Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 3/12/2022 στις 7:59 ΠΜ, liakjim είπε

Είναι σηκωμένη η ασφάλεια; Αν δεν ξέρεις από αυτά, θα πρέπει καταρχάς να φωνάξεις ηλεκτρολόγο να δει ότι έχεις ρεύμα.

Ναι οκ οι ασφαλειες.

Θα ερθει να το δει τεχνικος μην ειναι πλακετα ή κατι αλλο

Στα αλλα που μπαινουν στην πριζα εχω βαλει εχω βαλει προσθετη ανταπτορα με προστασια και γενικα σε τιβι ψυγειο κλπ

Με αυτο που παιρνει ομως απο τον πινακα τι γινεται?

Να βαλω ενδιαμεσα πριζα με κατι τετοιο?

 

PER.759183.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα. Ακολουθεί (ίσως) ανόητη ερώτηση. 🤔😕

Σε κατάσταση αναμονής , για να μην καίει ούτε αυτά τα 4-5 watt που καίει κάποιο κλιματιστικό, είναι ασφαλές να το κλείνουμε από την tapo (ενώ είναι ήδη σε κατάσταση αναμονής το κλιματιστικό) ή υπάρχει κάποιος κίνδυνος ; (π.χ. να καεί η πλακέτα).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δεκαετίας μοντέλο

https://www.lg.com/gr/support/product/lg-CC24AWR

τι λέει σαν κλιματιστικό;

υπάρχει ήδη εγκατεστημένο σε διαμέρισμα 70 τετραγωνικών και θέλω να ξέρω τι να περιμένω ή τι να προσέξω τον επόμενο μήνα που μπαίνω. το διαμέρισμα έχει νυχτερινό αλλά και πετρέλαιο αυτόνομο. μονώσεις παράθυρα είναι άριστα και δεν υπάρχουν ιδιαίτερες απώλειες. 

προφανώς θα φάει και σερβις αν δεν εχει γίνει και ένα καλό πλύσιμο καθάρισμα. απλά μια πρώτη εικόνα θέλω.

ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

ερώτηση προς τα τσακάλια του κλιματισμού:

https://www.praktiker.gr/p/daikin-siesta-c50-sensira-atxc50c-arxc50c-klimatistiko-inverter-18000btu-126380

https://www.praktiker.gr/p/toyotomi-izuru-eco-ii-trn-trg-856zr-klimatistiko-toixou-inverter-18000btu-me-wifi-126109

ποιο αποτελεί καλύτερη επιλογή και γιατί;

Οι ανάγκες μου είναι 30 μέρες ψύξη το καλοκαίρι και 1-2 ώρες θέρμανση τους χειμερινούς μήνες.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα,

αυτό είναι ευκολάκι να σου το απαντήσει και πρωτοετής φοιτητής ☺️.... Το daikin απ' όλες τις απόψεις (οικονομία, θόρυβος, παλαιότερο μοντέλο toyotomi, υποστήριξη).  Πώς κατέληξες όμως στο ότι χρειάζεται ο χώρος σου ισχύ 18.000 btus;

Επεξ/σία από poraios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sakkisaa είπε

Καλημέρα,

ερώτηση προς τα τσακάλια του κλιματισμού:

https://www.praktiker.gr/p/daikin-siesta-c50-sensira-atxc50c-arxc50c-klimatistiko-inverter-18000btu-126380

https://www.praktiker.gr/p/toyotomi-izuru-eco-ii-trn-trg-856zr-klimatistiko-toixou-inverter-18000btu-me-wifi-126109

ποιο αποτελεί καλύτερη επιλογή και γιατί;

Οι ανάγκες μου είναι 30 μέρες ψύξη το καλοκαίρι και 1-2 ώρες θέρμανση τους χειμερινούς μήνες.

Ευχαριστώ

Και αν χρειαστεις support σε βαθος χρονου θα ερθει το πρακτικερ να σε υποστηριξει?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίδες, με τα πολλά δεν έρχεται το αλλάζω συσκευή και ούτε το βλέπω να έρθει σύντομα, οπότε ήρθε η ώρα για αγορά να προλάβουμε τα χοντρά κρύα.

Έχει κανείς εμπειρία με τον https://voyias.gr/ για πώληση/ εγκατάσταση? Στο google βλέπω πολλές καλές κριτικές και έχει μερικές ωραίες τιμούλες.

Αλλος υποψήφιος για εγκαταστάσεις βρήκα https://klimanservice.gr/install/

που αναφέρει στο site και για αντλίες κενου και φένεται προσεγμένος.

Υπάρχει κανείς που να έτυχε να ξέρει ή εχει επιλέξει κάπιον απ αυτούς?

(ΒΤW αγόρασα και γω το Tapo και τωρα το έβαλα να μετρήσω τη σόμπα χαλαζία 850watt στην μικρότερη σκάλα, 2600watt στις 3 :/)

Επεξ/σία από Divs_Athens
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε το shelly 1pm και έκανα την πρώτη δοκιμή εχθές το βράδυ. Παραθέτω διάγραμμα από το homeassistant (το grafana το πρωί που ξύπνησα είχε διακόψει την εγγραφή. Δεν έχω εμβαθύνει στα προγραμματιστικά του HA ακόμα).

Να σημειώσω ότι η δοκιμή αφορά atxc25c σε υπνοδωμάτιο με ανοικτή πόρτα, με εξωτερική 14-15oc, ρύθμιση 22 και πραγματική δωματίου 23-23,5.

21:00 - 22:30 είχα ρύθμιση 21 και είχε τα on-offs που βλέπετε.

image.png.c53251b369caacd92dc82e803732c84f.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, Divs_Athens είπε

Έχει κανείς εμπειρία με τον https://voyias.gr/ για πώληση/ εγκατάσταση? Στο google βλέπω πολλές καλές κριτικές και έχει μερικές ωραίες τιμούλες.

Είχα αγοράσει ένα Toshiba Edge 13άρι το καλοκαίρι του 2020 από εκεί. Η όλη επικοινωνία για την αγορά και η εγκατάσταση ήταν άψογη. Αντλία κενού χωρίς να τη ζητήσω (αγνοούσα την ύπαρξη της τότε έτσι και αλλιώς) και 3 μέτρα χαλκοσωλήνα τον οποίο μου το πρότειναν οι ίδιοι πριν προλάβω να τους το ζητήσω. Ακόμα και όταν κατά την εγκατάσταση τους ρώτησα για αντικραδασμικά μου είπαν ότι αν θέλω μπορούν να μου βάλουν αλλά από τη στιγμή που το συγκεκριμένο μηχάνημα δε τα χρειάζεται θα δώσω τζάμπα λεφτά, οπότε γλύτωσα και κάποια χρήματα γιατί όντως δε θα τα χρειαζόμουν.

Επίσης έχω κάνει και τα 2 ετήσια service από αυτούς όπου επίσης έχω μείνει ευχαριστημένος μιας και γίνονται (μάλλον) τα προβλεπόμενα με ελεφαντάκι κλπ, πάλι χωρίς να το ζητήσω.

Προσωπικά αν χρειαστεί ξανά στο μέλλον για νέα αγορά θα τους ξανά προτιμήσω.

Disclaimer: Αγνοούσα την ύπαρξη τους πριν κάνω την συγκεκριμένη αγορά, δεν έχω κάποια σχέση μαζί τους οπότε δε κάνω κάποια διαφήμιση. Απλά είμαι ένας ευχαριστημένος πελάτης.

Επεξ/σία από McCoy
typo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, poraios είπε

Καλημέρα,

αυτό είναι ευκολάκι να σου το απαντήσει και πρωτοετής φοιτητής ☺️.... Το daikin απ' όλες τις απόψεις (οικονομία, θόρυβος, παλαιότερο μοντέλο toyotomi, υποστήριξη).  Πώς κατέληξες όμως στο ότι χρειάζεται ο χώρος σου ισχύ 18.000 btus;

Αντικαθιστά ήδη 18αρι το οποίο είναι επαρκές.

1 ώρα πριν, cpgr είπε

Και αν χρειαστεις support σε βαθος χρονου θα ερθει το πρακτικερ να σε υποστηριξει?

Από όπου και να το πάρεις θα σε παραπέμψουν για οτιδήποτε στην αντιπροσωπεία.

Ο Κώτσος δηλαδή τι θα μου προσφέρει παραπάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, PhoneKiller είπε

Αφού πάτησα όμως στο κοντρόλ το ifeel είναι σίγουρο πως ενεργοποιήθηκε ή πρέπει να ανοίξεις το κλιματιστικό απο το κοντρόλ και ύστερα να πατήσεις το ifeel?

Πρέπει να σημαδέψεις το κλιματιστικό, να ακούσεις το 'τικ'. Και μαζί με το ifeel θα πάρει εννοείται και όποια άλλη ρύθμιση έχεις ενεργή στο τηλεκοντρόλ (θερμοκρασία, ταχύτητα ανεμιστήρα κλπ).

Ή μπορείς για παράδειγμα να ενεργοποιήσεις θέρμανση - ifeel - θερμοκρασία χωρίς να σημαδεύεις το κλιματιστικό, και μετά σημαδεύοντας το κλιματιστικό θα ρυθμίσεις τη ταχύτητα του ανεμιστήρα... πάλι θα πάρει όλες τις εντολές. Επίσης μη κρατάς πολύ ώρα το τηλεκοντρόλ στα χέρια σου, γιατί μπερδεύεις τον αισθητήρα θερμοκρασίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, sakkisaa είπε

Από όπου και να το πάρεις θα σε παραπέμψουν για οτιδήποτε στην αντιπροσωπεία.

Ο Κώτσος δηλαδή τι θα μου προσφέρει παραπάνω;

Αν κανεις την προσθετη εγγυηση (που την πληρωνεις εξτρα) προκειται πρακτικα για ασφαλιστικο προιον που πληρωνεις στον Κωτσο και αν τυχει η στραβη ενεργοποιειται το ασφαλιστηριο και καλυπτει τις ζημιες/καλυψεις που προβλεπει το συμβολαιο επεκτασης ο Κωτσος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, McCoy είπε

Αντλία κενού χωρίς να τη ζητήσω .... .....

και 3 μέτρα χαλκοσωλήνα τον οποίο μου το πρότειναν οι ίδιοι πριν προλάβω να τους το ζητήσω.

jessith-cum.gif

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, popopo είπε

Ήρθε το shelly 1pm και έκανα την πρώτη δοκιμή εχθές το βράδυ. Παραθέτω διάγραμμα από το homeassistant (το grafana το πρωί που ξύπνησα είχε διακόψει την εγγραφή. Δεν έχω εμβαθύνει στα προγραμματιστικά του HA ακόμα).

Να σημειώσω ότι η δοκιμή αφορά atxc25c σε υπνοδωμάτιο με ανοικτή πόρτα, με εξωτερική 14-15oc, ρύθμιση 22 και πραγματική δωματίου 23-23,5.

21:00 - 22:30 είχα ρύθμιση 21 και είχε τα on-offs που βλέπετε.

image.png.c53251b369caacd92dc82e803732c84f.png

Νομιζω εισαι μια χαρα κι απο αποδοση κι απο καταναλωσεις.τα on/off λογω ηπιου καιρου σε συνδυασμο με το 21, αφου μολις το ανεβασες σταματησαν..μολις πιασουν οι παγωνιες θα το βαζεις 20 και θα δουλευει σουπερ!! Το shelly που ακριβως το συνδεσες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...