/product/toyotomi-izuru-trn-trg-71zr-κλιματιστικό-inverter-24000btu-a-a/

Ξερετε που μπορω να βρω τηλεκοντρολ για το συγκεκριμενο κλιματιστικο  και ας μην ειναι το γνησιο δικο του αρκει να δουλευει σωστα η καποια εφαρμογη android που να δουλευει το timer on/off γιατι στην xiaomi δεν υπαρχει κτ τετοιο η δεν το βρισκω εγω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, Sergios24 είπε

Ξερετε που μπορω να βρω τηλεκοντρολ για το συγκεκριμενο κλιματιστικο

TOYOTOMI Hellas | Αποκλειστικός Αντιπρόσωπος Προϊόντων TOYOTOMI 

Ρώτησες αυτούς εδώ;

 

Ή αναζήτησε "Τηλεχειριστήρια γενικής χρήσης (universal) κλιματιστικών"
ή, ίσως ακόμη πιο συγκεκριμένα, " Gree ac universal remote control" (τηλεχειριστήριο universal για κλιματιστικό GREE..... toyotomi izuru όντας φασόν Gree)

Επεξ/σία από amotida
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dask92 είπε

Α για να καταλάβω δηλαδή θα έπρεπε ίσως λόγω καλού καιρού να ζεσταίνει άμεσα το toshiba και να κάνει on off λόγω λιγότερων απωλειών από ότι στα μείον. άρα το ότι δεν κανει on off το δικό μου είναι ίσως λόγω πολλών απωλειών που έχω ήδη? αυτό είναι το ανησυχητικό που λέτε? 

Υγ. Εγω προς το παρών (2 βδομαδες) δεν έχω κανένα παράπονο από το Toshiba. τουλάχιστον είναι θετικό ότι βρίσκεται η λύση και διορθώνονται από την εταιρία και όχι από τον πελάτη.

Ακριβως, και το δικο μου παιζει τωρα στα 400w αλλα κανει και δεκαλεπτα οφ. Οποτε δυο τεινα συμβαινουν, εχεις πολλες απωλειες η εχεις τρελη καταναλωση για αδιευκρινηστους λογους και οχι λογο απωλειων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, velissarios1 είπε

Ερώτηση:

 

Θα χρειαστεί αντλία κενού για την εγκατάσταση της εσωτερικής μονάδας;

Ναι, στην ουσία θα πάρουν τα καλώδια & σωληνώσεις από την παλιά και θα τα μεταφέρουνε στην καινούρια. Μπορεί να χρειαστεί να κατέβει και η εξωτερική μονάδα αν είναι από πίσω η τρύπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sergios24 είπε

 

Ξερετε που μπορω να βρω τηλεκοντρολ για το συγκεκριμενο κλιματιστικο  και ας μην ειναι το γνησιο δικο του αρκει να δουλευει σωστα η καποια εφαρμογη android που να δουλευει το timer on/off γιατι στην xiaomi δεν υπαρχει κτ τετοιο η δεν το βρισκω εγω

Βρες τον κωδικό του τηλεκοντρόλ, συνήθως αναγράφεται στο πίσω μέρος ή κάτω απ'τις μπαταρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τώρα που θα μεταφέρω το κλιματιστικο σε άλλο διάμερισμα τι πρεπει να προσεξω στην απεγκατάσταση/εγκατάσταση? 

Θα χρειαστεί να γίνει αντλία κενου  στην εσωτερική μονάδα? 

Τι άλλο πρεπει να προσεξω? 

Υπόψην ότι θα χρησιμοποιηθούν οι ίδιοι σωλήνες εκτός αν ο ψυκτικος δει ότι δεν. 

Επεξ/σία από Soks
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, c-max είπε

Ακριβως, και το δικο μου παιζει τωρα στα 400w αλλα κανει και δεκαλεπτα οφ. Οποτε δυο τεινα συμβαινουν, εχεις πολλες απωλειες η εχεις τρελη καταναλωση για αδιευκρινηστους λογους και οχι λογο απωλειων.

Απώλειες έχει. Μια χαρά είναι το κλιματιστικο. Θα μας πει την άνοιξη.

ΥΓ Για να δούμε αν θα χρειαστεί και μια σομπιτσα

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλησπέρα σε όλους. Ενδιαφέρομαι για αγορά κλιματιστικού 18000btu με το ανακυκλώνω και θα ήθελα να μου προτείνετε μερικά μοντέλα.

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

  1. Ποσό που διαθέτουμε 500-600 με επιδότηση άρα 1000-1200
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Αντικατάσταση 12αρι fujitsu μοντέλο του 1997 μάλλον οριακό ειδικά στη θέρμναση
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): μεγάλη αλυσίδα με δωρεάν εγκατάσταση και συμμετοχή στο ανακυκλώνω
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 30% ψύξη / 70% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: αποκλειστική πηγή θέρμανσης, αρκετή χρήση ψύξης
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : ενιαία σαλοκουζίνα 30-35τμ 
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Πειραιάς με 40 το καλοκαίρι, 10 το χειμώνα
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: αδιάφορο
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): μόνωση με dow, αρκετή υγρασία, μεσοτοιχία με κλειστό διαμέρισμα 
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

    Θερμικές Απώλειες
    4935.27
    Watt
    4244.34
    KCal/h
    141.01
    Watt/m2
    121.27
    KCal/h/m2

    για 22 βαθμούς
Επεξ/σία από kosszz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sergios24 είπε

https://olastore.gr/product/toyotomi-izuru-trn-trg-71zr-κλιματιστικό-inverter-24000btu-a-a/

Ξερετε που μπορω να βρω τηλεκοντρολ για το συγκεκριμενο κλιματιστικο  και ας μην ειναι το γνησιο δικο του αρκει να δουλευει σωστα η καποια εφαρμογη android που να δουλευει το timer on/off γιατι στην xiaomi δεν υπαρχει κτ τετοιο η δεν το βρισκω εγω

Το τηλεχειριστήριο του hitachi ξαφνικά μέσα στο καλοκαίρι άρχισε να μην ανταποκρίνεται σε κάποιες λειτουργίες. 

Αυτό που έκανα:

Προμηθευτηκα ισοπροπυλικη αλκοολη. 

Μπατονέτες. 

Έλυσα το τηλεκοντρόλ. 

Καθάρισα την πλακέτα με τις μπατονέτες και την ισοπροπυλικη αλκοολη. 

7 μπατονέτες μαυρες /κατάμαυρες. 

Τα έβαλα όλα πισω και το κοντρολ αναστηθηκε. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, c-max είπε

Ακριβως, και το δικο μου παιζει τωρα στα 400w αλλα κανει και δεκαλεπτα οφ. Οποτε δυο τεινα συμβαινουν, εχεις πολλες απωλειες η εχεις τρελη καταναλωση για αδιευκρινηστους λογους και οχι λογο απωλειων.

Η κατανάλωση με μετρητή παίζει στα 300w συνέχεια. κι εδώ και 6 μέρες με συνθήκες έως και 7 βαθμούς το βράδυ αλλά και με 15 είναι 7,2-8kwh το 24ωρο. το θεωρείς πολύ?Α! και να τονίσω ότι όλα αυτά σε χώρο 50τμ. και επιλογή 22high. αν το βάλω 20 πχ βλέπω και 260w απλά πέφτει κρύο μετά. 

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Απώλειες έχει. Μια χαρά είναι το κλιματιστικο. Θα μας πει την άνοιξη.

ΥΓ Για να δούμε αν θα χρειαστεί και μια σομπιτσα

 

έχω μια σομπιτσα πετρελαίου μην με βάλεις σε σκέψεις. είπαμε έχουμε και το Midea. οι ενδείξεις ήταν καλές για ωριτσες που το δοκίμασα αλλά θα δούμε στα καλά κρύα που θα μπει κι αυτό 24ωρο.

Επεξ/σία από Dask92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, cinqo13 είπε

Και το δικό μου μικρό Toshiba Yukai από την αρχή που το έβαλα (εδώ και ένα μήνα) έκανε όταν ήταν κλειστό τον ενοχλητικό (για μένα) coil whine θόρυβο από την πλακέτα. Σήμερα η Toshiba αντικατέστησε την πλακέτα και το μηχάνημα έγινε αθόρυβο όπως πρέπει να είναι. Όσοι έχετε το ίδιο θέμα και σας ενοχλεί επικοινωνήστε με το service της Toshiba.

Καλησπέρα, πώς τους περιέγραψες ακριβώς το πρόβλημα; Πόσες μέρες πήρε συνολικά η διαδικασία αντικατάστασης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...