Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Dask92 είπε

Το πάνω διάγραμμα του midea είναι από tapo p110. Το κάτω χωρίς τα διαγράμματα,αλλά με στιγμιαία και καθημερινή συνολική είναι από sonoff pow2. 

 

 

*Ερώτηση που τωρα μου ήρθε. Απο τη στιγμή που έχω ξεχωριστή γραμμή ρεύματος για το 18αρι Toshiba Edge και ανάμεσα έχω συνδέσει το sonoff. Αν το βγάλω και προσθέσω μια πρίζα θηλυκο αρσενικό και βάλω μια tapo πάνω θα έχω θέμα? 3.500kwh και 16A λεει το tapo.*

Έτσι όπως το λες το έχω κάνει σε ένα 9αρι αλλά δεν θα το τολμούσα να το βάλω σε ένα κλιματιστικό μεγαλύτερης ισχύος, παρόλο που στην πράξη οι πιθανότητες αστοχίας είναι πολύ μικρές. Δεν ξέρω αλλά δεν μου εμπνέει ιδιαίτερη εμπιστοσύνη το πραγματικά πολύ μικρό μέγεθος της tapo. Όπως λέει και ο @Haldol@ θα προτιμούσα ένα Shelly em ή ένα sonoff pow r3.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν ξέρω αλλά δεν μου εμπνέει ιδιαίτερη εμπιστοσύνη το πραγματικά πολύ μικρό μέγεθος της tapo.

Σοβαρά τώρα ,είναι το μέγεθος της πρίζας χαρακτηριστικό που θα κρίνει την ασφάλεια της ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, ~Joker~ είπε

Ιδού το coil whine.. Δυναμώστε ήχο Video είναι κάνει μπαμ.  Κλειστό εντελώς το Air-condition απλά timer on έχω βάλει Δηλαδή κάπου ώπα.. 

https://1drv.ms/v/s!Ajg9O2W3IUC_mkiEq3bcEv8DbDKq

Ανεπαίσθητο.

Έχω την αίσθηση ότι για να ακούγεται με το timer on, η πηγή του ήχου θα πρέπει να είναι το κύκλωμα που ανάβει το μπλε λεντάκι...

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Σοβαρά τώρα ,είναι το μέγεθος της πρίζας χαρακτηριστικό που θα κρίνει την ασφάλεια της ?

Ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ανεπαίσθητο.

Έχω την αίσθηση ότι για να ακούγεται με το timer on, η πηγή του ήχου θα πρέπει να είναι το κύκλωμα που ανάβει το μπλε λεντάκι...

Δεν είναι καθόλου ανεπαίσθητο σε δωμάτιο με απόλυτη ησυχία που πέφτεις για ύπνο και είναι πάνω από το κεφάλι σου.... Δεν είναι σωστή αναπαραγωγή και εκτίμηση μέσω βίντεο απλά.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Ενώ το shelly plus 1pm είναι τεράστιο ας πούμε και αντέχει :) 

Ούτε αυτό θα το έβαζα. Τουλάχιστον έχει κύκλωμα που δείχνει την υπερθέρμανση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Ενώ το shelly plus 1pm είναι τεράστιο ας πούμε και αντέχει :) 

Ούτε αυτό είναι κατάλληλο. Τα μόνα κατάλληλα για μέτρηση τόσο μεγάλων φορτίων, και μάλιστα επαγωγικών, είναι όσα έχουν clamp (π.χ. Shelly EM, 3EM). Τα υπόλοιπα είναι για ν' αναβοσβήνεις φώτα, κ.λπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ούτε αυτό θα το έβαζα. Τουλάχιστον έχει κύκλωμα που δείχνει την υπερθέρμανση.

Η tapo έχει ρυθμιστή ισχύος ,το ενεργοποιείς και μάλιστα και για συγκεκριμένα watt σε ότι αριθμό  θες εσύ να κόβει 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, xaris33 είπε

Σε τετοια φορτία πάντα επαγωγικα, μπορειτε και diy με 15 ευρώ με pzem004t+esp8266.

Eγω παντως που εχω εναν επαγωγικο και μαλιστα ακριβουτσικο της efergy εχει αποκλιση σε σχεση με το tplink (συνδεδεμενα ταυτοχρονα στο ιδιο μηχανημα) αρκετη οσο ανεβαινει το φορτιο πχ δειχνει 950w ενω η πραγματικη ειναι 1080, ενω για μικροτερο φορτιο δειχνει 300w και το tplink μετρα 250 και δεν κανει refresh αμμεσα..ισως τα καινουρια ειναι αλλιως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, energy52 είπε

και το tplink μετρα 250 και δεν κανει refresh αμμεσα..ισως τα καινουρια ειναι αλλιως;

Αν εννοείς την tapo κάνει refresh στα watt που δείχνει όχι όμως όταν είναι στη σελίδα με το διάγραμμα αλλά στην ακριβώς προηγούμενη ,πριν πατήσεις εμφάνιση περισσότερων,σε αυτή τη σελίδα 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, xaris33 είπε

Σε τετοια φορτία πάντα επαγωγικα, μπορειτε και diy με 15 ευρώ με pzem004t+esp8266.

Και δώρο ένας πυροσβεστήρας 😅

its-fine-dog-fine.gif
 
6 λεπτά πριν, energy52 είπε

Eγω παντως που εχω εναν επαγωγικο και μαλιστα ακριβουτσικο της efergy εχει αποκλιση σε σχεση με το tplink (συνδεδεμενα ταυτοχρονα στο ιδιο μηχανημα) αρκετη οσο ανεβαινει το φορτιο πχ δειχνει 950w ενω η πραγματικη ειναι 1080, ενω για μικροτερο φορτιο δειχνει 300w και το tplink μετρα 250 και δεν κανει refresh αμμεσα..ισως τα καινουρια ειναι αλλιως;

Αυτό συμβαίνει γιατί τα κλιματιστικά δεν έχουν cosφ οπότε αν μετράς μόνο αμπέρ, θα βλέπεις παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, dimostr είπε

Αν εννοείς την tapo κάνει refresh στα watt που δείχνει όχι όμως όταν είναι στη σελίδα με το διάγραμμα αλλά στην ακριβώς προηγούμενη ,πριν πατήσεις εμφάνιση περισσότερων,σε αυτή τη σελίδα 

Οχι μιλαω για το HS110, για το tapo ναι το ξερω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, energy52 είπε

Οχι μιλαω για το HS110, για το tapo ναι το ξερω!

Κάνει ,σε android έκανε πάντα και τώρα στη τελευταία αναβάθμιση που έκανε η πρίζα κάνει και σε ios 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πλάκα πλάκα, μήπως είναι τελείως λάθος να μετράμε επαγωγικά τα κλιματιστικά μιας και απέχουν πολύ από το να είναι αυστηρά ωμικα φορτία; Δεν έχω ιδέα.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...