Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν μας τα λέει καλά η Toshiba τώρα τελευταία.

Εκτός και αν όλα είναι θέμα εγκατάστασης.

Έχω καλέσει την αντιπροσωπεία και περιμένω τηλέφωνο τεχνικού για επίσκεψη..

Σε κάθε περίπτωση δεν ξενερώνω..

Αν μου πει "φταίει ο τοίχος" θα του πω "οκ, γράψε σε έκθεση την ετυμηγορία σου" και θα τα βάλω αλλιώς.. Αν συνεχίσουν το χαβά τους θα τους πω "έλα εδώ μου είπες στην έκθεση σου οτι φταίει αυτό και πλήρωσα και αλλαγή εγκατάστασης...",

αν μου πει "φταίει ο εγκαταστάτης" θα του πω "γράψε μου το σε έκθεση επίσημη αντιπροσωπείας να πάρω τον Κωτσόβολο και το συνεργείο του να τους πάω μπάλα"..

Αν μου πει "όλα είναι φυσιολογικά" ενώ στην πραγματικότητα είναι σαν να βρυχάται T-Rex απέξω στο μπαλκόνι όταν παίρνει μπρος ειδικά στην ψύξη υπάρχει και ο συνήγορος του καταναλωτή για καταγγελία.. 

Δεν έχω χάσει ποτέ όταν είμαι σωστός και εγώ από τη μεριά μου και απλά διεκδικώ τα αυτονόητα..

Δε ξενερώνω γιατί θα τη βρω την άκρη μου... Χρόνο δεν έχω πολύ.. Αλλά δε θα τους χαριστώ.. 

Τα πλήρωσα.. Δε μου τα χάρισαν... 

Επεξ/σία από ~Joker~
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/12/2022 στις 11:35 ΜΜ, Dask92 είπε

Φίλε μου καλησπέρα αν εννοείς εμένα που είμαι από Βέροια ότι θες μπορώ να σε βοηθήσω. Συντοπιτης?

Πρώτη μετά χρήσης του Midea xtreme save lite 12.000btu σε συνεργασία με Toshiba edge σε σπίτι 70τμ. Βρίσκονται σε ενιαία σαλοκουζινα κοντά στα 45tm με τα 2 δωμάτια ανοιχτά. Βάζω τα παρακάτω που ακόμα πειραματιζομαι.  21high με Follow me. 

Screenshot_20221206-233048_Tapo.jpg.261c057aadf6bcadaca4dd25e2cb1b22.jpg

Στην αλλαγή μετα τις 9 μισή άλλαξα θέση στο τηλεκοντρόλ γιατί θεωρούσα ότι ίσως επηρεάζοταν απο το toshiba(μαλλον ρευμα αερα). Επίσης τα σκαμπανεβασματα ήταν μ.ο για 1 2 λεπτά και ξανα έπεφτε. Και το σπίτι ξεκίνησε κρύο σχετικά. 

Από τις 4 το σπίτι είναι στους 22.3 βαθμούς (ιδανική θερμοκρασίαγια μένα.) Και η εξωτερική έπαιξε από τους 11-12 με 8.5 τωρα.

 Υγ. Το Toshiba είτε μόνο του(χθες έκλεισα το βράδυ το midea) είτε σε συνάρτηση μαζί του παίζει σταθερά 250 με 300 watt. Που θα πει ότι είμαι τώρα 24ωρο έχει κάψει κοντά στις 7.5kw σε σχέση με το toyotomi izuru που ήμουν σταθερά πάνω από 16kw.

Screenshot_20221206-234654_eWeLink.jpg.efe31c609ce502bb7df791fc405c60e7.jpg

 

Μόλις τώρα, Papaf είπε

 

Καλησπέρα φίλε μου λόγω έλλειψης χρόνου χρόνου αργώ να απαντήσω.ναι από Βέροια είμαι αλλά τώρα μένω έξω από την Θεσσαλονίκη. πολύ καλή κατανάλωση μακάρι να πάει έτσι και στα κρύα και να έχεις ζέστη.μια ερώτηση το διάγραμμα πως το βγάζεις μιας και εγώ έχω sonoff αλλά μου είπαν ότι δεν μπορώ να το κανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, liakjim είπε

Ναι , συγκρίνεις δύο διαφορετικά μηχανήματα γιατί αν ο χώρος σου θέλει 12αρι τι νόημα έχει να επιλέξει κάποιος ένα 9αρι μόνο και μόνο επειδή έχει μεγαλύτερα scop/seer;

ΥΓ Ρίξε μια ματιά στο sticky. Εκεί γράφονται αυτά που ψάχνεις.

Προφανώς δεν γίνομαι κατανοητος. Δεν ρωτησα (επαναλαμβάνω)  να συγκρινω το 9αρι με το  12άρι ,οποτε δεν ψαχνω για διαφορες μεταξύ τους. Αν το παρω το 12αρι ,θα το παρω για να καλύψω λιγο μεγαλύτερο χώρο.

Το ερωτημα ειναι απλό,γιατι δεν εχω τις γνώσεις που έχετε εσείς.

Οι ενδειξεις που εδωσα (scop/seer) ειναι  τουλάχιστον μιά μεση κατάσταση? Οχι μεταξύ των 2 αυτών κλιματιστικών.  Αλλά γενικά με όλα τα μοντέλα της αγοράς.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, xraxra είπε

Προφανώς δεν γίνομαι κατανοητος. Δεν ρωτησα (επαναλαμβάνω)  να συγκρινω το 9αρι με το  12άρι ,οποτε δεν ψαχνω για διαφορες μεταξύ τους. Αν το παρω το 12αρι ,θα το παρω για να καλύψω λιγο μεγαλύτερο χώρο.

Το ερωτημα ειναι απλό,γιατι δεν εχω τις γνώσεις που έχετε εσείς.

Οι ενδειξεις που εδωσα (scop/seer) ειναι  τουλάχιστον μιά μεση κατάσταση? Οχι μεταξύ των 2 αυτών κλιματιστικών.  Αλλά γενικά με όλα τα μοντέλα της αγοράς.

 

 

Ακόμη δεν καταλαβαίνω πως θα σε.βοηθησει αλλά ναι, ένα 7αρι σε seer και ένα 5.5 σε scop είναι θεωρητικά μια μέση κατάσταση. Λέω θεωρητικά γιατί ειδικά στη θέρμανση έχουμε δει ότι το 3.5kw pdesign και 5.5 scop μπορεί να είναι πολύ διαφορετικό από το 1.5kw και επίσης 5.5 scop.

Θα πρότεινα να συμπληρώσεις το ερωτηματολόγιο της υπογραφής μου για λήψη προτάσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Nasos23_ είπε

Καλησπέρα παιδιά, δεν έχει κλείσει μια βδομάδα τοποθέτησης toshiba yukai 16. Τι μπορεί να είναι;

Image 1 (1).png

Το ίδιο κάνει καιρό δικό μου και είχα διαβάσει και κάποιον άλλον ιδιοκτήτη εδώ μέσα που είχε παρατηρήσει το ίδιο φαινόμενο. Μάλλον έχει να κάνει με σκόνη -υγρασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια 

Επειδη ισως κ αλλοι να εχουν το ιδιο θεμα (θορυβο νερου σαν αποψυξη) με μενα σχετικα με το Daikin ATXC25 ειπα να σας πω τι γινεται με το δικο μου.

Το δικο μου ολοκαινουριο δουλευει απο τις 29/11 σχεδον ολη μερα πλεον οταν πιανει την θερμοκρασια που του εχω ορισει αρχιζει κ κανει σαν αποψυξη καθε 15 με 16 λεπτα .

Καλεσα την αντιπροσωπια της Daikin κ στειλανε τεχνικο .Το τσεκαρε ολο απο συνδεση μεχρι τυχον βλαβες απο κατι κωδικους στο κοντρολ ολα κομπλε .Το αδειασε τελειως κ το ξαναγεμισε με 550 γραμμαρια R32 αφου εκανε κενο απο την αρχη για 15 20 λεπτα .

Αυτο το χαβα του συνεχιζει κ κανει το ιδιο πραγμα καθε τεταρτο αποψυξη. Κ λογικα καιει κ παραπανω με το να δουλευει ετσι συνεχεια.

Μου ειπε οτι μαλλον καποιος αισθητηρας τα εχει παιξει κ περιμενω τωρα αλλαγη της εξωτερικης πλακετας.

Αν καποιος εχει το ιδιο θεμα καλυτερα να επικοινωνησει με την αντιπροσωπια μην το αμελησει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Marios1981 είπε

Καλησπερα παιδια 

Επειδη ισως κ αλλοι να εχουν το ιδιο θεμα (θορυβο νερου σαν αποψυξη) με μενα σχετικα με το Daikin ATXC25 ειπα να σας πω τι γινεται με το δικο μου.

Το δικο μου ολοκαινουριο δουλευει απο τις 29/11 σχεδον ολη μερα πλεον οταν πιανει την θερμοκρασια που του εχω ορισει αρχιζει κ κανει σαν αποψυξη καθε 15 με 16 λεπτα .

Καλεσα την αντιπροσωπια της Daikin κ στειλανε τεχνικο .Το τσεκαρε ολο απο συνδεση μεχρι τυχον βλαβες απο κατι κωδικους στο κοντρολ ολα κομπλε .Το αδειασε τελειως κ το ξαναγεμισε με 550 γραμμαρια R32 αφου εκανε κενο απο την αρχη για 15 20 λεπτα .

Αυτο το χαβα του συνεχιζει κ κανει το ιδιο πραγμα καθε τεταρτο αποψυξη. Κ λογικα καιει κ παραπανω με το να δουλευει ετσι συνεχεια.

Μου ειπε οτι μαλλον καποιος αισθητηρας τα εχει παιξει κ περιμενω τωρα αλλαγη της εξωτερικης πλακετας.

Αν καποιος εχει το ιδιο θεμα καλυτερα να επικοινωνησει με την αντιπροσωπια μην το αμελησει...

Τι εννοείς κάνει απόψυξη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τι εννοείς κάνει απόψυξη;

Κάνει έναν θόρυβο λες και μετακινείται υγρό μέσα σε σωλήνα.

Επεξ/σία από Grim Ripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, liakjim είπε

Δεν μας τα λέει καλά η Toshiba τώρα τελευταία.

Εκτός και αν όλα είναι θέμα εγκατάστασης.

Ιδού το coil whine.. Δυναμώστε ήχο Video είναι κάνει μπαμ.  Κλειστό εντελώς το Air-condition απλά timer on έχω βάλει Δηλαδή κάπου ώπα.. 

https://1drv.ms/v/s!Ajg9O2W3IUC_mkiEq3bcEv8DbDKq

Επεξ/σία από ~Joker~
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Grim Ripper είπε

Κάνει έναν θόρυβο λες και μετακινείται υγρό μέσα σε σωλήνα.

Και εμένα κάνει τον ήχο αυτόν, αλλά θεωρώ ότι είναι τα υγρά που μαζεύονται στην εξωτερική μονάδα όταν βγαίνει σε off status.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Papaf είπε

 

Καλησπέρα φίλε μου λόγω έλλειψης χρόνου χρόνου αργώ να απαντήσω.ναι από Βέροια είμαι αλλά τώρα μένω έξω από την Θεσσαλονίκη. πολύ καλή κατανάλωση μακάρι να πάει έτσι και στα κρύα και να έχεις ζέστη.μια ερώτηση το διάγραμμα πως το βγάζεις μιας και εγώ έχω sonoff αλλά μου είπαν ότι δεν μπορώ να το κανω

Το πάνω διάγραμμα του midea είναι από tapo p110. Το κάτω χωρίς τα διαγράμματα,αλλά με στιγμιαία και καθημερινή συνολική είναι από sonoff pow2. 

 

 

*Ερώτηση που τωρα μου ήρθε. Απο τη στιγμή που έχω ξεχωριστή γραμμή ρεύματος για το 18αρι Toshiba Edge και ανάμεσα έχω συνδέσει το sonoff. Αν το βγάλω και προσθέσω μια πρίζα θηλυκο αρσενικό και βάλω μια tapo πάνω θα έχω θέμα? 3.500kwh και 16A λεει το tapo.*

Επεξ/σία από Dask92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, popopo είπε

Και εμένα κάνει τον ήχο αυτόν, αλλά θεωρώ ότι είναι τα υγρά που μαζεύονται στην εξωτερική μονάδα όταν βγαίνει σε off status.

Εμενα το κανει πλεον καθε 15 λεπτο αφου πιασει θερμοκρασια.

Σταματαει το κλιματιστικο κανει τον θορυβο σαν αποψυξη κ μετα απο λιγο ξανασυνεχιζει .

Υποθετω αν ηταν φυσιολογικο δεν θα το ηξεραν στην Daikin κ δεν θα εμπαιναν σε διαδικασια να αλλαξουν το R32 κ την εξωτερικη πλακετα σε δευτερη φαση .

Αν εσενα δεν το κανει συνεχεια οπως εμενα ισως κατα την τοποθετηση να εχασε λιγο υγρο .

Ειναι ενας παραγοντας που θα μπορουσε να το προκαλεσει αποτι μου ειπε ο τεχνικος της Daikin.

κ γιαυτο το αδειασε κ το ξαναγεμισε με ζυγαρια ακριβως 550 γραμμαρια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Marios1981 είπε

Εμενα το κανει πλεον καθε 15 λεπτο αφου πιασει θερμοκρασια.

Σταματαει το κλιματιστικο κανει τον θορυβο σαν αποψυξη κ μετα απο λιγο ξανασυνεχιζει .

Υποθετω αν ηταν φυσιολογικο δεν θα το ηξεραν στην Daikin κ δεν θα εμπαιναν σε διαδικασια να αλλαξουν το R32 κ την εξωτερικη πλακετα σε δευτερη φαση .

Αν εσενα δεν το κανει συνεχεια οπως εμενα ισως κατα την τοποθετηση να εχασε λιγο υγρο .

Ειναι ενας παραγοντας που θα μπορουσε να το προκαλεσει αποτι μου ειπε ο τεχνικος της Daikin.

κ γιαυτο το αδειασε κ το ξαναγεμισε με ζυγαρια ακριβως 550 γραμμαρια 

Onoff κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dask92 είπε

*Ερώτηση που τωρα μου ήρθε. Απο τη στιγμή που έχω ξεχωριστή γραμμή ρεύματος για το 18αρι Toshiba Edge και ανάμεσα έχω συνδέσει το sonoff. Αν το βγάλω και προσθέσω μια πρίζα θηλυκο αρσενικό και βάλω μια tapo πάνω θα έχω θέμα? 3.500kwh και 16A λεει το tapo.*

Τι θέλεις να πετύχεις; Μέτρηση κατανάλωσης να φανταστώ; Θα προτιμούσα μία λύση με επαγωγική μέτρηση (π.χ. Shelly EM), διότι δε ξέρω τι snubber έχουν μέσα (και ΑΝ έχουν) τα TAPO. Αυτό θέλω κι εγώ να εφαρμόσω στο δικό μου Edge (22.000 BTU/h) κάποια στιγμή. Οκ λίγο πιο ακριβό από TAPO , αλλά πιο ασφαλής και σίγουρη λύση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...