Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, liakjim είπε

Δεν είναι θέμα χαζού σχεδιασμού, είναι απλά φθηνιάρικη υλοποίηση/πλακέτες/υλικά/ηλεκτρονικά κτλ . Μιλάμε για κλιματιστικά του κιλού.

Και τα toshiba εκεί τον έχουν τον αισθητήρα, έχουν συμπιεστή gmcc (midea), αλλά όλα τα υπόλοιπα είναι top notch.

Δες την τέλεια συμπεριφορά σε θέρμανση από 18άρι shorai του @Rnd1978και κλάψε. Ούτε follow me , ούτε τίποτα. Ότι πληρώνεις παίρνεις.

image.png.69f1668d649e2b91a0e33bf4c4d17179.png

ή κοίτα 24άρι (asyg24kmta) , το οποίο ανεβαίνει στα 10KW σε θέρμανση (34.400btus) και κλάψε ακόμη περισσότερο με συμπεριφορά σεμινάριο . Ούτε αυτό έχει follow me. Τι να το κάνει;

image.png.4020bdd89b38d3e7514bb76b9c7afd8c.png

Ο ένας βάζει και γαμώ τα υλικά και ο άλλος βάζει γάματα.

Αυτά τα μηχανήματα έχουν αντίστοιχες υπεραποδοσεις κ στη ψυξη η γενικά αυτά που δουλεύουν καλά στη θέρμανση υστερούν στη ψυξη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 ώρες πριν, liakjim είπε

Που να τον βάλουν;

Στα παλαιά κλιματιστικά που έχω της daikin έχουν τον αισθητήρα θερμοκρασία στο σημείο δίπλα από τις περσίδες δίπλα στον αισθητήρα κίνησης, ώστε να μην επιρεάζεται από την θερμοκρασία ψηλά στα φίλτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/11/2022 στις 12:31 ΜΜ, Specs είπε

Κι εγω εχω προβληματιστει και περιμενω απο την Daikin τα στοιχεια ταχυτητας για να μετρησω (εστω κ κατα προσεγγιση) και να συγκρινω τα cop τους.

Δυστυχως σαν θιασωτης των Haier, χρονια τωρα, επειδη δεν το χρησιμοποιησα ποτε για θερμανση,δεν ειχα εικονα.

Φετος λογω διπλασιασμου τιμης πελλετ , εχω σε αναμονη την σομπα και παιζω δοκιμες και βγαινουν αυτα που ειδες.

Εκτος απο τις δημοσιευμενες δοκιμες, εχω κανει και αλλες δοκιμες , μερες πριν στον ζεστο καιρο, απο 15 και πανω που εδειχναν μικροδιαφορες στην καταναλωση και απλα το Haier ανοιγοκλεινε κατα διαστηματα μιας και δεν πεφτει η ελαχιστη κατω απο 280w και το Daikin σταθερα 180w.

Αλλα για να ειμαι σαφης, η ροη απο το Daikin επανω σε ανθρωπο δεν αντεχεται, 31 βαθμους βγαζει και ειχα επισκεπτες αυτες τις μερες και ολοι προτιμουσαν την θαλπωρη των 45 βαθμων του Daikin...ακομη και αν εκλεινε οταν εκοβε προτιμοτερο τιποτε παρα 31 βαθμοι.

Τα μοντελα ειναι ιδια ακριβως και η εγγυηση απο τα F... ειναι 5 χρονια, με δυνατοτητα για ακομη περισσοτερη  επεκταση με εξτρα κοστος.

Στα Α ειναι 3 χρονια και δεν εχουν δυνατοτητα επεκτασης.

Αποσβεση θα γινει εφοσον το χρησιμοποιεις τοσες ωρες αν και εξαρταται απο τις αναγκες του χωρου τι κιλοβατωρες θα καις στο διαστημα αυτο.

Υπολογισε ποσο σου κοστιζει η κιλοβατωρα και αναλογα θα βρεις σε ποσο χρονο το ποσο αυτο θα ισοφαιστει με το μειωμενο του οικονομικοτερου κοστος.

Εχω βαλει ενα τετοιο εξελ διπλα νη καρτελα ειναι και οι εγγυησεις  https://docs.google.com/spreadsheets/d/1lA947fKUsE7IvsdvLDXwvlGokfupexru7UZtpe5BcrU/edit#gid=2034571552

Σε καθε περιπτωση θα ενημερωσω για την συνεχεια των τεστ

Σ' ευχαριστώ πολύ.

Λόγω σημείου (κρεβατοκάμαρα με νήπιο) θα το έχω να χτυπάει ψηλά, οπότε δε νομίζω πως αυτός ο παράγοντας θα παίξει σημαντικό ρόλο (δίχως να είναι κι ολότελα αδιάφορο), μια και το καλοκαίρι θα πάει προς εξοχικό.

Ρε παιδιά, επειδή είμαι με το δάχτυλο στο κλικ να παραγγείλω το Daikin και κοιτάζω λίγο σα χάνος τα ακόλουθα τρία "διαφορετικά" μοντέλα, μια έσχατη γνώμη για να τελειώνω (όλα στο ίδιο μαγαζί εν τω μεταξύ):

.- Daikin Sensira FTXF25C / RXF25C (549,00 Euro)
.- Daikin Sensira FTXF25D / RXF25D (539,00 Euro)
.- Daikin Sensira FTXC25C / RXC25C (523,00 Euro)

Για το 1ο (και 2ο φαντάζομαι) και το 3ο βρήκα το ακόλουθο video:

 

 

Οι τιμολογιακές διαφορές είναι μικρές (αλλά και γιατί να δώσεις και 10€ παραπάνω αν δεν υπάρχει λόγος) και τα 3 προσφέρονται με εγγύηση "3 έτη για τα μηχανικά και ήλεκτρικά μέρη και 3 έτη για το συμπιεστή".

Δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να βάλω και wifi (αγνοώ το κόστος προς το παρόν).

Καμιά γνώμη για το που να καταλήξω από τα 3 παραπάνω;

Και πάλι χίλια ευχαριστώ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή σας ημέρα και καλό μήνα να έχουμε.

Θελω ν αγοράσω ενα 9000 και ενα 12000 τι προτείνετε;Η αγορά θα γίνει απο Κώτσο ή media για να εξαργυρώσω το αλλάζω συσκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στην παρεά! Απο προχτές έβαλα tapo p110 στα δύο κύρια κλιματιστικά στο σπιτι. Το ένα είναι το shorai edge 10K στο υπνοδωμάτιο το οποίο αντικατέστησε ένα gree inverter 9000 btu 8ετιας. Το gree το έβαλα στην κουζίνα που δεν πολυκάθομαι και θα δουλέυει λίγο. Το 2ο κύριο κλιματιστικό είναι ένα gree δαπέδου 12αρι inverter, σαλόνι 30 τ.μ.

To gree λοιπόν κάνει τα γνωστά on-off. Παρόλο που είναι δαπέδου και έχει τον αισθητήρα θερμοκρασίας πολύ χαμηλά, έχει offset +2, δηλαδή με set 22, όταν ο αισθητήρας πιάσει 24 σβήνει. Για να ξαναπάρει μπροστά έχει offset -2, άρα πρέπει να δεί 20 βαθμούς για να ξεκινήσει πάλι. Έτσι έχω on-off  με μεγάλες χρονικές όμως  διακυμάνσεις, δηλαδη μπορεί να είναι σβηστο για μία ώρα. Ο λόγος είναι ότι παρόλο που το σπιτι είναι παλιό του '55 χωρίς ίχνος μόνωσης, έχει μόνο διπλα τζάμια με νέα κουφώματα, εντούτοις το σαλόνι προστατεύεται θερμικά απο πάνω (είμαι ισόγειο) και απο πλάι, οπότε καθυστερεί να πεσει η θερμοκρασία. Παρόλο που είναι μοντέλο του 13 έχει i feel το οποίο λέω να δοκιμάσω. Γενικά το τελευταίο 2ημερο με εξωτερική 9-13, ζητούμενη 22 και αρχική δωματίου 19 καίει περίπου 400-430 Watt. Επισυνάπτω και διάγραμμα. Μένει να δοκιμάσω το i feel (αλλιως follow me).

H αλλαγή στο υπνοδωμάτιο σε shorai edge  έχει μεγάλη διαφορά. Δειτε το διάγραμμα του tapo με παρόμοιες συνθήκες όπως και στο gree: set 22, αρχική 17, fan auto. Ερώτηση: Βλέπω ότι μία ή δύο φορές την ημέρα κάνει ένα 10λεπτο σταμάτημα σαν να κάνει defrost??? Εκεί καταναλώνει μόνο 9-11 Watt και μετά επανέρχεται... Είναι λογικό με τόσο υψηλή εξωτερική θερμοκρασία (9-13 βαθμούς) να  κόβει για defrost? Να κόβει επειδή έπιασε θερμοκρασία χλώμο, αφού το σετάρισμα του είναι σε πολύ χαμηλές στροφές και watt, γενικά παίζει εδώ και 2 μερες από 240-265 Watt. Τι λέτε οι ειδικοί;;;

 

Gree geh 12AA.jpg

Toshiba edge_1.jpg

Toshiba edge_2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, georsev είπε

Άμα βλέπουμε κάποια   σχεδιάγραμμα που ανεβάζουν κατά καιρούς και διαπιστώνουμε ότι τα toshiba δεν είναι τόσο οικονομικά όσο κάποια άλλα ,ποιος ο λόγος η προώθησή τους τόσο εκτός από την εγγύηση τους υπό προϋποθέσεις?

Τα σχεδιαγράμματα από μόνα τους δεν λένε τίποτα, καλό είναι να γνωρίζουμε και τον χώρο που βρίσκεται ώστε να καταλάβουμε κάπως καλύτερα το πώς λειτουργούν.

Πάρε παράδειγμα τα σχεδιαγράμματα με το Mitsubishi που στο ένα παιδί δούλευε άψογα και σταθερά ενώ στο άλλο παιδί δούλευε όπως να'ναι. Αυτό δεν σημαίνει αυτόματα ότι είναι κακό μηχάνημα.

1 ώρα πριν, timefliesfast είπε

Σ' ευχαριστώ πολύ.

Λόγω σημείου (κρεβατοκάμαρα με νήπιο) θα το έχω να χτυπάει ψηλά, οπότε δε νομίζω πως αυτός ο παράγοντας θα παίξει σημαντικό ρόλο (δίχως να είναι κι ολότελα αδιάφορο), μια και το καλοκαίρι θα πάει προς εξοχικό.

Ρε παιδιά, επειδή είμαι με το δάχτυλο στο κλικ να παραγγείλω το Daikin και κοιτάζω λίγο σα χάνος τα ακόλουθα τρία "διαφορετικά" μοντέλα, μια έσχατη γνώμη για να τελειώνω (όλα στο ίδιο μαγαζί εν τω μεταξύ):

.- Daikin Sensira FTXF25C / RXF25C (549,00 Euro)
.- Daikin Sensira FTXF25D / RXF25D (539,00 Euro)
.- Daikin Sensira FTXC25C / RXC25C (523,00 Euro)

Για το 1ο (και 2ο φαντάζομαι) και το 3ο βρήκα το ακόλουθο video:

 

 

Οι τιμολογιακές διαφορές είναι μικρές (αλλά και γιατί να δώσεις και 10€ παραπάνω αν δεν υπάρχει λόγος) και τα 3 προσφέρονται με εγγύηση "3 έτη για τα μηχανικά και ήλεκτρικά μέρη και 3 έτη για το συμπιεστή".

Δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να βάλω και wifi (αγνοώ το κόστος προς το παρόν).

Καμιά γνώμη για το που να καταλήξω από τα 3 παραπάνω;

Και πάλι χίλια ευχαριστώ!

 

Το D πρέπει να είναι το τελευταίο μοντέλο ενώ C είναι το προηγούμενο, αναφέρομαι στο γράμμα που έχεις κάνει bold συγκεκριμένα.

Δες και τιμές σε blue dealer αν θες για να έχεις 5 χρόνια εγγύηση αντί για 3.

26 λεπτά πριν, lampisd είπε

Καλή σας ημέρα και καλό μήνα να έχουμε.

Θελω ν αγοράσω ενα 9000 και ενα 12000 τι προτείνετε;Η αγορά θα γίνει απο Κώτσο ή media για να εξαργυρώσω το αλλάζω συσκευή.

Συμπλήρωσε το ερωτηματολόγιο του λινκ.

Στην εφαρμογή για τις απώλειες θα βάλεις μόνο τους χώρους του κάθε κλιματιστικού και όχι όλο το σπίτι. Ύψος κτιρίου = πάτωμα μέχρι ταβάνι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Vaguras είπε

Καλημέρα στην παρεά! Απο προχτές έβαλα tapo p110 στα δύο κύρια κλιματιστικά στο σπιτι. Το ένα είναι το shorai edge 10K στο υπνοδωμάτιο το οποίο αντικατέστησε ένα gree inverter 9000 btu 8ετιας. Το gree το έβαλα στην κουζίνα που δεν πολυκάθομαι και θα δουλέυει λίγο. Το 2ο κύριο κλιματιστικό είναι ένα gree δαπέδου 12αρι inverter, σαλόνι 30 τ.μ.

To gree λοιπόν κάνει τα γνωστά on-off. Παρόλο που είναι δαπέδου και έχει τον αισθητήρα θερμοκρασίας πολύ χαμηλά, έχει offset +2, δηλαδή με set 22, όταν ο αισθητήρας πιάσει 24 σβήνει. Για να ξαναπάρει μπροστά έχει offset -2, άρα πρέπει να δεί 20 βαθμούς για να ξεκινήσει πάλι. Έτσι έχω on-off  με μεγάλες χρονικές όμως  διακυμάνσεις, δηλαδη μπορεί να είναι σβηστο για μία ώρα. Ο λόγος είναι ότι παρόλο που το σπιτι είναι παλιό του '55 χωρίς ίχνος μόνωσης, έχει μόνο διπλα τζάμια με νέα κουφώματα, εντούτοις το σαλόνι προστατεύεται θερμικά απο πάνω (είμαι ισόγειο) και απο πλάι, οπότε καθυστερεί να πεσει η θερμοκρασία. Παρόλο που είναι μοντέλο του 13 έχει i feel το οποίο λέω να δοκιμάσω. Γενικά το τελευταίο 2ημερο με εξωτερική 9-13, ζητούμενη 22 και αρχική δωματίου 19 καίει περίπου 400-430 Watt. Επισυνάπτω και διάγραμμα. Μένει να δοκιμάσω το i feel (αλλιως follow me).

H αλλαγή στο υπνοδωμάτιο σε shorai edge  έχει μεγάλη διαφορά. Δειτε το διάγραμμα του tapo με παρόμοιες συνθήκες όπως και στο gree: set 22, αρχική 17, fan auto. Ερώτηση: Βλέπω ότι μία ή δύο φορές την ημέρα κάνει ένα 10λεπτο σταμάτημα σαν να κάνει defrost??? Εκεί καταναλώνει μόνο 9-11 Watt και μετά επανέρχεται... Είναι λογικό με τόσο υψηλή εξωτερική θερμοκρασία (9-13 βαθμούς) να  κόβει για defrost? Να κόβει επειδή έπιασε θερμοκρασία χλώμο, αφού το σετάρισμα του είναι σε πολύ χαμηλές στροφές και watt, γενικά παίζει εδώ και 2 μερες από 240-265 Watt. Τι λέτε οι ειδικοί;;;

 

Gree geh 12AA.jpg

Toshiba edge_1.jpg

Toshiba edge_2.jpg

Τα διαγράμματα του tapo είναι αξιοπρεπέστατα!!!

ΥΓ1 Το edge κόβει γιατί πιάνει θερμοκρασία.

ΥΓ2 Θα περίμενα να παίζει λίγο πιο χαμηλά σε watts.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, spyros.s είπε

Επειδή το εχω κανει και εγω θα σου πω ότι και στην δική μου περιπτωση ηταν ετσι. Βέβαια ο καθε χωρος εχει τις δικες του ιδιαιτεροτητες οπότε τα δεδομενα δεν ειναι απευθειας συγκρισιμα. Λόγω συνθηκων χρειαστηκε να δουλέψει 24ωρο οπότε δεν ξερω αν θα το κρατησω ετσι. Απλά το εκανα και το μοιραστηκα μαζι σας :)

Είχα ακριβώς το ίδιο θεμα οταν εβαλα το δικό μου χαορι 16 σε νεα οικοδομη και σε μενα μάλιστα ειχε βαλει το συστημα με το αζωτο ο τοποθετητης ως δικλείδα  ελέγχου. Ήξερα ότι είχε κάνει αριστη δουλεια ο πρωτος ψυκτικός αλλά δεν μπορουσα να το αποδειξω λεκτικα σε κανεναν αλλο  και ήταν λογικό αφού κάτι τετοιο το βλέπεις στην πράξη! Το ελυσα με την απλουστερη και αποτελεσματικότερη λύση! Εβαλα να τοποθετησει τα κλιματιστικά μου ο αρχικός ψυκτικός που εκανε την προεγκατασταση! Μάλιστα μου είπε με ειλικρίνεια ότι πάντα εχεις την αγωνία ότι θα λειτουργούν όλα σωστα διότι δεν έχει να κανει μόνο με την δουλεια που έκανε αυτός αλλά και με το αν οι επομενοι που πέρασαν μετα απο αυτόν 'έκαναν ζημιά στην αρχική εγκατασταση ή όχι. Φαντασου οτι περασαν μετα ηλεκτρολογος, σοβατζης μπογιατζης θερμοπροσωψας γυψαδόρος και ότι αλλο ξεχασα...ένας να εκανε ζημια τότε θα έπρεπε ο ψυκτικός να αποδείξει ότι δεν ήταν δικό του λάθος εξαρχής. Γι' αυτό και το σύστημα με το εγκλωβισμενο αεριο!

Αυτό το σύστημα με το άζωτο τι είναι; Άρα μου προτείνεις να πω το ίδιο ψυκτικό που έκανε την προεγκατάσταση να μου το τοποθετήσει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, PhoneKiller είπε

το κλιματιστικό έχει δυνατότητα σε διακοπή ρεύματος και επαναφορά να συνεχίζει την λειτουργία με τις ίδιες ρυθμίσεις που είχε και πριν κοπεί το ρεύμα. Εαν το το ανοιγοκλείνω με το Tapo πριζάκι μπορεί να κάνω ζημία?

Να μην το κανεις σε καμια περιπτωση ειναι επικινδυνο, βρες αλλο τροπο μεσω wifi! πχ  https://www.skroutz.gr/s/22788538/Broadlink-RM4-Pro-Smart-Hub-Συμβατό-με-Alexa-Google-Home.html

@Vaguras επειδη εχω κι εγω το tapo, μετα απο ωρες οταν μπω ξανα στην εφαρμογη, δεν με βαζει και πρεπει να κανω αποσυνδεση και συνδεση ξανα με mail και κωδικο, γνωριζεις γιατι; Επισης στα διαγραμματα μου βγαζει kwh, που κανουμε την αλλαγη σε w δε το βρισκω...

Επεξ/σία από energy52
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, temidefliou είπε

Αυτό το σύστημα με το άζωτο τι είναι; Άρα μου προτείνεις να πω το ίδιο ψυκτικό που έκανε την προεγκατάσταση να μου το τοποθετήσει; 

Εγκλωβιζουν αζωτο μεσα στους σωλήνες κατα την  προεγκατασταση. Όταν ερχεται η ωρα να τοποθετησουν το κλιματιστικο, απλά "σπανε" την σωλήνα και ακουγεται ο θορυβος απο το αέριο που βγαινει. Αυτό σημαινει ότι δεν υπαρχει καποια διαρροη στο συστημα και συνεχίζουν την εγκατασταση. Προφανως και δεν γίνεται εκ των υστερων παρά μονο αν το προεβλεψε ο ψυκτικος κατα την προεγκατασταση. Αν εχει γινει λαθος στην προεγκατασταση ο ψυκτικος που την εκανε ξερει που θα κοιταξει...αν βαλεις αλλον θα παιδευτει περισσότερο και θα σε χρεωσει επίσης!!!

 

Επεξ/σία από spyros.s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, energy52 είπε

Επισης στα διαγραμματα μου βγαζει kwh

Σου βγάζει kwh στα διαγράμματα με μπάρες ,

Πάνω πάνω λέει στη μία πλευρά ...χρήση ενέργειας .....και δίπλα λέει .....ενέργεια .....εκεί κάνει διαγράμματα με watt

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, energy52 είπε

Να μην το κανεις σε καμια περιπτωση ειναι επικινδυνο, βρες αλλο τροπο μεσω wifi! πχ  https://www.skroutz.gr/s/22788538/Broadlink-RM4-Pro-Smart-Hub-Συμβατό-με-Alexa-Google-Home.html

@Vaguras επειδη εχω κι εγω το tapo, μετα απο ωρες οταν μπω ξανα στην εφαρμογη, δεν με βαζει και πρεπει να κανω αποσυνδεση και συνδεση ξανα με mail και κωδικο, γνωριζεις γιατι; Επισης στα διαγραμματα μου βγαζει kwh, που κανουμε την αλλαγη σε w δε το βρισκω...

Δεν ξέρω γιατί στο κάνει, αλήθεια, μήπως δεν έχεις wifi  ή data στο κινητό για κάποια ώρα και κάνει αυτόματα sign out?

εγω θυμάμαι είχα επιλέξει να με θυμάται, όταν έκανα λογαριασμό και  sign in πρώτη φορά  στην εφαρμογή της tapo για να μην χρειάζεται να βάζω συνέχεια τα στοιχεια μου. Μπορεί να θέλει επανεγκατάσταση η εφαρμογή.

Οι Kwh  είναι στο διάγραμμα energy usage, έχει επάνω και μια επιλογή power  όπου διαλέγοντάς το δείχνει τα διαγράμματα σε watt.

 

42 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τα διαγράμματα του tapo είναι αξιοπρεπέστατα!!!

ΥΓ1 Το edge κόβει γιατί πιάνει θερμοκρασία.

ΥΓ2 Θα περίμενα να παίζει λίγο πιο χαμηλά σε watts.

ΥΓ1 Ναι μετά το τελευταίο firmware update δείχνουν ΟΚ,  αλλά έχουν αρκετά Bugs, για παράδειγμα στο τελευταίο 24ωρο είνια μια χαρά, αλλά αν επιλέξεις το τελευταίο 7ημερο δείχνουν ότι ναναι. Θέλει δουλειά ακόμη.

ΥΓ2 Το μικρότερο που έχω δεί μεχρι τώρα είναι 215 W.  Τώρα για παράδειγμα είναι στα 225 W. Για 16 τ.μ. αμονωτο δωμάτιο του 1955  3μετρο υψος   με 3 σχεδόν πλευρές ακάλυπτες μια χαρά νομίζω είναι. Άσε που κοιμάμαι και δεν ακούω τίποτα. Άξιζει τα λεφτά του μέχρι σεντ!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές τις μέρες έγινε καθαρισμός του Mitsubishi msz FH35 (προκάτοχος του LN). Το τι μπιχλα έβγαλα δε παίζεται από τον ανεμιστήρα και από τα πλαστικά μέσα, μια έκπληξη μέσα στο κανάλι αποστράγγισης, μια σκουλιακαντερα ολοζώντανη! Επίσης μου έρχονταν φουλ αέρας από έξω στο πρόσωπο αυτές τις μέρες που φυσούσε όταν το καθάριζα, μπαζει η τρύπα αρκετά. Καλά τα ελεφαντάκια και τα χημικά για καθαρισμό αλλά πιστεύω θέλει να βάλεις  χέρι μέσα που και που.IMG_20221129_183755.jpg.a2bc7faf12d390a2134e9f7a5f51b877.jpg

Σε σαλόνι τοποθετημένο 55 τ.μ. και συνεχή χρήση από το 2013 σε ψύξη θέρμανση μπορώ να πω ήταν από τις καλύτερες αγορές που έχω κάνει 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...