Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, SM81 είπε

Ένας ακόμα heat loss calculator 

https://www.castrads.com/uk/resources/calculators/heat-loss-calculator/

 

 

Δεν έχει επιλογή υψομέτρου η υπάρχει κάπου και δεν το είδα ?

επιλογη θερμοκρασίας δεν δίνει ?

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Specs είπε

Ευχαριστω.Το τελευταιο εχεις Perfera ? FTXM-R ?

Ναι 1 FTXM-R και 3 FTXM-N. Γενικα ειναι μια χαρα αν και εχουν καποια πραγματα που μου τη σπάνε.

Το flash streamer δε ξερω να σου πω αν κανει δουλεια απλα κανει εναν ηλεκτρικο ηχo που σε ησυχο δωματιο ακουγεται. Το παλαιο μοντελο ειχε και 2 φιλτρα καπως μπλε αλλα το νεο αυτο δεν εχει.

Το καινουργιο παντως μου φαινεται πιο ωραιο συνολικα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/12/2022 στις 8:01 ΠΜ, dimostr είπε

Έναν ιδιας λειτουργίας συμπιεστή έχει το ψυγείο σου 

Στις 10/12/2022 στις 8:59 ΠΜ, liakjim είπε

Δεν παθαίνουν τίποτα.

Παράλογος ο φόβος, το καταλαβαίνω, αλλά απλά υπάρχει. Τόσα χρόνια έχουμε μάθει στο άναψε για 2-3 ώρες και κλείσε, οπότε με το 24/7 υπάρχει μία αμήχανη αίσθηση. Παρόλα αυτά, το 'χω πάρει απόφαση, οι συμπιεστές θα ξεκουραστούν είτε την άνοιξη, ή άμα φύγω για 3-4 μέρες απ' το σπίτι τις γιορτές :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σύμφωνα με το data book του edge 18 αλλά και με την μέτρηση από τη κατανάλωση το 18αρι στα μιν του περίπου λεει 320w με 16 15 βαθμους στην εξωτερική θερμοκρασία. άρα είμαστε πολύ κοντά. απλά μου κάνει εντύπωση που στο book λεει ότι όσο περισσότερο χαμηλώνει η εξωτερική θερμοκρασία τοσο θα πέφτουν τα watt. ισχύει κάτι τέτοιο αν έχω τον ίδια επιλεγμένη θερμοκρασία στο Toshiba?1231492514_Screenshot_20221212_152052_SamsungNotes.jpg.2ab3904a7460249d8f0121d72950609e.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Dask92 είπε

ισχύει κάτι τέτοιο αν έχω τον ίδια επιλεγμένη θερμοκρασία στο Toshiba?

Ναι, αν ο χώρος σου δεν ζητήσει παραπάνω λόγω μείωσης θερμοκρασίας, λογικά θα δεις πιο χαμηλά όσο πέφτει η εξωτερική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ναι, αν ο χώρος σου δεν ζητήσει παραπάνω λόγω μείωσης θερμοκρασίας, λογικά θα δεις πιο χαμηλά όσο πέφτει η εξωτερική.

περίεργο μου φαίνεται αλλά γ να  δούμε.  πάντως το Toshiba δουλεύει τόσο αψεγαδιαστα και γραμμικά που έχω πάθει πλάκα.  παίζει σταθερά +-300 watt όλο το 24ωρο και ως τώρα δεν το έχω ακούσει ούτε μια φορά να κάνει off. με επιλεγμένη 22 high.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Dask92 είπε

περίεργο μου φαίνεται

Ναι, αλλά θα πρέπει να είναι κάποια εγγενής ιδιότητα των αντλιών θερμότητας.

12 λεπτά πριν, Dask92 είπε

πάντως το Toshiba δουλεύει τόσο αψεγαδιαστα και γραμμικά που έχω πάθει πλάκα.  παίζει σταθερά +-300 watt όλο το 24ωρο και ως τώρα δεν το έχω ακούσει ούτε μια φορά να κάνει off. με επιλεγμένη 22 high.

Πράγματι, όσοι έχουν εμφανιστεί με διαγράμματα toshiba, είναι τέρατα γραμμικότητας.

Όσον αφορά την κατανάλωση, μπορεί να είναι κουτί για τον χώρο σου για τις τωρινές συνθήκες (για να είμαι ειλικρινής με ανησυχεί λίγο η κατανάλωση αυτή για τόσο μαλακό καιρό, ελπίζω να είσαι οκ όταν θα πιάσει κρύο, θα προτιμούσα να έλεγες ότι έχεις και κάποια On-off).

 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Ναι, αλλά θα πρέπει να είναι κάποια εγγενής ιδιότητα των αντλιών θερμότητας.

Πράγματι, όσοι έχουν εμφανιστεί με διαγράμματα toshiba, είναι τέρατα γραμμικότητας.

Όσον αφορά την κατανάλωση, μπορεί να είναι κουτί για τον χώρο σου για τις τωρινές συνθήκες (για να είμαι ειλικρινής με ανησυχεί λίγο η κατανάλωση αυτή για τόσο μαλακό καιρό, ελπίζω να είσαι οκ όταν θα πιάσει κρύο, θα προτιμούσα να έλεγες ότι έχεις και κάποια On-off).

 

δυστυχώς έχω sonoff  πάνω οπότε δεν μπορώ να δω διαγράμματα. απλά δεν το έχω δει ποτέ κάθε φορά που μπαίνω στην εφαρμογή να έχει κλείσει. βέβαια το έχω μόνιμα 22 και λογικά πρέπει να πιάσει πάνω από 24 για να κλείσει. τόσο περίπου είδα όταν πειραματιζομουν. αν το κατεβάσω στους 20 σίγουρα θα δω λογικά on off. στο σπίτι μου που δεν υπάρχουν μονωσεις μου φαίνεται λογικό να μην έχει on off σε 55τμ χώρο με τα δωμάτια. ή τουλάχιστον έτσι πιστεύω 

Μόλις τώρα, Dask92 είπε

δυστυχώς έχω sonoff  πάνω οπότε δεν μπορώ να δω διαγράμματα. απλά δεν το έχω δει ποτέ κάθε φορά που μπαίνω στην εφαρμογή να έχει κλείσει. βέβαια το έχω μόνιμα 22 και λογικά πρέπει να πιάσει πάνω από 24 για να κλείσει. τόσο περίπου είδα όταν πειραματιζομουν. αν το κατεβάσω στους 20 σίγουρα θα δω λογικά on off. στο σπίτι μου που δεν υπάρχουν μονωσεις μου φαίνεται λογικό να μην έχει on off σε 55τμ χώρο με τα δωμάτια. ή τουλάχιστον έτσι πιστεύω. για το πιο κρύο σίγουρα αν δω ότι ζορίσει θα βοηθήσει το Midea xtreme save lite 12.000btu.  το οποίο και on off κάνει και βλέπω μια ελάχιστη της τάξεως 170-180 watt με 21high. απλά δεν το ανοίγω τώρα γιατί υπεραρκει το Toshiba με αυτό τον καιρό να δουλεύει μόνο του

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/12/2022 στις 5:36 ΜΜ, velissarios1 είπε

Μόλις έφυγε ο τεχνικός της Toshiba. Διαπίστωσε κακή ζυγοστάθμιση του ανεμιστήρα (από την οποία προέρχεται και ο θόρυβος) ο οποίος θα αντικατασταθεί. Σε καμιά εβδομάδα θα γίνει η αντικατάσταση.

Δυστυχώς τα νέα δεν είναι πολύ ευχάριστα. Επικοινώνησε σήμερα η εταιρία μαζί μου και με ενημέρωσε ότι επειδή το ανταλλακτικό θα έρθει σε 12 με 14 εβδομάδες η μαμά Carrier ενέκρινε την αντικατάσταση όλης της εσωτερικής μονάδας. Αντικατάσταση που θα γίνει πολύ σύντομα.

Σε ερώτησή μου αν αντιμετωπίσω πάλι θόρυβο από τον ανεμιστήρα (είπα οτι θα κεράσω καφεδάκι το συνεργείο για να καθίσουμε όοοολοι μαζί να παρακολουθούμε την συμπεριφορά του αλλαγμένου πια μηχανήματος)  η εταιρία απάντησε ότι δεν υπάρχει περίπτωση να είμαι τόσο άτυχος και άλλα χαριτωμένα.

Θα ενημερώσω για την πορεία της επισκευής(!!!) όταν έχω νέα.

Ερώτηση:

Θα χρειαστεί αντλία κενού για την εγκατάσταση της εσωτερικής μονάδας;

Επεξ/σία από velissarios1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος ήταν εδώ μέσα που του έγινε αντικατάσταση και τελικά είχε πάλι θέμα το edge; Νομίζω βέβαια ότι το φτιάξανε το θέμα με νέο ανεμιστήρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Grim Ripper είπε

Ποιος ήταν εδώ μέσα που του έγινε αντικατάσταση και τελικά είχε πάλι θέμα το edge; Νομίζω βέβαια ότι το φτιάξανε το θέμα με νέο ανεμιστήρα.

Μάλλον τέλειωσε όλο το απόθεμά τους σε εσωτερικούς ανεμιστήρες;

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Ποιος ήταν εδώ μέσα που του έγινε αντικατάσταση και τελικά είχε πάλι θέμα το edge; Νομίζω βέβαια ότι το φτιάξανε το θέμα με νέο ανεμιστήρα.

Ο φίλος  Harkonto. Λογικά όλη η παρτίδα έχει θέμα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Ναι, αλλά θα πρέπει να είναι κάποια εγγενής ιδιότητα των αντλιών θερμότητας.

Πράγματι, όσοι έχουν εμφανιστεί με διαγράμματα toshiba, είναι τέρατα γραμμικότητας.

Όσον αφορά την κατανάλωση, μπορεί να είναι κουτί για τον χώρο σου για τις τωρινές συνθήκες (για να είμαι ειλικρινής με ανησυχεί λίγο η κατανάλωση αυτή για τόσο μαλακό καιρό, ελπίζω να είσαι οκ όταν θα πιάσει κρύο, θα προτιμούσα να έλεγες ότι έχεις και κάποια On-off).

 

Αυτο σκεφτομαι και εγω.Η λογικη λεει οτι οταν θα πιασουν τα κρυα θα παιζει πανω απο 500-600w . Αλλιως κατι δεν παει καλα τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, c-max είπε

Αυτο σκεφτομαι και εγω.Η λογικη λεει οτι οταν θα πιασουν τα κρυα θα παιζει πανω απο 500-600w . Αλλιως κατι δεν παει καλα τωρα.

γιατί το λες αυτό από τη στιγμή που στο data book λεει πιο χαμηλά ότι θα πάει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...