Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, plasTOST είπε

sonoff είναι το μπριζάκι?

Tp link hs110 δεν κυκλοφορεί πλέον 

Εναλλακτικά πας πάλι tp link tapo 110 κάνει και διαγράμματα μέσα στην εφαρμογή 

ScreenReord_2022-12-08-09-18-44_exported_0.jpg

ScreenReord_2022-12-08-09-18-44_exported_5659.jpg

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

37 λεπτά πριν, dimostr είπε

Tp link hs110 δεν κυκλοφορεί πλέον 

Εναλλακτικά πας πάλι tp link tapo 110 κάνει και διαγράμματα μέσα στην εφαρμογή 

ScreenReord_2022-12-08-09-18-44_exported_0.jpg

ScreenReord_2022-12-08-09-18-44_exported_5659.jpg

Τα P110 έχω και εγώ αλλά μου άρεσε το μενού που ανέβασες από το hs110.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους. Θα ηθελα την γνωμη σας για ενα τεχνικής φύσεως θέμα ,με οσο το δυνατόν πιο απλά λόγια αν γινεται. Αφορά την κατανάλωση ρεύματος

Σκεφτομαι να παρω ενα κλιματιστικό μεσω του προγράμματος ΑΛΛΑΖΩ ΣΥΣΚΕΥΗ, και εχω καταλήξει μαζί με τον ψυκτικό μου.

Ο χωρος ειναι Υ/Δ ,αλλά πιθανόν με ανοιχτή την πόρτα να καλύπτει λίγο και διάδρομο όπου έχω γραφείο

Το 9άρι λέει SEER ψύξη 7,4  και scop θέρμανση μέση 4,1(και θερμή 5,3)

Το 12άρι αντιστοιχα seer ψύξη  7,0 kai scop 4,2(και θερμή 5,5)

Σε γενικές γραμμές είναι μια μεση κατανάλωση? Ξερω οτι θα υπάρχουν και πολύ καλύτερα. Απλά να ξέρω οτι ειμαι τουλάχιστον σε μια μέση κατάσταση.

 

ΥΓ=Αυτό που θα αλλαχτεί ειναι a/c 9άρι 27 ετών.

 

Ευχαριστώ πολύ

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, xraxra είπε

Καλημέρα σε όλους. Θα ηθελα την γνωμη σας για ενα τεχνικής φύσεως θέμα ,με οσο το δυνατόν πιο απλά λόγια αν γινεται. Αφορά την κατανάλωση ρεύματος

Σκεφτομαι να παρω ενα κλιματιστικό μεσω του προγράμματος ΑΛΛΑΖΩ ΣΥΣΚΕΥΗ, και εχω καταλήξει μαζί με τον ψυκτικό μου.

Ο χωρος ειναι Υ/Δ ,αλλά πιθανόν με ανοιχτή την πόρτα να καλύπτει λίγο και διάδρομο όπου έχω γραφείο

Το 9άρι λέει SEER ψύξη 7,4  και scop θέρμανση μέση 4,1(και θερμή 5,3)

Το 12άρι αντιστοιχα seer ψύξη  7,0 kai scop 4,2(και θερμή 5,5)

Σε γενικές γραμμές είναι μια μεση κατανάλωση? Ξερω οτι θα υπάρχουν και πολύ καλύτερα. Απλά να ξέρω οτι ειμαι τουλάχιστον σε μια μέση κατάσταση.

 

ΥΓ=Αυτό που θα αλλαχτεί ειναι a/c 9άρι 27 ετών.

 

Ευχαριστώ πολύ

Δεν κατάλαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, xraxra είπε

Τα seer και scop δεν αφορούν κατανάλωση? Κατάλαβα λάθος? Πρέπει να δώ αλλο χαρακτηριστικό?

Γιατί συγκρίνεις δύο κλιματιστικά διαφορετικής ισχύος;

Πρώτα πρέπει να βρεις τα απαιτούμενα BTUs για τον χώρο και μετά ψωνίζεις με άλλα κριτήρια/χαρακτηριστικά.

Ρίξε μια ματιά στο sticky πάνω ψηλά και συμπλήρωσε το ερωτηματολόγιο της υπογραφής μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια βοήθεια για την επιλογη κλιματιστικου θα ηθελα !! Για ενα χωρο 47 τμ. ΑΘΗΝΑ ΝΟΤΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟ            ( Υπολογιζω 22000 btu)  Ειμαι αναμεσα σε mitsubishi heavy SRK63ZR-W.    Και  Toshiba Shorai Edge RAS-B22J2KVSG. Εχουν μεγαλη διαφορα στη θερμη ζωνη καταναλωση   εχω μπερδευτεί...  Αν μπορειτε να με βοηθήσετε να μου πειτε τη γνωμη σας...  Σας ευχαριστώ...       

Screenshot_2022-12-08-11-41-26-036-edit_com.android.chrome.jpg

Screenshot_2022-12-08-11-37-02-219-edit_com.android.chrome.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, GIANNISGLO είπε

Μια βοήθεια για την επιλογη κλιματιστικου θα ηθελα !! Για ενα χωρο 47 τμ. ΑΘΗΝΑ ΝΟΤΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟ            ( Υπολογιζω 22000 btu)  Ειμαι αναμεσα σε mitsubishi heavy SRK63ZR-W.    Και  Toshiba Shorai Edge RAS-B22J2KVSG. Εχουν μεγαλη διαφορα στη θερμη ζωνη καταναλωση   εχω μπερδευτεί...  Αν μπορειτε να με βοηθήσετε να μου πειτε τη γνωμη σας...  Σας ευχαριστώ...       

Screenshot_2022-12-08-11-41-26-036-edit_com.android.chrome.jpg

Screenshot_2022-12-08-11-37-02-219-edit_com.android.chrome.jpg

Συμπλήρωσε το ερωτηματολόγιο της υπογραφής μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Γιατί συγκρίνεις δύο κλιματιστικά διαφορετικής ισχύος;

Πρώτα πρέπει να βρεις τα απαιτούμενα BTUs για τον χώρο και μετά ψωνίζεις με άλλα κριτήρια/χαρακτηριστικά.

Ρίξε μια ματιά στο sticky πάνω ψηλά και συμπλήρωσε το ερωτηματολόγιο της υπογραφής μου.

Δεν θέλω να συγκρίνω 2 διααφορετικά. 

Απλά ρώτησα αν τα seer και scop  αφορούν κατανάλωση και αν ναι ,αν αυτα τα νούμερα αφορούν μια μέση κατανάλωση ή όχι. Να μην ειναι δηλαδή νούμερα ,που να ειναι απο τα χειρότερα στην κατανάλωση ρεύματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, xraxra είπε

Δεν θέλω να συγκρίνω 2 διααφορετικά. 

Απλά ρώτησα αν τα seer και scop  αφορούν κατανάλωση και αν ναι ,αν αυτα τα νούμερα αφορούν μια μέση κατανάλωση ή όχι. Να μην ειναι δηλαδή νούμερα ,που να ειναι απο τα χειρότερα στην κατανάλωση ρεύματος.

Ναι , συγκρίνεις δύο διαφορετικά μηχανήματα γιατί αν ο χώρος σου θέλει 12αρι τι νόημα έχει να επιλέξει κάποιος ένα 9αρι μόνο και μόνο επειδή έχει μεγαλύτερα scop/seer;

ΥΓ Ρίξε μια ματιά στο sticky. Εκεί γράφονται αυτά που ψάχνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/12/2022 στις 9:46 ΜΜ, liakjim είπε
Στις 5/12/2022 στις 8:58 ΜΜ, astrea966 είπε

εχω παραθεσει εδω  και μου ειχες προτεινει το Morris απλα ειδα και τα χαρακτηριστικα του bosch και ειπα να ρωτησω

Από τη στιγμή που θέλεις και θέρμανση, θα απέφευγα το Bosch ως φασόν Midea.

Σε φθηνά κοιτάμε tcl άρα και Morris και κυρίως Haier. Ανεβαίνοντας πάμε σε Daikin και ακόμη καλύτερα Toshiba πχ τα νέα yukai/arata.

καλημερα.μου ειχες προτεινει εδω την αγορα του Morris WFIN35150 Smart . το προβλημα ειναι οτι το καταστημα που θα το αγοραζα δεν προσφερει εγκατασταση εδω που ειμαι οποτε πρεπει να ψαχνω και πιστοποιημενο τεχνικο για την εγκατασταση λογω voucher ανακυκλωσης.η ερωτηση μου ειναι αν μπορω να αντικαταστησω το προτεινομενο κλιματιστικο με το TCL Miracle 12CHSA/VEI 12000 Btu η αν εχεις κατι αλλο να προτεινεις σε αυτη την κατηγορια τιμης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, xraxra είπε

Δεν θέλω να συγκρίνω 2 διααφορετικά. 

Απλά ρώτησα αν τα seer και scop  αφορούν κατανάλωση και αν ναι ,αν αυτα τα νούμερα αφορούν μια μέση κατανάλωση ή όχι. Να μην ειναι δηλαδή νούμερα ,που να ειναι απο τα χειρότερα στην κατανάλωση ρεύματος.

Αφορούν απόδοση, μετρημένη υπό συγκεκριμένες συνθήκες. Για να δεις κατανάλωση πρέπει να δεις για πόση ώρα το κλματιστικό θα λειτουργεί σε ποιο eer, cop που εξαρτάται από τις απώλειές σου και τις εξωτερικές συνθήκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, astrea966 είπε

καλημερα.μου ειχες προτεινει εδω την αγορα του Morris WFIN35150 Smart . το προβλημα ειναι οτι το καταστημα που θα το αγοραζα δεν προσφερει εγκατασταση εδω που ειμαι οποτε πρεπει να ψαχνω και πιστοποιημενο τεχνικο για την εγκατασταση λογω voucher ανακυκλωσης.η ερωτηση μου ειναι αν μπορω να αντικαταστησω το προτεινομενο κλιματιστικο με το TCL Miracle 12CHSA/VEI 12000 Btu η αν εχεις κατι αλλο να προτεινεις σε αυτη την κατηγορια τιμης.

Από ότι βλέπω ο Κωτσόβολος το έχει ακόμη με δωρεάν εγκατάσταση στην τιμή. Οπότε γιατί σε προβληματίζει;

Πάντως υπόψιν ότι τα Morris είναι φασόν tcl οπότε θα μπορούσες να πας στο miracle μιας και έχουν πολλά κοινά στοιχεία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, liakjim είπε

Από ότι βλέπω ο Κωτσόβολος το έχει ακόμη με δωρεάν εγκατάσταση στην τιμή. Οπότε γιατί σε προβληματίζει;

Πάντως υπόψιν ότι τα Morris είναι φασόν tcl οπότε θα μπορούσες να πας στο miracle μιας και έχουν πολλά κοινά στοιχεία. 

εχει δωρεαν εγκατασταση αλλα οχι στην πολη που ειμαι.εδω απλα στελνουν τιποτα παραπανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, astrea966 είπε

εχει δωρεαν εγκατασταση αλλα οχι στην πολη που ειμαι.εδω απλα στελνουν τιποτα παραπανω

Περίεργο, δεν θυμάμαι τέτοιον όρο. Και εγώ μακριά μένω από τα καταστήματα αλλά ήρθε συνεργείο που συνεργάζονται και τα έβαλε. Νομίζω πρέπει να το επιβεβαιώσεις.

Πάντως, μπορείς να πας και στο tcl προσέχοντας να μη ψωνίσεις από κατάστημα της μαύρης λίστας στο tclgreece.gr

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...