Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 ώρες πριν, ~Joker~ είπε

 

20221206_020259.jpg

Μια απορία μου δημιουργήθηκε. Κατά καιρούς, μου έχει τύχει να βρίσκομαι σε χώρους όπου δουλεύει a/c και ξαφνικά φεύγουν μερικές σταγόνες νερό από τις περσίδες. 

Δεν τρέμεις με την τηλεόραση από κάτω????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, biovaggoulas είπε

Μια απορία μου δημιουργήθηκε. Κατά καιρούς, μου έχει τύχει να βρίσκομαι σε χώρους όπου δουλεύει a/c και ξαφνικά φεύγουν μερικές σταγόνες νερό από τις περσίδες. 

Δεν τρέμεις με την τηλεόραση από κάτω????

Το συγκεκριμένο μηχανάκι στην ψύξη υποτίθεται και όντως είδα στην πράξη (αφού τα έχω από τον Αύγουστο) κάθε φορά που το κλείνεις κρατάει μισή ώρα τον έλικα να γυρνάει της εσωτερικής (με μηδενική κατανάλωση ρεύματος - η εξωτερική κλείνει εντελώς) για αφυγρανση των στοιχείων σε περίπτωση ψύξης τους (γιαυτό στάζει σε παλιά μηχανήματα) .. Στην θέρμανση δε το έχεις δει ποτέ αυτό.. Όχι δε το φοβάμαι επίσης έχω βάλει έξτρα 5ετή εγγύηση ότι πάθει στην τηλεόραση μιας και a90j oled Sony 2k κόστος. 

18 ώρες πριν, liakjim είπε

Νομίζω το πιο εύκολο είναι να τα αναρτήσεις από το μπαλκόνι από πάνω. Θα μείνουν στο ίδιο ύψος, δεν θα χρειαστεί πάλι αλλαγή στους σωλήνες.

ΥΓ Μπορείς να μας τραβήξεις ένα video να ακούσουμε θόρυβο;

https://1drv.ms/u/s!Ajg9O2W3IUC_mj-sjSJys0KX9zWt

Θέλει υπομονή έχω διάφορες φάσεις.. Και εξηγώ. Και δυνατό ήχο σε ησυχία για να καταλάβεις.. Αυτό είναι το 10αρι 

Επεξ/σία από ~Joker~
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα μόλις έγινα μέλος του φόρουμ και θα ήθελα τη γνώμη σας. Είμαι νέος κάτοχος ενός Toshiba Arata και θέλω να ρωτήσω αν είναι φυσιολογικό όταν είναι κλειστό να ακούγεται ένας χαμηλής έντασης ήχος ηλεκτρικού κυκλωματος; Δεν είμαι σίγουρος πώς να τον περιγράψω ακριβώς, ακούγεται μόνο σε συνθήκες απόλυτης ησυχίας και είναι εκνευριστικός.  Παραθέτω και 3 φώτος από τα καλώδια όπως φαίνονται από την εσωτερική μονάδα.

 

image.jpeg.0abba47e8f84eb4900c035039444723f.jpeg

IMG_1071.jpg

IMG_1072.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nettrino είπε

Καλησπέρα μόλις έγινα μέλος του φόρουμ και θα ήθελα τη γνώμη σας. Είμαι νέος κάτοχος ενός Toshiba Arata και θέλω να ρωτήσω αν είναι φυσιολογικό όταν είναι κλειστό να ακούγεται ένας χαμηλής έντασης ήχος ηλεκτρικού κυκλωματος; Δεν είμαι σίγουρος πώς να τον περιγράψω ακριβώς, ακούγεται μόνο σε συνθήκες απόλυτης ησυχίας και είναι εκνευριστικός.  Παραθέτω και 3 φώτος από τα καλώδια όπως φαίνονται από την εσωτερική μονάδα.

 

image.jpeg.0abba47e8f84eb4900c035039444723f.jpeg

IMG_1071.jpg

IMG_1072.jpg

Ωπα κάτσε, τι έχουν κάνει εδώ;

Υπήρχε άλλο κλιματιστικό στο σημείο αυτό και κρατήσαν το καλώδιο ρεύματος και σύνδεσαν εκεί επάνω το νέο κλιματιστικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Ωπα κάτσε, τι έχουν κάνει εδώ;

Υπήρχε άλλο κλιματιστικό στο σημείο αυτό και κρατήσαν το καλώδιο ρεύματος και σύνδεσαν εκεί επάνω το νέο κλιματιστικό;

Ναι υπήρχε άλλο κλιματιστικό στο σημείο και υποθέτω συνέδεσαν το υπάρχον καλώδιο ρεύματος , εμένα μου κάνει εντύπωση η άκρη του λευκού καλωδίου, έτσι πρέπει να είναι πάνω από τη μονάδα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ~Joker~ είπε

 

https://1drv.ms/u/s!Ajg9O2W3IUC_mj-sjSJys0KX9zWt

Θέλει υπομονή έχω διάφορες φάσεις.. Και εξηγώ. Και δυνατό ήχο σε ησυχία για να καταλάβεις.. Αυτό είναι το 10αρι 

Δεν ξέρω την ευαισθησία του μικροφώνου αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν μου αρέσει. Ίσως να άξιζε να μιλήσεις με την υποστήριξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nettrino είπε

Ναι υπήρχε άλλο κλιματιστικό στο σημείο και υποθέτω συνέδεσαν το υπάρχον καλώδιο ρεύματος , εμένα μου κάνει εντύπωση η άκρη του λευκού καλωδίου, έτσι πρέπει να είναι πάνω από τη μονάδα; 

Προφανώς και όχι, κανονικά έπρεπε να περάσουν το νέο καλώδιο.

Ουσιαστικά αυτό εδώ σου έκαναν γι'αυτό βλέπεις αυτό το λευκό καλώδιο με μονωτική ταινία στο επάνω μέρος της μονάδας.

_20221207_070546.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, nettrino είπε

Καλησπέρα μόλις έγινα μέλος του φόρουμ και θα ήθελα τη γνώμη σας. Είμαι νέος κάτοχος ενός Toshiba Arata και θέλω να ρωτήσω αν είναι φυσιολογικό όταν είναι κλειστό να ακούγεται ένας χαμηλής έντασης ήχος ηλεκτρικού κυκλωματος; Δεν είμαι σίγουρος πώς να τον περιγράψω ακριβώς, ακούγεται μόνο σε συνθήκες απόλυτης ησυχίας και είναι εκνευριστικός.  Παραθέτω και 3 φώτος από τα καλώδια όπως φαίνονται από την εσωτερική μονάδα.

 

image.jpeg.0abba47e8f84eb4900c035039444723f.jpeg

IMG_1071.jpg

IMG_1072.jpg

Coil whine λέγεται και έχει και το δικό μου. Όταν είναι κλειστό δεν ακούγεται σχεδόν ποτέ. Ειδικά αν βάλεις να ανεβοκατεβαινει η περσίδα (και είναι σε λειτουργία) ή έχεις βάλει timer να ανοίξει απο κλειστό ακούγεται ΠΟΛΥ περισσότερο. 

Δοκίμασε το 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια, μου εγκατεστησαν 2 τοσιμπα αρατα ενα 18αρι ενα 13αρι και πραγματικα εχουν θορυβο και η εσωτερικη και η εξωτερικη μοναδα θα σας στειλω ηχητικο να τα ακουσετε να μου πειτε αν τα θεωρειτε φυσιολογικα......

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, nikkoutras είπε

Καλημερα παιδια, μου εγκατεστησαν 2 τοσιμπα αρατα ενα 18αρι ενα 13αρι και πραγματικα εχουν θορυβο και η εσωτερικη και η εξωτερικη μοναδα θα σας στειλω ηχητικο να τα ακουσετε να μου πειτε αν τα θεωρειτε φυσιολογικα......

Υπαρχουν εφαρμογες για κινητα π.χ. ψαξε ηχομετρο στο Playstore, μετρα διπλα στις μοναδες, και μετα δες τι γραφουν τα specifications αν ειναι εντος οριων. 

Επεξ/σία από gpapadakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, nikkoutras είπε

Καλημερα παιδια, μου εγκατεστησαν 2 τοσιμπα αρατα ενα 18αρι ενα 13αρι και πραγματικα εχουν θορυβο και η εσωτερικη και η εξωτερικη μοναδα θα σας στειλω ηχητικο να τα ακουσετε να μου πειτε αν τα θεωρειτε φυσιολογικα......

Σα να μαζευόμαστε.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, nettrino είπε

Είμαι νέος κάτοχος ενός Toshiba Arata 

 

 

Πόσα btu; Μέχρι 12 λύνεται εύκολα το θέμα αν βάλεις μια πρίζα.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σας,

Κάτοχος (ατυχής μάλλον) του παρακάτω:

https://www.fgeurope.gr/product/midea-klimatistiko-toichou-xtreme-save-lite-24kbtu-h/ στα 1.300 ευρώ αγορά.

Το έχω σε σαλόνι / κουζίνα 70τμ, τελευταίος όροφος, επαφή με αέρα παντού, με κέλυφος(7cm) και ενεργειακά τριπλά τζάμια στην Αγιά Παρασκευή. Work from home today και είπα να κάνω δοκιμές.

Συνοπτικά: Καίει τα εντερά του.

Αναλυτικά: Το δοκίμασα σήμερα μόνο του χωρίς καλοριφέρ. Στους 21 βαθμούς με follow me, το τηλεκοντρόλ έχει καθαρή επαφή χωρίς να πέφτει ο αέρας πάνω του, μετά δυσκολίας πέφτει κάτω από 750w. Το κοντρόλ δείχνει 22 και αυτό συνεχίζει ακάθεκτο στα 714w. Δεν θα έπρεπε να κόψει;

10 με 11 τώρα το πρωί έκαψε 1,12kwh με εξωτερική θερμοκρασία στου 15.5..
11 με 12 στα 1,14kw

Καλά χωρίς το follow me για να το δουλέψεις θες 26-27....

Υπάρχει γιατριά να πέσει ή να ανάψω το αέριο πάλι? :P

Επεξ/σία από greg4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, greg4 είπε

Δεν θα έπρεπε να κόψει;

Έξω έχει πάνω από 12 βαθμούς ? Εάν ναι δε πρόκειται να κόψει εάν δε πάει +2 τουλάχιστον από τη ζητούμενη και να σβήσει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το δικό μου midea συνεχίζει τα δικά του και αν δεν κανω λάθος εχθές το βράδυ άκουγα την εξωτερική μονάδα που βρίσκεται στην ταράτσα να γκαζωνει ανά περίπου 5 λεπτά και μετά να κόβει.

Δηλαδή αυτό που φαίνεται στο διάγραμμα κάθε ένα πεντάλεπτο 450w spike και μετά 25w δηλαδή μόνο ανεμιστήρα.

Σε αυτές τις 12 ώρες έκαψε 3.5kw το οποίο δεν ξέρω άμα έχει λογική ή είναι πολύ.

Άμα το δοκιμάσω σε παραπάνω θερμοκρασία λέτε να στρώσει; Ωστόσο το δωμάτιο είναι ζεστό ήδη .

Επεξ/σία από ikaliruag
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...