Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 3/12/2022 στις 7:59 ΠΜ, liakjim είπε

Είναι σηκωμένη η ασφάλεια; Αν δεν ξέρεις από αυτά, θα πρέπει καταρχάς να φωνάξεις ηλεκτρολόγο να δει ότι έχεις ρεύμα.

Τελικα εφταιγε ασφαλεια στον πινακα και ηθελε αλλαγη 

Τη γλιτωσα φθηνα

Απο οτι μου ειπε ο ηλεκτρολογος δεν οφελει να βαλεις πριζα ασφαλειας στις συσκευες για προστασια απο πτωση τασης κλπ Μονο ups σε σωζει

Εγω εχω βαλει σε ολα, τηλεορασεις ψυγειο αιρκοντισιον κλπ 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

20 ώρες πριν, sakkisaa είπε

Αντικαθιστά ήδη 18αρι το οποίο είναι επαρκές.

Από όπου και να το πάρεις θα σε παραπέμψουν για οτιδήποτε στην αντιπροσωπεία.

Ο Κώτσος δηλαδή τι θα μου προσφέρει παραπάνω;

Τιποτα ολα τα μεγαλα καταστηματα ειναι τα ιδια, για μενα καλυτερα πηγαινε σε ενα συμβατικο καταστημα που πουλαει μονο κλιματιστικα γιατι οτι και να γινει θα τρεξουν αυτοι για εσενα και θα μπορουν να σε εξυπηρετησουν.. Η αντιπροσωπια οπως λες τι θα κανει θα ερθει η ιδια να σου αλλαξει το ανταλλακτικο? Δε νομιζω θα πληρωσεις καποιον 3ο ψυκτικο παλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Επανέρχομαι για το 12αρι που θέλω να βάλω στον ίδιο χώρο με το Hitachi RAS RAC-S14HA. 

Σε αναμονη πτωσης τιμών είμαι ανάμεσα σε 3.

https://www.skroutz.gr/s/35896716/Panasonic-CS-BZ35XKE-CU-BZ35XKE-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A.html?from=recommendations

https://www.skroutz.gr/s/23190616/TCL-Miracle-II-12CHSA-VE-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A-με-WiFi.html

https://www.skroutz.gr/s/16611204/LG-Libero-Plus-S12EQ-UA3-S12EQ-NSJ-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A.html

 Το lg είναι με 10 χρόνια εγγυηση στον συμπίεστη (DUAL Inverter Compressor) και 2 στα υπόλοιπα. 

Βλέπω ότι είναι πολυ δυνατό στην θέρμανση , που με ενδιαφέρει πιο πολυ αλλά και οικονομικο (θερμή /μεση:371/875 kw) και το μόνο με πιστοποιηση Eurovent, αλλά βγάζει Scop 4.9/4.0

Το tcl (θερμή /μεση:673/730 kw) έχει Scop 5.2/4.6. Το καλυτερο Scop του Tcl στην θερμή ζώνη πως βγαίνει αφου η κατανάλωση είναι σχεδόν διπλάσια από το lg? 

 Το Panasonic (θερμη/μεση:350/800)έχει την χαμηλότερη εγγυηση (5 -2), δεν έχει Eurovent, και δεν έχουμε feedback για την αντιπροσωπεία, βέβαια είναι το πιο ισορροπημένο αλλά και το πιο ακριβο. 

 To Lg με αυτή την τιμή είναι πολυ θελκτικο.

Το  Tcl έχει καλό feedback και ως μηχάνημα αλλά και ως αντιπροσωπεία/εγγύηση.

Με πρωτο κριτήριο την οικονομία στην θέρμανση ποιο θα μου προτεινατε και γιατί? 

Υπόψην , μιλάνε για κέντρο Αθήνας οπότε θερμή ζώνη. 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Soks είπε

 Επανέρχομαι για το 12αρι που θέλω να βάλω στον ίδιο χώρο με το Hitachi RAS RAC-S14HA. 

Σε αναμονη πτωσης τιμών είμαι ανάμεσα σε 3.

https://www.skroutz.gr/s/35896716/Panasonic-CS-BZ35XKE-CU-BZ35XKE-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A.html?from=recommendations

https://www.skroutz.gr/s/23190616/TCL-Miracle-II-12CHSA-VE-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A-με-WiFi.html

https://www.skroutz.gr/s/16611204/LG-Libero-Plus-S12EQ-UA3-S12EQ-NSJ-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A.html

 Το lg είναι με 10 χρόνια εγγυηση στον συμπίεστη (DUAL Inverter Compressor) και 2 στα υπόλοιπα. 

Βλέπω ότι είναι πολυ δυνατό στην θέρμανση , που με ενδιαφέρει πιο πολυ αλλά και οικονομικο (θερμή /μεση:371/875 kw) και το μόνο με πιστοποιηση Eurovent, αλλά βγάζει Scop 4.9/4.0

Το tcl (θερμή /μεση:673/730 kw) έχει Scop 5.2/4.6. Το καλυτερο Scop του Tcl στην θερμή ζώνη πως βγαίνει αφου η κατανάλωση είναι σχεδόν διπλάσια από το lg? 

 Το Panasonic (θερμη/μεση:350/800)έχει την χαμηλότερη εγγυηση (5 -2), δεν έχει Eurovent, και δεν έχουμε feedback για την αντιπροσωπεία, βέβαια είναι το πιο ισορροπημένο αλλά και το πιο ακριβο. 

 To Lg με αυτή την τιμή είναι πολυ θελκτικο.

Το  Tcl έχει καλό feedback και ως μηχάνημα αλλά και ως αντιπροσωπεία/εγγύηση.

Με πρωτο κριτήριο την οικονομία στην θέρμανση ποιο θα μου προτεινατε και γιατί? 

Υπόψην , μιλάνε για κέντρο Αθήνας οπότε θερμή ζώνη. 

 

 

 

Προσωπικά δεν θα έπαιρνα ποτέ LG με τα 2 χρόνια μόλις εγγύηση (οι συμπιεστές δεν χαλάνε) εκτός αν ήταν από αλυσίδα που θα μπορούσα να βάλω επέκταση εγγύησης. Οι τιμές του σκρουτζ ίσως είναι πλασματικές μιας και παίζει παραεισαγωγή.

Το panasonic επίσης θα το είχα χαμηλά στη λίστα προτίμησης μιας και έχουμε μάλλον αρνητικές γνώμες για την υποστήριξη.

Το tcl είναι vfm με την καλή απόδοση σε ψύξη και την πολύ μεγάλη άνευ όρων εγγύηση. Αλλά σε θέρμανση ίσως να είναι λίγο πιο χαμηλά σε οικονομία σε χρήση.

Επειδή λες όμως με πρώτο κριτήριο την οικονομία σε θέρμανση, πρώτη επιλογή θα ήταν το Perfera και μάλιστα από blue dealer https://www.ydor.com.gr/klimatistiko-daikin-perfera-ftxm35r-rxm35r.html

Σε χαμηλότερο κόστος θα έβλεπα για το f(a)tx35c και από κοντά (και για μένα πιο ελκυστικό με τα 7 χρόνια εγγύηση) τα toshiba yukai ή το ίδιο με άλλο όνομα arata από κώτσο. Αυτά τα 3 παίζουν και σε αλυσίδες οπότε μιας και ο καιρός είναι ακόμη μαλακός, θα άξιζε μια αναμονή μπας και παίξει καμιά προσφορά.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους φίλους του homeassistant, χακεριά σε atxc25b προκειμένου να αποκτήσει έλεγχο με ir μέσω wifi.

Κόστος υλικών κάπου 5-6€ με τα μεταφορικά:

https://www.aliexpress.com/item/4000538403431.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.ba0b10c511W7nB&algo_pvid=b866a99c-41ae-4f90-b283-284a173968d6&algo_exp_id=b866a99c-41ae-4f90-b283-284a173968d6-3&pdp_ext_f={"sku_id"%3A"10000002760369868"}&pdp_npi=2%40dis!EUR!3.33!1.9!!!!!%40210318b816703263840407212eb65b!10000002760369868!sea&curPageLogUid=zvStDsvMWzQg

https://www.aliexpress.com/item/32891173618.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.71.21ef18029GG4P7

Τοποθέτηση:

viber_image_2022-12-06_13-19-19-252.jpg.47c03a6abc2ed7b3da8c1c1c7e8fe101.jpg

τελικό αποτέλεσμα:

viber_image_2022-12-06_13-19-19-497.jpg.cb760e5663af7234d8c95f397414d877.jpg

image.png.43f50c8388fd91de757f83e0a6d65527.png

Κώδικας για το esphome :

Spoiler
esphome:
  name: ir-remote
  platform: ESP8266
  board: esp01_1m
 
captive_portal:
 
# Enable logging
logger:
 
# Enable Home Assistant API
 
ota:
 
wifi:
  ssid: "ΧΧΧΧΧΧΧΧ"
  password: "ΧΧΧΧΧΧΧΧ"
  manual_ip:
    static_ip: 192.168.3.156
    gateway: 192.168.3.1
    subnet: 255.255.255.0
 
binary_sensor:
  - platform: status
    name: ir remote Status
   
     
   
remote_transmitter:
  pin:
    number: GPIO0
    inverted : false
  carrier_duty_percent: 50%
  id: trsr
 
climate:
  - platform: daikin
    name: "Child Room AC"
    receiver_id: rcvr
    sensor: temp
   
   
text_sensor:
  # Expose WiFi information as sensors.
  - platform: wifi_info
    ip_address:
      name: ir remote IP  
     
switch:
  - platform: restart
    name: "Restart ir remote"
    id: restart_switch    
   
 
  - platform: homeassistant
    name: "Temperature AC"
    entity_id: sensor.child_room_temperature
    id: temp    

 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, dr_papas είπε

Εγώ από τις φωτό πάντως, συγκρατώ τη Fritzάρα κάτω στη γωνία αριστερά .. 😉

Off topic: Είναι το ax(wifi 6) κιόλας και παίζω με 2 ax fritz repeaters 1200. Αυτό με έσωσε σε χάλια γραμμή 200αρα χαλκο ΟΤΕ (δεν έχω ακόμα ftth άνω Χαλάνδρι εκεί που είμαι) 300 μετρα από εμένα συνέχεια λάθη και αποσυνδέσεις. Με αυτό συγχρονίζω 170 επειδή του έχω δώσει προτεραιότητα στην σταθερότητα της γραμμής πάρα την ταχύτητα αλλά παίρνει όλα τα λάθη και τα διορθώνει και δεν υπάρχει καμία αποσύνδεση ποτέ.. Πέρα και από όλη την υπόλοιπη παραμετροποίηση που προσφέρει κλπ πριν είχα το 7490 δεν αλλάζω από fritz σε modem.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ~Joker~ είπε

Off topic: Είναι το ax(wifi 6) κιόλας και παίζω με 2 ax fritz repeaters 1200. Αυτό με έσωσε σε χάλια γραμμή 200αρα χαλκο ΟΤΕ (δεν έχω ακόμα ftth άνω Χαλάνδρι εκεί που είμαι) 300 μετρα από εμένα συνέχεια λάθη και αποσυνδέσεις. Με αυτό συγχρονίζω 170 επειδή του έχω δώσει προτεραιότητα στην σταθερότητα της γραμμής πάρα την ταχύτητα αλλά παίρνει όλα τα λάθη και τα διορθώνει και δεν υπάρχει καμία αποσύνδεση ποτέ.. Πέρα και από όλη την υπόλοιπη παραμετροποίηση που προσφέρει κλπ πριν είχα το 7490 δεν αλλάζω από fritz σε modem.. 

Και πολύ καλά θα κάνεις , παίζω παντού και στο σπίτι και στο γραφείο δεν τα αλλάζω με τίποτα. (sorry παιδιά για το offtopic)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, liakjim είπε

Νομίζω το πιο εύκολο είναι να τα αναρτήσεις από το μπαλκόνι από πάνω. Θα μείνουν στο ίδιο ύψος, δεν θα χρειαστεί πάλι αλλαγή στους σωλήνες.

ΥΓ Μπορείς να μας τραβήξεις ένα video να ακούσουμε θόρυβο;

Θα προσπαθήσω το βράδυ να τραβήξω ναι ένα από την μέσα μεριά του τοίχου (μέσα) και ένα μπροστά από την εξωτερική (έξω). 

Επιτρέπεται να είναι αναρτημένα στο μπαλκόνι ουσιαστικά του από πάνω? Και εμένα θα με βόλευε περισσότερο αυτό.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ~Joker~ είπε

Επιτρέπεται να είναι αναρτημένα στο μπαλκόνι ουσιαστικά του από πάνω? Και εμένα θα με βόλευε περισσότερο αυτό.. 

Ρώτα λίγο τον ψυκτικό σου, μια ιδέα έριξα μιας και έχω δει πολλά μηχανήματα να είναι εγκατεστημένα με αυτόν τον τρόπο.  Το βάρος είναι έτσι και αλλιώς αμελητέο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ρώτα λίγο τον ψυκτικό σου, μια ιδέα έριξα μιας και έχω δει πολλά μηχανήματα να είναι εγκατεστημένα με αυτόν τον τρόπο.  Το βάρος είναι έτσι και αλλιώς αμελητέο.

Κάποιες που βλέπω πρόχειρα ακουμπάνε επίσης τον τοίχο που είναι πλάτη και απλά βιδώνουν στο ταβάνι αντί για την πλάτη.. Εκτός και αν τις βιδώσεις με έναν αέρα 5-10 εκατοστά γιατί το ζητούμενο είναι να μην εφάπτονται οι βάσεις με τον πλάτη - τοίχο και συντονίζει.. 

Πχ

IMG1058562c759a55855716b9417abf0e9eV-550x550w.jpg

IMG2e54f82b58a74268cb4a167d7c25c45dV-550x550w.jpg

569.038-500x500_0.jpg

Screenshot_20221206_164119_Samsung Internet.jpg

Screenshot_20221206_164134_Samsung Internet.jpg

Επεξ/σία από ~Joker~
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, ~Joker~ είπε

Κάποιες που βλέπω πρόχειρα ακουμπάνε επίσης τον τοίχο που είναι πλάτη και απλά βιδώνουν στο ταβάνι αντί για την πλάτη.. Εκτός και αν τις βιδώσεις με έναν αέρα 5-10 εκατοστά γιατί το ζητούμενο είναι να μην εφάπτονται οι βάσεις με τον πλάτη - τοίχο και συντονίζει.. 

Πχ

IMG1058562c759a55855716b9417abf0e9eV-550x550w.jpg

IMG2e54f82b58a74268cb4a167d7c25c45dV-550x550w.jpg

569.038-500x500_0.jpg

Screenshot_20221206_164119_Samsung Internet.jpg

Screenshot_20221206_164134_Samsung Internet.jpg

Έχει και με ντίζες .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήρα σήμερα στη GREE να ρωτήσω πόσο πάει ένα display εσωτερικής μονάδας (αυτό που αναγράφει τη θερμοκρασία και συνδέεται στη πλακέτα). Στο ηχογραφημένο μήνυμα λέει "για ανταλλακτικά πάρτε στο 211 τάδε", είναι μια εταιρία κλιματισμού Σεϊρλής με την οποία συνεργάζονται. 40+ΦΠΑ μου λέει, έβαλα τα γέλια. 🤣 Δε πειράζει, καλύτερα να βλέπω μισά τα λεντάκια παρά να δώσω το 1/8 της αξίας του κλιματιστικού για ένα ανταλλακτικά αξίας 2 ευρώ. Έλεος ρε, τι κλέψιμο είναι αυτό.

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ekrepali είπε

Πήρα σήμερα στη GREE να ρωτήσω πόσο πάει ένα display εσωτερικής μονάδας (αυτό που αναγράφει τη θερμοκρασία και συνδέεται στη πλακέτα). Στο ηχογραφημένο μήνυμα λέει "για ανταλλακτικά πάρτε στο 211 τάδε", είναι μια εταιρία κλιματισμού Σεϊρλής με την οποία συνεργάζονται. 40+ΦΠΑ μου λέει, έβαλα τα γέλια. 🤣 Δε πειράζει, καλύτερα να βλέπω μισά τα λεντάκια παρά να δώσω το 1/8 της αξίας του κλιματιστικού για ένα ανταλλακτικά αξίας 2 ευρώ. Ήμαρτον ρε, τι κλέψιμο είναι αυτό.

 

Που να πάρεις κάτι σε καμία premium μάρκα εκεί να δεις κλέψιμο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έχει και με ντίζες .

 

Παρόλο που μου αρέσει οπτικά, σε περίπτωση αέρα σίγουρα φαίνεται λιγότερο σταθερό από μια πιο συμπαγή βάση λόγο της ευκαμπτοτητας των ντιζών.. Βέβαια οτι είναι λίγο πιο εύκαμπτο έχει και καλύτερη απορρόφηση κραδασμών σε σχέση με πιο συμπαγή αντικείμενα που εκτονώνουν πάνω στο σώμα στερέωσης... Απλοί κανόνες φυσικής..

Θα τη βρω την άκρη σιγά σιγά και θα ενημερώνω. 

Επεξ/σία από ~Joker~
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, ~Joker~ είπε

Παρόλο που μου αρέσει οπτικά, σε περίπτωση αέρα σίγουρα φαίνεται λιγότερο σταθερό από μια πιο συμπαγή βάση λόγο της ευκαμπτοτητας των ντιζών.. Βέβαια οτι είναι λίγο πιο εύκαμπτο έχει και καλύτερη απορρόφηση κραδασμών σε σχέση με πιο συμπαγή αντικείμενα που εκτονώνουν πάνω στο σώμα στερέωσης... Απλοί κανόνες φυσικής..

Θα τη βρω την άκρη σιγά σιγά και θα ενημερώνω. 

Στον αέρα θα μένει στη θέση του από τους χαλκοσωλήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...