Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Ποια κλιματιστικά θα λέγατε ότι είναι τα πιο οικονομικά; 12000BTU

Έχουμε κάποια πρόταση ανεξαρτήτως χρηματων;

Επίσης αυτά τα γραφήματα που τα βρίσκετε; Υπάρχει καποιο website για συγκριτικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τη Δευτέρα έρχεται ο ψυκτικος για εγκατάσταση.  Εκτός κενό σωληνώσεις κλπ είδα ότι πρέπει να ζητήσω χαρτί πιστοποίησης καλής εγκατάστασης. Αυτό δεν το γνώριζε ο συγκεκριμένος αλλά μου λέει εννοείται ότι να κάνουμε ένα. Τι ακριβώς χαρτί είναι αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Dask92 είπε

Τη Δευτέρα έρχεται ο ψυκτικος για εγκατάσταση.  Εκτός κενό σωληνώσεις κλπ είδα ότι πρέπει να ζητήσω χαρτί πιστοποίησης καλής εγκατάστασης. Αυτό δεν το γνώριζε ο συγκεκριμένος αλλά μου λέει εννοείται ότι να κάνουμε ένα. Τι ακριβώς χαρτί είναι αυτό?

Ενα απλό χαρτί είναι που το υπογράφει , βάζει και ημερομηνία και δηλώνει ότι έκανε κάποιες ενέργειες σχετικά με την εγκατάσταση . Στο δικό μου έγραφε (προεκτυπωμένο)  καμιά 10αρια ενέργειες ,είχε τετραγωνάκια δίπλα και τα τίκαρε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Swimmer21 είπε

Καλησπέρα,

Ποια κλιματιστικά θα λέγατε ότι είναι τα πιο οικονομικά; 12000BTU

Έχουμε κάποια πρόταση ανεξαρτήτως χρηματων;

Επίσης αυτά τα γραφήματα που τα βρίσκετε; Υπάρχει καποιο website για συγκριτικά;

Τα γραφήματα είναι του καθενός, το πιο εύκολο είναι να πάρεις το tp-link p110 πριζακι και να συνδέσεις εκεί το κλιματιστικό, θα φτιάξει μόνο του το γράφημα της κατανάλωσης.

Αλλιώς home assistant + grafana.

Καλό είναι να βάλεις και ένα budget. 😛

https://www.ydor.com.gr/klimatistiko-daikin-ururu-sarara-ftxz35n-rxz35n.html

Γενικά εφόσον έχεις το οικονομικό πας σε Toshiba / Daikin / Mitsubishi / Fujitsu και νομίζω Panasonic επίσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι φυσιολογικό να δείχνει κατανάλωση ένα inverter 18000 btu 1300watt στη θέρμανση;

Όταν πιάνει θερμοκρασία και βγάζει ένα ελαφρύ αεράκι βλέπω 13watt μόνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Swimmer21 είπε

Καλησπέρα,

Ποια κλιματιστικά θα λέγατε ότι είναι τα πιο οικονομικά; 12000BTU

Έχουμε κάποια πρόταση ανεξαρτήτως χρηματων;

Επίσης αυτά τα γραφήματα που τα βρίσκετε; Υπάρχει καποιο website για συγκριτικά;

Daikin perfera.

Μόλις τώρα, Swimmer21 είπε

Είναι φυσιολογικό να δείχνει κατανάλωση ένα inverter 18000 btu 1300watt στη θέρμανση;

Όταν πιάνει θερμοκρασία και βγάζει ένα ελαφρύ αεράκι βλέπω 13watt μόνο

Και 2600 μπορεί να πιάνουν. Και ναι και στο άλλο, φυσιολογικό, έχει κλείσει ο συμπιεστής.

21 λεπτά πριν, ge0rgi0s είπε

Έτοιμο και το δικό μου εδώ και 3 μέρες . 

Η εγκατάσταση βέβαια έγινε σε δύο δόσεις . 1η δόση κρέμασμα μονάδων και 2η δόση μετά από μέρες αντλία κενού και ηλεκτρολογική σύνδεση . Στην πρώτη επίσκεψη είχαν έρθει χωρίς την αντλία .... 

Δουλεύοντας το λοιπόν αυτές τις 3 μέρες με ζητούμενη θερμοκρασία 21 βαθμοί , στα 6 μέτρα από το κλιματιστικό και σε ύψος 1 μέτρου το θερμόμετρο έδειχνε 20 βαθμούς , ενώ όταν το έβαζα πάνω στο κλιματιστικό πήγαινε μέχρι 23....

Υποθέτω ότι αυτό το πρόβλημα δεν λύνεται , δοκίμασα αρκετές ρυθμίσεις σχετικά με τον αέρα  και αναγκαστικά θα πρέπει να το βάζω στους 22 για να έχω στο δωμάτιο 21. 

Wifi module δεν πήρα, extra το χρεώνουν 100+ ευρώ από ότι είδα , θα ήθελα όμως να βλέπω καταναλώσεις είτε στιγμιαίες είτε ημερήσιες κλπ , ίσως και να μπορώ να το ανοιγοκλείνω απομακρυσμένα χωρίς τον δικό του προγραμματισμό .Έχουμε καμία πρόταση για υλοποίηση αυτών ? (Το έχω συνδεμένο κατευθείαν σε μπουάτ με ξεχωριστή γραμμή 3χ2,5 , 20αρα ασφάλεια  και το ρεύμα είναι τριφασικό δεν ξέρω εάν παίζει ρόλο)

mitsubishi.jpg

Δεν είναι πρόβλημα να το βάζεις 22 για να έχεις 21.

Για WiFi δες το broadlink rm4 mini.

Καλοδουλευτο.

Για κατανάλωση έναν Shelly em στον πίνακα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, liakjim said:

Daikin perfera.

Και 2600 μπορεί να πιάνουν. Και ναι και στο άλλο, φυσιολογικό, έχει κλείσει ο συμπιεστής.

Δεν είναι πρόβλημα να το βάζεις 22 για να έχεις 21.

Για WiFi δες το broadlink rm4 mini.

Καλοδουλευτο.

Για κατανάλωση έναν Shelly em στον πίνακα.

Πώς στα παραπάνω γραφήματα βλέπω πχ 400watt σταθερα, πως το πετυχαίνουν αυτό;

Στο δικό μου σχετικά καινούριο inverter βλέπω όταν λειτουργεί καίει 1400 και μόλις πιάσει θερμοκρασία κλείνει η εξωτερική μονάδα και διατηρεί την θερμοκρασία με 17watts περιπου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Swimmer21 είπε

Πώς στα παραπάνω γραφήματα βλέπω πχ 400watt σταθερα, πως το πετυχαίνουν αυτό;

Στο δικό μου σχετικά καινούριο inverter βλέπω όταν λειτουργεί καίει 1400 και μόλις πιάσει θερμοκρασία κλείνει η εξωτερική μονάδα και διατηρεί την θερμοκρασία με 17watts περιπου

Δεν είναι όλα τα inverter ίδια.

Έτσι όπως τα λες ή έχεις toytomi ή invertor nemesis pro 24αρι. Πόσο μέσα έπεσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, liakjim said:

Δεν είναι όλα τα inverter ίδια.

Έτσι όπως τα λες ή έχεις toytomi ή invertor nemesis pro 24αρι. Πόσο μέσα έπεσα;

https://www.plaisio.gr/pitsos-ioli-premium-p1zai1884w-p1zao1884w-klimatistiko-18-000-btu-h_3961907

Είναι μάπα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Swimmer21 είπε

Ναι.

Δεν έχει και follow me ε; Ή κάνω λάθος; Αν έχει, να είναι on.  Αν όχι δύσκολα τα πράγματα.

Δοκίμασε manual στην υψηλότερη ταχύτητα ανεμιστήρα που αντέχουν τα αυτιά σου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, temidefliou είπε

Όχι δεν είναι σε πίεση, δεν γίνεται να τις πρεσσαρουμε τώρα, να βάλω ένα μανόμετρο και να τσεκάρω ξανά σε 2 μέρες; έλεγχος για τσάκισμα πως γίνεται; 

Ναι μπορεί να τις πρεσάρει και τώρα για δοκιμή,  απλά θα ενώσει τις σωλήνες μεταξύ τους από την μία μεριά και θα δει αν του έρχεται η πίεση, φυσικά έτσι βλέπεις για κάποιο μεγάλο τσάκισμα μετά θα το καταλάβεις από την απόδοση του μηχανήματος & πιέσεις λειτουργίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, liakjim said:

Ναι.

Δεν έχει και follow me ε; Ή κάνω λάθος; Αν έχει, να είναι on.  Αν όχι δύσκολα τα πράγματα.

Δοκίμασε manual στην υψηλότερη ταχύτητα ανεμιστήρα που αντέχουν τα αυτιά σου.

 

Έχει ναι.

Από ποια άποψη το λες να είναι on, τι θα κερδίσω;

Και όταν λες είναι μάπα, στα χαρακτηριστικά του τι δεν είναι καλό.

Δεν έχω παράπονο, φουλ αθόρυβο και δουλεύει στους 22 βαθμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναψαμε τα fujitsu για πρώτη φορά μετά το καλοκαίρι. Οι θερμοκρασίες που έπαιζαν στο σπίτι ήταν 15.9 με 17. Η θερμοκρασία ανέβηκε στους 20-21 σε χρόνο dt. Έξω έχουμε σήμερα υψηλότερη θερμοκρασία από ότι μέσα στο σπίτι. 

Η ισχύς του έφτασε μέχρι τα 2.5k κοντά στο peak και περιοριστικε στα 540W. Κλασσικά. 

Ο αφυγραντηρας που είχαμε με 16-17 δεν μπορούσε να ρίξει την υγρασια και έπιανε πάγο, από το 85 την 70% με πολύ δυσκολία. Μόλις ζέστανε το fujitsu και τον άναψα την έριξε μέχρι το 44% πολύ γρήγορα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
1 ώρα πριν, ge0rgi0s είπε

Έτοιμο και το δικό μου εδώ και 3 μέρες . 

Η εγκατάσταση βέβαια έγινε σε δύο δόσεις . 1η δόση κρέμασμα μονάδων και 2η δόση μετά από μέρες αντλία κενού και ηλεκτρολογική σύνδεση . Στην πρώτη επίσκεψη είχαν έρθει χωρίς την αντλία .... 

Δουλεύοντας το λοιπόν αυτές τις 3 μέρες με ζητούμενη θερμοκρασία 21 βαθμοί , στα 6 μέτρα από το κλιματιστικό και σε ύψος 1 μέτρου το θερμόμετρο έδειχνε 20 βαθμούς , ενώ όταν το έβαζα πάνω στο κλιματιστικό πήγαινε μέχρι 23....

Υποθέτω ότι αυτό το πρόβλημα δεν λύνεται , δοκίμασα αρκετές ρυθμίσεις σχετικά με τον αέρα  και αναγκαστικά θα πρέπει να το βάζω στους 22 για να έχω στο δωμάτιο 21. 

Wifi module δεν πήρα, extra το χρεώνουν 100+ ευρώ από ότι είδα , θα ήθελα όμως να βλέπω καταναλώσεις είτε στιγμιαίες είτε ημερήσιες κλπ , ίσως και να μπορώ να το ανοιγοκλείνω απομακρυσμένα χωρίς τον δικό του προγραμματισμό .Έχουμε καμία πρόταση για υλοποίηση αυτών ? (Το έχω συνδεμένο κατευθείαν σε μπουάτ με ξεχωριστή γραμμή 3χ2,5 , 20αρα ασφάλεια  και το ρεύμα είναι τριφασικό δεν ξέρω εάν παίζει ρόλο)

mitsubishi.jpg

 

Ποιο μοντέλο είναι;

Τι απόσταση έχεις από το ταβάνι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παλικάρια έχει καταφέρει κανένας να συνδέσει το wifi adapter με αυτή τη αποτυχημένη εφαρμογή της toshiba? Έσκασα 100 ευρώ και δεν μπορώ να συνδεθώ με τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...