Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 λεπτά πριν, liakjim είπε

Περίεργο, δεν θυμάμαι τέτοιον όρο. Και εγώ μακριά μένω από τα καταστήματα αλλά ήρθε συνεργείο που συνεργάζονται και τα έβαλε. Νομίζω πρέπει να το επιβεβαιώσεις.

Πάντως, μπορείς να πας και στο tcl προσέχοντας να μη ψωνίσεις από κατάστημα της μαύρης λίστας στο tclgreece.gr

μιλησα μαζι τους και μου ειπαν οτι δεν εξυπηρετουν την περιοχη.

τελος παντων θα δω τι θα κανω.

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Nasos23_ είπε

Καλησπέρα παιδιά, δεν έχει κλείσει μια βδομάδα τοποθέτησης toshiba yukai 16. Τι μπορεί να είναι;

Image 1 (1).png

Σκόνη; Τι σύσταση έχει; Νερό ή ελαιώδη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Σκόνη; Τι σύσταση έχει; Νερό ή ελαιώδη;

Σαν νερό με σκόνη. Οχι ελαιώδη πάντως. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά είναι στο πάτωμα τοποθετημένο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Nasos23_ είπε

Καλησπέρα παιδιά, δεν έχει κλείσει μια βδομάδα τοποθέτησης toshiba yukai 16. Τι μπορεί να είναι;

Image 1 (1).png

Είναι κοντά κάποια απόλυξη απαπορροφητήρα; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Nasos23_ είπε

Σαν νερό με σκόνη. Οχι ελαιώδη πάντως. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά είναι στο πάτωμα τοποθετημένο. 

Ε τότε θα έλεγα ότι μάλλον δεν εμπνέει ανησυχίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/12/2022 στις 6:08 ΠΜ, liakjim είπε

Δεν ξέρω την ευαισθησία του μικροφώνου αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν μου αρέσει. Ίσως να άξιζε να μιλήσεις με την υποστήριξη.

 

Στις 7/12/2022 στις 9:52 ΠΜ, ~Joker~ είπε

Coil whine λέγεται και έχει και το δικό μου. Όταν είναι κλειστό δεν ακούγεται σχεδόν ποτέ. Ειδικά αν βάλεις να ανεβοκατεβαινει η περσίδα (και είναι σε λειτουργία) ή έχεις βάλει timer να ανοίξει απο κλειστό ακούγεται ΠΟΛΥ περισσότερο. 

Δοκίμασε το 

Έχεις δίκιο φίλε, πρέπει να είναι coil whine, ακούγεται πιο έντονα αν έχεις βάλει timer.

Είναι λίγο εκνευριστικό ειδικά όταν είναι απόλυτη ησυχία να ακούς αυτό το ηλεκτρικό τρίξιμο; Δεν ξέρω πώς αλλίως να το περιγράψω, λες και και ακούς μια διαρκής ροή ηλεκτρικού ρεύματος

Μόλις τώρα, nettrino είπε

 

Έχεις δίκιο φίλε, πρέπει να είναι coil whine, ακούγεται πιο έντονα αν έχεις βάλει timer.

Είναι λίγο εκνευριστικό ειδικά όταν είναι απόλυτη ησυχία να ακούς αυτό το ηλεκτρικό τρίξιμο; Δεν ξέρω πώς αλλίως να το περιγράψω, λες και και ακούς μια διαρκής ροή ηλεκτρικού ρεύματος

Να προσθέσω ότι σε εμένα ακούγεται όταν είναι κλειστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, GIANNISGLO είπε

Μια βοήθεια για την επιλογη κλιματιστικου θα ηθελα !! Για ενα χωρο 47 τμ. ΑΘΗΝΑ ΝΟΤΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟ            ( Υπολογιζω 22000 btu)  Ειμαι αναμεσα σε mitsubishi heavy SRK63ZR-W.    Και  Toshiba Shorai Edge RAS-B22J2KVSG. Εχουν μεγαλη διαφορα στη θερμη ζωνη καταναλωση   εχω μπερδευτεί...  Αν μπορειτε να με βοηθήσετε να μου πειτε τη γνωμη σας...  Σας ευχαριστώ...       

Screenshot_2022-12-08-11-41-26-036-edit_com.android.chrome.jpg

Screenshot_2022-12-08-11-37-02-219-edit_com.android.chrome.jpg

Το ένα έχει φορτίο υπολογισμού 6,6 και βγάζει 1539 και το άλλο έχει 2,5 και βγάζει 589 

Συμπέρασμα,δεν συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα 

Εάν είχαν και τα δύο το ίδιο φορτίο τότε θα είχε νόημα 

Προσωπικά για την περιοχή που είσαι θα αγόραζα το toshiba 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, GIANNISGLO είπε

Μια βοήθεια για την επιλογη κλιματιστικου θα ηθελα !! Για ενα χωρο 47 τμ. ΑΘΗΝΑ ΝΟΤΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟ            ( Υπολογιζω 22000 btu)  Ειμαι αναμεσα σε mitsubishi heavy SRK63ZR-W.    Και  Toshiba Shorai Edge RAS-B22J2KVSG. Εχουν μεγαλη διαφορα στη θερμη ζωνη καταναλωση   εχω μπερδευτεί...  Αν μπορειτε να με βοηθήσετε να μου πειτε τη γνωμη σας...  Σας ευχαριστώ...       

Screenshot_2022-12-08-11-41-26-036-edit_com.android.chrome.jpg

Screenshot_2022-12-08-11-37-02-219-edit_com.android.chrome.jpg

Η καταναλωση δεν βγαινει απο το ταμπελακι τις  kwh που γραφει. Θεωρητικα το Heavy ειναι πιο οικονομικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nettrino είπε

 προσθέσω ότι σε εμένα ακούγεται όταν είναι κλειστό.

Μα αυτό σου έγραψα όταν έχεις βάλει timer on είναι πιο έντονο... Είναι κλειστό δηλαδή με χρονοδιακοπτη να ανοίξει..  Πληροφορικάριος είμαι ξέρω πολύ καλά τι είναι coil whine. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ~Joker~ είπε

Μα αυτό σου έγραψα όταν έχεις βάλει timer on είναι πιο έντονο... Είναι κλειστό δηλαδή με χρονοδιακοπτη να ανοίξει..  Πληροφορικάριος είμαι ξέρω πολύ καλά τι είναι coil whine. 

Τι σχέση έχει το timer; Άσε που δεν θυμάμαι να έχει γράψει κάτι για timer αλλά και να ήταν, δεν θα έπρεπε να ακούγεται σε ένα μηχάνημα που είναι στην αναμονή.

Προσωπικά θα το κυνηγουσα με το σέρβις.

ΥΓ Η εγκατάσταση του είναι από την αρχή περίεργη. Άθλια σύνδεση καλωδίων, αν ήταν τόσο τσαπατσούληδες σε μια απλή ηλεκτρολογική σύνδεση, δεν θα ήθελα να ήξερα τί γίνεται αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Τι σχέση έχει το timer; Άσε που δεν θυμάμαι να έχει γράψει κάτι για timer αλλά και να ήταν, δεν θα έπρεπε να ακούγεται σε ένα μηχάνημα που είναι στην αναμονή.

Προσωπικά θα το κυνηγουσα με το σέρβις.

ΥΓ Η εγκατάσταση του είναι από την αρχή περίεργη. Άθλια σύνδεση καλωδίων, αν ήταν τόσο τσαπατσούληδες σε μια απλή ηλεκτρολογική σύνδεση, δεν θα ήθελα να ήξερα τί γίνεται αλλού.

Κάνει το πλακετακι από μέσα coil whine από τη μέσα μεριά που είναι τα λαμπάκια της εσωτερικής μονάδας.. Μη με ρωτήσεις γιατί.. Όταν έχεις βάλει timer το κάνει πιο έντονο.. Να είναι κάποια capacitors?! 🤣 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, ~Joker~ είπε

Κάνει το πλακετακι από μέσα coil whine από τη μέσα μεριά που είναι τα λαμπάκια της εσωτερικής μονάδας.. Μη με ρωτήσεις γιατί.. Όταν έχεις βάλει timer το κάνει πιο έντονο.. Να είναι κάποια capacitors?! 🤣 

Δεν έχει ακουστεί ποτέ ξανά κάτι τέτοιο από άλλο μέλος για κανένα κλιματιστικό. Να είχε κάρτα γραφικών που παίζει σε 100fps να πω οκ, αλλά ένα κλιματιστικό με αναμονή 1W είναι απαράδεκτο να κάνει τον οποιονδήποτε ήχο στην αναμονή.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Δεν έχει ακουστεί ποτέ ξανά κάτι τέτοιο από άλλο μέλος για κανένα κλιματιστικό. Να είχε κάρτα γραφικών που παίζει σε 100fps να πω οκ, αλλά ένα κλιματιστικό με αναμονή 1W είναι απαράδεκτο να κάνει τον οποιονδήποτε ήχο στην αναμονή.

Το ξέρω η rtx 3080 μου κάνει έτσι και όχι πάντα.. 

Το κάνει και εμένα δεν είναι το δικό του λόγω άθλιας καλωδίωσης... Με είχε ρωτήσει ένα βράδυ η γυναίκα μου τι τσιτσιρίζει έτσι....?! Και πηγαίναμε αυτί αυτί όλες τις συσκευές στην κρεβατοκάμαρα και μόλις έφτασα στο Air-condition το ανακάλυψα.. Αλλά δεν έδωσα συνέχεια σε αυτό..  Θεωρώ σοβαρότερο τον θόρυβο της εξωτερικής.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...