Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Αντώνης Τ. είπε

θα το σκάσεις το παιδί με 24 βαθμούς, ζεσταινονται τα ψυχάκια από μόνα τους.

22 κ ανεμιστηρας στο χαμηλό κ θα είναι παραπάνω από καλά.

Ως επίσης γονέας δις θα συμφωνήσω με το παραπάνω...στο δικό μου σπίτι και με τον τροπο που αντιλαμβάνομαι εγώ τον όρο θερμική άνεση, το 24 θα ήταν προυπόθεση να κυκλοφορουμε ολοι με ...φανελακια! :) 

Προσωπικά στο δικό μου χώρο ποτέ δεν τα έβαλα πάνω από 21 ακόμα και στα μεγάλα κρύα και τον χιονιά  στα τέλη του Γενάρη! Υποκειμενική θεώρηση βέβαια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

χαιρετω την ομαδα,

λοιπον ρωτω για κλιματιστικο σε γκαρσονιερα δεκαετιας 80 35 τ,μ. με απλα κουφωματα αλουμινιου μονα-συρομενα

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 800 ευρω
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση:  60% ψύξη / 40% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: περιστασιακή καθως προκειται για εξοχικη παραθαλασσια κατοικια
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : γκαρσονιερα γαρ ενας ενιαιος χωρος
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Νεα Περαμος με 37C το καλοκαίρι και -6C τον χειμώνα https://www.meteoblue.com/el/καιρός/historyclimate/climatemodelled/Νέα-Πέραμος_Ελλάδα_734994
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιάφορα
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): καθολου μονώσεις, νοτιοανατολικος προσανατολισμός, πλησίον θαλάσσης, υγρασία και κρύο τον χειμώνα, δροσιά το καλοκαίρι.
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:


13162.81 Watt


11320.01 KCal/h


365.63 Watt/m2


314.44 KCal/h/m2

για 22C

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, koproli8os είπε

χαιρετω την ομαδα,

λοιπον ρωτω για κλιματιστικο σε γκαρσονιερα δεκαετιας 80 35 τ,μ. με απλα κουφωματα αλουμινιου μονα-συρομενα

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 800 ευρω
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση:  60% ψύξη / 40% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: περιστασιακή καθως προκειται για εξοχικη παραθαλασσια κατοικια
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : γκαρσονιερα γαρ ενας ενιαιος χωρος
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Νεα Περαμος με 37C το καλοκαίρι και -6C τον χειμώνα https://www.meteoblue.com/el/καιρός/historyclimate/climatemodelled/Νέα-Πέραμος_Ελλάδα_734994
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιάφορα
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): καθολου μονώσεις, νοτιοανατολικος προσανατολισμός, πλησίον θαλάσσης, υγρασία και κρύο τον χειμώνα, δροσιά το καλοκαίρι.
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:


13162.81 Watt


11320.01 KCal/h


365.63 Watt/m2


314.44 KCal/h/m2

για 22C

 

ευχαριστω

Πόσο ύψος έβαλες; Πάτωμα ταβάνι σε μέτρα έτσι;

Επίσης , οριακά μπαίνει στα μείον η περιοχή σου, όχι -6C : http://penteli.meteo.gr/stations/vlychada/NOAAPRYR.TXT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα.

Μόλις μπήκε το nuvelle 9αρι (τελικά) από το Πλαίσιο. (270€ με δωρεάν εγκατάσταση και απεγκατασταση του παλιού).

Δεν άντεξα και το τσίμπησα σε τέτοια τιμή. 🤔🤗

Η εγκατάσταση έγινε με 3 μέτρα σωλήνα, αντλία κενού και γενικά καλό το συνεργείο που ήρθε. 

Πρώτες (πολύ πρώτες) εντυπώσεις:

Θόρυβος εξωτερικά σχεδόν καθόλου. Εσωτερικά ακούγεται λίγο ο ανεμιστήρας στην πρώτη σκάλα , στην δεύτερη και την τρίτη αρκετά. (Ειδικά για δωμάτιο).

Έχει ifeel , το χειριστήριο γενικά καλό, πιάνει από αρκετά μακριά, συνεργάζεται εύκολα με την μονάδα. (Πιο εύκολα από του edge).

Η κατανάλωση μέχρι στιγμής ευχάριστη έκπληξη. Πέφτει στα 140 watt όταν πιάνει θερμοκρασία, 22 το έχω τώρα με ifeel, όταν ξανά φορτσαρει το είδα να φτάνει μέχρι 480 watt. Βέβαια σήμερα δεν έχει κρύο, αλλά το δωμάτιο ήταν ανοικτό πολλή ώρα λόγω της εγκατάστασης. Ενθαρρυντικό τουλάχιστον ότι βλέπω 140 watt, θα δοκιμαστεί φυσικά και σε πιο κρύες μέρες.... 

Δεν κατέβασα ακόμα την εφαρμογή για το Wifi , θα δοκιμαστεί και αυτό κάποια στιγμή που θα βρεθεί χρόνος. 

Ο χρόνος θα δείξει, ξέρω τι πήρα, δεν ελπίζω σε θαύματα, ελπίζω σε μείωση του κόστους θέρμανσης από το παλιό ον οφ που έκαιγε 1200 watt όσο δούλευε... Αν δεν ήταν η προσφορά αυτή, σίγουρα δεν θα το κοιτούσα καν, είναι η αλήθεια.

 

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Raki-meze είπε

Καλησπέρα στην παρέα.

Μόλις μπήκε το nuvelle 9αρι (τελικά) από το Πλαίσιο. (270€ με δωρεάν εγκατάσταση και απεγκατασταση του παλιού).

Δεν άντεξα και το τσίμπησα σε τέτοια τιμή. 🤔🤗

Η εγκατάσταση έγινε με 3 μέτρα σωλήνα, αντλία κενού και γενικά καλό το συνεργείο που ήρθε. 

Πρώτες (πολύ πρώτες) εντυπώσεις:

Θόρυβος εξωτερικά σχεδόν καθόλου. Εσωτερικά ακούγεται λίγο ο ανεμιστήρας στην πρώτη σκάλα , στην δεύτερη και την τρίτη αρκετά. (Ειδικά για δωμάτιο).

Έχει ifeel , το χειριστήριο γενικά καλό, πιάνει από αρκετά μακριά, συνεργάζεται εύκολα με την μονάδα. (Πιο εύκολα από του edge).

Η κατανάλωση μέχρι στιγμής ευχάριστη έκπληξη. Πέφτει στα 140 watt όταν πιάνει θερμοκρασία, 22 το έχω τώρα με ifeel, όταν ξανά φορτσαρει το είδα να φτάνει μέχρι 480 watt. Βέβαια σήμερα δεν έχει κρύο, αλλά το δωμάτιο ήταν ανοικτό πολλή ώρα λόγω της εγκατάστασης. Ενθαρρυντικό τουλάχιστον ότι βλέπω 140 watt, θα δοκιμαστεί φυσικά και σε πιο κρύες μέρες.... 

Δεν κατέβασα ακόμα την εφαρμογή για το Wifi , θα δοκιμαστεί και αυτό κάποια στιγμή που θα βρεθεί χρόνος. 

Ο χρόνος θα δείξει, ξέρω τι πήρα, δεν ελπίζω σε θαύματα, ελπίζω σε μείωση του κόστους θέρμανσης από το παλιό ον οφ που έκαιγε 1200 watt όσο δούλευε... Αν δεν ήταν η προσφορά αυτή, σίγουρα δεν θα το κοιτούσα καν, είναι η αλήθεια.

 

 

Πολύ τίμια τα 140 watt. Έτσι κι αλλιώς για να δεις πόσο χαμηλά μπορεί να πέσει ένα μηχάνημα θες ήπιο καιρό (ή πολύ χαμηλή ζήτηση).Οταν έξω χιονίζει οι ανάγκες του χώρου μεγαλώνουν οπότε για να δεις με τέτοιες συνθήκες 140w θα πρέπει να έχεις σούπερ μόνωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους. Αγορά Toshiba edge 10000btu την Μαύρη Παρασκευή στα 659€. Τοποθετήθηκε χτες το μεσημέρι σε δωμάτιο 13 με 14 τετραγωνικά περίπου. Δοκιμάστηκε σήμερα στο auto και με ζήτηση 21 βαθμούς (εξωτερική 13,7) παίζει στα 250 watt.Ξεκίνησε με 500 περίπου και κρατάει τα 250 watt σταθερά πια. Διαγράμματα όταν θα το έχω σετάρει σωστά.

Μέχρι εδώ απόλυτα ευχαριστημένος σαν μια γενική αρχική εικόνα.

Το ποστ φυσικά γράφτηκε για άλλον λόγο. Όπως ενημέρωσα και τον φίλο που έχει και αυτός edge ...χτυπάει ο ανεμιστήρας της εσωτερικής μονάδας. Το χτύπημα δυστυχώς δεν είναι συνεχές και παρουσιάζεται αραιά και που πράγμα που κάνει τον εντοπισμό του από συνεργείο ιδιαίτερα δύσκολο. Βέβαια έχω 7 χρόνια περιθώριο για να εμφανιστεί σε έναν πιο μόνιμο βαθμό. Θα μιλήσω με αντιπροσωπεία από Δευτέρα αλλά θα ήθελα να ενημερώσω τους εν δυνάμει αγοραστές ότι το πρόβλημα υπάρχει τελικά μάλλον σε όλη την παρτίδα που βρίσκεται στα ράφια αυτόν τον καιρό και φυσικά θα είναι γνωστό στην μαμά εταιρία.

Άρα κάποιος που θα ήθελε να αποκτήσει το εν λόγω κλιματιστικό καλά θα κάνει να είναι προετοιμασμένος για τηλέφωνα και emails με την εταιρία γεγονός που δεν είναι ιδιαίτερα ευχάριστο.

Θα επανέλθω με νεότερα.

Επεξ/σία από velissarios1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Specs είπε

το λειτουργεις συνεχεια, δηλαδη ολο το 24ωρο?

αν ναι περασαν καποιες μερες απο οταν το ξεκινησες , ουτως ωστε να σταθεροποιηθει η θερμοκρασια των δομικων στοιχειων ? στην περιπτωση αυτη των Daikin και γενικα των ιαπωνικης σχεδιασης κλιματιστικων, που εχουν χαμηλη θερμοκρασια εξοδου οπως μετραω στο sensira μου 31 βαθμους, η θεση του κλιματιστικου με την ροη που ελεγχεις μεσω περσιδων ειναι καθοριστικη.

Δυστυχως αν δεν γινεται να αποφυγεις τον αερα λογω θεσης, μονη εναλλακτικη ειναι να το δοκιμασεις στο αθορυβο, που λογω χαμηλης ροης αερα και θα αποφυγεις μεγαλο φυσημα αλλα και θα παρεις περιπου 38 βαθμους, υπο την αιρεση πως αν δεν επαρκει για τον χωρο η ενεργεια που αποδιδεται ετσι, θα χασεις σε θερμικη ανεση.

Αν δεν το λειτουργεις συνεχεια, εχε υποψιν σου οτι η θερμοκρασια στον αερα για να ανεβει, χρειαζεται κλασμα της ενεργειας και του χρονου που χρειαζεται για να ανεβει η θερμοκρασια των δομικων στοιχειων.

Ειναι η αιτια που θερμαινει τον χωρο ταχυτατα το κλιματιστικο σε συγκριση με αλλους τροπους θερμανσης, οπως σωματα καλοριφερ που ενα ικανο ποσοστο ζεσταινει τον τοιχο διπλα του και το υπολοιπο τον αερα επανω του.

Σε αυτην την περιπτωση, η πραγματικη θερμοκρασια , ειναι αυτη των δομικων στοιχειων και το ποσο θα δειξει ενα θερμομετρο στον χωρο σου εχει να κανει με την θεση του, απο υψος μεχρι εγγυτητα σε πηγες θερμοτητας κλπ

 

Το είχα πάρει αλλά δεν το δούλεψα μέχρι που ήρθε ο μικρός.

Δουλεύει από προχθές συνέχεια εκτός από 15 20 λεπτά τη μέρα που ανοίγουμε το δωμάτιο να ανανεώνεται ο αέρας κ θα συνεχίσει να δουλεύει όλο το χειμώνα. 

Στους 24 το βάλαμε γιατί στους 22 με τα ρεύματα που έκανε νιώθαμε κρύο εμείς σαν ενήλικοι κ ανησυχούσαμε για τον μπέμπη. Μετά από 2 μέρες έχει στρώσει μπορώ να πω στους 24 το κλιματιστικό έφτανε 23.5 το θερμόμετρο στην κούνια του μικρου. Τώρα το έχουμε στους 23. 

Εστρεψα τις περσίδες να χτυπάνε προς την μεριά της ντουλάπας κ έτσι λύθηκε ελαφρώς το θέμα με τα ρεύματα αέρα οπότε ρίξαμε κ την θερμοκρασία.... 

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα γραψει το edge μου το 24αρι δουλευει σταθερα στα 235 watt. Επειδή κάτι Δεν μου πήγαινε καλά όταν το σύγκρινα με το μετρητή στο ρολόι της ΔΕΗ άλλαξα πριζάκι.για την ακριβεια εβαλα δυο πριζακθα γιαναμαι σιγουρος. τελικα δουλευει μεχρι τα 320 watt και μετα κανει off. ειναι φυσιολογικο να μην πεφτει πιο κατω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, adok13 είπε

ειχα γραψει το edge μου το 24αρι δουλευει σταθερα στα 235 watt. Επειδή κάτι Δεν μου πήγαινε καλά όταν το σύγκρινα με το μετρητή στο ρολόι της ΔΕΗ άλλαξα πριζάκι.για την ακριβεια εβαλα δυο πριζακθα γιαναμαι σιγουρος. τελικα δουλευει μεχρι τα 320 watt και μετα κανει off. ειναι φυσιολογικο να μην πεφτει πιο κατω?

Και όμως, τόσο είναι.

Κυκλωμένες οι ελάχιστες καταναλώσεις που θα δεις με εξωτερικές θερμοκρασίες από 7-16. Δεν ξέρω πόσο έχει σε εσένα, αλλά μεπχ 13 έξω θα δεις 328W ( με high ανεμιστήρα οπότε λίγο λιγότερο με χαμηλότερη ταχύτητα)

IMG_20221203_203939.jpg.153f655642fde824809dcf17625f53e5.jpg

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Και όμως, τόσο είναι.

Κυκλωμένες οι ελάχιστες καταναλώσεις που θα δεις με εξωτερικές θερμοκρασίες από 7-16. Δεν ξέρω πόσο έχει σε εσένα, αλλά μεπχ 13 έξω θα δεις 328W ( με high ανεμιστήρα οπότε λίγο λιγότερο με χαμηλότερη ταχύτητα)

IMG_20221203_203939.jpg.153f655642fde824809dcf17625f53e5.jpg

καπου εκει παιζει , οποτε ειμαι ενταξει. σευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Raki-meze είπε

Καλησπέρα στην παρέα.

Μόλις μπήκε το nuvelle 9αρι (τελικά) από το Πλαίσιο. (270€ με δωρεάν εγκατάσταση και απεγκατασταση του παλιού).

Δεν άντεξα και το τσίμπησα σε τέτοια τιμή. 🤔🤗

Η εγκατάσταση έγινε με 3 μέτρα σωλήνα, αντλία κενού και γενικά καλό το συνεργείο που ήρθε. 

Πρώτες (πολύ πρώτες) εντυπώσεις:

Θόρυβος εξωτερικά σχεδόν καθόλου. Εσωτερικά ακούγεται λίγο ο ανεμιστήρας στην πρώτη σκάλα , στην δεύτερη και την τρίτη αρκετά. (Ειδικά για δωμάτιο).

Έχει ifeel , το χειριστήριο γενικά καλό, πιάνει από αρκετά μακριά, συνεργάζεται εύκολα με την μονάδα. (Πιο εύκολα από του edge).

Η κατανάλωση μέχρι στιγμής ευχάριστη έκπληξη. Πέφτει στα 140 watt όταν πιάνει θερμοκρασία, 22 το έχω τώρα με ifeel, όταν ξανά φορτσαρει το είδα να φτάνει μέχρι 480 watt. Βέβαια σήμερα δεν έχει κρύο, αλλά το δωμάτιο ήταν ανοικτό πολλή ώρα λόγω της εγκατάστασης. Ενθαρρυντικό τουλάχιστον ότι βλέπω 140 watt, θα δοκιμαστεί φυσικά και σε πιο κρύες μέρες.... 

Δεν κατέβασα ακόμα την εφαρμογή για το Wifi , θα δοκιμαστεί και αυτό κάποια στιγμή που θα βρεθεί χρόνος. 

Ο χρόνος θα δείξει, ξέρω τι πήρα, δεν ελπίζω σε θαύματα, ελπίζω σε μείωση του κόστους θέρμανσης από το παλιό ον οφ που έκαιγε 1200 watt όσο δούλευε... Αν δεν ήταν η προσφορά αυτή, σίγουρα δεν θα το κοιτούσα καν, είναι η αλήθεια.

 

 

140 βατς;;; Παραπάνω από καλά.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/12/2022 στις 11:04 ΜΜ, summit1_1 είπε

Μετρήσεις σήμερα με tapo p110 σε daikin 12αρι atxc35. Πολύ on off συμπεριφορά αν και τουλάχιστον πολύ οικονομικά για μια μέρα 2kwh χοντρικά. Ζήτηση από 18 έως 20 στον χώρο μετράω συνήθως 2 βαθμούς πάνω με Θερμόμετρα. Θερμοκρασίες έξω κυμάνθηκε από 11-18. Παλιά πολυκατοικία, χωρίς μόνωση από όσο ξέρω, με μόνα τζάμια σε ξύλινα κουφώματα. Σε χώρο γραφείου περίπου 9τμ αλλά πολλές φορές μέσα στην μέρα ανοίγει η διπλή πόρτα που το χωρίζει με το σαλόνι οπότε πάνε περίπου 25τμ σύνολο. Τι πιστεύετε; 

 

20221202_225511.jpg

20221202_225030.jpg

Και εμένα το atxc35 έτσι σαν καρδιογράφημα παίζει σε 21 βαθμούς που το βάζω πάει στους 22 τον χώρο και ύστερα κάνει ακριβώς ότι και το δικό σου παρότι οι χώροι μας είναι εντελώς διαφορετικοί. Εμένα είναι σε 40-50 τετραγωνικά αρκετά καλά μονωμένο δωμάτιο.

15 ώρες πριν, spyros.s είπε

Ως επίσης γονέας δις θα συμφωνήσω με το παραπάνω...στο δικό μου σπίτι και με τον τροπο που αντιλαμβάνομαι εγώ τον όρο θερμική άνεση, το 24 θα ήταν προυπόθεση να κυκλοφορουμε ολοι με ...φανελακια! :) 

Προσωπικά στο δικό μου χώρο ποτέ δεν τα έβαλα πάνω από 21 ακόμα και στα μεγάλα κρύα και τον χιονιά  στα τέλη του Γενάρη! Υποκειμενική θεώρηση βέβαια...

Τα μωρά θέλουν 20-22 max θερμοκρασία δωματίου. Νεογέννητα μάλιστα απο 19-21. Και για μεγαλύτερα παιδιά επίσης 21-22 βαθμοί είναι οκ όπως και για εμάς βέβαια εκτός απο όσους είναι βέβαια κρυογάτσουλα!

9 ώρες πριν, Raki-meze είπε

Καλησπέρα στην παρέα.

Μόλις μπήκε το nuvelle 9αρι (τελικά) από το Πλαίσιο. (270€ με δωρεάν εγκατάσταση και απεγκατασταση του παλιού).

Δεν άντεξα και το τσίμπησα σε τέτοια τιμή. 🤔🤗

Η εγκατάσταση έγινε με 3 μέτρα σωλήνα, αντλία κενού και γενικά καλό το συνεργείο που ήρθε. 

Πρώτες (πολύ πρώτες) εντυπώσεις:

Θόρυβος εξωτερικά σχεδόν καθόλου. Εσωτερικά ακούγεται λίγο ο ανεμιστήρας στην πρώτη σκάλα , στην δεύτερη και την τρίτη αρκετά. (Ειδικά για δωμάτιο).

Έχει ifeel , το χειριστήριο γενικά καλό, πιάνει από αρκετά μακριά, συνεργάζεται εύκολα με την μονάδα. (Πιο εύκολα από του edge).

Η κατανάλωση μέχρι στιγμής ευχάριστη έκπληξη. Πέφτει στα 140 watt όταν πιάνει θερμοκρασία, 22 το έχω τώρα με ifeel, όταν ξανά φορτσαρει το είδα να φτάνει μέχρι 480 watt. Βέβαια σήμερα δεν έχει κρύο, αλλά το δωμάτιο ήταν ανοικτό πολλή ώρα λόγω της εγκατάστασης. Ενθαρρυντικό τουλάχιστον ότι βλέπω 140 watt, θα δοκιμαστεί φυσικά και σε πιο κρύες μέρες.... 

Δεν κατέβασα ακόμα την εφαρμογή για το Wifi , θα δοκιμαστεί και αυτό κάποια στιγμή που θα βρεθεί χρόνος. 

Ο χρόνος θα δείξει, ξέρω τι πήρα, δεν ελπίζω σε θαύματα, ελπίζω σε μείωση του κόστους θέρμανσης από το παλιό ον οφ που έκαιγε 1200 watt όσο δούλευε... Αν δεν ήταν η προσφορά αυτή, σίγουρα δεν θα το κοιτούσα καν, είναι η αλήθεια.

 

 

Επιβεβαιώνω και για το δικό μου πως πέφτει στα 140 watt. Το 12αρι πάντως το Daikin Sensira που έχω κάνει αρκετά λιγότερο θόρυβο και έξω και μέσα. Βέβαια στο mute/sillent που το έχω βάλει τώρα μέσα τα μωρά στο δωμάτιο δεν φαίνεται να ενοχλούνται. Φαντάζομαι δηλαδή ο θόρυβος είναι στον μέσο όρο.

Το άναψα πριν στις 10.20μμ, ξεκίνησε στα 500+ για μερικά λεπτά και ύστερα κατέβηκε στα 140 για 70-80 λεπτά!!!! Έχει μισή ώρα που ανέβηκε στα 200w για λίγο και μετά κατέβηκε στα 22w για 30 λεπτά και ύστερα στα 10w. Αυτό συνέβη όταν ενεργοποίησα το ifeel το οποίο στην αρχή το είχα κλειστό. Το έχω ρυθμίσει εξαρχής στους 20 βαθμούς και πριν ενεργοποιήσω το Ifeel ανέβασε στο δωμάτιο 22. Απο την στιγμή που ενεργοποίησα το Ifeel έχει πέσει το δωμάτιο στους 21. Λογικό νομίζω καθώς το τηλεκοντρόλ το έβαλα ακριβώς απέναντι και περιμένω να δω εαν θα πέσει το δωμάτιο κοντά στους 20 ώστε να το ρυθμίσω τελικά στους 21. Μεγάλη δουλειά το ifeel τελικά. 
Μέχρι αύριο θα έχω βγάλει περισσότερα συμπεράσματα. Μέχρι στιγμής είμαι πολύ ικανοποιημένος απο την αγορά μου. Επίσης το συνεργείο στην Πάτρα που συνεργάζεται με πλαίσιο είναι ότι καλύτερο μπορούσε να μου συμβεί. Ακριβώς το αντίθετο με το συνεργείο της Mediamarkt/Public δηλαδή.

*Όταν εγκαταστήσει κάποιος το app παρακαλώ να μου πει εαν βλέπει κάπου να ενεργοποιείτε το ifeel γιατί νομίζω δεν έχει στο app κουμπί.

* To sleep σε τι χρησιμεύει αφού υπάρχει το Mute/silent? Στο sleep παραμένει η ταχύτητα του αέρα αρκετά υψηλή.
*Το Eco κάπου διάβασα απλά κατεβάζει 1 βαθμό απο αυτό που έχεις ρυθμίσει. Ισχύει?

Επεξ/σία από PhoneKiller
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

Και εμένα το atxc35 έτσι σαν καρδιογράφημα παίζει σε 21 βαθμούς που το βάζω πάει στους 22 τον χώρο και ύστερα κάνει ακριβώς ότι και το δικό σου παρότι οι χώροι μας είναι εντελώς διαφορετικοί. Εμένα είναι σε 40-50 τετραγωνικά αρκετά καλά μονωμένο δωμάτιο.

Τα μωρά θέλουν 20-22 max θερμοκρασία δωματίου. Νεογέννητα μάλιστα απο 19-21. Και για μεγαλύτερα παιδιά επίσης 21-22 βαθμοί είναι οκ όπως και για εμάς βέβαια εκτός απο όσους είναι βέβαια κρυογάτσουλα!

Επιβεβαιώνω και για το δικό μου πως πέφτει στα 140 watt. Το 12αρι πάντως το Daikin Sensira κάνει αρκετά λιγότερο θόρυβο και έξω και μέσα. Βέβαια στο mute/sillent που το έχω βάλει τώρα μέσα τα μωρά στο δωμάτιο δεν φαίνεται να ενοχλούνται. Φαντάζομαι δηλαδή ο θόρυβος είναι στον μέσο όρο μεταξύ ακριβών κλιματιστικών και πιο φτηνών.

Το άναψα πριν στις 10.20μμ, ξεκίνησε στα 500+ για μερικά λεπτά και ύστερα κατέβηκε στα 140 για 70-80 λεπτά!!!! Έχει μισή ώρα που ανέβηκε στα 200w για λίγο και μετά κατέβηκε στα 22w για 30 λεπτά και ύστερα στα 10w. Αυτό συνέβη όταν ενεργοποίησα το ifeel το οποίο στην αρχή το είχα κλειστό. Το έχω ρυθμίσει εξαρχής στους 20 βαθμούς και πριν ενεργοποιήσω το Ifeel ανέβασε στο δωμάτιο 22. Απο την στιγμή που ενεργοποίησα το Ifeel έχει πέσει το δωμάτιο στους 21. Λογικό νομίζω καθώς το τηλεκοντρόλ το έβαλα ακριβώς απέναντι και περιμένω να δω εαν θα πέσει το δωμάτιο κοντά στους 20 ώστε να το ρυθμίσω τελικά στους 21. Μεγάλη δουλειά το ifeel τελικά. 
Μέχρι αύριο θα έχω βγάλει περισσότερα συμπεράσματα. Μέχρι στιγμής είμαι πολύ ικανοποιημένος απο την αγορά μου. Επίσης το συνεργείο στην Πάτρα που συνεργάζεται με πλαίσιο είναι ότι καλύτερο μπορούσε να μου συμβεί. Ακριβώς το αντίθετο με το συνεργείο της Mediamarkt/Public δηλαδή.

*Όταν εγκαταστήσει κάποιος το app παρακαλώ να μου πει εαν βλέπει κάπου να ενεργοποιείτε το ifeel γιατί νομίζω δεν έχει στο app κουμπί.

* To sleep σε τι χρησιμεύει αφού υπάρχει το Mute/silent? Στο sleep παραμένει η ταχύτητα του αέρα αρκετά υψηλή.
*Το Eco κάπου διάβασα απλά κατεβάζει 1 βαθμό απο αυτό που έχεις ρυθμίσει. Ισχύει?

Τί λέει το εγχειρίδιο για το ifeel; Το κρατάει ή απενεργοποιείται μετά από κάποια ώρα όπως έχουμε δει σε άλλα μοντέλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...