Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Πλάκα πλάκα, μήπως είναι τελείως λάθος να μετράμε επαγωγικά τα κλιματιστικά μιας και απέχουν πολύ από το να είναι αυστηρά ωμικα φορτία; Δεν έχω ιδέα.

Πάντως επειδή έχω μετρητή ράγας στο shorai στο τέλος της ημέρας ότι έχει γράψει η hs 110 και τώρα η tapo τα νούμερα συμπίπτουν και από τα τρία 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, dimostr είπε

Κάνει ,σε android έκανε πάντα και τώρα στη τελευταία αναβάθμιση που έκανε η πρίζα κάνει και σε ios 

σορυ δεν το διατυπωσα σωστα..για τον επαγωγικο εννοουσα πως δεν κανει refresh στιγμιαια, το hs110 ειναι σουπερ!!

31 λεπτά πριν, liakjim είπε

 

Αυτό συμβαίνει γιατί τα κλιματιστικά δεν έχουν cosφ οπότε αν μετράς μόνο αμπέρ, θα βλέπεις παραπάνω.

Βλεπω λιγοτερο με τον επαγωγικο, απο 60-150w που δε τα λες και λιγα..υπαρχουν στιγμες εκει στα 250--350w βασει HS110 που η διαφορα ειναι μικροτερη (πχ 270 ο hs110 και 320 ο επαγωγικος) αλλα και παλι ειναι!!

Επεξ/σία από energy52
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dimostr είπε

Πάντως επειδή έχω μετρητή ράγας στο shorai στο τέλος της ημέρας ότι έχει γράψει η hs 110 και τώρα η tapo τα νούμερα συμπίπτουν και από τα τρία 

Ο μετρητής ράγας φαντάζομαι δεν θα μετράει επαγωγικά ε;

7 λεπτά πριν, energy52 είπε

σορυ δεν το διατυπωσα σωστα..για τον επαγωγικο εννοουσα πως δεν κανει refresh στιγμιαια, το hs110 ειναι σουπερ!!

Βλεπω λιγοτερο με τον επαγωγικο, απο 60-150w που δε τα λες και λιγα..υπαρχουν στιγμες εκει στα 250--350w βασει HS110 που η διαφορα ειναι μικροτερη (πχ 270 ο hs110 και 320 ο επαγωγικος) αλλα και παλι ειναι!!

Αυτό είναι θέμα.

 

Νομίζω ο @c-max  μετράει με Shelly em. Έχεις τη δυνατότητα να μετρήσεις και με άλλο τρόπο το Mitsubishi;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ο μετρητής ράγας φαντάζομαι δεν θα μετράει επαγωγικά ε;

Δεν ξέρω καν τι σημαίνει ....το μετράω επαγωγικά......και τι επίπτωση έχει αυτό στη κατανάλωση του κλιματιστικού ,τρία είδη μετρησης  βγάζουν τα ίδια watt και την ίδια συνολική κατανάλωση στο τέλος της ημέρας ,μέχρι εκεί μπορώ να καταλάβω  ,από κει και πέρα είναι για τους ηλεκτρολόγους τα υπόλοιπα 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, giannis22k είπε

Kαλησπερα Φιλος ψαχνει κλιματιστικο για ψυξη και θα ειναι με επιταγη ανακυκλωσης Το ποσο ειναι max 1200 ευρω για 24αρι 

Midea easy pro.

Εναλλακτικά και αν βολεψει από άποψη τιμών/διαθεσιμότητας, μπορεί να δει τα παρόμοια ή και ίδια, carrier cool easy και inventor legend.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Nasos23_ είπε

Καλησπέρα παιδιά, δεν έχει κλείσει μια βδομάδα τοποθέτησης toshiba yukai 16. Τι μπορεί να είναι;

Image 1 (1).pngπερισσοτερο μου μοιάζει με κάποιον που του έπεσε ο καφές που είχε αφήσει πάνω στη μονάδα μοιάζει. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimostr είπε

Δεν ξέρω καν τι σημαίνει ....το μετράω επαγωγικά......και τι επίπτωση έχει αυτό στη κατανάλωση του κλιματιστικού ,τρία είδη μετρησης  βγάζουν τα ίδια watt και την ίδια συνολική κατανάλωση στο τέλος της ημέρας ,μέχρι εκεί μπορώ να καταλάβω  ,από κει και πέρα είναι για τους ηλεκτρολόγους τα υπόλοιπα 

Από ότι διαβάζω , αρκεί να μετρήσει διαφορά φάσης μεταξύ τάσης και ρεύματος και βγάζει cosφ και μετά αεργη και άρα τελικά την ενεργή που μας ενδιαφέρει.

Edit

Βρήκα φωτογραφία στο Σκρουτζ

20220107154332_11eb61bc.jpeg

Άρα μετράει και αεργη και οπότε μπορούμε να το βάλουμε για κλιματιστικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Midea easy pro.

Εναλλακτικά και αν βολεψει από άποψη τιμών/διαθεσιμότητας, μπορεί να δει τα παρόμοια ή και ίδια, carrier cool easy και inventor legend.

Και σε 18αρι υπαρχει κατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα ρωτησω Εγω εχω ενα morris 12αρι το οποιο ειναι με wifi και το ελεγψω με την εφαρμογη "tuya" Η εφαρμογη εχει μεσα πεδιο "Παρακολουθηση καταναλωσης"Οντως ειναι αυτη που δειχνει πχ για ζητηση 22-23βαθμων αν θυμαμαι καλα γιατι δεν εχει ιστορικων στους ποσους βαθμους το ειχα, λεει "2.34Kwh" για "8,20 ωρες" σε αυτοματη λειτουργεια αερα.Ειναι οντως αυτες οι καταναλωσεις πχ στις 10 μερες θα εχω περιπου 24κιλοβατωρες "γραμεννες" στο ρολοι τις δεη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, giannis22k είπε

Nα ρωτησω Εγω εχω ενα morris 12αρι το οποιο ειναι με wifi και το ελεγψω με την εφαρμογη "tuya" Η εφαρμογη εχει μεσα πεδιο "Παρακολουθηση καταναλωσης"Οντως ειναι αυτη που δειχνει πχ για ζητηση 22-23βαθμων αν θυμαμαι καλα γιατι δεν εχει ιστορικων στους ποσους βαθμους το ειχα, λεει "2.34Kwh" για "8,20 ωρες" σε αυτοματη λειτουργεια αερα.Ειναι οντως αυτες οι καταναλωσεις πχ στις 10 μερες θα εχω περιπου 24κιλοβατωρες "γραμεννες" στο ρολοι τις δεη?

Στο ρολόι θα έχεις παραπάνω γιατί τραβάνε και οι άλλες συσκευές της οικίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Dask92 είπε

*Ερώτηση που τωρα μου ήρθε. Απο τη στιγμή που έχω ξεχωριστή γραμμή ρεύματος για το 18αρι Toshiba Edge και ανάμεσα έχω συνδέσει το sonoff. Αν το βγάλω και προσθέσω μια πρίζα θηλυκο αρσενικό και βάλω μια tapo πάνω θα έχω θέμα? 3.500kwh και 16A λεει το tapo.*

Με αυτόν τον τρόπο μετράω και τα 3 κλιματιστικά που έχω χωρίς κανένα πρόβλημα. Έτσι κι αλλιώς η  μέγιστη κατανάλωση που έχω δει είναι 1800-1900 watt όταν τα ανοίγω κι αυτό για λίγα λεπτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, giannis22k είπε

Nα ρωτησω Εγω εχω ενα morris 12αρι το οποιο ειναι με wifi και το ελεγψω με την εφαρμογη "tuya" Η εφαρμογη εχει μεσα πεδιο "Παρακολουθηση καταναλωσης"Οντως ειναι αυτη που δειχνει πχ για ζητηση 22-23βαθμων αν θυμαμαι καλα γιατι δεν εχει ιστορικων στους ποσους βαθμους το ειχα, λεει "2.34Kwh" για "8,20 ωρες" σε αυτοματη λειτουργεια αερα.Ειναι οντως αυτες οι καταναλωσεις πχ στις 10 μερες θα εχω περιπου 24κιλοβατωρες "γραμεννες" στο ρολοι τις δεη?

Καλησπέρα , που είναι η επιλογή αυτή ; Σε iOS iPhone δεν την βρίσκω μέσα στην εφαρμογή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...