Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, dimostr είπε

Τους χρόνους κοιτα στο ταμπελάκι το ένα είναι 15:00 και το άλλο 15:03

Τα on off τα εμφανίζει ως καρφιά και ο χρόνος ο πραγματικός φαινε5αι μόνο την ώρα της δημιουργίας του γραφήματος όπως φαίνεται στα δυο προηγούμενα που σου έβαλα που είναι στο τρίλεπτο , όταν προσπερνάει ο χρόνος και συνεχίζει το γράφημα στην ανάλυση το δείχνει με χρονικό 5 αλεπτου μετά όπως σε αυτά που βάζω τώρα

Δεν βλέπω πουθενά 15:03.

5λεπτη ανάλυση βλέπω. Καλά είναι και έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν βλέπω πουθενά 15:03.

5λεπτη ανάλυση βλέπω. Καλά είναι και έτσι.

Για κοιτα λίγο καλύτερα 

A3444152-4D47-4664-A4A1-CD197B00C60B.png

47C4601C-A479-4613-B5DC-B21CB79E1933.png

94653038-A136-491D-A7EF-31300B0CE839.jpeg

F1355FC2-C4F7-4D23-86B0-6BA100CDA0C5.jpeg

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimostr είπε

Για κοιτα λίγο καλύτερα

Μπορεί να είναι γραμμική παρεμβολή ανάμεσα σε άλλες τιμές. Μπορεί να έχεις και δίκιο. Και 5 να είναι και 3 να είναι, δεν έχει καλή ανάλυση, αλλά και πάλι σε σχέση με το τι κυκλοφορεί εκεί έξω, είναι πολύ πολύ καλύτερο και σίγουρα βγαίνουν αξιόπιστα συμπεράσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μπορεί να είναι γραμμική παρεμβολή ανάμεσα σε άλλες τιμές. Μπορεί να έχεις και δίκιο. Και 5 να είναι και 3 να είναι, δεν έχει καλή ανάλυση, αλλά και πάλι σε σχέση με το τι κυκλοφορεί εκεί έξω, είναι πολύ πολύ καλύτερο και σίγουρα βγαίνουν αξιόπιστα συμπεράσματα.

Η ουσία είναι ότι εαν κάνει on off το κλιματιστικό στο γράφημα θα απεικονιστεί άσχετα του χρόνου πο6 θα γίνει 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Specs said:

2,5 κw δηλαδη 9ρι αν δεν συντρεχουν λογω κλιματος αλλοι λογοι

Για Ανατολική Θεσσαλονίκη πρόκειται , δηλαδή χωρίς κάποιες υπερβολές στον καιρό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, kostakiss είπε

Για Ανατολική Θεσσαλονίκη πρόκειται , δηλαδή χωρίς κάποιες υπερβολές στον καιρό 

Οκ, πας με βαση τις απωλειες. Οσον αφορα το ποιο κλιματιστικο κλπ διαβαζεις το sticky και αν χρειαστεις βοηθεια στην επιλογη, συμπληρωνεις το ερωτηματολογιο της υπογραφης του liakjim και το ριχνεις στην αρενα...φορωντας κρανος μηπως ερθουν βροχη οι προτασεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Specs είπε

βροχη οι προτασεις!

Πολύ απλό (για θέρμανση):

Από το φθηνότερο στο ακριβότερο :

1. Haier -> φθηνό daikin -> φθηνό toshiba -> ακριβό toshiba -> ακριβό daikin

2. Αν κάποιος μένει κάπου με κρύα που πάει στο μέσο κλίμα πχ Ιωάννινα, κοιτάμε mitsubishi.

3. Αποφεύγουμε midea και gree και όλα τα φασόν πχ toyotomi, τα περισσότερα inventor κτλ (κάτι aux, tcl κτλ είναι ακόμη υπό εξέταση).

4. Αν κάποιος είναι βλαμμένος σαν εμένα, πάει σε fujitsu. 😅

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω ότι η tapo p110 καλυτερα να μην χρησιμοποιείται για άνοιγμα/κλείσιμο κλιματιστικού. 

Μήπως η hs100 κάνει για άνοιγμα/κλείσιμο? 

Επειδή θα είμαι Ινδία τον επόμενο μήνα έχω βρει την hs100 και σκεφτομαι να την παρω . 

https://www.flipkart.com/tp-link-hs100-wi-fi-smart-plug/p/itmezv7kcfexzvyq

Δυστυχώς η hs110 δεν είναι διαθέσιμη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Soks είπε

Διαβάζω ότι η tapo p110 καλυτερα να μην χρησιμοποιείται για άνοιγμα/κλείσιμο κλιματιστικού. 

Μήπως η hs100 κάνει για άνοιγμα/κλείσιμο? 

Επειδή θα είμαι Ινδία τον επόμενο μήνα έχω βρει την hs100 και σκεφτομαι να την παρω . 

https://www.flipkart.com/tp-link-hs100-wi-fi-smart-plug/p/itmezv7kcfexzvyq

Δυστυχώς η hs110 δεν είναι διαθέσιμη. 

Δεν δείχνει κατανάλωση.

Όποιος θέλει άνοιγμα/κλείσιμο, ας πάει σε λύση τύπου rm4 mini.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πολύ απλό (για θέρμανση):

Από το φθηνότερο στο ακριβότερο :

1. Haier -> φθηνό daikin -> φθηνό toshiba -> ακριβό toshiba -> ακριβό daikin

2. Αν κάποιος μένει κάπου με κρύα που πάει στο μέσο κλίμα πχ Ιωάννινα, κοιτάμε mitsubishi.

3. Αποφεύγουμε midea και gree και όλα τα φασόν πχ toyotomi, τα περισσότερα inventor κτλ (κάτι aux, tcl κτλ είναι ακόμη υπό εξέταση).

4. Αν κάποιος είναι βλαμμένος σαν εμένα, πάει σε fujitsu. 😅

 

:P τα Fujitsu που τα καταστάσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, EchiDNA είπε

:P τα Fujitsu που τα καταστάσεις;

Έχω δουλέψει δύο 24άρια. Ένα Asyg24klca και ένα Asyg24kmta. Δεν ξέρω τι γίνεται στα μικρά, αλλά αυτά είναι βόμβες δύναμης και απόδοσης, με scop και ελάχιστες καταναλώσεις που δεν συναντάς εύκολα (βλέπε διάγραμμα), φασαριόζικο το klca , όχι τελείως αθόρυβο το kmta. Στη fujitsu φαίνεται είναι λίγο "απολίτιστοι". Δεν τους ενδιαφέρουν θόρυβοι εσωτερικής και εξωτερικής μονάδας, φουσκώνουν το σπίτι με ένα κύμα ενέργειας, ειδικά το klca. Και το kmta έχει παρόμοια φιλοσοφία, απλά λόγω μεγέθους κάνει λιγότερη φασαρία, αλλά δεν είναι τελείως αθόρυβο. Στην εξωτερική έχουν κάνει χακεριά για να γίνει ανθρώπινη (αλλά και πάλι απέχει πολύ από το να την πεις αθόρυβη). Οπότε δεν είναι για τους πολλούς, βάλε και τη χαμηλή εγγύηση των 3 ετών, την τιμή και την έλλειψη χαρακτηριστικών , είναι πραγματικά μάλλον μια ειδική κατηγορία.

image.png.2fcf4ceb25cae2d0b0897d610e79182c.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προτάσεις για οικονομικο 9αρι απο μεγάλο κατάστημα λόγω επιδότησης;

 

Επεξ/σία από The_Judas
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Προτάσεις για οικονομικο 9αρι απο μεγάλο κατάστημα λόγω επιδότησης;

 

https://www.leroymerlin.gr/gr/klimatismos/klimatistika-air-condition/toihou/klimatistiko-inverter-equation-s-ac-7-in-s-ac-7-out-9000-btuh-82367424

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η επιδότηση μου 35%....αξίζει μόνο με δωρεάν εγκατάσταση απεγκατασταση οπότε ποιο απο τα παρακάτω:

https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/klimatistiko-inverter-bosch-b1zai0950wb1zao0950w-9000-btu-aa-me-wifi/1684458

https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/klimatistiko-inverter-hisense-easy-smart-ca25yr4fgca25yr4fw-9000-btu-aa/1681983

 

 

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, The_Judas είπε

Προτάσεις για οικονομικο 9αρι απο μεγάλο κατάστημα λόγω επιδότησης;

 

Nuvelle 9άρι με Wifi απο πλαίσιο. Κάνω μετρήσεις εδώ και 2 βδομάδες που το έχω και τα πάει πολύ καλά απο κατανάλωση. Θα έλεγα απρόσμενα καλά. Είναι μάλλον φασόν AUX αλλά πολύ πιο οικονομικό που είναι παλαιότερος κατασκευαστής απο την TCL και Tesla και με πολύ περισσότερες πωλήσεις παγκοσμίως βέβαια. Είχα αποφασίσει για Haier Tide Green αλλά άλλαξα γνώμη καθώς είδα εδώ κάποιες μετρήσεις που δεν μου άρεσαν. Βέβαια μπορεί να έφταιγε και ο χώρος και όχι το κλιματιστικό καθώς οι περισσότεροι τα προτείνουν. Δεν υπάρχει λόγος όμως για εμένα πλέον αφού υπάρχει το Nuvelle που είναι πολύ ποιο φτηνό. Μακάρι να ανέβαζαν και άλλοι γραφήματα και συμπεράσματα για να επιβεβαιώναμε πως είναι όντως VFM για όλους και όχι μόνο για την περίπτωση του δικού μου χώρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...