Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις έφυγε ο τεχνικός της Toshiba. Διαπίστωσε κακή ζυγοστάθμιση του ανεμιστήρα (από την οποία προέρχεται και ο θόρυβος) ο οποίος θα αντικατασταθεί. Σε καμιά εβδομάδα θα γίνει η αντικατάσταση. 

(Η έκκεντρη κίνηση του ανεμιστήρα έγινε απολύτως αντιληπτή από τον τεχνικό όταν με σελοτέιπ έβαλα ένα μολύβι στην άκρη της περσίδας το οποίο έτρεμε σαν τρελό όσο δούλευε το κλιματιστικό.(και πριν από αυτό φυσικά ήταν αντιληπτή αλλά αυτό που έκανα δεν άφηνε καμιά αμφιβολία)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα στην παρέα, ο κάτοχοι SRK63ZR-W, με εξωτερική θερμοκρασία πάνω από 12 βαθμούς, η ελάχιστη που βλέπετε σε κατανάλωση είναι 400W περίπου?

Εγκαταστησαμε ένα αντίστοιχο σήμερα, απλά επειδή ήθελα να ζεσταθεί ο χώρος το έβαλα στο 30 με ανεμιστήρα auto, ανέβηκε περίπου στα 1.800W όπου και παρέμεινε μέχρι να το χαμηλώσω.. 

εντύπωση μου κάνει πως ο εξωτερικός ανεμιστήρας δουλεύει με πολύ λίγες στροφές, ακόμα και όταν ο συμπίεσης τραβάει τέρμα γκάζι.. 😉

κάνει αντίστοιχα και σε άλλους έτσι;

επίσης με θερμοκρασία χώρου 22.5, το κλιματιστικό ρυθμισμένο στους 24, έκοψε για 2-3 λεπτά και ξεκίνησε πάλι, μήπως είναι κάποιο offset +1 ξέρω γω,οπότε για ότι θέλω στον χώρο να υο βάζω +2?

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, velissarios1 είπε

Μόλις έφυγε ο τεχνικός της Toshiba. Διαπίστωσε κακή ζυγοστάθμιση του ανεμιστήρα (από την οποία προέρχεται και ο θόρυβος) ο οποίος θα αντικατασταθεί. Σε καμιά εβδομάδα θα γίνει η αντικατάσταση. 

(Η έκκεντρη κίνηση του ανεμιστήρα έγινε απολύτως αντιληπτή από τον τεχνικό όταν με σελοτέιπ έβαλα ένα μολύβι στην άκρη της περσίδας το οποίο έτρεμε σαν τρελό όσο δούλευε το κλιματιστικό.(και πριν από αυτό φυσικά ήταν αντιληπτή αλλά αυτό που έκανα δεν άφηνε καμιά αμφιβολία)

Οπότε είναι δεδομένο ότι υπάρχει κακή αζυγοσταθμιστη παρτίδα περσίδων που επηρεάζει από ότι φαίνεται ως τώρα μόνο τα edge. Θα αλλάζονται στην εγγύηση και όλα καλά αλλά όσο να 'ναι αφήνει κακή εντύπωση για το quality control της Toshiba-Carrier. 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/11/2022 στις 12:08 ΠΜ, Grim Ripper είπε

Έβαλε κανείς το Perfera φέτος και χρησιμοποιεί το wifi ώστε να μας πει ποιο wifi module έχει ώστε να δούμε εάν λειτουργεί σωστά / local με το HA;

Και τα Stylish/Emura/Ururu λογικά θα μας βόλευαν αν και προσωπικά θέλω να μάθω για το Perfera.

Edit: Αύριο το απόγευμα 6-7 ξεκινάει το "black friday" σε Κωτσόβολο / Public / Plaisio οπότε ας έχετε το νου σας μήπως (λέμε τώρα) βάλουν τίποτα.

Στο νέο είναι κρυμμένο το module πάντως αλλά είναι το νέο c σειρα

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και λέτε για wifi module, βλέπω μερικους τολμηρούς που ανοιγοκλείνουν το κλιματιστικό κόβοντας και δίνοντας του το ρεύμα μέσω wifi smart plug. Βλέποντας τι κάνει το κλιματιστικό όταν κλείνει, μια ακολουθία στην εσωτερική και εξωτερική μονάδα, δε θα του κοβα το ρεύμα απότομα. Κάτι σαν το Nedis Smart Wifi Controller που δουλεύει με υπέρυθρες είναι πολύ πιο safe για τις πλακετες ( Ή wifi module εννοείται).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gpapadakis είπε

Μια και λέτε για wifi module, βλέπω μερικους τολμηρούς που ανοιγοκλείνουν το κλιματιστικό κόβοντας και δίνοντας του το ρεύμα μέσω wifi smart plug. Βλέποντας τι κάνει το κλιματιστικό όταν κλείνει, μια ακολουθία στην εσωτερική και εξωτερική μονάδα, δε θα του κοβα το ρεύμα απότομα. Κάτι σαν το Nedis Smart Wifi Controller που δουλεύει με υπέρυθρες είναι πολύ πιο safe για τις πλακετες ( Ή wifi module εννοείται).

Ακόμα κι αν το κλείνουμε μέσω της εφαρμογής ή του κοντρόλ του πρώτα; 

Δηλαδή , είναι στην αναμονή και μετά κλείνεις την έξυπνη πρίζα. Υπάρχει θεωρείς και σε αυτήν την περίπτωση κίνδυνος;

Ο @liakjim από ότι θυμάμαι είπε πως είναι safe. (Στην περίπτωση που ανέφερα, ενώ είναι ήδη στην αναμονή το κλιματιστικό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Raki-meze είπε

Ακόμα κι αν το κλείνουμε μέσω της εφαρμογής ή του κοντρόλ του πρώτα; 

Δηλαδή , είναι στην αναμονή και μετά κλείνεις την έξυπνη πρίζα. Υπάρχει θεωρείς και σε αυτήν την περίπτωση κίνδυνος;

Ο @liakjim από ότι θυμάμαι είπε πως είναι safe. (Στην περίπτωση που ανέφερα, ενώ είναι ήδη στην αναμονή το κλιματιστικό)

εγώ θα έλεγα να μην ανοιγο-κλεινεις την παροχή της συσκευής όλη την ώρα, εκτός αν λείπεις για μέρες ή τυχόν καιρικά φαινόμενα.. 

αν είναι σε αναμονή (stand by) τότε ίσως μικρό το κακό, αλλά σίγουρα όχι όταν λειτουργεί...

τα πριζακια κλπ ας είναι καθαρά και μόνο για monitoring.. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

καλησπέρα στην παρέα, ο κάτοχοι SRK63ZR-W, με εξωτερική θερμοκρασία πάνω από 12 βαθμούς, η ελάχιστη που βλέπετε σε κατανάλωση είναι 400W περίπου?

Εγκαταστησαμε ένα αντίστοιχο σήμερα, απλά επειδή ήθελα να ζεσταθεί ο χώρος το έβαλα στο 30 με ανεμιστήρα auto, ανέβηκε περίπου στα 1.800W όπου και παρέμεινε μέχρι να το χαμηλώσω.. 

εντύπωση μου κάνει πως ο εξωτερικός ανεμιστήρας δουλεύει με πολύ λίγες στροφές, ακόμα και όταν ο συμπίεσης τραβάει τέρμα γκάζι.. 😉

κάνει αντίστοιχα και σε άλλους έτσι;

επίσης με θερμοκρασία χώρου 22.5, το κλιματιστικό ρυθμισμένο στους 24, έκοψε για 2-3 λεπτά και ξεκίνησε πάλι, μήπως είναι κάποιο offset +1 ξέρω γω,οπότε για ότι θέλω στον χώρο να υο βάζω +2?

Ναι 400w ειναι το ελαχιστο σε αυτες τις εξωτερικες.

Οσο για την θερμοκρασια ειναι λιγο πιο συνθετο η ρυθμιση. Το 63zr σταματαει οταν διαβασει καπου +2 βαθμους στον αισθητηρα οποτε ανεξαρτητα απο την θερμοκρασια δωματιου, αν λογο της διαρρυθμισης του δωματιου και κινησης του ζεστου αερα θα σταματησει.

Στο δικο μου χωρο τα θερμομετρα δειχνουν πολυ κοντα στην ζητουμενη, ομως θελει λιγη ωρα για να ισσοροπησει και θα κανει ονοφ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Στο νέο είναι κρυμμένο το module πάντως αλλά είναι το νέο c σειρα

Ποια c σειρά;

A/FTXM-R δεν είναι το πιο πρόσφατο μοντέλο του perfera;

Κάπου είχα δει ότι μέσω της εφαρμογής μπορείς να δεις το μοντέλο του wifi module.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δωμάτιο 15τμ με καινούργιο κουφωμάτα και θερμοπροσοψη έχει νόημα να παρω 12αρι ή να παω σε 9αρι ; (κέντρο Θεσσαλονίκης το σπίτι οποτε όχι πολύ ψυχρο κλίμα).

Τι προτείνετε σε οικονομικη τιμή απο μεγάλα κατάστημα λογω του allazosiskevi ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, c-max είπε

Ναι 400w ειναι το ελαχιστο σε αυτες τις εξωτερικες.

Οσο για την θερμοκρασια ειναι λιγο πιο συνθετο η ρυθμιση. Το 63zr σταματαει οταν διαβασει καπου +2 βαθμους στον αισθητηρα οποτε ανεξαρτητα απο την θερμοκρασια δωματιου, αν λογο της διαρρυθμισης του δωματιου και κινησης του ζεστου αερα θα σταματησει.

Στο δικο μου χωρο τα θερμομετρα δειχνουν πολυ κοντα στην ζητουμενη, ομως θελει λιγη ωρα για να ισσοροπησει και θα κανει ονοφ

Μέχρι στιγμής, με εξωτερική 15 περίπου και μέσα ζήτηση 24 (22.5 στο θερμόμετρο χώρου),σβήνει για 3’ και ξεκινάει πάλι.., βγάζει χλιαρό αέρα.., κατανάλωση περίπου στα 750W.

Το κατέβασα στους 22 (ζήτηση), χώρου στο θερμόμετρο πήγε 21, ανάβει λίγα λεπτά και σβήνει πάλι, από θερμοκρασία αέρα, λες και δουλεύει στον ανεμιστήρα..,κατανάλωση δεν είδα σε αυτό το στάδιο..

Ενημερωτικά, κατανάλωση μετράω προσεγγιστικά από το μετρητή της ΔΕΗ, αφού ξέρω τι καίει το σπίτι stand by, χωρίς να δουλεύει κάτι άλλο, αφαιρώντας το βγάζω περίπου του κλιματιστικού..

Μένει να πέσουν οι θερμοκρασίες λίγο κάτω από τους 12, για να δω πως συμπεριφέρεται, όπως λένε τα παιδιά εδώ στο νήμα..

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Για δωμάτιο 15τμ με καινούργιο κουφωμάτα και θερμοπροσοψη έχει νόημα να παρω 12αρι ή να παω σε 9αρι ; (κέντρο Θεσσαλονίκης το σπίτι οποτε όχι πολύ ψυχρο κλίμα).

Τι προτείνετε σε οικονομικη τιμή απο μεγάλα κατάστημα λογω του allazosiskevi ;;

https://www.elith.gr/calc/index.php

Αυτό θα σου πει ακριβώς πόσα btu θες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dimostr είπε

https://www.elith.gr/calc/index.php

Αυτό θα σου πει ακριβώς πόσα btu θες 

Αυτά μου βγάζει:

Θερμικές Απώλειες

2560.51

Watt

2202.04

KCal/h

170.70

Watt/m2

146.80

KCal/h/m2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Μέχρι στιγμής, με εξωτερική 15 περίπου και μέσα ζήτηση 24 (22.5 στο θερμόμετρο χώρου),σβήνει για 3’ και ξεκινάει πάλι.., βγάζει χλιαρό αέρα.., κατανάλωση περίπου στα 750W.

Το κατέβασα στους 22 (ζήτηση), χώρου στο θερμόμετρο πήγε 21, ανάβει λίγα λεπτά και σβήνει πάλι, από θερμοκρασία αέρα, λες και δουλεύει στον ανεμιστήρα..,κατανάλωση δεν είδα σε αυτό το στάδιο..

Ενημερωτικά, κατανάλωση μετράω προσεγγιστικά από το μετρητή της ΔΕΗ, αφού ξέρω τι καίει το σπίτι stand by, χωρίς να δουλεύει κάτι άλλο, αφαιρώντας το βγάζω περίπου του κλιματιστικού..

Μένει να πέσουν οι θερμοκρασίες λίγο κάτω από τους 12, για να δω πως συμπεριφέρεται, όπως λένε τα παιδιά εδώ στο νήμα..

Οταν κλεινει ο συμπιεστης, η εσωτερικη κοβει τον αερα στο ελαχιστο και σηκωνει τις περσιδες, αρα θα το καταλαβεις.

Ξεκιναει στα 600w και τα ριχνει 400 σε 3-4 λεπτα, οποτε δυσκολα θα δωσει κρυο αερα. Οταν θα πεσει η θερμοκρασια εξω τοτε να δεις κρυο αερα στα 150 w 😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Αυτά μου βγάζει:

Θερμικές Απώλειες

2560.51

Watt

2202.04

KCal/h

170.70

Watt/m2

146.80

KCal/h/m2

https://convertlive.com/el/u/μετατροπή/βατ/σε/βρετανικές-θερμικές-μονάδες-ανά-ώρα#2560
για 9αρι είσαι 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...