Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, ge0rgi0s είπε

Ενα απλό χαρτί είναι που το υπογράφει , βάζει και ημερομηνία και δηλώνει ότι έκανε κάποιες ενέργειες σχετικά με την εγκατάσταση . Στο δικό μου έγραφε (προεκτυπωμένο)  καμιά 10αρια ενέργειες ,είχε τετραγωνάκια δίπλα και τα τίκαρε .

To συγκεκριμένο χαρτί που θα το βρω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

rr.jpg.1f2db4644ac421945143ad1de447490f.jpg

Σημείο δρόσου (φυσιολογικό; ) ή πρέπει να συνδέσω τις αποχετεύσεις με Υ; Στο 2ο κλιματιστικό που είναι συνδεδενες με Υ δεν έχω τέτοιο θέμα, αλλά εκεί είναι ανοιχτός ο χώρος... ενώ εδώ η τέντα κρατάει ζέστη.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, temidefliou είπε

Άρα εφόσον δεν έγινε απ την αρχή αυτό, ο μόνος τρόπος για να καταλάβω αν έχω διαρροή φρεον είναι αν δεν αποδίδει καλά το κλιματιστικό; Μπορεί η έλλειψη φρεον να βλάψει τον συμπιεστή; Επίσης οι γωνίες του χαλκοσωληνα μπορούν να "ζορίζουν" τον συμπιεστή και να τον βλάψει μακροχρόνια; 

Αυτο που σου εγραψα αφορα την αρχικη εγκατασταση...το θεμα με το φρεον ειναι της τελικης εγκαταστασης και αφορα την τοποθετηση του κλιματιστικού σου. Σε καμία περιπτωση δεν θα πληγωσεις την θερμοπρόσωψη διότι δεν ξερω πως θα στην αποκαταστησουν και ισως κανουν καποια αχρειαστη θερμογέφυρα. Να βρεις αλλον ψυκτικό ή απλά ρισκαρε με τον συγκεκριμένο να το τοποθετήσει και βλέπεις στην πράξη. Σκέψου ότι μπορεί να μην εχει θεμα η αρχική εγκατασταση και να ειναι ολα καλα. Κατά την γνώμη μου λοιπόν και επειδή έχτισα  καινουριο σπίτι με θερμομόνωση οπότε και σχετική εμπειρία, ΜΗΝ πειράξεις την θερμομόνωση αν αυτο δεν ειναι απαραίτητο!!!

 

Επεξ/σία από spyros.s
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω συνδέσει το δικό μου εγώ αλλά είναι με build in adapter αλλά ίδια διαδικασία νομίζω ακολουθείς. Είχα και εγώ κάτι θεματάκι αλλά το σύνδεσα. Τι σου βγάζει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, harkonto είπε

Ρε παλικάρια έχει καταφέρει κανένας να συνδέσει το wifi adapter με αυτή τη αποτυχημένη εφαρμογή της toshiba? Έσκασα 100 ευρώ και δεν μπορώ να συνδεθώ με τίποτα. 

Τελευταία δεν μου επιτρέπει να κανω αναβαθμιση στην νεα εκδοση ούτε και εμένα στο haori οπότε ίσως εχει καποιο πρόβλημα ο σερβερ τους για Ελλαδα! Θυμαμαι πάντως ότι ειχα και εγω δυσκολευτεί στην αρχική σύνδεση τότε και φαντασου ότι σε μενα ήταν ενσωματωμένος ο σχετικός ανταπτορας στο κλιματιστικό και όχι εξτρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, spyros.s είπε

Τελευταία δεν μου επιτρέπει να κανω αναβαθμιση στην νεα εκδοση ούτε και εμένα στο haori οπότε ίσως εχει καποιο πρόβλημα ο σερβερ τους για Ελλαδα! Θυμαμαι πάντως ότι ειχα και εγω δυσκολευτεί στην αρχική σύνδεση τότε και φαντασου ότι σε μενα ήταν ενσωματωμένος ο σχετικός ανταπτορας στο κλιματιστικό και όχι εξτρα!

Και τι κάνουμε; Που να απευθυνθώ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μακαρι να ήξερα...σκέφτηκα να απεγκαταστησω την εφαρμογή και να την εγκαταστησω ξανα μήπως και αναβαθμιστει μετα αλλα εφαρμοσα τελικα το δογμα του  " αφού δουλεύει δεν το πειραζεις"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Swimmer21 είπε

Είναι φυσιολογικό να δείχνει κατανάλωση ένα inverter 18000 btu 1300watt στη θέρμανση;

Όταν πιάνει θερμοκρασία και βγάζει ένα ελαφρύ αεράκι βλέπω 13watt μόνο

Ναι, ειναι φυσιολογικο ειδικα στην εκκινηση, τωρα αν εχεις συνεχεια τετοια καταναλωση σημαινει πως ο χωρος σου τοσα ζηταει να καλυψει τις απωλειες και οχι μονο αυτο ομως..ειναι ανοιχτος χωρος ή υπαρχει καποιο εμποδιο στα 3 μετρα απ το μηχανημα; Μηπως η μοναδα ειναι τερμα ταβανι; o ζεστος αερας στροβιλιζεται ψηλα στον αισθητηρα, διαβαζει 25 ξαφνικα και κλεινει ο συμπιεστης γιαυτο βλεπεις 13w..Πρεπει να το κανεις να δουλευει συνεχεια. Ριξε λιγο την επιθυμητη στο 21 και βαλε fan 2 συνεχεια να δεις πως παει..Θεωρω απιθανο για 18αρι να εχει ελαχιστα 1300w.. Λογικα θα πεφτει στα 800w τουλαχιστον..Αν εχει follow me κανε πειραματα κ με αυτο αλλα να ξερεις πρεπει το κοντρολ να μενει σε σημειο που να σημαδευει τη μοναδα, γιατι καθε λιγο στελνει σημα!

Επεξ/σία από energy52
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Swimmer21 είπε

Είναι φυσιολογικό να δείχνει κατανάλωση ένα inverter 18000 btu 1300watt στη θέρμανση;

Όταν πιάνει θερμοκρασία και βγάζει ένα ελαφρύ αεράκι βλέπω 13watt μόνο

Το GREE Bora 18 btu που έχω στο μαγαζί κι από πάνω έχει 3-4 μέτρα κενό μέχρι το ταβάνι... καιει 1000W μέσο ορο στη κανονική λειτουργία, σίγουρα παραπάνω στην εκκινηση... και δουλεύει σχεδόν ασταμάτητα.

Με το ifeel που το δούλεψα ένα 24ωρο.με εξωτερική 8 και ζητούμενη 21, έκαψε μ.ο. 650W. Τώραπου ζεστάθηκε ο χώρος και κάνει και τα διαλείμματα του, θα το αφήνω το βράδυ στο 20 ή στο 19 αν πιασουν πιο βαριά κρύα.

 

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, spyros.s είπε

Τελευταία δεν μου επιτρέπει να κανω αναβαθμιση στην νεα εκδοση ούτε και εμένα στο haori οπότε ίσως εχει καποιο πρόβλημα ο σερβερ τους για Ελλαδα! Θυμαμαι πάντως ότι ειχα και εγω δυσκολευτεί στην αρχική σύνδεση τότε και φαντασου ότι σε μενα ήταν ενσωματωμένος ο σχετικός ανταπτορας στο κλιματιστικό και όχι εξτρα!

Ενημέρωση για το Wireless adapter λες; Πως βλέπεις ποια είναι η ποιο καινούργια; Εμένα έκανε δυο φορές μόλις το έβαλα πήγε στην 2.2.00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα ειναι στο 2 και δεν παει με τιποτα στο 2,2...update...το εκανα τωρα απο το γραφειο και εγινε....αγνωσται αι βουλαι της τοσιμπα

 

Επεξ/σία από spyros.s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

rr.jpg.1f2db4644ac421945143ad1de447490f.jpg

Σημείο δρόσου (φυσιολογικό; ) ή πρέπει να συνδέσω τις αποχετεύσεις με Υ; Στο 2ο κλιματιστικό που είναι συνδεδενες με Υ δεν έχω τέτοιο θέμα, αλλά εκεί είναι ανοιχτός ο χώρος... ενώ εδώ η τέντα κρατάει ζέστη.

Καλημέρα, δεν νομίζω πως χρειάζεται να βάλεις Υ, γιατί η εσωτερική στη θέρμανση δεν βγάζει συμπυκνώματα.

Λόγω τέντας μάλλον "εγκλωβίζεται" στο χώρο υγρασία και σου κάνει υγροποίηση στο σημείο που από πάνω είναι το "παγωμένο" στοιχείο..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Καλημέρα, δεν νομίζω πως χρειάζεται να βάλεις Υ, γιατί η εσωτερική στη θέρμανση δεν βγάζει συμπυκνώματα.

Λόγω τέντας μάλλον "εγκλωβίζεται" στο χώρο υγρασία και σου κάνει υγροποίηση στο σημείο που από πάνω είναι το "παγωμένο" στοιχείο..

Thanks, το φαντάστηκα γιατι και το καλοκαίρι μού έκανε υγροποίηση στο σημείο που κουμπώνει η σωλήνα του ψυκτικού υγρού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, spyros.s είπε

Εμένα ειναι στο 2 και δεν παει με τιποτα στο 2,2...update...το εκανα τωρα απο το γραφειο και εγινε....αγνωσται αι βουλαι της τοσιμπα

 

Ναι δεν πρέπει να το έχει πολύ με αυτά. Εμένα δεν συνδεόταν στο wifi με τίποτα κόλαγε συνέχεια στο σημείο που κάνει provisioning και μάλλον έφταιγε η κρυπτογράφηση του wifi. Έβαλα απλό wpa2 και έφτιαξε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μιας και τσάμπα περίμενα την BF για να πέσει η τιμή του Midea Breezeless +, ή έστω να βάλει δωρεάν εγκατάσταση ο Κώτσος, τι λέτε για το συγκεκριμένο; Θα το βάζατε ως εναλλακτική; Ψύξη ζητάω κυρίως.

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/253313-a-c-in12btu-morris-fain35170-fresh-air 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...