Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, ikaliruag είπε

ναι ισχυει, απλα ειναι ακομα "καλες" μερες (σημερα ο σταθμος της περιοχης δειχνει 13,5min 18max)  και με ενοχλουσε αυτο το 430w πριονι.

Θα ελέγχω και την συνολικη της ημερας μπας και ο προγραμματισμος με τις πολυ γρηγορες εναλλαγες 430-25-430w κανει την δικη του οικονομια. ωστόσο στο χώρο δεν νιώθεις αβολα οταν γινεται αυτο

Ανεξάρτητα από την εξωτερική, θα έπρεπε με follow me να πέφτει στα 250-280W. Ή ίσως επειδή είναι παλιό μοντέλο, να είναι απλά πιο σάπιο από τις υπόλοιπες μιντεοειδεις σαπίλες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ανεξάρτητα από την εξωτερική, θα έπρεπε με follow me

Ότι θες κανε εαν έχει πάνω από 12 έξω και είναι κλιματιστικό με φορτιο στο θερμό μεγαλύτερο δε πρόκειται να δουλέψει έτσι , μόνο όταν πέφτει κάτω από 12 έξω θα δουλευει χαμηλά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτη τη στιγμη το δικο μου με follow me στο 21 κι εχει κανει off εδω κ ποση ωρα κι η θερμοκρασια εχει πεσει 19,8..ο αισθητηρας στο κοντρολ βλεπει ομως 21 κι ετσι δεν ανοιγει, κι αν το βαλω 22 φτανει τη θερμοκρασια 23,5 με 500w...Εξωτερικη τωρα 12,5.

Επεξ/σία από energy52
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, energy52 είπε

Αυτη τη στιγμη το δικο μου με follow me στο 21 κι εχει κανει off εδω κ ποση ωρα κι η θερμοκρασια εχει πεσει 19,8..ο αισθητηρας στο κοντρολ βλεπει ομως 21 κι ετσι δεν ανοιγει, κι αν το βαλω 22 φτανει τη θερμοκρασια 23,5 με 500w...Εξωτερικη τωρα 12,5.

Εγω επειδή είμαι λίγο πιο βόρεια από σένα (σανατόριο) το TOYOTOMI εκεί που δούλευε στα 450 watt έπεσε ως «δια μαγείας» στα 180 ….μόλις η θερμοκρασία έδειξε κάτω από 12 

 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimostr είπε

Εγω επειδή είμαι λίγο πιο βόρεια από σένα (σανατόριο) το TOYOTOMI εκεί που δούλευε στα 450 watt έπεσε ως «δια μαγείας» στα 180 ….μόλις η θερμοκρασία έδειξε κάτω από 12 

Ναι εκει καποιες φορες εισαι και 3 βαθμους κατω νομιζω..Μωρε λες να το φερω στην κουζινα και με το εξοικονομω που περιμενω να βαλω ενα γαματο στο υπνοδωματιο;δε το χα σκεφτει..☺️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, energy52 είπε

Ναι εκει καποιες φορες εισαι και 3 βαθμους κατω νομιζω..Μωρε λες να το φερω στην κουζινα και με το εξοικονομω που περιμενω να βαλω ενα γαματο στο υπνοδωματιο;δε το χα σκεφτει..☺️

Εγώ έχω καταλήξει ότι αυτά τα κλιματιστικά ,εννοώ αυτά με το φορτίο στο Θέρμο μεγαλύτερο και έχουν αυτή την υλοποίηση του προγραμματισμού με κριτήριο το 12 στην εξωτερική θερμοκρασία είναι για ψυχρές περιοχές με αρκετό κρύο και συνεχόμενα χαμηλές και πολύ χαμηλές θερμοκρασίες και σε καμία περίπτωση δεν κάνουν για ήπιες καταστάσεις 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα, σε τοποθέτηση κλιματιστικού 22.000 BTU, λόγω χωροθέτησης το μήκος της σωλήνας βγαίνει περίπου 1.5 μέτρο..

Πολλοί λέτε πως πρέπει να είναι 2.5-3 μέτρα, αλλά ο χώρος είναι περιορισμένος να κάνουμε κουλούρες από πίσω..

Αν μπει 1.5 μέτρο 1/2 & 1/4, θα έχουμε θέμα;

Ψυκτικό R32..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, ikaliruag είπε

Το δικό μου midea συνεχίζει τα δικά του και αν δεν κανω λάθος εχθές το βράδυ άκουγα την εξωτερική μονάδα που βρίσκεται στην ταράτσα να γκαζωνει ανά περίπου 5 λεπτά και μετά να κόβει.

Δηλαδή αυτό που φαίνεται στο διάγραμμα κάθε ένα πεντάλεπτο 450w spike και μετά 25w δηλαδή μόνο ανεμιστήρα.

Σε αυτές τις 12 ώρες έκαψε 3.5kw το οποίο δεν ξέρω άμα έχει λογική ή είναι πολύ.

Άμα το δοκιμάσω σε παραπάνω θερμοκρασία λέτε να στρώσει; Ωστόσο το δωμάτιο είναι ζεστό ήδη .

Άμα δε βρεις κατάλληλο σημείο για το τηλεκοντρόλ δε πρόκειται να δουλέψει σωστά το ifeel (follow me). Χρειάζεσαι:

- Απόσταση τουλάχιστον 3 μέτρα.

- Να μη το χτυπάει αέρας (ούτε ρεύματα αέρα).

- Ύψος 1.20-1.30

- Ταχύτητα 1η ή silent.

- Δεν είναι απαραίτητο να κοιτάει τη μονάδα, αρκεί να επικοινωνεί με τη μονάδα. Μπορείς να το αφήσεις δηλαδή σε σημείο όπου οι υπέρυθρες αναπηδούν στους τοίχους ή στο ταβάνι.

Κοίτα εδώ πατέντα που έχω κάνει με 12άρι Sendo σε μακρόστενο διάδρομο μήκους 4m, πλάτους 1.2m

Spoiler

 

IMG_20221207_201551.jpg.a25b7028dcd9845b9eaa30c8e4b393ea.jpgIMG_20221207_201606.jpg.a76d226ca242db8387126624eb3d3079.jpg

 

Έχω κάτω τις θυρίδες, ανεμιστήρα στο silent mode.

Άμα το βάλω στο 22, κόβει στο 24 μετά από κανα 30λεπτο.

Άμα το βάλω στο 23, κρατιέται στο 24 έως και 1 - 1.5 ώρα μέχρι να κόψει στο 25 (αναλόγως πόσες πόρτες είναι ανοιχτές ή κλειστές)

Άμα το βάλω στο 21, αργεί πολύ να πάρει μπρος.

Η εφαρμογή σ'εμένα τουλάχιστον δεν επηρεάζει τη λειτουργία του τηλεκοντρόλ, αρκεί φυσικά μόνο να παρακολουθώ και να μη πατήσω τίποτα στην εφαρμογή.

Το αν επηρρεάζεται ή όχι το τηλεκοντρόλ απ'την εφαρμογή, μπορείς να το διαπιστώσεις απ'την θερμοκρασία χώρου που σου δείχνει στην εφαρμογή. Αν σου δείχνει μικρά δεκαδικά 23.1, 23.3 κλπ, τότε δουλεύει ο θερμοστάτης της μονάδας. Άμα σου δείχνει ακέραιους αριθμούς (22, 23, 24) ή αποκλίσεις 0.5 (δε ξέρω τι απόκλιση έχει το τηλεκοντρόλ του Midea) τότε δουλεύει στο ifeel.

Spoiler

Screenshot_2022-12-07-20-45-55-073_com.broadlink.acfreedom.jpg.cf02a944662362a9cf259382b92f52ec.jpg

 

Αυτό είναι το μεγάλο ελάττωμα του ifeel σε θέμα απόδοσης... ότι ο αισθητήρας του τηλεκοντρόλ πιάνει ακέραιες αποκλίσεις (σε αντίθεση με τον αισθητήρα της μονάδας που αντιλαμβάνεται απόκλιση 0.1)

Δηλαδή αν βάλεις 22 στο ifeel θα δουλέψει ο συμπιεστής στο full μέχρι να πάει 23***, μετά θα ρίξει watt σε προκαθορισμένο σημείο. Έπειτα εφόσον δε βλέπει μικρές αποκλίσεις 23.1, 23.5, 23.8 κλπ... δε μπορεί να πέσει και να διατηρηθεί στα 200-250W για να μη φτάσει 24. Οπότε πιάνει το +2 οffset γρηγορότερα απ'όσο πρέπει και κόβει. Όταν ξαναπιάσει το τηλεκοντρόλ 22 ξεκινάει πάλι σε φουλ στροφές ο συμπιεστής, ενώ στη κανονική λειτουργία ο αισθητήρας πάει πχ 22.5-22.7 στα πρώτα δευτερόλεπτα μέχρι να κατέβουν οι θυρίδες και ο συμπιεστής καταλαβαίνει ότι δε χρειάζεται να φουλάρει.

Πρέπει λοιπόν να έχεις άπλετη υπομονή μέχρι να βρεις ένα σημείο που να δουλεύει σωστά το ifeel.

***Εμένα στο silent mode δε γκαζώνει φουλ στις εκκινήσεις, οπότε έχω λύσει και το θέμα θορύβου.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

αλλά ο χώρος είναι περιορισμένος να κάνουμε κουλούρες από πίσω..

Πως γίνεται αυτό ? Εννοώ να μην μπορείς να κάνεις κουλούρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimostr είπε

Ότι θες κανε εαν έχει πάνω από 12 έξω και είναι κλιματιστικό με φορτιο στο θερμό μεγαλύτερο δε πρόκειται να δουλέψει έτσι , μόνο όταν πέφτει κάτω από 12 έξω θα δουλευει χαμηλά 

Μη ξεχνάς έχω φασον midea. Δεν ισχύει αυτό που λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια ενας γνωστος μου εχει το συγκεκριμενο Κλιματιστικο

https://briza.gr/product/toyotomi-umi-eco-utn-utg-09ap-klimatistiko-inverter-9000-btu-a-a-me-ionisti-kai-wifi-se-4-atokes-doseis?skr_prm=WyI1NDg5ZWZjMS1iYWQxLTQ4YmUtOTA1Zi1jNzg4OTg0ZjJhYmYiLDE2NzA0NDE0NDI5NjIseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiYiIsInRhZ3MiOiIifV0

Στο κοντρολ εχει ενα κουμπι που ονομαζεται Temp (7) κουμπι του δινει 2 επιλογες. Προρυθισμενη θερμοκρασια (ενα σπιτακι)

Η θερμοκρασια δωματιου (ενα σπιτακι με θερμομετρο) Ποιο να επιλεγει απο τα 2 να φαινεται στο κοντρολ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μη ξεχνάς έχω φασον midea. Δεν ισχύει αυτό που λες.

Εσένα δηλαδή έχει έξω πάνω από 12 έχεις κλιματιστικό με μεγαλύτερο φορτίο στο Θέρμο και έχεις διάγραμμα που δείχνει κατανάλωση 180 πχ και όχι 450 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Άμα δε βρεις κατάλληλο σημείο για το τηλεκοντρόλ δε πρόκειται να δουλέψει σωστά το ifeel (follow me). Χρειάζεσαι:

- Απόσταση τουλάχιστον 3 μέτρα.

- Να μη το χτυπάει αέρας (ούτε ρεύματα αέρα).

- Ύψος 1.20-1.30

- Ταχύτητα 1η ή silent.

- Δεν είναι απαραίτητο να κοιτάει τη μονάδα, αρκεί να επικοινωνεί με τη μονάδα. Μπορείς να το αφήσεις δηλαδή σε σημείο όπου οι υπέρυθρες αναπηδούν στους τοίχους ή στο ταβάνι.

Κοίτα εδώ πατέντα που έχω κάνει με 12άρι Sendo σε μακρόστενο διάδρομο μήκους 4m, πλάτους 1.2m

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

IMG_20221207_201551.jpg.a25b7028dcd9845b9eaa30c8e4b393ea.jpgIMG_20221207_201606.jpg.a76d226ca242db8387126624eb3d3079.jpg

 

Έχω κάτω τις θυρίδες, ανεμιστήρα στο silent mode.

Άμα το βάλω στο 22, κόβει στο 24 μετά από κανα 30λεπτο.

Άμα το βάλω στο 23, κρατιέται στο 24 έως και 1 - 1.5 ώρα μέχρι να κόψει στο 25 (αναλόγως πόσες πόρτες είναι ανοιχτές ή κλειστές)

Άμα το βάλω στο 21, αργεί πολύ να πάρει μπρος.

Η εφαρμογή σ'εμένα τουλάχιστον δεν επηρεάζει τη λειτουργία του τηλεκοντρόλ, αρκεί φυσικά μόνο να παρακολουθώ και να μη πατήσω τίποτα στην εφαρμογή.

Το αν επηρρεάζεται ή όχι το τηλεκοντρόλ απ'την εφαρμογή, μπορείς να το διαπιστώσεις απ'την θερμοκρασία χώρου που σου δείχνει στην εφαρμογή. Αν σου δείχνει μικρά δεκαδικά 23.1, 23.3 κλπ, τότε δουλεύει ο θερμοστάτης της μονάδας. Άμα σου δείχνει ακέραιους αριθμούς (22, 23, 24) ή αποκλίσεις 0.5 (δε ξέρω τι απόκλιση έχει το τηλεκοντρόλ του Midea) τότε δουλεύει στο ifeel.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Screenshot_2022-12-07-20-45-55-073_com.broadlink.acfreedom.jpg.cf02a944662362a9cf259382b92f52ec.jpg

 

Αυτό είναι το μεγάλο ελάττωμα του ifeel σε θέμα απόδοσης... ότι ο αισθητήρας του τηλεκοντρόλ πιάνει ακέραιες αποκλίσεις (σε αντίθεση με τον αισθητήρα της μονάδας που αντιλαμβάνεται απόκλιση 0.1)

Δηλαδή αν βάλεις 22 στο ifeel θα δουλέψει ο συμπιεστής στο full μέχρι να πάει 23***, μετά θα ρίξει watt σε προκαθορισμένο σημείο. Έπειτα εφόσον δε βλέπει μικρές αποκλίσεις 23.1, 23.5, 23.8 κλπ... δε μπορεί να πέσει και να διατηρηθεί στα 200-250W για να μη φτάσει 24. Οπότε πιάνει το +2 οffset γρηγορότερα απ'όσο πρέπει και κόβει. Όταν ξαναπιάσει το τηλεκοντρόλ 22 ξεκινάει πάλι σε φουλ στροφές ο συμπιεστής, ενώ στη κανονική λειτουργία ο αισθητήρας πάει πχ 22.5-22.7 στα πρώτα δευτερόλεπτα μέχρι να κατέβουν οι θυρίδες και ο συμπιεστής καταλαβαίνει ότι δε χρειάζεται να φουλάρει.

Πρέπει λοιπόν να έχεις άπλετη υπομονή μέχρι να βρεις ένα σημείο που να δουλεύει σωστά το ifeel.

***Εμένα στο silent mode δε γκαζώνει φουλ στις εκκινήσεις, οπότε έχω λύσει και το θέμα θορύβου.

Δεν είπες ότι το ifeel απενεργοποιείται μετά από δύο ώρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, dimostr είπε

Πως γίνεται αυτό ? Εννοώ να μην μπορείς να κάνεις κουλούρα 

Θα είναι περίπου στα 10 εκ από τον τοίχο, σε βάση, οπότε άμα κάνουμε και τις κουλούρες μήπως το "πνίγουμε" το μηχάνημα από θέμα ροής αέρα;

Αριστερά της εξωτερικής είναι πάλι τοίχος, όπου θα τηρηθεί φυσικά η ελάχιστη που δίνει ο κατασκευαστής..

Φυσικά είναι και το αισθητικό.., λόγω μπαλκονιού..

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Εσένα δηλαδή έχει έξω πάνω από 12 έχεις κλιματιστικό με μεγαλύτερο φορτίο στο Θέρμο και έχεις διάγραμμα που δείχνει κατανάλωση 180 πχ και όχι 450 

235-260.

Έτσι και αλλιώς δεν πάει παρακάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...