Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, velissarios1 είπε

Με την απόδειξη αγοράς του κλιματιστικού όπως πληροφορήθηκα σήμερα

και υποχρεωτικα ετησια συντηρηση για να ισχυει η 7ετης..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, elen46 είπε

Η 7ετης εγγυηση της toshiba αποκταται με την αποδειξη αγορας του κλιματσικου ή χρειαζεται καποια περαιτερω διαδικασια?

Παίρνεις τηλεφωνο την αντιπροσωπεία... αν σου πούνε ότι χρειάζεται επιπλέον διαδικασία, κάνεις ό,τι σου ζητήσουν.

Αν σου πούνε δε χρειάζεται κι ότι σε καλύπτει η εγγύηση 7 ετών με την απόδειξη αγοράς, ζητάς αυτό να στο στείλουν γραπτώς. Γιατί αν χτύπα ξύλο σου τύχει κάτι, τι θα πεις μετά... μου είπε ο έμπορος έτσι, η ο εκπρόσωπος σας γιουβέτσι;

Εγώ για το Sendo συμπήρωσα μια ηλεκτρονική φόρμα (μοντέλο,serial number, κατάστημα / ημερομηνία αγοράς) και έστειλαν ηλεκτρονική επιβεβαίωση. Ενώ ο έμπορος μου είχε πει ότι δε χρειάζεται. Για τα 2 χρόνια το ξέρω ότι δε χρειάζεται αλλά για την εγγύηση του συμπιεστή δε θα εμπιστευτώ τα λόγια του καθενός.

Spoiler

352757289_1(2).jpg.f9d4a021f117de80fa8fdfd60aeb6c86.jpg

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, liakjim said:


EER Cooling (W/W)     2.7
COP Heating (W/W)     2.83

ενώ πχ το asyg24kmta έχει 3.41 και 4.19 αντίστοιχα.

 μετάφραση; αξίζει να δουλέψει αποκλειστικά για το χώρο που ανέφερα σε συνδυασμό με νυχτερινό τιμολόγιο ή να το βοηθάω στα πολλά και με λίγο συμβατικό πετρέλαιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, elen46 είπε

Οι πληροφοριες σου απο που προερχονται απο το καταστημα αγορας ή απο την αντιπροσωπεια?

Από την αντιπροσωπεία...το κατάστημα αγοράς δεν θα το εμπιστευομουν σε καμία περίπτωση .Για τον φίλο ekrepali που γράφει πιο πάνω ρώτησα τα αντίστοιχα και περισσότερα πράγματα αλλά δεν υπάρχει ούτε φόρμα ούτε online registration του προϊόντος 

Επεξ/σία από velissarios1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, greekfragma είπε

 μετάφραση; αξίζει να δουλέψει αποκλειστικά για το χώρο που ανέφερα σε συνδυασμό με νυχτερινό τιμολόγιο ή να το βοηθάω στα πολλά και με λίγο συμβατικό πετρέλαιο;

Inverter είναι, οπότε θα καίει λίγο αλλά όχι τόσο λίγο όσο σύγχρονα καλά inverters.

49 λεπτά πριν, astrea966 είπε

εχω παραθεσει εδω  και μου ειχες προτεινει το Morris απλα ειδα και τα χαρακτηριστικα του bosch και ειπα να ρωτησω

Από τη στιγμή που θέλεις και θέρμανση, θα απέφευγα το Bosch ως φασόν Midea.

Σε φθηνά κοιτάμε tcl άρα και Morris και κυρίως Haier. Ανεβαίνοντας πάμε σε Daikin και ακόμη καλύτερα Toshiba πχ τα νέα yukai/arata.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, velissarios1 είπε

Από την αντιπροσωπεία...το κατάστημα αγοράς δεν θα το εμπιστευομουν σε καμία περίπτωση .Για τον φίλο ekrepali που γράφει πιο πάνω ρώτησα τα αντίστοιχα και περισσότερα πράγματα αλλά δεν υπάρχει ούτε φόρμα ούτε online registration του προϊόντος 

 

33 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Παίρνεις τηλεφωνο την αντιπροσωπεία... αν σου πούνε ότι χρειάζεται επιπλέον διαδικασία, κάνεις ό,τι σου ζητήσουν.

Αν σου πούνε δε χρειάζεται κι ότι σε καλύπτει η εγγύηση 7 ετών με την απόδειξη αγοράς, ζητάς αυτό να στο στείλουν γραπτώς. Γιατί αν χτύπα ξύλο σου τύχει κάτι, τι θα πεις μετά... μου είπε ο έμπορος έτσι, η ο εκπρόσωπος σας γιουβέτσι;

Εγώ για το Sendo συμπήρωσα μια ηλεκτρονική φόρμα (μοντέλο,serial number, κατάστημα / ημερομηνία αγοράς) και έστειλαν ηλεκτρονική επιβεβαίωση. Ενώ ο έμπορος μου είχε πει ότι δε χρειάζεται. Για τα 2 χρόνια το ξέρω ότι δε χρειάζεται αλλά για την εγγύηση του συμπιεστή δε θα εμπιστευτώ τα λόγια του καθενός.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

352757289_1(2).jpg.f9d4a021f117de80fa8fdfd60aeb6c86.jpg

 

 

55 λεπτά πριν, energy52 είπε

και υποχρεωτικα ετησια συντηρηση για να ισχυει η 7ετης..

https://toshiba-aircon.gr/eggyiseis/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά

Σήμερα μετά από πολύ καιρό νιώθω επιτέλους χαλαρός μιας και ξηλωθηκε το έξω από δω toyotomi izuru eco II και μπήκε στη θέση του το Toshiba edge. Και τα 2 18αρια. Με πολλές επιφυλάξεις μιας και φοβόμουν ότι δεν θα επαρκεί για το χώρο αν και μέσα από τους υπολογισμούς εδώ για 18αρι πηγαίναμε και με οφείλω να πω την βοήθεια του @liakjim κυρίως αλλά και με πολλά παιδιά από εδώ μέσα έγινε η εγκατάσταση.επισης μπήκε και ένα midea xtreme save lite 12 στον ίδιο χώρο με σκοπο να βοηθήσει το toshiba( περισσεύε απο αλλο σπιτι που ειχε μπει στο εξ οικονομω)Όλα προβλεπε σωληνώσεις κενά τα πάντα άριστα. Το σπιτι ειναι 70τμ και χωρις μονωση και κουφώματα.  Πλάκα από πάνω χωρίς κάποια μονωση και ανοιχτά σχετικά γύρω γύρω. Περιοχή Βέροια με εξωτερικη σήμερα στους 10 βαθμους.οι μετρήσεις είναι στις ίδιες συνθήκες χωρίς να δουλεύει το midea και αφού έπιανε θερμοκρασία ο χώρος στην θερμοκρασία επιλογής. Η διαφορά.... στα παρακάτω.Screenshot_20221205-205909_eWeLink.jpg.b88abad21189f4a2cc6c7663b3c3bee5.jpg

Screenshot_20221125-231320_eWeLink.jpg.ded7dbd87c8ea571fd24cdaa6a95ff10.jpg

 Εδω να πω επισης πως το Toyotomi εφτανε στους 21 με το ζορι και μετα εκλεινε δεν κατεβαινε πιο κατω και ξανα ανοιγε στους 18.6 με μέτρηση κοντά στα 1400w.Επισης δεν τολμούσα να το βάλω πάνω από τους 20 γιατί έκλαιγα με το τι έκαιγε και στη συντήρηση. 

Πρώτη μετά λοιπόν σήμερα λειτουργίας ήδη θεωρώ ότι είμαι τουλάχιστον 1/3 κάτω στην κατανάλωση και με περισσότερο ζέστη στο χώρο. Το MIDEA δεν έχω ακόμα μετρήσεις (περιμένω πριζακι στο τέλος της βδομάδας αλλά το βλέπω να κλείνει όταν έχει επιλεγεί 21 και να έχω στο χώρο την θερμοκρασία. Θα δείξει. 

Μακάρι να μην βγει και κάποιο θέμα με την φτερωτή στην εσωτερική που έχουμε ακούσει τώρα τελευταία αλλά ήδη χαμογελάω! MORE TO COME SOON...

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/12/2022 στις 2:21 ΠΜ, harkonto είπε

Ρε παλικάρια έχει καταφέρει κανένας να συνδέσει το wifi adapter με αυτή τη αποτυχημένη εφαρμογή της toshiba? Έσκασα 100 ευρώ και δεν μπορώ να συνδεθώ με τίποτα. 

Σε αφηνει να κανεις εγραφη?email επιβεβαιωσης σου ερχεται?

 

Στις 2/12/2022 στις 10:19 ΠΜ, spyros.s είπε

μακαρι να ήξερα...σκέφτηκα να απεγκαταστησω την εφαρμογή και να την εγκαταστησω ξανα μήπως και αναβαθμιστει μετα αλλα εφαρμοσα τελικα το δογμα του  " αφού δουλεύει δεν το πειραζεις"

Εχω το haori 16 εδω και 10μερες παλευω να κανω εγγραφη και μου βγαζει 403forbiten.Η αντιπροσωπεια μου λεει οτι πιθανως ειναι θεμα server

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Dask92 είπε

Καλησπέρα παιδιά

Σήμερα μετά από πολύ καιρό νιώθω επιτέλους χαλαρός μιας και ξηλωθηκε το έξω από δω toyotomi izuru eco II και μπήκε στη θέση του το Toshiba edge. Και τα 2 18αρια. Με πολλές επιφυλάξεις μιας και φοβόμουν ότι δεν θα επαρκεί για το χώρο αν και μέσα από τους υπολογισμούς εδώ για 18αρι πηγαίναμε και με οφείλω να πω την βοήθεια του @liakjim κυρίως αλλά και με πολλά παιδιά από εδώ μέσα έγινε η εγκατάσταση.επισης μπήκε και ένα midea xtreme save lite 12 στον ίδιο χώρο με σκοπο να βοηθήσει το toshiba( περισσεύε απο αλλο σπιτι που ειχε μπει στο εξ οικονομω)Όλα προβλεπε σωληνώσεις κενά τα πάντα άριστα. Το σπιτι ειναι 70τμ και χωρις μονωση και κουφώματα.  Πλάκα από πάνω χωρίς κάποια μονωση και ανοιχτά σχετικά γύρω γύρω. Περιοχή Βέροια με εξωτερικη σήμερα στους 10 βαθμους.οι μετρήσεις είναι στις ίδιες συνθήκες χωρίς να δουλεύει το midea και αφού έπιανε θερμοκρασία ο χώρος στην θερμοκρασία επιλογής. Η διαφορά.... στα παρακάτω.Screenshot_20221205-205909_eWeLink.jpg.b88abad21189f4a2cc6c7663b3c3bee5.jpg

Screenshot_20221125-231320_eWeLink.jpg.ded7dbd87c8ea571fd24cdaa6a95ff10.jpg

 Εδω να πω επισης πως το Toyotomi εφτανε στους 21 με το ζορι και μετα εκλεινε δεν κατεβαινε πιο κατω και ξανα ανοιγε στους 18.6 με μέτρηση κοντά στα 1400w.Επισης δεν τολμούσα να το βάλω πάνω από τους 20 γιατί έκλαιγα με το τι έκαιγε και στη συντήρηση. 

Πρώτη μετά λοιπόν σήμερα λειτουργίας ήδη θεωρώ ότι είμαι τουλάχιστον 1/3 κάτω στην κατανάλωση και με περισσότερο ζέστη στο χώρο. Το MIDEA δεν έχω ακόμα μετρήσεις (περιμένω πριζακι στο τέλος της βδομάδας αλλά το βλέπω να κλείνει όταν έχει επιλεγεί 21 και να έχω στο χώρο την θερμοκρασία. Θα δείξει. 

Μακάρι να μην βγει και κάποιο θέμα με την φτερωτή στην εσωτερική που έχουμε ακούσει τώρα τελευταία αλλά ήδη χαμογελάω! MORE TO COME SOON...

Είσαι πλέον το 4ο άτομο που κάνει το άλμα toyotomi -> toshiba!

Ανέλπιστα χαλαρό το βλέπω το edge για την εποχή και τις ανύπαρκτες μονώσεις σου.

Βέβαια τα σπίτια παίζουν κάπου στο 1/3 - 1/4 των απωλειών τους μιας και το κλίμα είναι μαλακό και θα μείνει έτσι μέχρι και τις 20/12 όπου και μάλλον θα έρθει η πρώτη καλή κατεβασιά για φέτος. Έχεις και το μιντεάκι να βοηθάει. Για να δούμε τι θα γίνει όταν θα πιάσει τους -7C που βλέπω ότι είχε πέρυσι τον χειμώνα η πόλη σου. Εκεί θα πέσει στα 3.7KW το edge δλδ λίγο πάνω από 12500btus. Βάλε και άλλα 7-8K btus το μιντεάκι. Και βγάλε ένα 15% ακόμη από τα defrost.

Δεν θέλω να σε αγχώσω, αλλά θα είχα και κάποιο back-up πχ καμιά σόμπα υγραερίου (θα βοηθήσει και στα black outs).

Καλοδούλευτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, greekfragma είπε

 μετάφραση; αξίζει να δουλέψει αποκλειστικά για το χώρο που ανέφερα σε συνδυασμό με νυχτερινό τιμολόγιο ή να το βοηθάω στα πολλά και με λίγο συμβατικό πετρέλαιο;

δε βάζεις έναν έξυπνο μετρητή να δεις τι καίει το 2ο 24ωρο συνεχόμενης λειτουργίας (χωρίς να κάψεις πετρέλαιο) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, korakios said:

δε βάζεις έναν έξυπνο μετρητή να δεις τι καίει το 2ο 24ωρο συνεχόμενης λειτουργίας (χωρίς να κάψεις πετρέλαιο) ?

Σε ένα μήνα που θα μπω😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, liakjim είπε

Είσαι πλέον το 4ο άτομο που κάνει το άλμα toyotomi -> toshiba!

Ανέλπιστα χαλαρό το βλέπω το edge για την εποχή και τις ανύπαρκτες μονώσεις σου.

Βέβαια τα σπίτια παίζουν κάπου στο 1/3 - 1/4 των απωλειών τους μιας και το κλίμα είναι μαλακό και θα μείνει έτσι μέχρι και τις 20/12 όπου και μάλλον θα έρθει η πρώτη καλή κατεβασιά για φέτος. Έχεις και το μιντεάκι να βοηθάει. Για να δούμε τι θα γίνει όταν θα πιάσει τους -7C που βλέπω ότι είχε πέρυσι τον χειμώνα η πόλη σου. Εκεί θα πέσει στα 3.7KW το edge δλδ λίγο πάνω από 12500btus. Βάλε και άλλα 7-8K btus το μιντεάκι. Και βγάλε ένα 15% ακόμη από τα defrost.

Δεν θέλω να σε αγχώσω, αλλά θα είχα και κάποιο back-up πχ καμιά σόμπα υγραερίου (θα βοηθήσει και στα black outs).

Καλοδούλευτο!

Μόλις τώρα, Dask92 είπε
29 λεπτά πριν, liakjim είπε

Είσαι πλέον το 4ο άτομο που κάνει το άλμα toyotomi -> toshiba!

Ανέλπιστα χαλαρό το βλέπω το edge για την εποχή και τις ανύπαρκτες μονώσεις σου.

Βέβαια τα σπίτια παίζουν κάπου στο 1/3 - 1/4 των απωλειών τους μιας και το κλίμα είναι μαλακό και θα μείνει έτσι μέχρι και τις 20/12 όπου και μάλλον θα έρθει η πρώτη καλή κατεβασιά για φέτος. Έχεις και το μιντεάκι να βοηθάει. Για να δούμε τι θα γίνει όταν θα πιάσει τους -7C που βλέπω ότι είχε πέρυσι τον χειμώνα η πόλη σου. Εκεί θα πέσει στα 3.7KW το edge δλδ λίγο πάνω από 12500btus. Βάλε και άλλα 7-8K btus το μιντεάκι. Και βγάλε ένα 15% ακόμη από τα defrost.

Δεν θέλω να σε αγχώσω, αλλά θα είχα και κάποιο back-up πχ καμιά σόμπα υγραερίου (θα βοηθήσει και στα black outs).

Καλοδούλευτο!

Επέκταση  

Σίγουρα θα το δούμε και στα καλά κρύα αλλά σίγουρα θεωρώ ότι θα πάμε πολύ καλύτερα με το περσινό χειμώνα που δούλευε μόνο του το toyotomi. Θα ρθουν τα κρύα και οι απαντήσεις. Επίσης ξέχασα να πω ότι ναι μεν 70τμ σπίτι αλλά το 1 υπνοδωμάτιο 14 15 τμ κλείνει οπότε σίγουρα μιλάμε για μικρότερο χώρο. Επίσης το άλλο υπνοδωμάτιο σκέφτομαι για ένα μικρό 9ρακι αν και θεωρώ ότι δεν θα είναι θέμα μιας και το toshiba είναι ακριβώς απέναντι και βοηθάει. Για να δούμε....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, energy52 είπε

και υποχρεωτικα ετησια συντηρηση για να ισχυει η 7ετης..

Καλά κάτσε να τα βάλω στο πάτωμα μέσα στο μήνα να δω αν θα το βουλώσουν... Και θα επανέλθω... 

Και τα δύο είναι εγκατεστημένα έτσι, ούτε τη μονάδα δεν ακουμπάει η χαλκοκουλούρα... 

Τώρα να φταίει ο τοίχος μακάρι.... 

Arata 10 και 13

Είμαι ψυχάκιας όπως βλέπεις από εγκατάσταση μέχρι κανάλια.... 

20221206_015829.jpg

20221206_015903.jpg

20221206_015849.jpg

20221206_015912.jpg

20221206_020259.jpg

Επεξ/σία από ~Joker~
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ~Joker~ είπε

Καλά κάτσε να τα βάλω στο πάτωμα μέσα στο μήνα να δω αν θα το βουλώσουν... Και θα επανέλθω... 

Και τα δύο είναι εγκατεστημένα έτσι, ούτε τη μονάδα δεν ακουμπάει η χαλκοκουλούρα... 

Τώρα να φταίει ο τοίχος μακάρι.... 

Arata 10 και 13

Είμαι ψυχάκιας όπως βλέπεις από εγκατάσταση μέχρι κανάλια.... 

20221206_015829.jpg

20221206_015903.jpg

20221206_015849.jpg

20221206_015912.jpg

20221206_020259.jpg

Νομίζω το πιο εύκολο είναι να τα αναρτήσεις από το μπαλκόνι από πάνω. Θα μείνουν στο ίδιο ύψος, δεν θα χρειαστεί πάλι αλλαγή στους σωλήνες.

ΥΓ Μπορείς να μας τραβήξεις ένα video να ακούσουμε θόρυβο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ~Joker~ είπε

Καλά κάτσε να τα βάλω στο πάτωμα μέσα στο μήνα να δω αν θα το βουλώσουν... Και θα επανέλθω... 

Και τα δύο είναι εγκατεστημένα έτσι, ούτε τη μονάδα δεν ακουμπάει η χαλκοκουλούρα... 

Τώρα να φταίει ο τοίχος μακάρι.... 

Arata 10 και 13

Είμαι ψυχάκιας όπως βλέπεις από εγκατάσταση μέχρι κανάλια.... 

20221206_015829.jpg

20221206_015903.jpg

20221206_015849.jpg

20221206_015912.jpg

20221206_020259.jpg

Εγώ από τις φωτό πάντως, συγκρατώ τη Fritzάρα κάτω στη γωνία αριστερά .. 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...