Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα βοήθεια  σχετικα με την αγορά 2 inverter που σκέφτομαι.. Συνολικό ποσό που διαθέτω είναι τα 1000 ευρω, οπότε στα ερωτηματολόγια θα μοιραστούν στα 2

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 500
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Δωρεάν εγκατάσταση επιθυμητή, όχι απαραίτητη
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 65 ψύξη, 35 θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: το βράδυ κυρίως
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ένα δωμάτιο 11 τ.μ, Ένα σαλόνι 22 τ.μ
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Περιστέρι, Αθήνα, οπότε όχι ακραίες καταστάσεις
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Καλή εγγύηση επίσης επιθυμητή
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): σπίτι τέλη 80, κουφώματα αλουμινίου παλιά, μονά τζάμια, 1ος όροφος με πυλωτή από κάτω
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

 

Δωμάτιο

Spoiler

3269.78Watt

 

2812.01KCal/h

 

297.25Watt/m2

 

255.64

 

Σαλόνι: 

Spoiler

3712.78Watt

 

3192.99KCal/h

 

168.76Watt/m2

 

145.14KCal/h/m2

 

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Η σκέψη μου ήταν ένα Sensira 12ρι και ένα Toyotomi Erai ή Inventor Comfort 9ρι

Επεξ/σία από mandoctor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, DarkSky είπε

Καλησπέρα, ψάχνω ένα κλιματιστικό για σαλόνι/χωλ (ψιλο-ενιαίο με το χωλ).

Ο χώρος έχει πάρα πολλές απώλειες, το σπίτι όμως είναι σε μεταβατική περίοδο (πρόκειται να γίνει ο ένας τοίχος κέλυφος και μόνωση δώματος, το οποίο είναι σε επαφή με αέρα). Στο σαλόνι υπάρχει ενεργειακό τζάκι (αερόθερμο) το οποίο θα δουλεύει παράλληλα, οπότε για φέτος το κλιματιστικό το θέλω για να κρατάει απλά το χώρο σε μια base θερμοκρασία, μέχρι να ανάψω το τζάκι.

Το ερωτηματολόγιο:

  Απόκρυψη περιεχομένων
  1. Ποσό που διαθέτουμε : ~1500-1700€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 10% ψύξη / 90% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Αποκλειστική πηγή θέρμανσης, περιστασιακή σε ψύξη
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 38τμ σαλόνι-χωλ.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Τρίπολη με 39C το καλοκαίρι και -9C τον χειμώνα http://penteli.meteo.gr/stations/tripoli/
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιάφορα
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Αμόνωτο δώμα, βόρειο-δυτικός προσανατολισμός, ενεργειακά παράθυρα
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

    10277.76 Watt

    8838.88 KCal/h

    263.53 Watt/m^2

    226.64 KCal/h/m^2

          για 19C

Κοίταγα για 20k+ BTU, μέχρι στιγμής έχω δει τα SRK/SRC-80ZR-W, SRK/SRC-71ZR-S και το 18άρι-24άρι Etherea της Panasonic.

To Fujitsu ASYG24KMTA μου κέντρισε τη προσοχή, αλλά δε μπορώ να το βρω διαθέσιμο σε κατάστημα που να βολέυει.

Θα ήθελα να αποφύγω όσο περισσότερο γίνεται τα πριόνια, όπως του carrier platinum που έχω στη κουζίνα (το οποίο είτε με ανοιχτό είτε κλειστό το follow me, με ζήτηση 20C έχει το παρακάτω αποτέλεσμα, αγνοώντας τις ώρες 06-14)

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

2022-12-04_212310_871x555.png.8797ebffaef672e064a2f2af47627b5b.png

 

Δεν το ήξερα ότι η Τρίπολη έχει τόσο χαμηλές θερμοκρασίες.

Θα πήγαινα σε Mitsubishi, στο ap71  https://www.skroutz.gr/s/30719214/Mitsubishi-Electric-MSZ-MUZ-AP71VG-K-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU-A-A-με-WiFi.html

ΥΓ Μια χαρά μου φαίνεται το carrier από το διάγραμμα.

3 λεπτά πριν, mandoctor είπε

Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα βοήθεια  σχετικα με την αγορά 2 inverter που σκέφτομαι.. Συνολικό ποσό που διαθέτω είναι τα 1000 ευρω, οπότε στα ερωτηματολόγια θα μοιραστούν στα 2

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 500
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Δωρεάν εγκατάσταση επιθυμητή, όχι απαραίτητη
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 65 ψύξη, 35 θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: το βράδυ κυρίως
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ένα δωμάτιο 11 τ.μ, Ένα σαλόνι 22 τ.μ
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Περιστέρι, Αθήνα, οπότε όχι ακραίες καταστάσεις
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Καλή εγγύηση επίσης επιθυμητή
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): σπίτι τέλη 80, κουφώματα αλουμινίου παλιά, μονά τζάμια, 1ος όροφος με πυλωτή από κάτω
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

 

Δωμάτιο

  Απόκρυψη περιεχομένων

3269.78Watt

 

2812.01KCal/h

 

297.25Watt/m2

 

255.64

 

Σαλόνι: 

  Απόκρυψη περιεχομένων

3712.78Watt

 

3192.99KCal/h

 

168.76Watt/m2

 

145.14KCal/h/m2

 

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αναμονή σε προσφορά για Toshiba arata ή yukai 10αρι και 13αρι αντίστοιχα. Και πάλι δύσκολα να μπεις εντός μπάτζετ.

Σε πιο φθηνά, Haier tide green με προσοχή γιατί παίζουν παραεισαγωγές σε αυτά . Θα πρέπει να λένε 5 χρόνια εγγύηση αντιπροσωπείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, liakjim είπε

 

Αναμονή σε προσφορά για Toshiba arata ή yukai 10αρι και 13αρι αντίστοιχα. Και πάλι δύσκολα να μπεις εντός μπάτζετ.

Σε πιο φθηνά, Haier tide green με προσοχή γιατί παίζουν παραεισαγωγές σε αυτά . Θα πρέπει να λένε 5 χρόνια εγγύηση αντιπροσωπείας.

Αρχικά ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Να ρωτήσω γιατί απορρίπτονται τα daikin, που συζητήθηκαν αρκετά εδώ; Κι εγώ από εδώ άρχισα να τα ψάχνω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, liakjim είπε

Αν ο χώρος θέλει Χ ενέργεια, τότε το Ψ κλιματιστικό θα πρέπει να κάψει Ζ ενέργεια επί Ω συντελεστή απόδοσης.

Παράδειγμα.

Στο διάγραμμα που ακολουθεί από τον χώρο μου 60τμ με ένα asyg24kmta , στο σημείο που έχω βάλει τον κέρσορα, ο χώρος για πάει στη θερμοκρασία που ζητάω (21) , θέλει 2.25KW ενέργεια. Το κλιματιστικό με εξωτερική 15.4C χρειάζεται να καίει κάπου 205W.

image.png.dbc926b2bf9655599ee3017b702ee731.png

Για τα 36τμ Haier AS50TDMHRA-C

Για τα 27τμ Haier AS68TEMHRA-C / 1U68RENFRA-C

(προσοχή στις παραεισαγωγές, θα πρέπει το μαγαζί να λέει 5 χρόνια εγγύηση αντιπροσωπίας) .

Τα οποία είναι φασόν AUX.

 

Το φασον του φασον ωωω φασον!!! 

Φασον στο τετράγωνο δλδ.

Έστω και έτσι - αν εξαιρέσουμε τις οποίες εκπτώσεις σε ποιότητα πλαστικών κτλ, το nouvelle στο τέλος τέλος aux συμπιεστή δεν θα έχει? Η τα αντίστοιχα midea-ειδη φασον. Το λέω αυτό διότι στο άκουσμα της λέξης φασον αυτοματως πολύς κοσμος, υποσυνείδητα απορρίπτει κάποια κλιματιστικα τα οποία τεχνοοικονομικα μπορεί να είναι καλύτερες επιλογές από κάποια επώνυμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mandoctor είπε

Αρχικά ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Να ρωτήσω γιατί απορρίπτονται τα daikin, που συζητήθηκαν αρκετά εδώ; Κι εγώ από εδώ άρχισα να τα ψάχνω 

Δεν απορρίπτονται, απλά είπες καλή εγγύηση. Από αλυσίδες έχουν 3 . Για παραπάνω ( 5 ) πρέπει να πας σε blue dealer ή να βάλεις επέκταση οπότε μετά φτάνεις τα λεφτά των Toshiba με τα 7 χρόνια. Θα πρέπει να ζυγίσεις τι ψάχνεις.

3 λεπτά πριν, SM81 είπε

Το φασον του φασον ωωω φασον!!! 

Φασον στο τετράγωνο δλδ.

Έστω και έτσι - αν εξαιρέσουμε τις οποίες εκπτώσεις σε ποιότητα πλαστικών κτλ, το nouvelle στο τέλος τέλος aux συμπιεστή δεν θα έχει? Η τα αντίστοιχα midea-ειδη φασον. Το λέω αυτό διότι στο άκουσμα της λέξης φασον αυτοματως πολύς κοσμος, υποσυνείδητα απορρίπτει κάποια κλιματιστικα τα οποία τεχνοοικονομικα μπορεί να είναι καλύτερες επιλογές από κάποια επώνυμα. 

Δεν τα λέμε φασόν για απόρριψη, όλα έχουν τα θετικά και τα αρνητικά τους πχ πήρα φασόν midea σε τιμή φθηνότερη από midea και με μεγαλύτερη εγγύηση οπότε γιατί όχι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, ~Joker~ είπε

Η εξωτερική μονάδα πάντα και στα 2..

Η εσωτερική είναι άψογη και στα 2 στις χαμηλές στάθμες του fan σα να μην υπάρχουν... σπάνια θα ακούσω ακόμα και συστολή διαστολή κανένα κλακ κλακ.. 

Αδερφέ έχω home cinema με klipsch 10ιντσα και 2 Sunfire 12 ίντσα sub 500rms το καθένα δεν με ενοχλεί ο θόρυβος - ένταση γενικά ίσα ίσα, είμαι πληροφορικάριος ο μη φυσιολογικός θόρυβος με ενοχλεί.. απλά γενικά μου τη δίνει που ακούω να κάνει σαν subwoofer πίσω από τον τοίχο ένα μηχανάκι που τα πλήρωσα σχετικά καλά σε σχέση με το να πάρω κάποια πιο της σειράς.. 

Ναι σταματάει ο θόρυβος μετά από 15 λεπτά 20 λεπτά περίπου και κάποιες φορές ίσως ανέβει για λίγο πάλι που ακούγεται ο συντονισμός (μπάσος ήχος όταν η μονάδα δίνει γκάζι στην αρχή και στροφές) αλλά μάλλον φταίνε οι κωλοτοιχοι. Σκέψου δοκίμασα να σφίξω/ξεσφιξω τα σινεμπλοκ (αν και μου φαίνονται πολύ σκληρά αυτά που έβαλαν) μήπως αλλάξει κάτι.. Το καλοκαίρι Αύγουστο που τα έβαλα στην ψύξη δεν ήταν τόσο σπαστικά στη θέρμανση είναι όμως σαν να παίρνει f16 μπρος στην αρχή κανα τέταρτο.. 

Και στην άλλη ερώτηση ναι και η γυναίκα μου το ακούει έντονα όταν παίρνει μπρος στην αρχή όταν το ανάβω στην default ρύθμιση εκτός και αν πατήσω το κουμπί αυτό που έχουν αυτά τα toshiba που ρίχνει τον θόρυβο εξωτερικής μονάδας(σε 2 επίπεδα το 1ο λέει και καλά ρίχνει το θόρυβο και κρατάει ίδια απόδοση, το 2ο ρίχνει ακόμα περισσότερο το θόρυβο αλλά δίνει προτεραιότητα στον τέρμα χαμηλό θόρυβο και ρίχνει λίγο την απόδοση) και το κάνει για πολύ λιγότερο δηλαδή περίπου 5-6 λεπτά.. Αυτό στη φώτο. 

 

20221204_034237.jpg

Εγώ που έχω θέματα με τους ήχους (μιλάμε ότι πάλευα 2 χρόνια με ένα συντονισμό στο ψυγείο(τι αλφαδιασμα, τι σινεμπλόκ στα ποδαρακια που λύθηκε τελικα με τσόντα αφρολεξ πίσω από το στοιχείο) μπορώ να σου πω ότι το 18αρι στο πάτωμα (προηγούμενη σειρά) είναι σαν να μην υπάρχει. 

Το 10αρι όμως όταν παίρνει μπρος το καταλαβαίνω. (Η γυναίκα μου όμως όχι, για αυτό σε ρώτησα αν είσαι περίεργος όπως η αφεντιά μου). Το κάνει μέχρι να κατεβάσει τις στροφές, ξεκινάει προφανώς στο φουλ. (Τοίχος με τριάρι αφρολεξ)

Βάλε τη γυναίκα να "κρεμαστεί" από τη βάση να δεις αλλάζει καθόλου η συμπεριφορά (όχι της γυναίκας). Αν ναι ίσως η τοποθέτηση κάποιου βισκοελαστικου υλικού στο σημείο βιδώματος στον τοίχο να σε βοηθησει.

Επίσης γενικά καλό είναι να μη κλείνεις τα κλιματιστικά, οπότε θα γλυτώσεις τις εκκινήσεις, τα μαναρακια θα ισορροπήσουν και δε θα καίνε ρεύμα κ θα είσαι happy.

Ειδάλλως θα σου στείλω ένα βίντεο λειτουργίας με το ινβεντορ να καταλάβεις τι είναι θόρυβος/φασαρία κ θα βγεις να πάρεις το τοσιμπα αγκαλίτσα.

Βρίσκω ελάχιστες πιθανότητες 2 κλιματιστικά να έχουν πρόβλημα, πολλές πιθανότητες ο τοίχος φορ δε ντικ Καβάλα.

Επεξ/σία από Αντώνης Τ.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, ~Joker~ είπε

Τα toshiba Arata έχουν θέμα με φτερωτές  και θόρυβο πολύ??

Yποθετουμε οτι δεν χτυπαει ο ανεμιστηρας τους σε καποιο στηθαιο-τοιχο-τζαμι-τεντα-ναυλον κλπ απεναντι τους ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Swimmer21 είπε

Αν ζητήσω από το air condition 21 βαθμούς, θα κόψει όταν φτάσει στους 21 η θα δώσει λίγο παραπάνω πχ 22 ώστε να μείνει πχ κανένα μισάωρο standby μέχρι να πέσει ο 1 βαθμός και να ξαναξεκινησει στο 20,9;

Εξαρτάται από το εκάστοτε μοντέλο.

Παρακάτω daikin atxc25b με αλλαγμένη πλακέτα που να δίνει 0.5offset αντί για το default 3.5 και ρύθμιση 20C:

image.png.c27dbd6f8753f183e782cf344ebfa6e3.png

και εδώ , φασονάκι midea (carrier crystal II) με follow me και ρύθμιση επίσης 20C

image.png.9e313299644725980b207ca7f8988931.png

από τις καμπύλες θερμοκρασίας του χώρου είναι ολοφάνερο πόσο διαφορετικά δουλεύουν και φανταζόμαστε από πριν τις καμπύλες κατανάλωσης.

Πάνε κάπως έτσι :

image.png.579cf0c044c57f945d811ef2176b093c.png

Υπόψιν το daikin έκαψε 1KWh , ενώ το carrier 1.25KW δλδ έκαψε 25% παραπάνω ενώ είναι σε χώρο με 20% λιγότερες απώλειες και με μέσο όρο θερμοκρασίας 19.99C έναντι 20.18C του daikin. 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πάνε κάπως έτσι :

image.png.579cf0c044c57f945d811ef2176b093c.png

Υπόψιν το daikin έκαψε 1KWh , ενώ το carrier 1.25KW δλδ έκαψε 25% παραπάνω ενώ είναι σε χώρο με 20% λιγότερες απώλειες και με μέσο όρο θερμοκρασίας 19.99C έναντι 20.18C του daikin. 

Κάτω από 200 το Daikin στη θέρμανση σταθερά, είναι δυνατόν; Είναι τρομερά χαμηλό νούμερο. Το διάγραμμα δείχνει από την ώρα που το ανάβεις ή επιλέγεις τη φάση συντήρησης;

Σε κάτι άλλο, πως εξηγείς στα midoειδη στη θέρμανση, ότι όσο πιο ψηλά βάζεις το fan πέφτει η κατανάλωση; Αυτό μου προκύπτει και μένα από κάποιες αρχικές δοκιμές που κάνω, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί. Το φουλ fan είναι πιο οικονομικό από χαμηλό, από silent, από auto, από eco, από όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Αντώνης Τ. είπε

Εγώ που έχω θέματα με τους ήχους (μιλάμε ότι πάλευα 2 χρόνια με ένα συντονισμό στο ψυγείο(τι αλφαδιασμα, τι σινεμπλόκ στα ποδαρακια που λύθηκε τελικα με τσόντα αφρολεξ πίσω από το στοιχείο) μπορώ να σου πω ότι το 18αρι στο πάτωμα (προηγούμενη σειρά) είναι σαν να μην υπάρχει. 

Το 10αρι όμως όταν παίρνει μπρος το καταλαβαίνω. (Η γυναίκα μου όμως όχι, για αυτό σε ρώτησα αν είσαι περίεργος όπως η αφεντιά μου). Το κάνει μέχρι να κατεβάσει τις στροφές, ξεκινάει προφανώς στο φουλ. (Τοίχος με τριάρι αφρολεξ)

Βάλε τη γυναίκα να "κρεμαστεί" από τη βάση να δεις αλλάζει καθόλου η συμπεριφορά (όχι της γυναίκας). Αν ναι ίσως η τοποθέτηση κάποιου βισκοελαστικου υλικού στο σημείο βιδώματος στον τοίχο να σε βοηθησει.

Επίσης γενικά καλό είναι να μη κλείνεις τα κλιματιστικά, οπότε θα γλυτώσεις τις εκκινήσεις, τα μαναρακια θα ισορροπήσουν και δε θα καίνε ρεύμα κ θα είσαι happy.

Ειδάλλως θα σου στείλω ένα βίντεο λειτουργίας με το ινβεντορ να καταλάβεις τι είναι θόρυβος/φασαρία κ θα βγεις να πάρεις το τοσιμπα αγκαλίτσα.

Βρίσκω ελάχιστες πιθανότητες 2 κλιματιστικά να έχουν πρόβλημα, πολλές πιθανότητες ο τοίχος φορ δε ντικ Καβάλα.

Μέχρι να κατεβάσει στροφές το κάνει γιατί ξεκινάει στο φουλ.. Δουλεύω φυσικό αέριο και του δωματίου το θέλω κάποιες φορές συμπληρωματικά να κάνει ένα boost που στο δωμάτιο αργά το βράδυ που θα πέσει η θερμοκρασία γιατί έχει 1μιση βαθμό διαφορά με το υπόλοιπο σπίτι δεν είναι αποκλειστικά Air-condition η θέρμανση μου (το δωμάτιο είναι όλο μου το ταβάνι μπαλκόνι του από πάνω, το πάτωμα μου πυλωτή, και οι δύο τοίχοι εξωτερικοί, άρα αυτά όλα τα βαράει αέρας άρα και τα αλουμίνια δεν είναι καινούρια να μονωνουν σωστά.. 2 τοίχοι μόνο είναι με κλειστό χώρο από πιο για να μη πω 1μισης )

 

1 ώρα πριν, Specs είπε

Yποθετουμε οτι δεν χτυπαει ο ανεμιστηρας τους σε καποιο στηθαιο-τοιχο-τζαμι-τεντα-ναυλον κλπ απεναντι τους ε?

Τίποτα... Η τέντα είναι 3 μέτρα από τον ανεμιστήρα της εξωτερικής. 

15 ώρες πριν, liakjim είπε

Όταν ξεκινάνε πήγαινε έξω και βάλε το χέρι σου. Δεν πρέπει να νιώσεις κραδασμό. Αν έχει, τηλέφωνο στην υποστήριξη.

Αν όχι τότε το πιθανότερο είναι να υπάρχει κάποιος συντονισμός. Ίσως να δοκίμαζες να αλλάξεις τα αντικραδασμικά λάστιχα με διαφορετικού τύπου πιο μαλακά ή δοκιμαστικά να τα βγάλεις τελείως (βγαίνουν πανεύκολα) μιας και μπορεί να αλλάξουν οι συχνότητες. Αν δεν πετύχει, ίσως να πρέπει να πας σε μεταφορά στο πάτωμα ή σε ανάρτηση με ντίζες από το πάνω μπαλκόνι (αν υπάρχει).

Όταν ξεκινάει έχει ένα vibration δεν είναι μπετό αλλά δε θα το έλεγα και κραδασμό- κοπανήματα και έναν συντονισμό σχετικά υψισυχνο, με βουητο (αυτό ακούγεται όταν το ακούω και είμαι από την έξω μεριά του τοίχου ).. Από την μέσα στο κρεβάτι όταν είμαι ακούγεται έντονα μπάσος και βουητο και σιγά σιγά όσο πέφτουν οι στροφές πέφτει το βουητο και μένει ένα soft μπάσο.. 

Επεξ/σία από ~Joker~
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, liakjim είπε

aux.

Κάποια aux φοράνε gmcc (midea).

Είχα κάνει εγώ υπόθεση πως μπορεί να είναι AUX το 9άρι Wifi το Nuvelle (γιατί έχει και χωρίς wifi) λόγο των αριθμών και των χαρακτηριστικών που μοιάζουν με το AUX j-smart που σκεφτόμουν να πάρω εδώ και καιρό. Τα υπόλοιπα που δεν έχουν Wifi επίσης 9άρια 12 κτλ μοιάζουν με το φτηνότερο αντίστοιχο AUX Freedom.
Θα είχε ενδιαφέρον να μάθουμε με κάποιο τρόπο εαν όντως είναι AUX καθώς η AUX είναι μια απο τις μεγαλύτερους κατασκευαστές κλιματιστικών νομίζω μέσα στην 4άδα σε πωλήσεις παγκοσμίως και το αντίστοιχο 9.000 BTU j-smart έχει το ελάχιστο 200-250 Ευρώ επιπλέον του Nuvelle. 

Όπως λέει και ο @ekrepali παραπάνω δεν μπορείς να ανοίξεις το κλιματιστικό απο το app και μετά να ενεργοποιήσεις το ifeel απο το τηλεκοντρόλ γιατί αυτόματα θα πάρει όλες τις ρυθμίσεις πλέον απο το κοντρόλ. Δυστυχώς το app δεν έχει κουμπί ifeel. Αφού πάτησα όμως στο κοντρόλ το ifeel είναι σίγουρο πως ενεργοποιήθηκε ή πρέπει να ανοίξεις το κλιματιστικό απο το κοντρόλ και ύστερα να πατήσεις το ifeel?
Όπως και να έχει εχτές το βράδυ το γράφημα βγήκε ακριβώς όπως το προχτεσινό και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί.
Τρέχει για ώρα στα 140 και μετά αρχίζει να ανοιγοκλείνει ενώ η θερμοκρασία σε όλο αυτό το διάστημα είναι σχεδόν σταθερή. Ο λόγος που ανοιγοκλείνει δηλαδή δεν είναι πως ανεβαίνει πολύ η θερμοκρασία στο δωμάτιο. 
Θα συνεχίσω τις μετρήσεις και θα επανέλθω. Εντομεταξύ μπορείτε να σχολιάσετε το διάγραμμα παρακαλώ?
image.png.20d085e4de9c949e51030f36303094ef.png

Επεξ/σία από PhoneKiller
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρακολούθησα παλιότερο κλιματιστικο 9000btu κάπου 10ετιας πόση ώρα λειτουργεί σε 30 λεπτά.

Ρύθμιση σε θερμοκρασία 23 βαθμούς.

Δωμάτιο 10τμ.

Δουλεψε συνολικά 14 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα καταναλώνοντας 800-1100w/ώρα.

Όταν έσβηνε έδειχνε 17w.

Πέτυχε ακριβώς 23c θερμοκρασία,η οποία έκανε τον χώρο άψογο!!!!!

IMG_20221205_031805.jpg

IMG_20221205_031934.jpg

IMG_20221205_031817.jpg

IMG_20221205_031857.jpg

IMG_20221205_031842.jpg

IMG_20221205_032057.jpg

Επεξ/σία από alexioannou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, DarkSky είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου
  1. Ποσό που διαθέτουμε : ~1500-1700€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 10% ψύξη / 90% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Αποκλειστική πηγή θέρμανσης, περιστασιακή σε ψύξη
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 38τμ σαλόνι-χωλ.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Τρίπολη με 39C το καλοκαίρι και -9C τον χειμώνα http://penteli.meteo.gr/stations/tripoli/
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιάφορα
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Αμόνωτο δώμα, βόρειο-δυτικός προσανατολισμός, ενεργειακά παράθυρα
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

    10277.76 Watt

    8838.88 KCal/h

    263.53 Watt/m^2

    226.64 KCal/h/m^2

          για 19C

Κοίταγα για 20k+ BTU, μέχρι στιγμής έχω δει τα SRK/SRC-80ZR-W, SRK/SRC-71ZR-S και το 18άρι-24άρι Etherea της Panasonic.

 

 

Αν επαρκει το SRK/SRC 63ZRW νομιζω να το προτημησεις αντι των 80zr και 71zr. Καλυτεροι δεικτες αποδοσης και κατεβαινει πιο χαμηλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...