Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 λεπτά πριν, liakjim είπε

Σοβαρά τώρα;

Τόσο χαζή ερώτηση έκανα; 😄 Σοβαρά...  αν γίνει σεισμός και υπάρξει μεγάλη ταλάντωση, δεν υπάρχει πιθανότητα να δημιουργηθεί πρόβλημα στο σημείο που ενώνονται οι χαλκοσωλήνες με τις βάνες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα μόλις έγινα μέλος του φόρουμ και θα ήθελα να πάρω μέρος στην συζήτηση.κατοχος toyotomi δυστυχώς.

Liakjim μπορεις  να μου πεις  το Toshiba του κυρίου στην Βέροια τι απόδοση έχει περίπου στους 10 βαθμούς εξωτερική με κατανάλωση 233 watt που λέει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Papaf είπε

Καλησπέρα μόλις έγινα μέλος του φόρουμ και θα ήθελα να πάρω μέρος στην συζήτηση.κατοχος toyotomi δυστυχώς.

Liakjim μπορεις  να μου πεις  το Toshiba του κυρίου στην Βέροια τι απόδοση έχει περίπου στους 10 βαθμούς εξωτερική με κατανάλωση 233 watt που λέει?

Περίπου 1100-1200W. Αλλά τι αξία έχει αυτή η πληροφορία;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Papaf είπε

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.η απορία μου είναι πως μπορεί να ζεσταίνεται ένα σπίτι με 1100 watt

 

Δεν ζεσταίνεται ένα σπίτι αλλά μόνο ο χώρος που βρίσκεται το κλιματιστικό. Τόσο θα θέλει αυτές τις ημέρες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Δεν ζεσταίνεται ένα σπίτι αλλά μόνο ο χώρος που βρίσκεται το κλιματιστικό. Τόσο θα θέλει αυτές τις ημέρες .

Έγινε σε ευχαριστώ άρα απόδοση κάπου 4.5?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ναι

Σε ευχαριστώ πολύ έχω και κάποιες άλλες απορίες για κάποια άλλη φορά γιατί βλέπω ότι είσαι γνώστης.καλο βράδυ σε όλους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξτε εδω ενα μηχανακι.. 

Ειναι ενα midea blanc ma-09nxd0-i που εγκατασταθηκε περσυ τετοια εποχη σε υπνοδωματιο το οποιο εχει χαλια μονωση και βρισκεται σε επαφη με αερα απο βορα και ανατολη (η ταρατσα εχει καλη μονωση και εχει κατεβει το ταβανι εσωτερικα με γυψοσανιδα).

Προσφατα το εβαλα πανω στο tapo  και εχω το συγκεκριμένο διαγραμμα.

Φωτο απο σημερα ειναι στους 21 με follow me και fan sto 80% η εσωτερικη παιζει 22-23 και εξωτερικη αυτη τη στιγμη στους 14 (θερμοκρασιες απο το app του μηχανηματος).

Εχω δοκιμασει διαφορά πχ το δουλεψα 20 με ή χωρις follow κανει τα ιδια...

 

Screenshot_20221206-224035.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το τηλεκοντρολ ειναι σε καλη θεση ακριβως απεναντι χωρις να του πεφτει αμεσα ο αερας πανω του, αλλαξα μπαταριες να δουμε.

Το tapo στο Energy usage εχει γραψει 4,54 kw σημερα και 3,6-3,8 εχθες και προχθες με θερμοκρασια στο 20

Επεξ/σία από ikaliruag
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ikaliruag είπε

Το τηλεκοντρολ ειναι σε καλη θεση ακριβως απεναντι χωρις να του πεφτει αμεσα ο αερας πανω του, αλλαξα μπαταριες να δουμε.

 

  Το follow me δουλεύει καλύτερα σε χαμηλή ταχύτητα ανεμιστήρα και η απόσταση πρέπει να είναι ούτε πολύ κοντά (γιατί πάλι θα κόβει γρήγορα) ούτε πολύ μακριά γιατί αν δεν ανεβάσει +1 σε ένα σύντομο διάστημα θα ζορίζεται ο συμπιεστής στην εκκίνηση. Όπως σου είπε κι ο liakjim βεβαιώσου ότι επικοινωνεί με τη μονάδα, δηλαδή εκεί που το έχεις ακουμπήσει αν πατήσεις πλήκτρο... θα πρέπει να ακούσεις το χαρακτηριστικό 'τικ' στη μονάδα. Επίσης βασικό, με τι offset δουλεύει το ifeel στο συγκεκριμένο κλιματιστικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Papaf είπε

Καλησπέρα μόλις έγινα μέλος του φόρουμ και θα ήθελα να πάρω μέρος στην συζήτηση.κατοχος toyotomi δυστυχώς.

Liakjim μπορεις  να μου πεις  το Toshiba του κυρίου στην Βέροια τι απόδοση έχει περίπου στους 10 βαθμούς εξωτερική με κατανάλωση 233 watt που λέει?

Φίλε μου καλησπέρα αν εννοείς εμένα που είμαι από Βέροια ότι θες μπορώ να σε βοηθήσω. Συντοπιτης?

Πρώτη μετά χρήσης του Midea xtreme save lite 12.000btu σε συνεργασία με Toshiba edge σε σπίτι 70τμ. Βρίσκονται σε ενιαία σαλοκουζινα κοντά στα 45tm με τα 2 δωμάτια ανοιχτά. Βάζω τα παρακάτω που ακόμα πειραματιζομαι.  21high με Follow me. 

Screenshot_20221206-233048_Tapo.jpg.261c057aadf6bcadaca4dd25e2cb1b22.jpg

Στην αλλαγή μετα τις 9 μισή άλλαξα θέση στο τηλεκοντρόλ γιατί θεωρούσα ότι ίσως επηρεάζοταν απο το toshiba(μαλλον ρευμα αερα). Επίσης τα σκαμπανεβασματα ήταν μ.ο για 1 2 λεπτά και ξανα έπεφτε. Και το σπίτι ξεκίνησε κρύο σχετικά. 

Από τις 4 το σπίτι είναι στους 22.3 βαθμούς (ιδανική θερμοκρασίαγια μένα.) Και η εξωτερική έπαιξε από τους 11-12 με 8.5 τωρα.

 Υγ. Το Toshiba είτε μόνο του(χθες έκλεισα το βράδυ το midea) είτε σε συνάρτηση μαζί του παίζει σταθερά 250 με 300 watt. Που θα πει ότι είμαι τώρα 24ωρο έχει κάψει κοντά στις 7.5kw σε σχέση με το toyotomi izuru που ήμουν σταθερά πάνω από 16kw.

Screenshot_20221206-234654_eWeLink.jpg.efe31c609ce502bb7df791fc405c60e7.jpg

Επεξ/σία από Dask92
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...