Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, spocky είπε

Γνωριζει κανεις αν μπορει να δουλευει αφυγραντηρας και αιρκοντισιον στο ιδιο δωματιο η δεν πρεπει να τα βαζω και τα δυο μαζι;

Προφανώς και δεν υπάρχει κανένας λόγος να μην τα βάλεις και τα δύο μαζί.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, energy52 είπε

Να μην το κανεις σε καμια περιπτωση ειναι επικινδυνο, βρες αλλο τροπο μεσω wifi! πχ  https://www.skroutz.gr/s/22788538/Broadlink-RM4-Pro-Smart-Hub-Συμβατό-με-Alexa-Google-Home.html

@Vaguras επειδη εχω κι εγω το tapo, μετα απο ωρες οταν μπω ξανα στην εφαρμογη, δεν με βαζει και πρεπει να κανω αποσυνδεση και συνδεση ξανα με mail και κωδικο, γνωριζεις γιατι; Επισης στα διαγραμματα μου βγαζει kwh, που κανουμε την αλλαγη σε w δε το βρισκω...

Εμενα δεν μου αποσυνδέετε η εφαρμογή. Κάτι παίζει με τα δικαιώματα? Και εμένα σε kwh μου βγάζε, μάλλον δεν αλλάζει σε w.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, spyros.s είπε

Εγκλωβιζουν αζωτο μεσα στους σωλήνες κατα την  προεγκατασταση. Όταν ερχεται η ωρα να τοποθετησουν το κλιματιστικο, απλά "σπανε" την σωλήνα και ακουγεται ο θορυβος απο το αέριο που βγαινει. Αυτό σημαινει ότι δεν υπαρχει καποια διαρροη στο συστημα και συνεχίζουν την εγκατασταση. Προφανως και δεν γίνεται εκ των υστερων παρά μονο αν το προεβλεψε ο ψυκτικος κατα την προεγκατασταση. Αν εχει γινει λαθος στην προεγκατασταση ο ψυκτικος που την εκανε ξερει που θα κοιταξει...αν βαλεις αλλον θα παιδευτει περισσότερο και θα σε χρεωσει επίσης!!!

 

Άρα εφόσον δεν έγινε απ την αρχή αυτό, ο μόνος τρόπος για να καταλάβω αν έχω διαρροή φρεον είναι αν δεν αποδίδει καλά το κλιματιστικό; Μπορεί η έλλειψη φρεον να βλάψει τον συμπιεστή; Επίσης οι γωνίες του χαλκοσωληνα μπορούν να "ζορίζουν" τον συμπιεστή και να τον βλάψει μακροχρόνια; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, PhoneKiller είπε

Εμενα δεν μου αποσυνδέετε η εφαρμογή. Κάτι παίζει με τα δικαιώματα? Και εμένα σε kwh μου βγάζε, μάλλον δεν αλλάζει σε w.

Αν πατησεις διπλα εκει που λεει ¨ενεργεια¨, τοτε τα διαγραμματα τα εμφανιζει κανονικα σε w, οπως ειπαν τα παιδια ,μπροστα μου ηταν κ δεν το εβλεπα! Αλλα στην ¨χρηση ενεργειας¨ τα στατιστικα τα δινει σε kwh..Παντως πολυ τιμιο για τα λεφτα του 11,90 σε προσφορα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, energy52 είπε

Αν πατησεις διπλα εκει που λεει ¨ενεργεια¨, τοτε τα διαγραμματα τα εμφανιζει κανονικα σε w, οπως ειπαν τα παιδια ,μπροστα μου ηταν κ δεν το εβλεπα! Αλλα στην ¨χρηση ενεργειας¨ τα στατιστικα τα δινει σε kwh..Παντως πολυ τιμιο για τα λεφτα του 11,90 σε προσφορα!

Είναι μια χαρά αφού κάνει και διαγράμματα χωρίς  να χρειάζεται εξωτερικό πρόγραμμα αλλα απευθείας από την εφαρμογή 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/11/2022 στις 6:09 ΜΜ, temidefliou είπε

Καλησπέρα ομάδα, 

Πήρα πρόσφατα ένα haori 16αρι για σπίτι όπου είχε προεγκατάσταση για 18αρι μηχάνημα. Με έναν ψυκτικό που μίλησα για να μου το περάσει, μου είπε ότι δεν είναι καλό που εχει προεγκατάσταση και ότι δεν μπορεί να μου δώσει εγγύηση καλής εγκατάστασης λόγω του ότι δεν ξέρει αν έχουν τσακίσματα οι σωληνώσεις. Επίσης μου είπε ότι με τα τσακισματα μπορεί να καεί με τον καιρό ο συμπιεστής γιατί θα ζορίζεται. Εγώ βρήκα μια φωτογραφία του εργολάβου όπου φαίνονται κάπως οι γωνίες. Έχει κάποιος άποψη για το αντικείμενο; Μήπως να αγνοήσω την εγκατάσταση αν είναι όντως τόσο επικίνδυνο να μην δουλεύει το μηχάνημα καλά και να κάνω νέες τρύπες; Μια γνώμη από όσους γνωρίζουν θα με βοηθούσε πολύ! IMG_20221130_180639.jpg.9cad151feb8db0602b740aecb650ad93.jpg

Το σωστό είναι να έχει κουτί για προεγκατάσταση, αν είναι σε άζωτο όπως θα έπρεπε προχωράς αλλιώς κάνεις μία καινούρια τρύπα να είσαι σίγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Klausx είπε

Το σωστό είναι να έχει κουτί για προεγκατάσταση, αν είναι σε άζωτο όπως θα έπρεπε προχωράς αλλιώς κάνεις μία καινούρια τρύπα να είσαι σίγουρος.

Τι ακριβώς είναι το κουτί; Δηλαδή θυσιάζω να κάνω τρύπα σε θερμοπρόσοψη απλά για να είμαι σίγουρος; Αν το περάσω έτσι, δεν υπάρχει τρόπος να καταλάβω αν δουλεύει σωστά και σε περίπτωση που δεν είναι οκ να κάνω μετά την τρύπα; 

Ευχαριστώ για την απάντηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Πήρα το rm4 mini και σύνδεσα το καλώδιο με τον αισθητήρα θερμοκρασίας-υγρασίας . Το έκανα εγκατάσταση αλλά δεν μου δείχνει κάπου τις ενδείξεις τους. Ξέρει κάποιος τι πρέπει να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/11/2022 στις 6:09 ΜΜ, temidefliou είπε

Καλησπέρα ομάδα, 

Πήρα πρόσφατα ένα haori 16αρι για σπίτι όπου είχε προεγκατάσταση για 18αρι μηχάνημα. Με έναν ψυκτικό που μίλησα για να μου το περάσει, μου είπε ότι δεν είναι καλό που εχει προεγκατάσταση και ότι δεν μπορεί να μου δώσει εγγύηση καλής εγκατάστασης λόγω του ότι δεν ξέρει αν έχουν τσακίσματα οι σωληνώσεις. Επίσης μου είπε ότι με τα τσακισματα μπορεί να καεί με τον καιρό ο συμπιεστής γιατί θα ζορίζεται.

βρες άλλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, korakios είπε

βρες άλλον

Ο προβληματισμός μου δεν είναι στο ότι δεν βρίσκω άλλον ψυκτικό, αλλά στο αν έχει δίκιο σε αυτό που μου λέει και ίσως προκαλέσω κάποια ζημιά στον συμπιεστή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Dask92 είπε

Καλησπέρα παιδιά. Πήρα το rm4 mini και σύνδεσα το καλώδιο με τον αισθητήρα θερμοκρασίας-υγρασίας . Το έκανα εγκατάσταση αλλά δεν μου δείχνει κάπου τις ενδείξεις τους. Ξέρει κάποιος τι πρέπει να κάνω?

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, temidefliou είπε

Ο προβληματισμός μου δεν είναι στο ότι δεν βρίσκω άλλον ψυκτικό, αλλά στο αν έχει δίκιο σε αυτό που μου λέει και ίσως προκαλέσω κάποια ζημιά στον συμπιεστή. 

φυσικά και μπορεί να έχει δίκαιο , είναι μια άγνωστη προεγκατάσταση που δεν υπάρχει πρόσβαση για έλεγχο , άρα 2 επιλογές

1. βρίσκεις άλλον και το βάζει οπως είναι και ελπίζεις στο αν παρουσιάσει θέμα να είναι μέσα στην εγγύηση

2. κάνεις νέα εγκατάσταση

διαλέγεις και παίρνεις

Ίιιιισως να υπάρχει κανα μηχάνημα να έλεγχε τη ροή του σωλήνα ανάλογα δλδ τη διατομή ? Μόνο έμπειρος τεχνικός θα το ξέρει αν υπάρχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, temidefliou είπε

Τι ακριβώς είναι το κουτί; Δηλαδή θυσιάζω να κάνω τρύπα σε θερμοπρόσοψη απλά για να είμαι σίγουρος; Αν το περάσω έτσι, δεν υπάρχει τρόπος να καταλάβω αν δουλεύει σωστά και σε περίπτωση που δεν είναι οκ να κάνω μετά την τρύπα; 

Ευχαριστώ για την απάντηση 

Είναι ένα εξάρτημα που μπαίνει στον τοίχο για μην προεξέχουν οι σωληνώσεις σαν αγγούρια και σου δίνει και περισσότερο χώρο εργασίας όταν πας να βάλεις το κλιματιστικό χωρίς να ρισκάρεις για τσακίσματα κτλ. Αν είναι σε πίεση οι σωληνώσεις προχωράς κανονικά, εξάλλου μπορεί να γίνει και έλεγχος αν υπάρχει τσάκισμα που θα δημιουργήσει θέμα στον συμπιεστή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Klausx είπε

Είναι ένα εξάρτημα που μπαίνει στον τοίχο για μην προεξέχουν οι σωληνώσεις σαν αγγούρια και σου δίνει και περισσότερο χώρο εργασίας όταν πας να βάλεις το κλιματιστικό χωρίς να ρισκάρεις για τσακίσματα κτλ. Αν είναι σε πίεση οι σωληνώσεις προχωράς κανονικά, εξάλλου μπορεί να γίνει και έλεγχος αν υπάρχει τσάκισμα που θα δημιουργήσει θέμα στον συμπιεστή...

Όχι δεν είναι σε πίεση, δεν γίνεται να τις πρεσσαρουμε τώρα, να βάλω ένα μανόμετρο και να τσεκάρω ξανά σε 2 μέρες; έλεγχος για τσάκισμα πως γίνεται; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτοιμο και το δικό μου εδώ και 3 μέρες . 

Η εγκατάσταση βέβαια έγινε σε δύο δόσεις . 1η δόση κρέμασμα μονάδων και 2η δόση μετά από μέρες αντλία κενού και ηλεκτρολογική σύνδεση . Στην πρώτη επίσκεψη είχαν έρθει χωρίς την αντλία .... 

Δουλεύοντας το λοιπόν αυτές τις 3 μέρες με ζητούμενη θερμοκρασία 21 βαθμοί , στα 6 μέτρα από το κλιματιστικό και σε ύψος 1 μέτρου το θερμόμετρο έδειχνε 20 βαθμούς , ενώ όταν το έβαζα πάνω στο κλιματιστικό πήγαινε μέχρι 23....

Υποθέτω ότι αυτό το πρόβλημα δεν λύνεται , δοκίμασα αρκετές ρυθμίσεις σχετικά με τον αέρα  και αναγκαστικά θα πρέπει να το βάζω στους 22 για να έχω στο δωμάτιο 21. 

Wifi module δεν πήρα, extra το χρεώνουν 100+ ευρώ από ότι είδα , θα ήθελα όμως να βλέπω καταναλώσεις είτε στιγμιαίες είτε ημερήσιες κλπ , ίσως και να μπορώ να το ανοιγοκλείνω απομακρυσμένα χωρίς τον δικό του προγραμματισμό .Έχουμε καμία πρόταση για υλοποίηση αυτών ? (Το έχω συνδεμένο κατευθείαν σε μπουάτ με ξεχωριστή γραμμή 3χ2,5 , 20αρα ασφάλεια  και το ρεύμα είναι τριφασικό δεν ξέρω εάν παίζει ρόλο)

mitsubishi.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...