Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Ειχα 3 perfera και εβαλα ενα νεο σημερα FTXM25R 

Έχει μοντελο wifi BRP069Cx .

Απο οσο ξέρω δεν εχουν local api αλλα εχουν βγει εργαλεια.

 

Εντωμεταξύ στο forum του home assistant βάζουν έξτρα wifi module, το παλιότερο που έχει local api. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σημερα η θερμοκρασια ειναι ανεβασμενη οποτε εκανα μια δοκιμη το toyotomi χωρις την λειτουργια i feel , παραδοξως ερμφανιζει μεγαλες ομοιοτητες με το αλλο κλιματιστικο , οι διαφορες ειναι στον αριθμο των on off και στο peak tvn watt κλασικα το daikin 220 off 220 off ευτυχώς μετά την αλλαγή πλακέτας κάνει μόνο 4-5 στην ώρα , το toyotomi επειδη εξω ειναι πανω απο 12 κανει 450 off 450 off απλα τα κανει πιο αραια , το μονο θετικο σε αυτη τη συμπεριθφορα και των δυο ειναι η διατηρηση της ζητουμενης που ειναι οι 21 βαθμοι με μικρές αποκλίσεις προς τα πάνω 

βεβαια οταν η εξωτερικη πεσει κατω απο 12 το toyotomi θα δουλεψει με το i feel οπωςδηποτε 

ολο το σπίτι είναι ανοιχτό βεβαια και στο,σαλόνι υπάρχει το shorai 18 που ελεγα να μην βάλω διάγραμμα γιατι έτσι κι αλλιώς είναι μια ευθεία γραμμή ούτε on off ούτε τίποτα ( πολυ προβλέψιμο ) στην εβδομάδα έχει κάνει 2 off και μάλλον πρέπει να το έχει σβήσει η γυναίκα μου 

image.png.69c8e5a894d049d5bca91ec737d718fb.pngimage.png.9d5c419988fff3807d3d4bdf6a2b360f.png

D44851F3-F2DB-4307-85AB-0708D2D134C9.jpeg

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/231683-a-c-in12btu-fujitsu-asyg12kmcc

Καλησπέρα ομάδα. Τι γνώμη έχετε για το συγκεκριμένο?? Κυρίως ψύξη αλλά και θέρμανση??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Έχω ένα κλιματιστικό toyotomi izuru eco ii 12αρι, το έχω αγοράσει μέσα στο καλοκαίρι π δεν το χρησιμοποίησα κ πολύ λ, αλλά είπα να το δοκιμάσω στην θέρμανση. Δεν λέω, ζεσταίνει τον χώρο π θέλω κ με το παραπάνω, δεν καταλαβαίνω πως δουλεύει ως inverter κ πως δουλεύει κ το “ I-sense” του remote control. Αρχικά, το ξεκινάω στο φουλ σε μια θερμοκρασία 25-26 βαθμούς στο τέρμα τα fans και μετά το βάζω κάπου στους 21 με 22 για να το αφήσω εκεί . Αν πιάσει θερμοκρασία ( απλά ανεβάζει ως την μέση τις περσίδες και απλά βγάζει ίσα ίσα ελάχιστο αέρα. Το θέμα είναι ότι έτσι εγώ κρυώνω στ σημείο π κάθομαι και η θερμοκρασία δεν πιστεύω πως είναι αυτή π έχω βάλει ως επιθυμητή. Είτε το έχω στο I-sense είτε όχι. Γτ αν κλείσω κιόλας το κλιματιστικό, επειδή του έχω βάλει την επιλογή π στα 3 πρώτα δευτερόλεπτα δείχνει την εσωτερική θερμοκρασία, είναι πολύ πιο κάτω από την επιθυμητή. Έχει κάποιος κάποια εμπειρία σχετική; Κάποια συμβουλή ;;ευχαριστώ προκαταβολικά!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, hf77 είπε

Βασικά θέλω να δω αν τα λεφτά που κάνει τώρα τα δικαιολογεί?Θέλω να πάρω 2 για 2 κρεβατοκάμαρες 12 τμ η κάθε μία και η χρήση του θα είναι και για θέρμανση και για ψυξη

Καλησπέρα

Νομίζω ότι στην τιμή που έχει υπάρχουν αρκετές επιλογές.

Αν το επιλέξεις θα έχεις και στη ψύξη και στην θέρμανση:

Αθόρυβη λειτουργία , λίγη ώρα αφού το ανάψεις , πολύ καλή αίσθηση της ατμόσφαιρας, (χωρίς κρύα ρεύματα το χειμώνα και ακούσια αφύγρανση η εφυγρανση το καλοκαίρι) , σχετικά μικρή κατανάλωση, άπειρα on off όταν οι απατήσεις είναι μικρές ( το καταλαβαίνεις μόνο αν  παρακολουθείς την κατανάλωση ή βγεις έξω στην εξωτερική μονάδα) .

Συγκρίνοντάς το με  Daikin ATXC25C που έχω είναι ανώτερο σε όλα εκτός της κατανάλωσης που είναι ελάχιστα μεγαλύτερη.

Συγκρίνοντάς το με ένα hr35vgk που έχω θα έδινα τα παραπάνω χρήματα για το BT γιατί το hr ενώ είναι σχεδόν ίδιο είναι φτηνό κατασκευή . 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, antonio91tech είπε

Καλησπέρα. Έχω ένα κλιματιστικό toyotomi izuru eco ii 12αρι, το έχω αγοράσει μέσα στο καλοκαίρι π δεν το χρησιμοποίησα κ πολύ λ, αλλά είπα να το δοκιμάσω στην θέρμανση. Δεν λέω, ζεσταίνει τον χώρο π θέλω κ με το παραπάνω, δεν καταλαβαίνω πως δουλεύει ως inverter κ πως δουλεύει κ το “ I-sense” του remote control. Αρχικά, το ξεκινάω στο φουλ σε μια θερμοκρασία 25-26 βαθμούς στο τέρμα τα fans και μετά το βάζω κάπου στους 21 με 22 για να το αφήσω εκεί . Αν πιάσει θερμοκρασία ( απλά ανεβάζει ως την μέση τις περσίδες και απλά βγάζει ίσα ίσα ελάχιστο αέρα. Το θέμα είναι ότι έτσι εγώ κρυώνω στ σημείο π κάθομαι και η θερμοκρασία δεν πιστεύω πως είναι αυτή π έχω βάλει ως επιθυμητή. Είτε το έχω στο I-sense είτε όχι. Γτ αν κλείσω κιόλας το κλιματιστικό, επειδή του έχω βάλει την επιλογή π στα 3 πρώτα δευτερόλεπτα δείχνει την εσωτερική θερμοκρασία, είναι πολύ πιο κάτω από την επιθυμητή. Έχει κάποιος κάποια εμπειρία σχετική; Κάποια συμβουλή ;;ευχαριστώ προκαταβολικά!!

Για ifeel του Sendo έχω γράψει εδώ... isense, follow me κλπ το ίδιο πράγμα είναι. Απλά δε ξέρω αν στο toyotomi παραμένει μόνιμα ενεργό ή αν απενεργοποιείται μετά από 2 ώρες όπως στο Nuvelle. Το βασικό είναι να βρεις κατάλληλο σημείο και να επικοινωνεί το τηλεκοντρόλ με τη μονάδα.

Είναι υπερβολή να το βάζεις 25-26. Όταν ζητάς 25, δουλεύει μέχρι να πάει η θερμοκρασία 27 (στο ταβάνι στη κανονική λειτουργία ή στο χώρο με το i-sense).

Δες τι θερμοκρασία έχεις στο σπίτι πχ 21... και βάλτο μέχρι 1 βαθμό παραπάνω. Κι άστο να δουλέψει ώρες μέχρι να πιάσει θερμοκρασία και να νιώσεις άνετα. Αν κόβει γρήγορα και δε ζεσταίνεται ο χώρος, ίσως να μην είναι κατάλληλο για το χώρο σου... πχ μπορεί να χρειαζόταν περισσότερα btu, ή μπορεί το σημείο εγκατάστασης να είναι στενό και να παγιδεύεται η ζέστη.

Δώσε παραπάνω πληροφορίες σχετικά με το χώρο και την εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά μήπως κόβει γιατί οι θερμοκρασίες εξω είναι αρκετά ήπιες, αλλά και η ζήτηση στο χώρο,όπου την πιάνει γρήγορα, για αυτό κόβει;

το SRK63ZR-W,  με 15-16 βαθμούς εξω,  τώρα το έχω στους 22, στο χώρο έχω 21.5, ανάβει 5 λεπτά σβήνει για 3, ξανά πάλι αυτό το πράγμα.. 

βγάζει πολύ χλιαρό αέρα.., νομίζω είναι φυσιολογική η λειτουργία, με τις τωρινές εξωτερικές συνθήκες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση. Ο χώρος είναι περίπου 17 τ.μ παραλληλογραμο χωρισ Γωνιές κ λοιπά εμπόδια κ κλείνω κ την πόρτα προς τον υπόλοιπο χώρο. Έτσι πως μας κάνανε κάθομαι σε ένα μέρος του σπιτιού κυρίως, στο καθιστικό που απομονώνεται από το υπόλοιπο κλείνοντας την πόρτα. Δεν νομίζω ότι εγκλωβίζεται η ζέστη σ κάποιο σημείο. Στο ξεκίνημα επειδή δν το έχω συνέχεια ανοιχτό καθώς δεν έχω συνέχεια ανάγκη από το να το έχω ανοιχτό, όταν το ανοίγω είναι περίπου στους 17 βαθμούς ο χώρος, και το βάζω στο 25 -26 για κανα μισάωρο ίσα ίσα να ζεστάνει κ η ύλη στο δωμάτιο και το ρίχνω στ 21 22 έπειτα και το αφήνω εκεί. Απλά μετά την αλλαγή αυτή από το 25-26 στους 21 22, ανεβάζει τις περσίδες κάνει απόψυξη και μετά απλά μένει εκεί βγάζοντας ίσα ίσα χαλαρα λίγο αέρα. Απλά δν κατάλαβα πως δουλεύει με το isense. ( ειδα μολισ Την απάντηση που είχες δώσει). Το χω περίπου σε ύψος 80 πόντων από το έδαφος και χωρίς μα χτυπάει απευθείας αέρας από την εσωτερική μονάδα. Απλά, αφού κάνει την απόψυξη κ ίσα ίσα βγάζει χαλαρά αέρα με ψηλά τις περσίδες, εκείνη την ώρα νιώθωότι  κρυώνω και ανοίγει μεν αλλά θα ανοίξει μετά από κανα 15-20 λεπτά συνήθως ανάλογα, αλλά κανα 2 φορές που λέω κάτσε να κλείσω να τ ανοίξω να δω τι λέει ως εσωτερική θερμοκρασία στιγμιαία από τον χώρο, κ βλέπω πχ 19 αντί για 21  - 22. Χωρίς το I feel I sense , κόβει ποτέ ή θα δουλεύει συνέχεια το κλιματιστικό; Επίσης ζεσταίνει κ καλά τον χώρο , απλά όταν ανέβουν οι περσίδες μέχρι ν ξαναδουλεψει κανονικά σε εκείνο το διάστημα κάποιες φορές κρυώνω μέχρι να ξανανοίξει. 

22 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Για ifeel του Sendo έχω γράψει εδώ... isense, follow me κλπ το ίδιο πράγμα είναι. Απλά δε ξέρω αν στο toyotomi παραμένει μόνιμα ενεργό ή αν απενεργοποιείται μετά από 2 ώρες όπως στο Nuvelle. Το βασικό είναι να βρεις κατάλληλο σημείο και να επικοινωνεί το τηλεκοντρόλ με τη μονάδα.

Είναι υπερβολή να το βάζεις 25-26. Όταν ζητάς 25, δουλεύει μέχρι να πάει η θερμοκρασία 27 (στο ταβάνι στη κανονική λειτουργία ή στο χώρο με το i-sense).

Δες τι θερμοκρασία έχεις στο σπίτι πχ 21... και βάλτο μέχρι 1 βαθμό παραπάνω. Κι άστο να δουλέψει ώρες μέχρι να πιάσει θερμοκρασία και να νιώσεις άνετα. Αν κόβει γρήγορα και δε ζεσταίνεται ο χώρος, ίσως να μην είναι κατάλληλο για το χώρο σου... πχ μπορεί να χρειαζόταν περισσότερα btu, ή μπορεί το σημείο εγκατάστασης να είναι στενό και να παγιδεύεται η ζέστη.

Δώσε παραπάνω πληροφορίες σχετικά με το χώρο και την εγκατάσταση.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Ο χώρος είναι περίπου 17 τ.μ παραλληλογραμο χωρισ Γωνιές κ λοιπά εμπόδια κ κλείνω κ την πόρτα προς τον υπόλοιπο χώρο. Έτσι πως μας κάνανε κάθομαι σε ένα μέρος του σπιτιού κυρίως, στο καθιστικό που απομονώνεται από το υπόλοιπο κλείνοντας την πόρτα. Δεν νομίζω ότι εγκλωβίζεται η ζέστη σ κάποιο σημείο. Στο ξεκίνημα επειδή δν το έχω συνέχεια ανοιχτό καθώς δεν έχω συνέχεια ανάγκη από το να το έχω ανοιχτό, όταν το ανοίγω είναι περίπου στους 17 βαθμούς ο χώρος, και το βάζω στο 25 -26 για κανα μισάωρο ίσα ίσα να ζεστάνει κ η ύλη στο δωμάτιο και το ρίχνω στ 21 22 έπειτα και το αφήνω εκεί. Απλά μετά την αλλαγή αυτή από το 25-26 στους 21 22, ανεβάζει τις περσίδες κάνει απόψυξη και μετά απλά μένει εκεί βγάζοντας ίσα ίσα χαλαρα λίγο αέρα. Απλά δν κατάλαβα πως δουλεύει με το isense. ( ειδα μολισ Την απάντηση που είχες δώσει). Το χω περίπου σε ύψος 80 πόντων από το έδαφος και χωρίς μα χτυπάει απευθείας αέρας από την εσωτερική μονάδα. Απλά, αφού κάνει την απόψυξη κ ίσα ίσα βγάζει χαλαρά αέρα με ψηλά τις περσίδες, εκείνη την ώρα νιώθωότι  κρυώνω και ανοίγει μεν αλλά θα ανοίξει μετά από κανα 15-20 λεπτά συνήθως ανάλογα, αλλά κανα 2 φορές που λέω κάτσε να κλείσω να τ ανοίξω να δω τι λέει ως εσωτερική θερμοκρασία στιγμιαία από τον χώρο, κ βλέπω πχ 19 αντί για 21  - 22. Χωρίς το I feel I sense , κόβει ποτέ ή θα δουλεύει συνέχεια το κλιματιστικό; Επίσης ζεσταίνει κ καλά τον χώρο , απλά όταν ανέβουν οι περσίδες μέχρι ν ξαναδουλεψει κανονικά σε εκείνο το διάστημα κάποιες φορές κρυώνω μέχρι να ξανανοίξει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, biovaggoulas είπε

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/231683-a-c-in12btu-fujitsu-asyg12kmcc

Καλησπέρα ομάδα. Τι γνώμη έχετε για το συγκεκριμένο?? Κυρίως ψύξη αλλά και θέρμανση??

Καλό θα είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

17τμ για 12αρι τα καλύπτει αρκετά άνετα, εκτός αν έχει πολύ χαμηλές θερμοκρασίες και το μέρος σουρωτήρι από θέμα θερμικών απωλειών..

Αν ανοίξεις την πόρτα, στα πόσα τμ αυξάνεται ο χώρος;

Τι απόσταση έχει το μηχάνημα από το ταβάνι; λες απόσταση από το έδαφος..

Αντί να το βάζεις 21-22, βάλε το 23-24 να δεις συμπεριφορά..

Επεξ/σία από Kozanitis1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, antonio91tech είπε

Στο ξεκίνημα επειδή δν το έχω συνέχεια ανοιχτό καθώς δεν έχω συνέχεια ανάγκη από το να το έχω ανοιχτό, όταν το ανοίγω είναι περίπου στους 17 βαθμούς ο χώρος, και το βάζω στο 25 -26 για κανα μισάωρο ίσα ίσα να ζεστάνει κ η ύλη στο δωμάτιο και το ρίχνω στ 21 22 έπειτα και το αφήνω εκεί.

Στο ξαναλέω ότι είναι υπερβολή να το βάζεις στο 25, γιατί έτσι ζητάς να κόψεις στο 27 στο ταβάνι. Μετά όταν το κατεβάζεις στο 21 ανεβαίνουν οι περσίδες και λειτουργεί ο ανεμιστήρας, και δε ξαναπαίρνει μπρος η θέρμανση αν δε πέσει η θερμοκρασία στο ταβάνι στους 21.

Δηλαδή αν το ξεκινήσεις στους 22, δε ζεσταίνεται ο χώρος;

Απάντησε και σ'αυτό που σε ρώτησε ο kozanitis, τι απόσταση έχει απ'το ταβάνι;

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, antonio91tech είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. Ο χώρος είναι περίπου 17 τ.μ παραλληλογραμο χωρισ Γωνιές κ λοιπά εμπόδια κ κλείνω κ την πόρτα προς τον υπόλοιπο χώρο. Έτσι πως μας κάνανε κάθομαι σε ένα μέρος του σπιτιού κυρίως, στο καθιστικό που απομονώνεται από το υπόλοιπο κλείνοντας την πόρτα. Δεν νομίζω ότι εγκλωβίζεται η ζέστη σ κάποιο σημείο. Στο ξεκίνημα επειδή δν το έχω συνέχεια ανοιχτό καθώς δεν έχω συνέχεια ανάγκη από το να το έχω ανοιχτό, όταν το ανοίγω είναι περίπου στους 17 βαθμούς ο χώρος, και το βάζω στο 25 -26 για κανα μισάωρο ίσα ίσα να ζεστάνει κ η ύλη στο δωμάτιο και το ρίχνω στ 21 22 έπειτα και το αφήνω εκεί. Απλά μετά την αλλαγή αυτή από το 25-26 στους 21 22, ανεβάζει τις περσίδες κάνει απόψυξη και μετά απλά μένει εκεί βγάζοντας ίσα ίσα χαλαρα λίγο αέρα. Απλά δν κατάλαβα πως δουλεύει με το isense. ( ειδα μολισ Την απάντηση που είχες δώσει). Το χω περίπου σε ύψος 80 πόντων από το έδαφος και χωρίς μα χτυπάει απευθείας αέρας από την εσωτερική μονάδα. Απλά, αφού κάνει την απόψυξη κ ίσα ίσα βγάζει χαλαρά αέρα με ψηλά τις περσίδες, εκείνη την ώρα νιώθωότι  κρυώνω και ανοίγει μεν αλλά θα ανοίξει μετά από κανα 15-20 λεπτά συνήθως ανάλογα, αλλά κανα 2 φορές που λέω κάτσε να κλείσω να τ ανοίξω να δω τι λέει ως εσωτερική θερμοκρασία στιγμιαία από τον χώρο, κ βλέπω πχ 19 αντί για 21  - 22. Χωρίς το I feel I sense , κόβει ποτέ ή θα δουλεύει συνέχεια το κλιματιστικό; Επίσης ζεσταίνει κ καλά τον χώρο , απλά όταν ανέβουν οι περσίδες μέχρι ν ξαναδουλεψει κανονικά σε εκείνο το διάστημα κάποιες φορές κρυώνω μέχρι να ξανανοίξει. 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Ο χώρος είναι περίπου 17 τ.μ παραλληλογραμο χωρισ Γωνιές κ λοιπά εμπόδια κ κλείνω κ την πόρτα προς τον υπόλοιπο χώρο. Έτσι πως μας κάνανε κάθομαι σε ένα μέρος του σπιτιού κυρίως, στο καθιστικό που απομονώνεται από το υπόλοιπο κλείνοντας την πόρτα. Δεν νομίζω ότι εγκλωβίζεται η ζέστη σ κάποιο σημείο. Στο ξεκίνημα επειδή δν το έχω συνέχεια ανοιχτό καθώς δεν έχω συνέχεια ανάγκη από το να το έχω ανοιχτό, όταν το ανοίγω είναι περίπου στους 17 βαθμούς ο χώρος, και το βάζω στο 25 -26 για κανα μισάωρο ίσα ίσα να ζεστάνει κ η ύλη στο δωμάτιο και το ρίχνω στ 21 22 έπειτα και το αφήνω εκεί. Απλά μετά την αλλαγή αυτή από το 25-26 στους 21 22, ανεβάζει τις περσίδες κάνει απόψυξη και μετά απλά μένει εκεί βγάζοντας ίσα ίσα χαλαρα λίγο αέρα. Απλά δν κατάλαβα πως δουλεύει με το isense. ( ειδα μολισ Την απάντηση που είχες δώσει). Το χω περίπου σε ύψος 80 πόντων από το έδαφος και χωρίς μα χτυπάει απευθείας αέρας από την εσωτερική μονάδα. Απλά, αφού κάνει την απόψυξη κ ίσα ίσα βγάζει χαλαρά αέρα με ψηλά τις περσίδες, εκείνη την ώρα νιώθωότι  κρυώνω και ανοίγει μεν αλλά θα ανοίξει μετά από κανα 15-20 λεπτά συνήθως ανάλογα, αλλά κανα 2 φορές που λέω κάτσε να κλείσω να τ ανοίξω να δω τι λέει ως εσωτερική θερμοκρασία στιγμιαία από τον χώρο, κ βλέπω πχ 19 αντί για 21  - 22. Χωρίς το I feel I sense , κόβει ποτέ ή θα δουλεύει συνέχεια το κλιματιστικό; Επίσης ζεσταίνει κ καλά τον χώρο , απλά όταν ανέβουν οι περσίδες μέχρι ν ξαναδουλεψει κανονικά σε εκείνο το διάστημα κάποιες φορές κρυώνω μέχρι να ξανανοίξει. 

Δεν υπάρχει λόγος να το βάζεις τόσο ψηλά όταν το ανάβεις, η ύλη για να ζεσταθεί θέλει ώρες, για να μη σου πω μέρες. Τα κλιματιστικά δεν ζεσταίνουν με ακτινοβολία όπως τα κλασικά καλοριφέρ οπότε τους είναι δύσκολο να ζεστάνουν τοίχους, αντικείμενα κλπ. Από την άλλη επειδή ζεσταίνουν αέρα για αυτό ανεβάζουν τόσο γρήγορα τη θερμοκρασία. Όρισε από την αρχή μια θερμοκρασία στην οποία αισθάνεσαι άνετα και άσε το να παίξει μπάλα, έτσι θα έχεις πιο στρωτή λειτουργία.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

17τμ για 12αρι τα καλύπτει αρκετά άνετα, εκτός αν έχει πολύ χαμηλές θερμοκρασίες και το μέρος σουρωτήρι από θέμα θερμικών απωλειών..

Αν ανοίξεις την πόρτα, στα πόσα τμ αυξάνεται ο χώρος;

Τι απόσταση έχει το μηχάνημα από το ταβάνι; λες απόσταση από το έδαφος..

Αντί να το βάζεις 21-22, βάλε το 23-24 να δεις συμπεριφορά..

Έχει το σπίτι κουφώματα αλουμινίου με 2πλα τζάμια, αλλά κάποια μόνωση ούτε λόγος. Το κλιματιστικό από το ταβάνι είναι περίπου 40 εκατοστά χαμηλότερα το πάνω μέρος του και οι περσίδες σε ύψος περίπου 230 - 240 εκατοστα από το πάτωμα. Εννοούσα 80 εκατοστά από το πάτωμα το remote control. Αν ανοίξω την πόρτα , ο χώρος απλώνεται δεξιά στ άλλο δωμάτιο περίπου 15 τν, κ αριστερά είναι hall κ αριστερά κολλητά ένα δωμάτιο στο βάθος του hall δεξια wc αριστερά κουζίνα 

10 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Στο ξαναλέω ότι είναι υπερβολή να το βάζεις στο 25, γιατί έτσι ζητάς να κόψεις στο 27 στο ταβάνι. Μετά όταν το κατεβάζεις στο 21 ανεβαίνουν οι περσίδες και λειτουργεί ο ανεμιστήρας, και δε ξαναπαίρνει μπρος η θέρμανση αν δε πέσει η θερμοκρασία στο ταβάνι στους 21.

Δηλαδή αν το ξεκινήσεις στους 22, δε ζεσταίνεται ο χώρος;

Απάντησε και σ'αυτό που σε ρώτησε ο kozanitis, τι απόσταση έχει απ'το ταβάνι;

Θα το δοκιμάσω να τ δουλεύω έτσι αν είναι 21 με 23 κάπου εκεί είναι καλά για μένα. Εννοείται κ στς 22 ζεσταίνεται ο χώρος κ πολύ γρήγορα σχετικά. Απλά επειδή δρν είχα γενικότερα εμπειρία από ac , γ αυτό και ρώτησα εδώ γτ δρν ξέρω ποτε κανονικά πρέπει να σταματάνε , ποτε να ξεκινάνε πάλι κ πάει λέγοντας. 

14 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Δεν υπάρχει λόγος να το βάζεις τόσο ψηλά όταν το ανάβεις, η ύλη για να ζεσταθεί θέλει ώρες, για να μη σου πω μέρες. Τα κλιματιστικά δεν ζεσταίνουν με ακτινοβολία όπως τα κλασικά καλοριφέρ οπότε τους είναι δύσκολο να ζεστάνουν τοίχους, αντικείμενα κλπ. Από την άλλη επειδή ζεσταίνουν αέρα για αυτό ανεβάζουν τόσο γρήγορα τη θερμοκρασία. Όρισε από την αρχή μια θερμοκρασία στην οποία αισθάνεσαι άνετα και άσε το να παίξει μπάλα, έτσι θα έχεις πιο στρωτή λειτουργία.

Ευχαριστώ πολύ αυτό θα δοκιμάσω. Και επίσης πρέπει να βρω τι είναι καλύτερο με την θερμοκρασία π αισθάνεται η εσωτερική μονάδα ή το remote control. Και πρέπει έστω κ από το control να βρω σωστή θέση να το τοποθετήσω έτσι ώστε να λαμβάνει σωστά και να επικοινωνεί με την μονάδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, antonio91tech είπε

Εννοείται κ στς 22 ζεσταίνεται ο χώρος κ πολύ γρήγορα σχετικά. Απλά επειδή δρν είχα γενικότερα εμπειρία από ac , γ αυτό και ρώτησα εδώ γτ δρν ξέρω ποτε κανονικά πρέπει να σταματάνε , ποτε να ξεκινάνε πάλι κ πάει λέγοντας.

Άσε τη μέθοδο του τηλεκοντρόλ προς το παρών και εστίασε στη κανονική λειτουργία. Άστο μόνιμα στη 1η σκάλα γιατί έτσι θα κρίνεις πόσο γρήγορα ή πόσο αργά κόβει ο αισθητήρας στο ταβάνι... και αναλόγως με την εξωτερική θερμοκρασία παίξε μεταξύ 21-22 κατα τη διάρκεια της μέρας και 20-21 κατά τη διάρκεια της νύχτας.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Άσε τη μέθοδο του τηλεκοντρόλ προς το παρών και εστίασε στη κανονική λειτουργία. Άστο μόνιμα στη 1η σκάλα γιατί έτσι θα κρίνεις πόσο γρήγορα ή πόσο αργά κόβει ο αισθητήρας στο ταβάνι... και αναλόγως με την εξωτερική θερμοκρασία παίξε μεταξύ 21-22 κατα τη διάρκεια της μέρας και 20-21 κατά τη διάρκεια της νύχτας.

Αυτό θα κάνω γιατί με την λειτουργία του control δεν με βλέπω να βγάζω άκρη. Ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...